Skocz do zawartości

Historia: satelitarny analog w Polsce


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam jak zamieniałem  z sąsiadem mojego analogowego Amstrada na używanego Philipsa (od Wizji TV) hehehe :D. I obie strony były zadowolone. Sąsiad nie przedłużył umowy z Wizją i mu zablokowali dekoder. Najgorsze że choć miał go na własność,nie mógł na nim oglądać nawet kanałów niekodowanych,słowem NIC ! Dekoder służył więc jako podstawka pod kwiaty. A że w  analogu w tamtym okresie można było oglądać min.TVN i TV Polonia więc wymiana  nastąpiła niezwłocznie. :D 

Edytowane przez danielpes5
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem ostatnio instrukcję obsługi od dekodera analogowego, ciekawe było to że dekoder miał zaprogramowane kanały pod kilka satelit kiedy przekaz analogowy był w pełni rozkwitnięty. Cały wykaz został zapisany w podręczniku. Zapraszam do zapoznania się z wykazem :)

 

https://zapodaj.net/d350b9c836738.jpg.html

 

https://zapodaj.net/23c45fef1e6ea.jpg.html

Edytowane przez CzarnyKruko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że mój dawny tuner analogowy (Maxar MS-120, czy jakoś tak) w swojej instrukcji też miał na końcu tabelkę z wykazem kanałów. Jednak były to wykazy tylko z satelitów Astra 19,2°E i nieistniejących już satelitów Kopernikus z pozycji 23,5°E. Tuner ten jednak nie miał "w sobie" wgranej żadnej listy kanałów. Te tabelki z wykazami kanałów, znajdujące się w instrukcji, zawierały parametry techniczne poszczególnych kanałów (numer transpondera, częstotliwość, polaryzacja, częstotliwość fonii).

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Z całym szacunkiem Mr. Orbit ale ja ten temat poruszyłem już jakiś czas temu :

https://forum.satkurier.pl/topic/4073-tv-analogowa-dawniej/?p=646677

 

Odnośnie Polonia 1 ja swój pierwszy zestaw satelitarny kupiłem gdy wyłączyli PTV Krater z Krakowa.(koniec sierpnia 1994).

Właśnie po to aby dalej odebrać ten kanał. Nie miałem obrotnicy i ustawiłem na 16 E.

We wrześniu  z pozycji 16 E odbierałem Polonie 1, PolSat, TV Polonię.

Od grudniu 1994 jeszcze Canal Plus Polska. W 1995 przestawiłem na 13 E gdyż te kanały migrowały na tą pozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro już jesteśmy przy dawnym PolSacie to ja pamiętam, że z początku w przekazie satelitarnym z satelity Eutelsat II F6 (16°E) w czasie, gdy PolSat miał przerwę w emisji, z tego samego transpondera nadawał holenderski kanał TV Plus (nie mylić z TV Puls), który nadawany był w systemie telewizyjnym D2-MAC i kodowany w systemie Eurocrypt. Pamiętam, że z początku myślałem, że to właśnie PolSat częściowo koduje też swój program i nadaje w ten sposób. :> Dopiero potem zorientowałem się, że to jednak jest zupełnie inny kanał. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Po za tym, że Polsat w pierwszych latach nadawania miał przerwy techniczne w godzinach od 18:45 do 23:15 to jeszcze w tych godzinach zamiast Polsatu trzeba było oglądać na naziemnej Jedynkę i Dwójkę.

Dla równowagi powien że do czasu, gdy wprowadzono całodzienne nadawanie TVP miała przerwy w godzinach popołudniowych. Nie wiem tylko czy PolSat nadawał juź w tym okresie, czy ruszył nieco później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 tygodni później...
W dniu 7.03.2016 o 07:16, Telewizja Urbanski napisał:

Ale w czasie gdy była jeszcze Wizja TV, na analogu oglądaliśmy TV Polonia, Polsat, TVN, RTL 7, Polsat 2 a nawet TV 4.

Małe sprostowanie TV4 zastąpił w analogu Polsat 2 , z HB był jeszcze Canal+ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

Moja przygoda zaczęła się z katalogiem 2000r w grudniu na obecne czasy nirżynier nastawił u siebie przeprogramując tuner w raz podaną listą mieć wtym pojecie to jest rzecz względna wiec analog jest trudniej ustawić.Pamietam z kanalów:

Polsat jak kodował seriale i co niektóre filmy amerykańskie z niebieskim tłem  żółtymi napisami o platformie cyfrowej ale jeszcze 2001 puścił Kevina za darmo.TV4 z początku kodował koszykówkę i Formułe1.TVN kodował mecze Wisły Kraków i retransmisje koncertu Eltona John-a z Sopotu w godzinach przed południowych.Odbiór byłby analogowy lepszy zależności konwertera i talerza.Mi odbiór mrówkował na TVN-ie chwile przestał po przenosinach TVN7 około pół roku i z powrotem kiepski odbiór nieco poprawny odbiór miałem w 2006 w okresie kwietniowym,a później  to samo wymiana konwertera dała to że raz dobrze odbierał a raz gorzej lub brak odbioru.Poprawny odbiór bywał w tym 2006 w13 sierpnia po godzinie 12:10.TVN24 2001 też atakował odbiorem lub kiepski konwerter miałem i bywały problemy.Analogu i szybkiej likwidacji żałuję trochę,ponieważ przez kawał historii dobre dla mnie 6 pół roku z przeplataniem na prawie 3 przez cyfrówke i platformę N 

Minusem analogu to:

-mroczki

-szybka migracja do cyfrówki 

-ilość kanałów polskich w tym TVP i likwidacja nagła Polsatu,TVN7,Polsat2.

Bez rekompensaty w technologii cyfrowej

Od 2004-2006 z przerwami zostało zakodowane 

Plusem:

Nadawanie telewizji TV4,TVPolonia na spokojnie do 2005r i TVN do 2008r i wprowadze do 2016r darmowej oferty TNK SD a od 2012 półdarmowej za TNKHD i Darmowej HD od Cyfrowego polsatu ,ponieważ jednak jakoś  tam emisją TVP zwzaikrzyła TVP w analogu.Na żywo leciał Telexpress,Wiadomości,a w wcześniej późną porą Panorama wydarzenia koncerty nażywo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 13.07.2015 o 07:20, Mr. Orbita napisał(a):

@studiolitek za sprawą korespondencji zainspirował mnie do podłubania w historii polskiego przekazu analogowego na satelitach. Odkopałem swoje najstarsze notatki, przegrzebałem archiwalia i udało mi się mniej-więcej poskładać historię polskiego analogu na orbicie. Są jednak pewne braki lub nieścisłości, dlatego wrzucam to, co udało mi się ustalić licząc na pamięć forumowiczów i uzupełnienie tego, czego mi się nie udało przywołać.

...

Wspaniała historia, pamięć i wiedza:) Czy orientujesz się może do kiedy był nadawany jakikolwiek kanał analogowy na Astrze 19.2 lub HotBird 13?

Często w TV Samsunga dają obsługę DVB-S, mam dość nowy model RU8002 (model z 2019), który obsługuje jeszcze analogową TV z naziemnej i kablowej niestety dla satelitarnej już tylko cyfrową mimo że współdzieli złącze z DVB-C - w teorii ma wszytko co do obsługi analogu potrzeba bo ogarnia częstotliwości satelitarne i ma układ do analogowej TV choćby z kablówki.

Czy kojarzycie kiedy funkcja na dobre została wycofana z TV Samsunga? Może są jeszcze szczęśliwi posiadacze serii F, D, C, B z lat nawet 2010 z możliwością skanowania satelity, czy widzicie jeszcze opcję wyboru analogu dla skanu z satelity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma analogu to op co skanować ? Stare satelity już nie istnieją. 

 

Naziemna z satelitarną nie ma nic wspólnego to trochę bezsensowna teoria działania odbioru sat na modułach naziemnej. 

W TV analogowe głowice sat zostały praktycznie już wycofane po 2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2022 o 01:22, Ktosiu napisał(a):

Skoro nie ma analogu to op co skanować ? Stare satelity już nie istnieją. 

 

Naziemna z satelitarną nie ma nic wspólnego to trochę bezsensowna teoria działania odbioru sat na modułach naziemnej. 

W TV analogowe głowice sat zostały praktycznie już wycofane po 2000.

Wychodząc z tego założenia można by napisać skoro nie ma analogu to po co zakładać wątek o analogowej satelicie w Polsce :) a jak wiemy jest grupa zainteresowanych bo akurat w takim wątku sobie piszemy.

Chciałem pokazać dzieciom jak to kiedyś wyglądało z analogiem, jak wyglądały zakłócenia czyli szumy w analogu itp. Podłączyłem stary dekoder Polsatu Cyfrowego po złączu antenowym do TV Samsunga z 2019 roku.

Zaskoczyło mnie, że ma wsparcie do chyba wszystkich powszechnych analogowych standardów wizyjnych czyli PAL, Secam i NTSC, wtedy w głowie narodziło mi się pytanie skoro tak długo ciągną ten temat, ciekawe jak długo wspierana była obsługa analogu z satelity - stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspierana praktycznie tylko w tunerach i TV  sprzed 2000 roku, powoli całkowicie ją wyłączano i nie produkowano nowych tunerów które przecież nie miały by i tak co odbierać. 

Całkowicie wycofano z użytku  kanały analogowe w Europie  i wyłączano je  26 lipca 2010 r na Hot Birdzie a   od 30 kwietnia 2022 na Astrze.  Ostatnie przekazy były 29 maja 2012. 

 

Okazjonalnie tam może i jakiś jeszcze były dłużej   dla krajów trzeciego świata ale nie na europejskich większych satelitach jak Astra czy Hot Bird ( dawniej Eutelsat czy Eurobird  ). 

 

Co do tej zgodności  to po prostu jej nie ma pomiędzy transmisjami SAT cyfrowej/analogowej jak i  naziemnej wcale. Każdy z typów sygnału  ma własne rozwiązania transmisji  i nie może być wykorzystywany do odbioru wzajemnie. 

 

Trochę inaczej było z kablówką bo dość długa działały  sieci w transmisji analogowej zwłaszcza w Niemczech ale i w Polsce można było spotkać małe sieci kablowe dalej wpierające analogową TV po stronie nadawczej z retransmisją kanałów cyfrowych  satelitarnych. 

 

W założeniu  zwykle nadawano podstawowe programy analogowo  od 7 do 10 maksymalnie  na sieć na kanałach nie kolidujących z nadawaniem w nowszej technologii DVB-C czy  DVB-T. 

 

Jeszcze co do zmian, stare transpondery SAT  po prostu zostały przełączone na transponderze tylko na nowy sposób nadawania  sygnału z analogu na cyfrowy.   Z czasem je po prostu wychwalono z użytku razem ze starymi satelitami zastąpionymi prze nowe tylko z transponderami działającymi w technologii cyfrowej. 

Obecnie w ten sam sposób wycofywane są transpondery DVB-S i zamieniane na nowsze systemy DVB-S2 czy DVB-S2x ( jeszcze nie stosowany wcale na Hot Bird ). W tunerach pozostała jednak zgodność w obsłudze starego systemu DVB-S ze względu na istnienie wielu kanałów  nadających w tym systemie. 

Edytowane przez Ktosiu
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dużo ciekawych informacji.

Nie zadałbym pytania, gdyby nie wszechstronna obsługa analogu w naziemnej i kablowej w TV z 2019 roku mimo że być może poza krajami trzeciego świata nikt już nie potrzebował obsługi analogu w naziemnej - a jednak było.

Wiem, że niemożliwy jest mix analogu i cyfry w ramach jednego kanału/MUX-a ale już współistnienie całych kanałów analogowych i MUX-ów czy to w naziemnej, kablówce czy na satelicie było jak najbardziej dopuszczalne. Proces podmiany na cyfrowe na satelicie trwał całe lata. W naziemnej w Polsce zanim zaczęła się oficjalna migracja z analogu na DVB-T, całymi miesiącami funkcjonały pojedyncze MUX-y DVB-T choćby w Warszawie. Tak więc homogeniczność technologii na pewno musi być zachowana wyłącznie na poziomie kanału w przypadku kablówki i naziemnej. W przypadku satelity takiej pewności nie mam ale per transponder na pewno.

Jak sam zauważyłeś nawet do połowy 2012 roku istniały w cywilizowanym świecie analogowe przekazy z satelity. Od strony technicznej analog i cyfra wykorzystuje te same częstotliwości dedykowane danemu medium (naziemna, kablowa i satelita) różni się tylko zawartość sposobem modulacji itp.

Na pewno w okresie przejściowym istniały hybrydowe dekodery satelitarne, które obsługiwały analogowe i cyfrowe transmisje z satelity - częstotliwości te same, czasze i konwertery również, prawidłowa interpretacja leży już po stronie elektroniki. Jeśli zostanie wykryty sygnał analogowy musi zostać przekierowany na odpowiedni moduł do obróbki analogu i nawet tutaj musi być rozpoznanie systemu czy to jest PAL, SECAM czy NTSC, a jeśli PAL to która jego odmiana, a jeśli cyfrowy to też mamy różne standardy bo może być DVB-S, DVB-S2, DVB-T DVB-T2 a potem ich odmiany bo np. w Niemczech ich DVB-T miał tylko MPEG2 a u nas z uwagi na to że było później wprowadzono już H264 i kodek AAC. Żeby jeszcze bardziej uwypuklić z czego wzięło się moje lekkie rozczarowanie po zaskoczeniu tak kompleksowego podejścia w 2019 roku do analogu dla naziemnej i kablowej jest fakt, że Samsung wykorzystuje to samo złącze antenowe F do satki jak i kablowej, która po deklaracji użytkownika co pod nie podłączył czy kabel od kablówki czy prosto z konwertera satelity ogarnia sobie bez problemu rozdział na analogowe i cyfrowe ze wszystkimi odmianami i systemami, ale została moim zdaniem wycięta ta pełna obsługa o analog dla opcji satelita, ale tylko z powodu jaki przytoczyłeś, ponieważ analogowa satelita była już niemal martwa 20 lat przed wyprodukowaniem TV z 2019 roku i tylko dlatego bo od technicznej strony TV posiada wszystko co pozwoliłoby mu ogarnąć taki przekaz, "blokada" a raczej pominięcie zaimplementowania po stronie oprogramowania miało na celu wyłącznie nieco większą przejrzystość i tak dość rozbudowanego interfejsu wyszukiwania kanałów z trzech mediów.

W instrukcji dla serii D8000 (seria z 2011) wyczytałem też, że ilość opcji może się różnić w zależności od wybranego kraju i w tym przypadku nie byłoby zaskoczeniem, że po wyborze Niemiec nie uaktywniłaby się opcja szukania analogu z Satki w modelu z 2011 roku, skoro analog wygasili tam dopiero 29 kwietnia 2012 lub po wyborze Brazylii gdzie transmisja w analogu trwa tam nadal czyli w roku 2022.

 

Na koniec mam pytanie bo czuję, że możesz coś wiedzieć w temacie. Kojarzysz mniej więcej kiedy pojawiły się pierwsze PVR do cyfrowej satki? Jak na pewno wiesz PVR w przypadku cyfrowej TV nie musi się bardzo męczyć wystarczy, że przekieruje czysty stream jaki zdemultipleksował i zapisze go np. na HDD, z tego powodu nawet najbardziej badziewna chińska przystawka za 60 zł od ponad dekady miała możliwość "nagrywania" bez żadnych strat (direct stream copy) cyfrowej TV. Inaczej sprawa się miała z TV analogową, gdzie zawsze wiązało się to z kompresją w locie np. do MPEG2 w 720*576@25fps co w końcówce lat 90-tych było nielada wyczynem, dlatego po cichu liczyłbym że od 2000 roku takie urządzenia mogłyby istnieć, mimo to nie udało mi się znaleźć żadnych wzmianek o tym, a czasy PVR to dopiero grubo po 2005. Drugie pytanie to czy zawsze zapis był szyfrowany czy może istniały białe kruki, które jak sporo przystawek do DVB-T czy DVB-T zapisują czysty mpeg2/h264/HEVC który bez większych problemów śmiga na komputerze? Zapis nieszyfrowany zapewniały karty satelitarne np. SkyStar2, którą sam nagrałem setki GB programów od lipca 2004 roku, ale pytam o rozwiązania pudełkowe czyt. dekodery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...