Skocz do zawartości

Do Rzeczy


Gość wislok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Choć ja się będę troszkę tu polemizował z Tobą drogi Kirku. To,że pismo jest wyraziste, ma określony profil nie oznacza,że jest zależne. Nie odbieram portalowi Lisa czy GW,że publikują i piszą to co uważają, wynika to z ich głębokich przekonań, idei czy wartości jakie głoszą. Nie to co narzuci im jakiś protektor, sponsor. Mam taką głęboką nadzieję.  Tak samo jest z innymi pismami, każdy wybierze sobie to co mu bardziej odpowiada, tu istotny jest styl, retoryka i argumentacja jakiej używają. Wolę pisma, które w wyważony sposób przedstawiają swoje racje, nie dominuje agresywna retoryka. Dlatego cenię np. tygodnik "Polityka".

 

Zauważyłem,że "Do Rzeczy" ostatnio w swoich artykułach dość często przytacza wypowiedzi publicystów z portalu wpolityce.pl (no tak jest jak się nie ma własnego). 

 

Dla mnie zgrzytem jest jednak dalsza współpraca "Do Rzeczy" z Marcinem Wolskim, nowym dyrektorem TVP2. Co ciekawe Maciej Chmiel piszący o muzyce,a nie jak Wolski często o polityce w momencie zostania dyrektorem tejże anteny zakończył współpracę z tygodnikiem. Ciężko mi sobie wyobrazić krytykę TVP zwłaszcza anteny kierowanej przez redakcyjnego kolegę. Zresztą trzeba sobie uczciwie powiedzieć,że ten ostry tekst o TVP w "Do Rzeczy" ukazał się w chwili gdy odwołany został właśnie Chmiel. Poprzednie teksty Kamili Baranowskiej, która zajmuje się tym tematem były powtórzeniem argumentacji Kurskiego bez cienia jakiejkolwiek zastrzeżenia, konfrontacji czy próby zweryfikowania słów Prezesa TVP.  Uważam,że wy[beep]e kolegi ze stanowiska dyrektora,a ostry tekst mają ze sobą silny związek przyczynowo- skutkowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do portalu - możliwe że we wrześniu się to zmieni, wraz z nową odsłoną strony tygodnika.

 

A co do pierwszego akapitu - zgadzam się, że istotny jest styl i argumentacja, jakiej się używa w tekstach pojawiających się w pismach. Zresztą to łatwo sprawdzić, porównując artykuły, które się publikuje w danych tygodnikach. Łatwo też wtedy stwierdzić, które pisma stosują agresywną retorykę (i wcale nie jest tak, że to tylko Newsweek, albo tylko "wSieci").

"Politykę" też lubię czasem przeczytać, najbardziej lubię Passenta i Chętkowskiego (ten drugi tylko w internecie) - to tak na marginesie :)

Mi w tym poprzednim moim wpisie chodziło głównie o to, że nie rozumiem tego zdziwienia @Pihała102, że tygodniki są prawicowe, albo lewicowe, bo to jest zwyczajna rzecz. Tak samo jak odkrycia typu "O, Ziemkiewicz napisał coś kontrowersyjnego!". Zresztą, opinia oparta na 1 tweecie to tak trochę płytka jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instytut Monitorowania Mediów opublikował swój comiesięczny raport "Najbardziej opiniotwórcze media" (za czerwiec): http://www.imm.com.pl/dla_mediow#/details/057e56fa44b816d9b1a3b734f6cd8608

 

Wśród tygodników w czerwcu najczęściej cytowane były "Do Rzeczy" i "Newsweek" (ex aqueo na pierwszym miejscu, po 86 cytowań).

Dla porównania w maju "Do Rzeczy" było w raporcie na 2 miejscu z wynikiem 118 cytowań (przy czym w maju bardziej zajmowano się polityką niż w czerwcu, stąd taka wartość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela wieczór, więc czas na zapowiedź jutrzejszego numeru.

 

Temat tygodnia: "Dlaczego celebryci gardzą Polakami?". Na ten temat składać się będzie artykuł Marcina Makowskiego oraz wywiad z doktorem Grzegorzem Odojem, etnologiem i antropologiem kultury. W numerze także: raport "Do Rzeczy" o Światowych Dniach Młodzieży autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego. Rozmowa z Krzysztofem Szczerskim o roku prezydentury Dudy. Maciej Pieczyński napisze o odbudowie dyplomacji, a Rafał A. Ziemkiewicz o tym, dlaczego nie stać nas na tanie państwo. Będzie także wywiad z dr. Lechem Kowalskim, autorem biografii Jaruzelskiego i Kiszczaka, oraz rozmowa z dr. Krzysztofem Liedem na temat zachowania w czasie zamachu. W dziale kulturalnym Piotr Gociek przedstawi tekst o Hanie Solo. W dziale opinii Marek Jan Chodakiewicz będzie stawiać pytania o Jedwabne, będzie także rozmowa z Pawłem Reszką, autorem książki "Chciwość". Dział historyczny pod znakiem historii najnowszej: artykuł o Powstaniu Warszawskim oraz Piotr Semka o autobiografii Jarosława Kaczyńskiego. W dziale "Świat" będzie tekst o Trumpie, a w dziale ekonomicznym rozmowa z Andrzejem Sadowskim o patriotyzmie gospodarczym.

W jutrzejszym numerze także specjalny, liczący 16 stron, dodatek olimpijski (jako wkładka osobna zapewne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jutrzejszym numerze także specjalny, liczący 16 stron, dodatek olimpijski (jako wkładka osobna zapewne).

Jestem poza domem przez dłuższy okres, prenumerata przychodzi mi do domu, mogę od kogoś, kto nabył, informację, jak ten dodatek wygląda, co  zawiera, itd.?

Tymczasem wpływy "Do Rzeczy" z reklam wzrosły,ale w mniejszym stopniu niż u konkurencji bezpośredniej, pomimo tego co one wyższe  jeśli chodzi o ogólną wartość. Znaczy,że "Do Rzeczy" w miarę dobrze radziło sobie na rynku reklamowym w przeszłości. Spadki największych tygodników opinii są wręcz symboliczne, czyli wynika,że reklamy Spółek Skarbu Państwa nie tylez nich zniknęły co po prostu także pojawiły się w tytułach pomijanych dotychczas .

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/gazeta-polska-i-w-sieci-duzo-wiecej-z-reklam-najbardziej-w-dol-polityka-i-tygodnik-powszechny

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wislok: Nic specjalnego w tym dodatku nie ma. Wywiad z Arturem Partyką, opis sylwetek naszych lekkoatletów, jakaś reklama Grupy Sportowej Orlen, Polscy szczypiorniści, historia Igrzysk z szansami medalowymi Polaków, Areny Olipmiady, wywiad z Piotrem Małachowskim, reklama Lotto. Generalnie ten dodatek to jedna wielka reklama TVP, Orlenu, Lotto i Kulczyk Investment. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam technicznie, że to osobny zeszycik dołączony do pisma. Podobny dodatek wypuścił także tygodnik "Wprost", choć tam jest mniej wywiadów. Przeglądałem obydwa dodatki w sklepie, dodatek sympatyczny, ale Skarbu Kibica z "PS" nie zastąpi, zresztą nie taki cel mają te dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli można by rzecz Orlen wypromował sportowców, których sponsoruje, o reszcie milcząc. Dodatek sponsorowany,aa nie wydawnictwo za które odpowiada redakcja tygodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiedź jutrzejszego "Do Rzeczy", numer 32/2016.

 

Temat okładkowy: "Winni. To oni zgotowali nam ten los". W jego ramach wywiad z prof. Ryszardem Legutką pod tytułem "Krew się leje, a oni wciąż to samo", wywiad ten będzie dotyczył presji ideologii poprawnościowej, a także tekst Rafała A. Ziemkiewicza, zatytułowany "Podpalacze Europy".

Poza tym: przewodniczący RMN Krzysztof Czabański powie w wywiadzie, dlaczego jego zdaniem Kurski zawiódł i jakie są problemy TVP. Kamila Baranowska o nowej strategii "Wyborczej", polegającej na skręcie w prawo. Piotr Semka wspomina niedawno zmarłego kardynała Macharskiego. Paweł Wawrzyński poruszy temat reformy służby zdrowia, która ma być wzorowana na modelu szwedzkim. W dziale kulturalnym 2 rozmowy - wywiad z nowym dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim, oraz rozmowa z Filipem Łobodzińskim na temat Boba Dylana. W dziale opinii warty zauważenia esej redaktora naczelnego Pawła Lisickiego pod tytułem "Moja babcia i papież". Pod tymże właśnie tytułem kryją się rozważania na temat nauczania Franciszka. Wywiadu udzielił lider PO, Grzegorz Schetyna, to też w dziale opinii. Natomiast Roman Graczyk rozpoczyna debatę „Do Rzeczy” o rządach PiS tekstem „Zatrute owoce dobrej zmiany”. W "Historii" kontynuacja wątku Jedwabnego, podjętego w piśmie w poprzednim numerze, tym razem będzie to rozmowa z Dariuszem Walusiakem, autorem książki "Winni. Holokaust i fałszowanie historii".

W dziale światowym 2 teksty dotyczące wyborów prezydenckich w USA autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego oraz Piotra Włoczyka, a także korespondencja Piotra Kowalczuka z Rzymu (dłuższa niż felieton). W ekonomii tekst na temat efektów programu "Polska w budowie" i pozostałości po nim autorstwa Łukasza Zboralskiego. Cejrowski w kolejnym odcinku wywiadu-rzeki opowie o tym, dlaczego unika czarów.

 

Taka informacja techniczna: następny numer ukaże się we wtorek, 16 sierpnia, z racji tego, że 15 sierpnia to dzień świąteczny. Z tego też względu następna zapowiedź może pojawić się nie tak jak zwykle, w niedzielę wieczorem, ale w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój niepełnosprawny kuzyn (tzn ma niskie IQ i jest na granicy upośledzenia) czyta tą gazetkę. Co śmieszniejsze, ja długo myślałem, że to jest właśnie tak sprofilowane czasopismo, bo widziałem tylko te niby zabawne okładki ;)

Ostatnio tylko coś się do mnie przedarło, że to podobne pismo to w sieci, gdy Karnowski nazwał ich Do Rzeszy. 

Edytowane przez Barti
Mając "polską" klawiaturę stosujemy poprawnie polskie znaki diakrytyczne, tzw. "ogonki". Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to wczoraj napisać przy okazji zapowiedzi, ale siatkarze wzywali :)

 

To będzie kolejny wpis z cyklu "O działaniu w social-mediach". Zauważyłem pewną rzecz. Otóż ktoś odpowiedzialny za profil facebookowy chyba nie może się zdecydować, o której godzinie dawać zdjęcie ze spisem treści najbliższego numeru. Wczoraj był po 19, wcześniej zdarzało się już ok. 18:30. Możecie to uznać za zbytnie czepialstwo, ale sądzę, że lepiej by było, gdyby post ze spisem pojawiał się o stałej godzinie. Na Facebooku można "zaprogramować" post na fanpage'u, czyli napisać go wcześniej i ustawić, żeby był opublikowany o danej godzinie. To byłoby wygodniejsze rozwiązanie, wtedy byłoby wiadome, jest na przykład 18:00 - pojawia się spis treści. Zresztą tak samo można by było zrobić z ujawnianiem okładki numeru. "Wprost" robi to od kilku lat w niedzielę o tej samej porze, czyli w południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja "Rzepka" też nie jest niezależna, co pokazało dobitnie spotkanie pod śmietnikiem o 1.30 w nocy. 

"Do Rzeczy" rozmawia z komunistą Czabańskim, "wSieci" z J. Kurskim. Czy to linia podziału jeśli chodzi o ocenę tego co się dzieje w TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienili się partnerzy główni plebiscytu "Do Rzeczy"  "Strażnik Pamięci" Obecnie są to Energa i Orlen. Poprzednie edycje wspierały Kulczyk Investment i Polkomtel. Także kapituła ma wielu nowych przedstawicieli, wśród nich niestety ten komunista K. Czabański. Co ciekawe jest B. Stanisławczyk, która przed objęciem stołka Prezesa PR współpracowała mocno z braćmi Karnowskimi. 

 

Lisicki coraz częściej publikuje dłuższe teksty będące polemiką z Papieżem Franciszkiem. Ciekawe jak na te wątpliwości odpowiedział by sam zainteresowany.

Tekstu R. Graczyka z ostatniego nr nie zawahałby opublikować "Newsweek" czy "GW". Na plus wywiad z przewodniczącym PO G. Schetyną. Marzy mi się wywiad z M. Kijowskim. 

Dobrze by było gdyby po wywiadzie z K. Czabańskim opublikować wywiad z J. Kurskim. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw krótkie wyjaśnienie: wersja elektroniczna najnowszego numeru pojawiła się tak jak zwykle, w niedzielę o 20:00. Nie było jednak zapowiedzi w mediach społecznościowych (to zapewne w poniedziałek po południu), ale dzięki moim źródłom, które pozwolę sobie zachować w tajemnicy, mam cały numer właśnie w takiej wersji, więc mogę napisać zajawkę tak jak zawsze (tylko pora trochę inna ;) ).

 

Zapowiedź numeru 33/2016 (184), w kioskach i dla prenumeratorów wersji papierowej dostępny we wtorek. Temat okładkowy: "[beep]gi pod okupacją PiS". Będzie to tekst przygotowany przez autorów zajmujących się zwykle rubryką "Młodzi wykształceni i z wielkich ośrodków", więc to w zasadzie będzie rozszerzona wersja tej rubryki w formie swoistego słowniczka. Podobny w konstrukcji tekst był w okresie wakacyjnym publikowany na łamach pierwszej wersji "Uważam Rze" w 2012 roku. A poza tym. wywiad z Jackiem Sasinem, posłem PiS. Kamila Baranowska poruszy wątek walki o wpływy w TVP. Sławomir Cenckiewicz opisuje sprawę wybuchu gazu w Gdańsku w 1995 roku i powiązania tej sprawy z dokumentami dotyczącymi Lecha Wałęsy. Rozmowy także z Janem Dziedziczakiem oraz z nowym prezesem IPN,  dr Jarosławem Szarkiem. Będzie także artykuł o Ruchu Autonomii Śląska. W dziale kulturalnym tekst na temat ostatniej części sagi o Harrym Potterze. W dziale opinii odpowiedź Piotra Semki na zeszłotygodniowy tekst Romana Graczyka, czyli dalszy ciąg debaty. W dziale historycznym materiał o ojcu Jacku Woronieckim i wywiad z prof. Markiem Kamińskim na temat "bibuły". W dziale światowym o stosunkach rosyjsko-tureckich, a w dziale ekonomicznym wywiad z Rafałem Antczakiem na temat planu Morawieckiego i tekst o ustawie półkowej. Jest w tym numerze dział sportowy, temat to oczywiście Igrzyska w Rio. Cejrowski w kolejnym odcinku wywiadu rzeki opowie, dlaczego uważa, że Azja nie jest normalna.

Numer będzie można kupić z filmem do wyboru: "Kochankowie z lasu" albo "Dies Luctus. Dni żałoby, dni smutku". Nie mam informacji o tym, czy prenumeratorzy to dostaną w prezencie, więc @wislok pewnie napisze we wtorek, czy ma te filmy (oczywiście jeśli będzie miał ochotę się taką informacją podzielić, ja nie naciskam ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...