Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam myślę o odbiorze czegoś ze słowacji lub czech. Najbliżej mam nadajniki: Zilina Krizava oraz Frydek-Mistek. Sygnał analogowy dociera w jakości bardzo dobrej z Żiliny i dobrej z Frydka-Mistka. Niestety na drodze do nadajnika są przeszkody. Mapka wygląda tak: http://img94.imageshack.us/img94/9984/pokryti.jpg

Najbardziej zależy mi na sygnale ze słowacji tutaj jest dużo problemów: Wysoki 68 kanał, polaryzacja pionowa (trzeba antenę odwrócić) i tylko 20KW mocy. Z czech przyszły nadajnik na łysej górze jest o wiele bliżej, i będzie nadawał z niższego kanału.. niestety dużą przeszkodą jest góra skrzyczne. Mam do dyspozycji wzmacniacze LNA 177 I takie anteny:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-65

http://www.awpol.pl/go/_info/?id=65

A może zwykła antena siatkowa?

Może polecacie coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W czechach już na dobre startuje mux-2 i przygotowują się do startu mux 3

 

 

Już od dość dawna w mux dwa są dwa kanały: prima i prima cool. Od pierwszego czerwca dochodzi R1 genus, później dojdą inne kanały.

 

To oczywiście z nadajnika JESTED w Libercu. U mnie jakość 100 i nie drgnie :)

 

Może doczekamy się kiedyś tak u nas?

 

 

info: parabola.cz http://www.parabola.cz/zpravicky/11941/ ... -r1-genus/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Od lipca ma ruszyć nadawanie DVB-T z Łysej Góry (Lysa Hora). Będzie nadawać z mocą chyba 25KW. Poprawi to jakość odbioru na śląsku. Nie ratuje to jednak sytuacji na żywiecczyźnie. Możliwy będzie odbiór z tego nadajnika w niektórych cześciach Bielska-Białej.

49808954.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nieoficjalna mapa stworzona przez jednego z kolegów z forum Digizone.cz. Nie należy jej brać pod uwagę, gdyż autor nie posiadał żadnych oficjalnych parametrów nowego AS więc jest to tylko i wyłącznie teoria zwłaszcza, że autor podobno uwzględnił tylko kierunek emisji w stronę Polski, co doskonale widać (z resztą zrobił to na podstawie dyskusji, którą na tamtym wątku sam zapoczątkowałem). Nadajnik jeszcze nie ruszył, więc tym bardziej jest to zabieg abstrakcyjny nie podparty żadnymi obserwacjami. Z resztą za kilka dni sami się przekonamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nieoficjalna mapa stworzona przez jednego z kolegów z forum Digizone.cz. Nie należy jej brać pod uwagę, gdyż autor nie posiadał żadnych oficjalnych parametrów nowego AS więc jest to tylko i wyłącznie teoria zwłaszcza, że autor podobno uwzględnił tylko kierunek emisji w stronę Polski, co doskonale widać (z resztą zrobił to na podstawie dyskusji, którą na tamtym wątku sam zapoczątkowałem). Nadajnik jeszcze nie ruszył, więc tym bardziej jest to zabieg abstrakcyjny nie podparty żadnymi obserwacjami. Z resztą za kilka dni sami się przekonamy.

Myślę, że mapka jest dość poprawna, jak ktoś ma w linii prostej Górę Skrzyczne to niczego nie złapie. Jedyne miejsca odsłonięte na Żywiecczyźnie to Milówka, Złatna, Ujsoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w Krakowie masz o wiele lepsze warunki do odbioru. Powinno ci się udać złapać sygnał z obu nadajników. Hostalkova nie można u nas odbierać. To tym bardziej Lysa Hora nie zadziała. Analogowo Ct1 z Hostalkova działa praktycznie bez zakłóceń, z Lysej Hory dużo gorzej. Tutaj nawet moc 1GW by nie pomogła :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jak już wiadomo pod koniec września tego roku na górze "Pradziad" startuje nadajnik DVB-T z 1muxem.Będzie on nadawał z mocą 100KW.

W związku z tym czy według was w Wieluniu(południowy-zachód woj.Łódzkiego) będę mógł całodobowo bez problemu oglądać DVB-T z tego nadajnika? Dodam że sygnał analogowy z "Pradziada" odbieram 24h na dobę przez cały rok.Odbieram CT!,CT2 i Nova tv. Obraz jest idealny bez śnieżenia i odbić. W niektórych częściach miasta jest nawet możliwość odbiory na antenach pokojowych. Do nadajnika jest w lini prostej około 140-150 kilometrów. Mam antenę kierunkową ATX-91.

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ta transmisja z Pradziada nie będzie kierunkowa w kierunku Czech a w kierunku Polski. Wiadomo, zawsze trochę w drugą stronę ucieknie sygnału przy tak wielkiej mocy, ale czy to na 150 km starczy? Wątpię. Nawet przy wielkim wzmocnieniu i kierunkowości anteny szanse są marne, a nie widzę raczej możliwości żeby Czesi chcieli się dzielić swoim sygnałem z nami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ta transmisja z Pradziada nie będzie kierunkowa w kierunku Czech a w kierunku Polski. Wiadomo, zawsze trochę w drugą stronę ucieknie sygnału przy tak wielkiej mocy, ale czy to na 150 km starczy? Wątpię. Nawet przy wielkim wzmocnieniu i kierunkowości anteny szanse są marne, a nie widzę raczej możliwości żeby Czesi chcieli się dzielić swoim sygnałem z nami

 

Nie do końca masz rację, obecnie większość czeskich nadajników zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie granicy nadaje w systemie dookólnym i również Praded będzie tak nadawał. Problem robią tylko Słowacy, którzy wymagają aby ich sąsiedzi ograniczali emisję na ich terytorium. Nadajnik w Ostravie jest ulokowany kilkanaście kilometrów od granicy i grzeje w stronę Polski aż miło. Sporadycznie można go odebrać w Krakowie pomimo, że jest stosunkowo nisko, ok 260 n.p.m. Myślę, że kolega może mieć spore szanse aby odebrać sygnał z Pradeda. Dla porównania zasięg nadajnika Trutnow. Pomimo kierunkowej emisji sygnał dochodzi niemal pod Poznań.

 

trutnov.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...