Skocz do zawartości

Co w tych dekoderach jest więcej?


ford
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przykład jedeno z imagy

Całość jest kierowania wyłącznie dla zaawansowanych userów. Niestety nie każdy ma głowe do tego a są tacy. Przewaga to cała masa pluginów przykładowo dla fanów sportu wyniki na bierząco live , dostęp do poczty , przeglądarka , uprawnienia karty pogoda i tak można liczyć. No i samo wsparcie obsługi kart gdzie 1 można podzielić na gospodarstwo domowe kupując kolejny tuner . Nie o wszystkim tutaj jednak można mówić. Największą przewaga to jednak to że jak się korzysta z funkcji PVR to nagrania są dostępne można przenieść na kompa i robić co się chce a nie jak na org dekoderach że szyfrowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych na Linuxie, co to jest ta Enigma? Co tam więcej można dograć?

Oparcie oprogramowania tunerów na jakimś ogólnie znanym i popularnym systemie operacyjnym ma wiele zalet. Możliwość dogrania pakietów oprogramowania dostępnych na komputery PC. Mnóstwo rożnych API, kompilatorów. (NP. dla treningu rozszerzyłem funkcje tunera o funkcjonalność accespointa WiFi i rutera GSM - zamknięty dedykowany firmware na to nie pozwoliłby).

 

Enigma zaś jest narzędziem oferującym API (czyli kompletne zestaw procedur, dla pracy urządzenia jako zaawansowany tuner sat z opcjami multimedialnymi. Enigma oferuje tez GUI.

Pierwsza wersja Enigmy był względnie zamkniętym kodem a ew. modyfikacje wymagały tworzenia skompilowanych pluginów lub modyfikacji kodu źródłowego i jej kompilacji.

 

Druga generacja Enigmy wprowadziła rewolucję. Owszem zubożono GUI o zestaw dostępnych kontrolek ekranowych (krok wstecz niestety) ale wprowadzono podział na dwie warstwy - silnik (motor) i "otoczenie" pisane w języku python, którego pliki są prekompilowane podczas uruchamiania E2. Prekompilowane bo - python dokonuje kompilacji programów/skryptów w jeżyku python do tzw. pseudokodu, który nie jest bezpośrednio wykonywane przez procesor ale przez szybki i efektywny interpeter (w sumie taki wirtualny procesor). Dzięki temu E2 stała się wysoce modyfikowalnym podsystemem tunera oraz wysoce modyfikowalnym GUI. Sam rdzeń E2 to owszem kompilat (ale to tylko zbiór niskopoziomowych procedur) ale reszta to skrypty napisane w jeżyku python. Dzięki temu wystarczy edycja któregoś z plików pythona enigmy aby zmodyfikować E2. Niestety niektóre teamy (np. OpenPLI) nie dołączają plików źródłowych (naruszenie otwartych licencji na oprogramowanie) a jedynie prekompilaty do tzw. pseudokodu.

Na marginesie dodam że bardzo podobnie był zbudowany firmware tunerów Cyfry+ - tzw. Mediahighway był taką maszyna wirtualną która wykonywała pseudokod tworzony z plików napisanych w języku będącym rozszerzeniem PanTalka. Idea wtedy porównywana do Javy. Tak budowa firmware'u zaowocowała że było stosunkowo łatwo tworzyć zupełnie nowe GUI dla tych tunerów.

 

Na koniec jeszcze OpenEnigma. Czyli poniekąd taka Enigma 3.... OpenEnigmę zaproponowała firma Dream Multimedia a powodem był m.in. standard CI+. Niestety trzeba było zaplanować wykorzystanie tego dość zamkniętego podsystemu na dodatek znacznie ograniczającego funkcjonalność tunera. Podzielono Enigmę na dwie części jedna z zamkniętym kodem oraz druga nadal dostępną jako otwarte wolne oprogramowanie. Niektóre z teamów oferujących modyfikacje Enigmy "obraziły się" (choć sami zamykali kod swojej zmodyfikowanej Enigmy jak OpenPLi poprzez usuwanie plików źródłowych pythona i niestety zatrzymując się na Enigmie 2). Obecna wersja OpenEnigmy jest wersja 2.0 oraz 2.2 dostępna jedynie dla najnowszych tunerów z nowocześniejszymi procesorami i ze znacznie większymi zasobami sprzętowymi. Poprzednia linia OpenEnigmy zakończyła się na wersji 1.6 mającej znaczenie już tylko historyczne. OpenEnigma zachowałą podizłą na silnik i skrypty w jeżyku python. Istotna zmiana dotyczyła jedynie wydzieleni części kodu źródłowego jako zamkniętego programowania.

 

Tworząc Enigmę wiele lat temu zaimplementowano nagrywanie. Nie była to nowość bowiem nieco wcześniej gdy powstawał alternatywny firmware dla tunerów Nokia dbox1/9200/9600 o nazwie DVB to w wykonaniach tych tunerów ze złączem SCSI był możliwość przekierowanie odbieranego streamu do komputera PC. A to że Enigma była uruchamiana na typowym systemie operacyjnym dostępnym tżz na komputerach PC oznaczało łatwy dostęp do nagrania (typowy system plików a nie jakiś dedykowany sposób zapisu na twardym dysku).

 

Ostatnim elementem jest dekodowania programów. Co najważniejsze podsystem CA (dostęp warunkowy) - czyli właśnie dla obsługi kodowanych programów nie jest związany z Enigmą!. Jest to w sumie urządzenie oferowane i obsługiwane przez najniższe warstwyyu (kernel) systrmeu operacyjnego. System operacyjny "załatwia" podstawowe opracje jak wyodrębnienie komunikatów dla obsługi CA i serowanie deskramblerem zaś coś co ma być albo modułem CAM wsadzanym do CI, czy tez emulowanym programowo modułem CAM (softCAM) to zadanie dla oddzielnej aplikacji uruchamianej w systemie linuks (i niezależnej od Enigmy). Oczywiście emulowanie karty było już zupełnie banalną kwestią - nawet zamiast [beep] - w sumie cardserwer czyli droga dla multiroom'u który w sumie powstał na wiele lat przed tym jak zaczęli to oferować operatorzy płatnej TV. Oczywiście taki model - client-server dla komunikacji karta moduł CAM to było ferowanie cardsharingu. Dla wygody użytkownika powstawały pluginy do Enigmy współpracujące z SoftCAM'ami.

 

To tyle z czystej teorii. Za to co dało to w praktyce? Ano jedno - otóż GUI jego funckje itd. w sumie użytkownicy tunerów sfrustrowani ubogimi możliwościami tego co oferowały firmy produkujące tunery SAT często z bardzo nieintuicyjnym jak i nieergonomicznym GUI. analogiczna sytuacja miała miejsce z przenośnymi odtwarzaczami audio - alternatywne genialne firmware RockBox czy też z kombajnem multimedialnym XBMC (obecnie noszącym naze KODI).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@activa42 - dziękujemy za dogłębny opis systemu Enigma - E2 tylko ze dla przeciętnego Kowalskiego jest ona niezrozumiała. Dla przeciętnego Nowaka jest to nic nieznaczący bełkot w stylu naszych polityków.

 

Wystarczyło napisać jasno, czytelnie i bez podawania szczegółów które są zrozumiałe dla bardziej zaawansowanych użytkowników systemów.

 

Dekoder z system E2 - linux to taki mały komputer. Dekoder umożliwia własną konfigurację list, nagrywanie na dysk - gdzie nagrania są niekodowane, możliwość streamu danego programu na komputer i jego oglądanie. Ponadto można korzystać z kilku kart kodowych w jednym dekoderze ( jeśli posiada np. dwa czytniki - lub wejścia na moduł ). Nie trzeba mieć kilku dekoderów żeby oglądać np. NC+ ( karta Cameleon ) - pakiet MTV ( karta Conax ) - karta Smart HD ( karta Conax ) - Polsat ( moduł CI ;) ). Można sobie menu dekodera dostosować do własnych potrzeb jak pulpit w komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i ma wyższość nad dekoderach bezkartowych które się nie sprawdziły i się nie sprawdza nawet IPTV jako serwis niezrewolucjonizowało rynku. Co do pilotów to tutaj niestety jest już inna bajka bo jak masz tuner sat i TV to już masz 2 piloty a jak masz jeszcze Amplituner Odtwarzacz Blu Ray i jakiś zew playerek nawet 4k to już masz 5 . Znam osobe co ma ich 9 :D . Należy dodać wsparcie DiseqC dla więcej niż 2 pozycji satelitarnych oraz możliwość nagrywania z więcej niż 1 kanału i wszystko nieszyfrowane.W ogóle krótko mówiąc stałe wsparcie programowe i regularnie wsparcie do kart abonenckich co jest po prostu wspaniałe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy tylko o kartkach pre paid badz freesat czy normalnych abo.Piractwo teoretycznie umarło ewentualnie zostało jako podbijanie na wyższe pakiety .Kartka HD+ przedostatnie wydanie pracuje na cccamie 2.3.0 i chyba nawet przyjmuje emmy update to dla tych co nie lubia OSCAMA :D .Francuski mowa o TNT sat? Bo mamy jeszcze Fransat , mamy Biss no i Orange które działa tak jak w Polsce czyli że usługa Triple Play.SkyLink i Czechlink tak jak mówisz. Co jeszcze mamy TVR z 9 east . Tivusat parowane ale znane i działa i ten zestaw się odziwo bardzo dobrze sprzedaje. Karty na kanały X pomijam bo to margines robią klientów w bamboocha od 10 lat.No i to by było na tyle chyba :D

Zestaw Nc+ i kartka Polsatu to obecnie najbardziej znany zestaw gdzie za +- 110zł można mieć wszystko n a 1 dekoderze.Czego nie można mieć na linuxowych boxach jedynie servisów interaktywnych tylko to nie działa. Teoretycznie można i to wprowadzić ale zainteresowanie jest takie że tego nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piractwo teoretycznie umarło ewentualnie zostało jako podbijanie na wyższe pakiety .

Piractwo umarło z zupełnie innych powodów. Opracowanie metod włamu do kart kosztuje a niestety nie ma widoków na zwrot z inwestycji.

Internet zrobił swoje.

 

Czego nie można mieć na linuxowych boxach jedynie servisów interaktywnych tylko to nie działa.

Aplikacje interaktywne wymarły już dość dawno temu. Jedynie jeszcze teletekst dziwnym trafem (chyba przez nieuwagę) jeszcze się trzyma gdzieniegdzie.

 

Teoretycznie można i to wprowadzić ale zainteresowanie jest takie że tego nie ma :)

Teoretycznie to nie można wprowadzać bo naruszysz prawo autorskie. HbbTV też padnie. Taki bajer, który w sumie nie może konkurować z internetem. Dotychczasowa forma emisji TV i radia musi wymrzeć - internet będzie lepszym nośnikiem niż DVB (już mocno podstarzałe).

Znamiennym jest parcie aby poszerzać pasma mobilnej telekomunikacji kosztem pasm tradycyjnej TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisy Hbb są interaktywne i działają na wielu dekoderach:) na e2;)

 

 

Nie o HBBTV mi chodziło które już jest przyszłością i ilośc userów wzrasta . Chodziło mi o ten servis co mają oryginale firmware nboxów i wifiboxów wiesz że masz dostep do tego co na adroidzie że IPTV czyli TVN Player TVP itd

To można wprowadzić ale zaraz by wysykoczyli a czemu nie ma takiego servisu tu i tam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunery z linuxem i E2 nie są dla leniwych i antytalentów w dziedzinie elektroniki użytkowej . Opinie co można mieć lub czego nie można mieć na takim tunerze ,zależą tylko od własnych umiejętności i chęci ,tez od zasobności kieszeni . Jednemu będzie odpowiadał tuner od operatora sat (np NC-,Polsat),bo kosztuje złotówkę i po włączeniu takiego tunera ,wszystko już działa,nie trzeba myśleć ,przejmować się konfiguracją tunera . Jednym to odpowiada z braku wiedzy i czasu na "[beep]oły" ,a innym nie i kupują tunery z E2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z niczego nie wzięła się krytyka w sprawie listy kanałow które narzuca operator. Ja zacząłem od Dm7000 bo potrzebowałem tunera z funkcja PVR bo nagrywałem wtedy tony .

Jednak prawda jest taka że oficjalny firmware sprzętu dedykowanego wykorzystuje może 10% mozliwości i jest tragicznie w funkcjonowaniu pomijam szybkość przełaczania kanałow i stabilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...