Jump to content
Pablo-1986

Początki i końce polskich kanałów

Recommended Posts

Kto z Was pamięta kanał PTK (bądź PTK1, już niepamiętam czy miał cyferke w nazwie czy nie) kiedyś dostępnym w sieci kablowej firmy Polska Telewizja Kablowa?

Był własną produkcją P.T.K. na długo zanim została przejęta przez UPC. Był kanałem typu "General", seriale, wiadomości, programy rozrywkowe no i filmy. Z tego co pamiętam jakość była nie za dobra (bardzo lekko sniezył), ale za to leciały tam fajne filmy.

Kanał w pewnym momencie przerwał nadawanie ramówki, bardzo długo leciała tylko plansza kontrolna (prawdopodobnie był to początek przejmowania PTK przez UPC) a potem w tym miejscu leciało już zupełnie co innego.

W PTK Gdańsk był lokalny PTK1 z materiałami z Uniwersytetu oraz mszą z Katedry Oliwskiej. W pozostałym czasie był kanał planszowy.

PTK2 to zupełnie inna historia. Program był chyba ten sam w całej sieci.

Guest Anonymous

Filmnet był dostępny przez satelite astra w multichoice Polska... :o niestety ta platforma już od wielu lat u nas nieistnieje... :(:lol:

W PTK Gdańsk był lokalny PTK1 z materiałami z Uniwersytetu oraz mszą z Katedry Oliwskiej. W pozostałym czasie był kanał planszowy.

PTK2 to zupełnie inna historia. Program był chyba ten sam w całej sieci.

Tak, teraz zacząłem kojarzyć - PTK1 był kanałem "planszowym" (taka 'telegazeta') a PTK2 to był kanał "normalny". Bardzo dobry zresztą...

A zadam takie pytanie.... Ciekawe czy mi ktoś odpisze....

Jaka była kolejność pojawiania sie kanałów w Polsce??

tzn. który kanał był pierwszy a jakie pojawiały się i kiedy po nim....

Pierwsza dziesiątka:

1. TVP 1

2. TVP 2

3. TVP 3

4. Polonia 1

5. Polsat 1

6. Canal+

7. TV Niepokalanów

8. Polsat 2

9. TVN

10. Nasza TV

Aco z TV Polonią? Pamiętam, że testowe przekazy (bloki programowe po 48(24?) godzin - leciały cały czas filmy) były jeszcze przed uruchomieniem Polonii 1.

nigdy nie zapomne startu TVN24

No ja pamiętam jak się dowiedziałem o starcie TVN 24 ale niewiedziałem że są tylko testy, a później w jednej gazecie pisało że TVN 24 i TVN mają opuścić analog. Z TVN 24 tak się stało ale chyba TVN nadaje do dziś :wink:

Co do TVN to w samej telegazecie pojawiły się informacje (tuż po zakodowaniu emisji cyfrowej) gdzie odradzano zakupu analogowych odbiorników. TVN Siedem znikł, TVN miał też zakończyć analog - tak się jednak nie stało i odbiorem cieszymy się... który to już rok? 3? :roll:

POLONIA 1 ISTNIEJE NADAL I JEST W FUZJI Z TELE5

http://www.polonia1.pl

Po pierwsze nie krzycz! 8) Na pewno nie będzie żadnego połączenia. :shock:

Co do TVN24 to pamiętam że zaraz po starcie nadawał w analogu?! ale pewności nie mam. Pamiętam że przez jakieś 2 tygodnie był niekodowany...

Od pierwszego dnia nadawali analogowo. To był TEST który trwał trzy miesiące. Pamiętam dobrze bo w tym czasie żadna kablówka nie nadawała tego kanału. Operatorzy bali się go dołączyć gdyż się obawiali że spore koszty będą musieli ponosić z tytułu oferowania kanału swoim abonentom. Wtedy to była całkowita nowość na polskim rynku - 24h informacyjny TVN24. Zawsze walczyłem z tym "śniegiem" na ekranie - nadawali na jednym z transponderów niemieckiej Vivy.

A może zna ktoś dokładną kolejność pojawiania się kanałów TV w Polsce z datą startu? Np. TVP 1 - 1952 r., itd.

U mnie w kablówce w czasach testu było. Sam dobrze pamiętam. Potem z jakiś rok nie było, ale wkońcu się pojawił.

Może ktoś nagrać jaki jest teraz "Program dnia" w nocy na TVP2 ??

Bo z tego co wiem to tam zmienili wreszcie grafikę.

Polsat2 istnieje nadal tylko niestety zmienił swoją formułę. Kiedyś był kanałem filmowo rozrywkowym, natomiast teraz jest on kanałem dla Polonii.