Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To apk

Uruchomienie nadajnika karkonoskiego Czarna Góra (Trutnov) na k40 z mocą l00 kW się stało w nocy na 1 września rzeczywistością. W sąsiedztwie zachodniej części Dolnego Śląsku nadaje z 50 kW także jeszcze nadajnik liberecki Ještěd na kr43. Oba kabały emitują multipleks 1 publicznie prawny. Szczegóły włącznie GPS danych nadajników - kliknijcie na

 

http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... utnov.html

 

mapy modelu matematycznego zapowiadanego pokrycia zob. na

 

http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... yti_susice

 

na Dolnym śląsku zob. szczególnie „Mapy pokrytí z vysílačů v oblasti Trutnov”

 

 

 

DVB-T czeska - anteny z których można skorzystać na Dolnym Śląsku :

Znane Hirschmann FESA, tu wersja 815N 48 krótka lub wersja 817N 48 długa- Szczyt zysku jest na kanałach 43 – 48, u krótkiej 15 dB, u długiej 17 dB, spadek na kanałach 40 (Czarna Góra karkonoska/Trutnov) lub k43 (Ještě/Liberec) jest nie przekracza 1 dB. Tu należy zwrócić uwagę, iż sporo producentów włącznie Hirschanna sprzedają anteny tego rodzaju w wersji szerokopasmowej na zakres k21-60 lub nowsze także na k21-69. Im „niższy” kanał, im więcej ich zysk spada, dlatego te anteny szerokopasmowa do odbioru „niższych” kanałów mniej stosownymi. Inną stosowną anteną, przede wszystkim tańszą, jednak tylko na Czarną Górę karkonoską, na Ještěd już nie, jest Dipol profesjonalna UHF ATV 19/36-40.

 

Odbiór nadajników czeskich, im dalej od granicy do wnętrza Polski, nabywa cech odbioru zdalnego zasięgu, wymagający anteny z co największym zyskiem, a równocześnie co najmniejsze, a to wymogi nawzajem sprzeczne. Przy odległościach od nadajnika ok 100 km już wyraźnie występuje kompozycja fały powierzchowniej i fały docierającej odbiciami od troposfery. Im więcej komponenty troposferycznej, im gorszą jest homogeniczność pola elektromagnetycznego sygnału. To znaczy zapewnienie, iż w przestrzeni przynajmniej „koło anteny opisanej kuli” będzie sygnał wykazywał wartości identyczne. Na praktyce z jakąś małą anteną (chyba szerokopasmową) przemierzyć sygnał na całym obszarze, gdzie zakładani antenę instalować, wzdłuż i wszerz jak i do wyżu. Jeżeli wszystkie pomiary będą identyczne, jest nadzieja, iż pole sygnału jest homogeniczne, można zauważyć o długiej antenie, tj. długiej wersji Hirschmanna FESA lub UHF ATV 19/36-40 Dipola. W przypadku odwrotnym – jeżeli pole jest niehomogeniczne, długie anteny się stają nieskutecznymi. Tu trzeba zauważyć o antenie krótszej, jeżeli jej zysk jednak staczy. Lub o dwójce lub czwórce anten krótkich – bo w większości przypadków zmiany pola na płaszczyźnie prostopadłej na kierunek sygnału mniejsze niż w wzdłuż kierunku sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odbiera ktoś te programy we Wrocławiu? Proszę o info w jakiej dzielnicy i na jakiej antenie, czy będzie możliwy odbiór w bloku na 5 piętrze w Śródmieściu z anteny pokojowej wystawionej zza okno w kierunku na nadajnik w Trutnovie? :?:

 

Witam

we Wrocławiu odbieram czeski multiplex na kanale 40 z Trutnowa i polski na kanale 39 ze Śremu

jeśli pytasz o Śródmieście to z odbiorem nie bedzie problemu ja też odbieram na terenie Śródmieścia (północ Wrocławia) oba MUX-y bez problemów

z kanałem 23 po uruchomieniu docelowych emisji ze Śremu mogą być problemy; moc nadajnika to 100kW; obecnie 50kW

 

antena ATX-87 (kanal 39 RTCN Poznań/Śrem) wzmaczniacz LNA101 15dB

antena typu Yagi-Uda 25elementowa Polkat (kanał 40 Trutnov) symetryzator

dach 4 pietrowej kamienicy

 

ciekaw jestem jak odbierasz u siebie oba MUX-y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Obecnie jestem troche "uziemiony", bo nie przebywam we Wrocławiu, a co do odbioru zastanawiam się, bo posiadam jedynie antene pokojową (która zbiera czeskie kanały z Trutnova). Zastanawiam się jednak nad kupnem: http://www.allegro.pl/item729031578_ant ... ilacz.html i nurtuje mnie pytanie czy wystarczy ją wystawić przez okno (brak możliwości instalacji anteny na dachu - spółdzielnia!); dodam tylko jeszcze, że na wprost w kierunku na nadajnik jest również wysoki budynek. Czy nie spowoduje to zniekształcenia sygnału? Próby odbioru MUX ze Śremu okazały się bezskuteczne, mino względnie odsłoniętego kierunku. Np. bedąc w Kaliszu, w wieżowcu na 11 piętrze odbierałam MUX Śrem na zwykłej antenie 2-elementowej bez zasilacza co było zaskoczeniem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Mieszkam w okolicach Kościana - 30 km od Poznania a 20 od Kościana. (Miejscowość Stęszew)

Czy mam szanse na odbiór czeskich lub niemieckich kanałów DVB-T ???

 

Antenę mam kierunkową z przedwzmacniaczem płytkowym 30dB.

Dziś obracałem antenę ale jedynie udało mi się uzyskać 100 Sygnału ale 0 Jakości.

Zaznaczę że Multiplex z Zielonej Góry odbieram bardzo ładnie tzn. TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

 

Do Multiplexu w Śremie mam 50 km więc odbiór zarówno z Zielonej Góry i Sremu mam idealny i to na 1 antenie skierowanej właśnie na Zieloną Górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Kościanie to chyba bez wzmacniacza sygnał z Trutnova w tej chwili nie pójdzie. Czesi zmodyfikowali ten nadajnik i w naszą stronę już tak nie "dmucha" jak kiedyś.

W Rawiczu mam stały sygnał bez zacięć. W dzień nie spada poniżej 36%, natomiast wieczorem dochodzi jakość do ok. 70-90%.

Spróbuj złapać sygnał analogowy na k.23, jak się to uda to możesz spróbować wtedy na tym ustawieniu anteny odebrać k.40 - mux 1 z Czarnej Góry (Trutnov).

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barrandov tv na K57 jest nadawany z nadajnika Třinec - Javorový vrch 957m. n. m. a moc jest 100W ERP! Jest to nadajnik tylko pro miasto Třinec a nadaje z povodu bo v tym miejscu byva majitel tv Barrandov (nazyva on se Chrenek)! Niema tam ostatnich telewiziji z MPX2 (Nova+Nova Cinema, Prima+Prima Cool)!

 

No nie możliwe, u mnie złapało Barrandov tv (K57) koło Tarnowskich Gór na zwykłej antenie szerokopasmowej skierowanej w stronę Skrzycznego, zresztą przekaz z Wisły łapie mi bardzo rzadko (pewnie wystarczyłaby bardziej kierunkowa antena), ale 100W to naprawdę trudno uwierzyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzyniec nadaje z mocą 100 W. Warto zapoznać się z licznymi zestawieniami i publikacjami na ten temat.

Satkurier też pisał na ten temat:

https://satkurier.pl/news/47104/mux-2-z- ... zyncu.html

Qrzysztof ! Przy mocy 100 KW "chwytałbyś" Barrandow spokojnie w Krakowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Za rok pierwsze testy w standardzie DVB-T2 w Czechach .

Po upływie pięciu lat, zgodnie z jednoczesnego nadawania Czech Radiokomunikace ( 3 multipleksy które są nadawane i wdrażane w formacie MPEG2 )było możliwe do przekształcania cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych standard DVB-T2.

Dla widzów, będzie to oznaczać, że będziesz musiał kupić nowe telewizory. :cry:

Radiokomunikacja chciałby również, aby rozpocząć jak najszybciej długoterminowych badań kadencja naziemnych cyfrowych systemów radiowych DAB i DAB +.

Ale najpierw musimy wiedzieć, co nową strategię w czeskiej stacji radiowych, mówi w rozmowie z dyrektorem Transformacja DigiZone.cz Czech Radiokomunikace .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mapa zasięgu wraz z kanałami na których będzie nadawany MUX1 na Słowacji. Start do 31.12.2009 r. :smile:

MAPA ZASIĘGU

 

Wykaz kanałów:

Lokalizacja - Kanał

Banská Bystrica - 65

Bardejov - 62

Bratislava - 66

Košice - 64

Michalovce - 64

Námestovo - 68

Poprad - 66

Rimavská Sobota - 61

Trenčín - 69

Veľký Krtíš - 65

Žilina - 68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że słowacy szybko analogu nie wyłączą. Żywiec 20 km od granicy. Można w dobrej jakości złapać wszystkie kanały z żyliny. Cyfrowo nie będzie sie dało niczego złapać. Sygnał cyfrowy jest bardzo "wymagający"

50KW Ale polaryzacja pionowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W DVB-T tylko skrzyczne: TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport z kanału 38

Analogowo:

- Gubałówka - TVP 1 (48), TVP 2 (34), TVP Info (12), TVN (28), Polsat (51)

- Luboń - TVP 1 (31), TVP 2 (36)

- Skrzyczne - TVP 1 (24), TVP 2 (41), Polsat (58)

- Chorągwica - TVP 1 (10), TVP 2 (33), TVP Info (50), Polsat (53)

- Kosztowy - TVP 1 (8), TVP 2 (21), TVP Info (60), Polsat (47), b.słabo TVN (32)

- Prehyba - TVP 1 (56), TVP 2 (39), TVP Info (7), Polsat (58)

- Św.Krzyż - TVP 1 (38)

- Namestovo - STV 1 (26), STV 2 (29)

- Zilina - STV 1 (11), STV 2 (35), TV Joj (52)

- Frydek Mistek - CT 1 (37)

odbiór zróżnicowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o godzinie 12:15 uruchomiono sieć nadajników DVB-T na Słowacji. Wszystkie nadajniki pracują na kanałach 61-69 więc odbiór może być nieco utrudniony. Teraz w Zakopanym oprócz TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport ze Skrzycznego można odbierać STV 1, STV 2, STV 3, TV Joj i Joj Plus z obiektu Namestovo-Magurka na kanale 68. Daje to razem 9 kanałów, lub 11 licząc analogowe TVN i Polsat z Gubałówki.

 

Potwierdzono również odbiór w Nowym Targu:

Potwierdzam odbior 5 programow slowackich w Nowym Targu - antena logarytmiczna w polaryzacji pionowej, bez wzmacniacza, ustawiona w kierunku Ziliny i Namestova. Odbior idealny, zero zaciec itp. Telewizor Samsung LE32B651. Pozdrawiam
http://free4web.pl/3/2,144089,395875,6860968,9,Thread.html

 

Więcej informacji tutaj: http://sk.radiotv.cz/digital-clanky/dig ... -5-stanic/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...