Jump to content
Mr. Orbita

Historia: satelitarny analog w Polsce

Recommended Posts

Brakuje jeszcze platformy Wizja TV i ich autorskich kanałów.

Nadawała z Astry 19,2.

To była konkurencja dla C+ a jak się zakończyła to wiadomo.

Ale w czasie gdy była jeszcze Wizja TV, na analogu oglądaliśmy TV Polonia, Polsat, TVN, RTL 7, Polsat 2 a nawet TV 4.

Czyli można rzec że Wizja TV i Analog to dwa zupełnie inne tematy.

Pamiętam jak zamieniałem  z sąsiadem mojego analogowego Amstrada na używanego Philipsa (od Wizji TV) hehehe :D. I obie strony były zadowolone. Sąsiad nie przedłużył umowy z Wizją i mu zablokowali dekoder. Najgorsze że choć miał go na własność,nie mógł na nim oglądać nawet kanałów niekodowanych,słowem NIC ! Dekoder służył więc jako podstawka pod kwiaty. A że w  analogu w tamtym okresie można było oglądać min.TVN i TV Polonia więc wymiana  nastąpiła niezwłocznie. :D 

Edited by danielpes5

Znalazłem ostatnio instrukcję obsługi od dekodera analogowego, ciekawe było to że dekoder miał zaprogramowane kanały pod kilka satelit kiedy przekaz analogowy był w pełni rozkwitnięty. Cały wykaz został zapisany w podręczniku. Zapraszam do zapoznania się z wykazem :)

https://zapodaj.net/d350b9c836738.jpg.html

https://zapodaj.net/23c45fef1e6ea.jpg.html

Edited by CzarnyKruko

Pamiętam, że mój dawny tuner analogowy (Maxar MS-120, czy jakoś tak) w swojej instrukcji też miał na końcu tabelkę z wykazem kanałów. Jednak były to wykazy tylko z satelitów Astra 19,2°E i nieistniejących już satelitów Kopernikus z pozycji 23,5°E. Tuner ten jednak nie miał "w sobie" wgranej żadnej listy kanałów. Te tabelki z wykazami kanałów, znajdujące się w instrukcji, zawierały parametry techniczne poszczególnych kanałów (numer transpondera, częstotliwość, polaryzacja, częstotliwość fonii).

Edited by Barti

Z całym szacunkiem Mr. Orbit ale ja ten temat poruszyłem już jakiś czas temu :

https://forum.satkurier.pl/topic/4073-tv-analogowa-dawniej/?p=646677

Odnośnie Polonia 1 ja swój pierwszy zestaw satelitarny kupiłem gdy wyłączyli PTV Krater z Krakowa.(koniec sierpnia 1994).

Właśnie po to aby dalej odebrać ten kanał. Nie miałem obrotnicy i ustawiłem na 16 E.

We wrześniu  z pozycji 16 E odbierałem Polonie 1, PolSat, TV Polonię.

Od grudniu 1994 jeszcze Canal Plus Polska. W 1995 przestawiłem na 13 E gdyż te kanały migrowały na tą pozycję.

Po za tym, że Polsat w pierwszych latach nadawania miał przerwy techniczne w godzinach od 18:45 do 23:15 to jeszcze w tych godzinach zamiast Polsatu trzeba było oglądać na naziemnej Jedynkę i Dwójkę.

Skoro już jesteśmy przy dawnym PolSacie to ja pamiętam, że z początku w przekazie satelitarnym z satelity Eutelsat II F6 (16°E) w czasie, gdy PolSat miał przerwę w emisji, z tego samego transpondera nadawał holenderski kanał TV Plus (nie mylić z TV Puls), który nadawany był w systemie telewizyjnym D2-MAC i kodowany w systemie Eurocrypt. Pamiętam, że z początku myślałem, że to właśnie PolSat częściowo koduje też swój program i nadaje w ten sposób. :> Dopiero potem zorientowałem się, że to jednak jest zupełnie inny kanał. ;)

Po za tym, że Polsat w pierwszych latach nadawania miał przerwy techniczne w godzinach od 18:45 do 23:15 to jeszcze w tych godzinach zamiast Polsatu trzeba było oglądać na naziemnej Jedynkę i Dwójkę.

Dla równowagi powien że do czasu, gdy wprowadzono całodzienne nadawanie TVP miała przerwy w godzinach popołudniowych. Nie wiem tylko czy PolSat nadawał juź w tym okresie, czy ruszył nieco później.

Przerwy w godzinach południowych i popołudniowych były jeszcze latem 1993 roku, wtedy PolSat już nadawał, ale w tym skromnym wymiarze godzinowym.