Skocz do zawartości

Orange - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie nieco odświeżyć niniejszy wątek. ;)

 

Otóż, z końcem lutego 2016 roku kończy mi się aktualna umowa na Neostradę w Orange, czyli za niecałe cztery miesiące. Wiem, że umowę można przedłużać już nawet 5 miesięcy przed końcem obecnej. Dlatego też już powoli się do tego przymierzam. ;)

Obecnie posiadam Neostradę w opcji "do 10 Mbit/s". Blisko dwa lata temu, gdy przedłużałem poprzednio umowę, była to najwyższa dostępna u mnie prędkość.

Od jakiegoś czasu jednak jest już u mnie dostępna Neostrada w opcji "do 80 Mbit/s", czyli w technologii VDSL.

I teraz nurtuje mnie pewna kwestia:

Otóż, obecnie posiadam swój własny router TP-Link TD-W8960N, który posiada wbudowany modem ADSL i którego używam aktualnie do współpracy z Neostradą. Wszystko działa poprawnie. Wiem jednak, że po przejściu na VDSL, router ten stanie się bezużyteczny, a konkretnie wbudowany w nim modem ADSL, który na VDSL nie będzie już w ogóle działał.

W takiej sytuacji pozostaną mi dwa wyjścia:

1. Kupić nowy router obsługujący również technologię VDSL.

2. Wziąć od Orange np. FunBox'a i spiąć go z moim obecnym routerem w taki sposób, aby mój obecny router "dostawał" tylko sygnał Internetu z FunBox'a, a cała reszta (sieć Wi-Fi, LAN, podłączone urządzenia) odbywała się przez mój obecny router. Jest to w ogóle w takim przypadku możliwe?

 

I teraz pytanie: która opcja byłaby lepsza? Nie chodzi mi tutaj o koszty, bo wiadomo, że opcja nr 2 jest dużo tańsza, a nawet praktycznie bezkosztowa.

Chodzi mi bardziej o aspekt techniczny. Bo też wiele opinii naczytałem się o tym FunBox'ie, w tym większość raczej negatywnych. W tym urządzonku najbardziej nie podoba mi się to, że po wyłączeniu go z prądu (lub w przypadku przerwy w zasilaniu) i ponownym podłączeniu, połączenie z Internetem nie następuje w nim automatycznie, tylko za każdym razem w takiej sytuacji trzeba logować się na jego panel administracyjny i "ręcznie" uruchamiać połączenie z Internetem. To jest chore! :crazy:

Dlatego też właśnie skłaniam się bardziej ku opcji nr 1, czyli kupnie nowego routera. Zainteresował mnie router TP Link TD-W9980, obsługujący również VDSL/VDSL2 (:arrow:http://www.komputronik.pl/product/242354/Elektronika/Peryferia_PC/TP_Link_TD_W9980.html).Od razu zaznaczam, że interesuje mnie router tylko z TP-Link'a.

Czy ten wskazany przeze mnie wyżej router współpracuje poprawnie z Neostradą w technologii VDSL, w opcji "do 80 Mbit/s"? Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów posiada ten router?

 

Czytałem też w Internecie, że przy braniu Neostrady w opcji "do 80 Mbit/s" obowiązkowo trzeba wziąć też od Orange tego FunBox'a, bo Neostrada działa wówczas tylko z nim. Że przy VDSL i opcji "do 80 Mbit's" łącze klienta jest niejako "parowane" z tym FunBox'em (podobno po adresie MAC). I że wówczas bezpośrednie korzystanie z własnego, innego routera nie jest możliwe. Prawda to? Bo jakoś nie chce mi się w to wierzyć! :shock: Czyżby polityka parowania kart z dekoderami dedykowanymi przez platformy cyfrowe została już też "przeniesiona" na grunt dostępu do Internetu? Nie wierzę! :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jestem w identycznej sytuacji, z tym że do mnie to Orange dzwoni i proponuje 80Mb i Funboxa (za free)  bez zmiany warunków cenowych pakietu neo-tv, tylko przedłużenie aneksem umowy o kolejne 12 miesięcy.

Jak się to zakończyło u kolegi i czy ten Funbox faktycznie taki negatywny, szczególnie pod kątem wznawiania połączenia po ponownym włączaniu do prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w identycznej sytuacji, z tym że do mnie to Orange dzwoni i proponuje 80Mb i Funboxa (za free)  bez zmiany warunków cenowych pakietu neo-tv, tylko przedłużenie aneksem umowy o kolejne 12 miesięcy.

Jak się to zakończyło u kolegi i czy ten Funbox faktycznie taki negatywny, szczególnie pod kątem wznawiania połączenia po ponownym włączaniu do prądu?

 

Od grudnia ub.r. jestem szczęśliwym posiadaczem Neostrady w technologii VDSL (a konkretnie VDSL2), czyli w opcji "do 80 Mbit/s". :D

Rzeczywista prędkość, jaką akurat u mnie "wyciąga" teraz Neostrada to 60 Mbit/s download i 7,5 Mbit/s upload. Ja jestem z tego w pełni zadowolony. Poprzednio miałem prędkość 10 Mbit/s download i marniutkie 0,75 Mbit/s upload. Więc różnica jest kolosalna, zwłaszcza przy upload'ie. W sam raz na wrzucanie filmików na YouTube. ;)

 

Oczywiście otrzymałem też od Orange modem FunBox. Jest to w zasadzie router z wbudowanym modemem ADSL/VDSL i z oprogramowaniem dedykowanym od Orange. Dlatego też, możliwości konfiguracyjne FunBoksa, w porównaniu z routerem niezależnym, są dość skromne. :?

Na samym początku poużywałem trochę tego FunBoksa, aby sobie poobczajać, co i jak. ;) Jednak jeszcze tego samego dnia "spiąłem" go z moim dotychczasowym routerem TP-Link TD-W8960N w taki sposób, aby FunBox "dawał" tylko sam Internet temu TP-Link'owi, a cała reszta była już obsługiwana przez TP-Link'a. Na FunBoksie wyłączyłem też wtedy sieć Wi-Fi. I takie połączenie w zasadzie funkcjonowało poprawnie. Tyle tylko, że prędkość Internetu uzyskiwana wtedy na tym TP-Link'u była dosyć mocno "ścinana" w dół, bo o jakieś mniej więcej 10 Mbit/s. No i sam ten mój router też już w sumie jest dość przestarzały. Dlatego też zdecydowałem się jednak na zakup nowego routera, TP-Link TD-W9980, który nie dość, że posiada znacznie większe możliwości, niż mój dotychczasowy router to jeszcze obsługuje też bezpośrednio linię typu VDSL/VDSL2, co pozwoliło mi na całkowite wyeliminowanie z mojej domowej sieci tego FunBoksa od Orange. Obecnie zarówno FunBox, jak i mój dotychczasowy router, "spoczywają" sobie schowane w oryginalnych pudełkach. ;) FunBoksa tego mam od Orange na zasadzie dzierżawy. Opłata za niego wynosi złotówkę miesięcznie. Muszę go jednak też mieć, gdyż oprócz niego i mojego obecnego nowego routera, nie mam żadnych innych urządzeń obsługujących linię typu VDSL. Więc w razie jakichś problemów z dostępem do Internetu, muszę mieć możliwość sprawdzenia wpierw, czy to czasem mój nowy router nie nawalił, czy też jednak coś po stronie Orange jest nie tak. Więc w takim celu muszę wtedy podpiąć FunBoksa. Stosunkowo niedawno miałem nawet okazję. ;) Na szczęście okazało się, że u mnie wszystko jest w porządku. To po stronie Orange była jakaś awaria. Linia u mnie wprawdzie wtedy synchronizowała się, jednak nie dało się zalogować do Neostrady. Był problem z autoryzacją.

 

Na szczęście informacje o tym, że FunBox po ponownym podłączeniu do prądu nie łączy się automatycznie z Internetem i trzeba to połączenie uruchamiać ręcznie przez panel administracyjny FunBoksa, a także informacje o tym, że po przejściu na VDSL, Neostrada będzie działać tylko na tym FunBoksie i na żadnym innym urządzeniu niezależnym już nie, okazały się całkowicie nieprawdziwe. :)

 

Tak więc, polecam każdemu przejście na VDSL, jeśli tylko istnieją do tego możliwości techniczne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną relację!

Co nie zmienia faktu, że nadal się zastanawiam, czy warto... Mam w tej chwili opcję "do 20Mb" i jedyne co mnie ciągnie do opcji 80Mb to fakt, że upload będzie znacząco większy (mam 1Mb - ma być 8Mb). Ale... raczej nie przewidywałem dokupywania tak jak u ciebie dodatkowego routera, mam starego białego Liveboxa i daje radę (stabilność i zasięg) ,nie używam internetu całymi dniami (gdy nie używam to wyłączam z prądu!).

Pozostają więc pytania: czy Funbox da radę (stabilność, zasięg), czy będą jeszcze jakieś inne konsekwencje przejścia na nowy sprzęt? Aktualnie pod liveboxa podpięte mam kablem dekoder tv-sat i telewizor, a z wifi korzysta stacjonarny PC (Vista!) z kartą wifi na usb ("lizak" sagem dostarczony wieki temu z tym liveboxem) oraz okazjonalnie jakiś tablet czy telefon.

No i nie wiem, na jakie osiągi pozwoli moja "ostatnia mila", czyli kabelek od centrali, a ma on co najmniej kilkanaście lat (właściwie wiejski teren). Czy mogę to jakoś już teraz, przed zmianą, sprawdzić?

 

Wszelkie uwagi i doświadczenia z Funboxem mile widziane! Mam czas do poniedziałku się pozastanawiać, bo Orange już przebiera nóżkami, żeby się do mnie wybrać :)

Edytowane przez TomPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Przejście na VDSL będzie się dla ciebie wiązało z koniecznością wymiany tego twojego białego Liveboksa na nowy FunBox. Tylko ten ostatni bezpośrednio obsługuje linię VDSL, więc będzie ci on niezbędny, jeśli nie chcesz kupować swojego własnego, niezależnego routera. Ale to o to nie musisz się martwić. Ten temat załatwi po prostu Orange. :)

Nie wiem, niestety, jak wygląda sprawa z zasięgiem Wi-Fi w przypadku FunBoksa, gdyż tego osobiście nie testowałem. Od samego początku byłem nastawiony na wyeliminowanie tego urządzenia z mojej domowej sieci. Jednak w Internecie trochę się naczytałem, że ponoć Wi-Fi z tego FunBoksa jest dość słabe. Na ile to jest prawda to tego nie wiem. Dlatego też, musiałby się tutaj wypowiedzieć w tej kwestii ktoś, kto na co dzień korzysta z FunBoksa i ze wszystkich jego "dobrodziejstw". ;) Warto tutaj zaznaczyć, że FunBox posiada antenę Wi-Fi wbudowaną. Nie wiem też, ile tych anten ma. Czytałem gdzieś, że chyba dwie. Ale wewnętrzne. Natomiast routery niezależne mają z reguły odkręcane anteny zewnętrzne, co z pewnością poprawia zasięg. Z tego, co wiem to FunBox posiada też jakieś ograniczenie odnośnie ilości podłączonych do niego urządzeń przez Wi-Fi jednocześnie. W Liveboksie są to chyba trzy urządzenia, a w FunBoksie to nie wiem. Własny, niezależny router takich głupich ograniczeń nie ma.

 

Co do osiągów prędkości u ciebie po przejściu na VDSL to nie da się tego niestety sprawdzić przed przełączeniem twojej linii na VDSL właśnie. Piszesz, że masz w tej chwili opcję "do 20 Mbit/s". Ile faktycznie teraz wyciąga u ciebie download? Niezależnie od tego, ile, jest spora szansa na to, że przy VDSL będzie jeszcze więcej. ;) Jeśli teraz wyciąga u ciebie w granicach tych 20 Mbit/s to z pewnością przy VDSL nie będzie mniej. Przy VDSL 20 Mbit/s to jest minimum.

 

Tak więc, jeśli ja stałbym teraz przed dylematem, czy przejść na VDSL wiedząc, że możliwość taka u mnie już jest to bym się w ogóle nie zastanawiał. ;) A i też pomyślałbym potem nad zakupem niezależnego routera. Najwyżej nie od razu, a po jakimś czasie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wczoraj potestować aktualne moje łącze poprzez stronę speedtest.net i o ile ping (31ms) i upload (1Mb) pokazują sensowne wartości, to z download strona ma jakieś dziwne kłopoty - trwa to bardzo długo i daje horrendalnie niskie wartości, grubo poniżej 1Mbi!?

Może wczoraj coś było nie tak z siecią, spróbuję dzisiaj wieczorem, ale podejrzane to bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee, no tak słaby download to raczej niemożliwe. A jak w tym czasie otwierały ci się strony internetowe? Normalnie, "żwawo", czy też wyraźnie zamulało?

Jeśli zamulało to możliwe, że w twoim regionie jest (była) jakaś awaria. U mnie kiedyś, dawno temu, też tak przez dobre kilka dni było.

 

Zrób też sobie test prędkości za pomocą przeznaczonej do tego celu strony operatora Orange: :arrow:http://www.orange.pl/speedtest.phtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem jeszcze raz: speedtest.net nadal to samo, czyli ogromne kłopoty z download (dłuuugo trwa test i pokazuje szybkość rzędy 0.1Mb). Natomiast strona testowa orange regularnie pokazuje download rzędu 1.85Mb (ping i upload odpowiednio 25ms i 0.95Mb). Jak widać - słaby mam ten download, choć z drugiej strony nie mam zapotrzebowania na szybszy, no ale może zaproszę tego montera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że 0.1Mb wygląda śmiesznie, ale sądzę, że to speedtest.net ma jakiś problem, bo przecież test ze strony Orange daje prawie 2Mb i to jest chyba zgodne z rzeczywistością. Strony internetowe otwierają się normalnie, jak dla mnie, ściąganie plików (ftp, chomik itp.) to szybkości rzędu 100-250kB, czyli coś koło tych 1.85Mb, a nie mam możliwości przetestowania na szybszych źródłach.

Tak czy siak czekam na telefon z ponowioną propozycją, mieli zadzwonić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Próbował ktoś negocjować umowę z Orange po wysłaniu wypowiedzenia? Na co można liczyć? Więcej minut, darmowe miesiące, tańsze telefony? Ja posiadam dwa numery na abonament i zastanawiam się czy jest możliwość negocjacji?

 

Generalnie nie opłaca się negocjować z obecnym operatorem, najlepsze warunki, tak czy inaczej, zawsze otrzymasz u nowego operatora, kimkolwiek on będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nowego operatora to u mnie na wsi ze świecą szukać, nawet pod Księżycem w superpełni nie znajdziesz. ;)

Dopiero po 4-ch miesiącach Orange ponowiło mi ofertę przejścia na szybkość 80Mb/s  (w styczniu kończy mi się umowa - to pewnie dlatego), a że przy okazji nazwali mnie klientem-vipem (sorry, ale naprawdę nie wiem, dlaczego?) to się zgodziłem. Monter z umową i Funboxem już zmierza do mnie i jutro wam opowiem, co z tego wynikło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam modem FunBox 2.0 (ADSL/VDSL). Wyjaśniło się też, dlaczego jestem "klient VIP" - bo mam bardzo blisko do centralki (<300m) i powinienem osiągać "optymalne" parametry, nawet do 80Mbps!

Na razie na tablecie udało mi się osiągnąć prawie 40Mbps (i 7Mb dla upload), natomiast na stacjonarnym PC jest kiepsko i dziwnie: 5Mb/7Mb - być może to wina przedpotopowego lizaka Sagemu, który mam wpięty do USB PC, ale żeby upload był większy niż download?!

Edytowane przez Barti
Wyrażenia skrótowe piszemy wielkimi literami. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to transfer u ciebie jest kiepski, jak na tak bliską odległość od centrali. :roll:

Ja mam do centrali jakieś "plus, minus" 400 metrów i jak już tutaj pisałem, u mnie "download" wyciąga 60 Mbit/s, a "upload" w granicach 7-7,5 Mbit/s.

Może u ciebie jest jakiś stary kabel biegnący od centrali do twojego domu? :roll:

A ten transfer to sprawdzałeś na komputerze stacjonarnym poprzez połączenie Wi-Fi, czy też Funboksa masz do niego podłączonego kablem sieciowym Ethernet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti zacznijmy od tego, że pisze że ma starą kartę Wi-Fi, więc raczej nie n, a być może jedno z pierwszych g, więc też znacznie wolniej. Najpierw niech zacznie od sprawdzenia przepustowości połączenia Wi-Fi i w PC i na tablecie (bo tu też jest różnie nawet jak jest n, te starsze rzadko osiągają więcej niż 72 Mb/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kablu to mam tylko dekoder tv podpięty, reszta po wi-fi.

@mad85 tablet Nexus 7 ma już swoje lata, więc może faktycznie więcej jak te 40Mb nie podskoczy, a upload prawie 8Mb więc jest OK.

Natomiast w PC (Vista), 5 metrów od rutera, mam lizaka z 2008r. Sagem XG-760N:

https://www.wireless-driver.com/sagem-xg760n-usb-wifi-adapter-windows-drivers-and-utility/

więc staruszek, ale w opisie ma do 54Mbps.

Dziwi mnie też, że speedtest pokazuje większy upload (5Mb) niż download (7Mb)?! Zresztą przy poprzednim ruterze Livebox 2 też takie cyrki pokazywało, tylko jeszcze mniejsze szybkości. Coś jest nie tak, coś ogranicza, ale co? Ustawienia w sterowniku albo wolne USB?

Edytowane przez TomPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym sobie nie zawracaj głowy, że ; akurat masz tutaj upload większy to  jest bez znaczenia.

 

Co do USB to tak ale pod warunkiem, że masz USB 1.1 a to niezły antyk więc raczej go nie posiadasz. A sam sprzęt to badziewie po prostu z którym jest dużo problemów.  Najlepiej sprawdź w stan swojego połączenia wifi, gdzie będziesz miał napisaną przepustowość teoretycznie ten dongel powinien mieć 54Mb/s ale jest  z nim pełno kłopotów i nie zawsze tyle udaje się wyciągnąć.

 

Co do tabletu to niestety tak to jest z jakością kart wifi, zresztą tyczy się też laptopów , mój stary Galaxy Tab 2 wyciąga 65 Mb/s w specyfikacji N.

 

A panelu admina rutera w zakładce wsparcie/informacje systemowe/DSL masz napisaną prędkość synchronizacji internetu (nas interesuje ta w dół to dowloand)i to odpowie nam na pytanie czy masz szanse wyciągnąć max, drugą ważna wartością jest margines szumów w dół (czym więcej tym lepiej, jak masz pow 30 linia jest idealna, 20-30 bardzo dobra, 10-20 dobra).

 

 

Jeśli chcesz korzystać z WIFI dalej to jednak polecam zakup nowej karty i najlepiej tej z technologią ac, jest to większy wydatek ale jeszcze dość mało osób korzysta z sieci 5 Ghz więc jest mniej kłopotów z siłą .

Edytowane przez mad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SNR masz OK i synchronizacje na max więc teoretycznie powinno tyle pójść.  Na pewno na tym donglu przy dobrym sygnale max to jest 25 Mb/s.  I tutaj chyba jest problem, być może masz dużo sieci w okolicy ( spróbuj na różnuch kanałach wifi), na androida masz apki do sprawdzania sieci w okolicy a karta nie jest najlepsza więc to może być jeden z problemów, druga kwestia coś może zjadać pakiety na komputerze. FB2 też nie ma najlepszego zasięgu.

 

Tak i tak jeśli chcesz korzystać z wifi musisz kupić nowy dongel i najlepiej taki z wifi ac i będzie po prob[beep]e albo podłączyć kablem przez sieciówkę ze standardem 1000.  Nie ma co się grzeba i kombinować bo szkoda twojego czasu na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna sieć w okolicy to w domu sąsiada (też neo), 50 metrów, ledwo ja widać, jedna kreska, więc to nie to. Zresztą na tablecie śmiga speedtest i pokazuje prawie 40Mb. Albo dongel ściemnia albo komputer, jak to napisałeś "zjada".

Kabla nie będę ciągnął, prędzej kupię laptopa a PC skasuję (ma już swoje latka). dobra, rozglądam się za przyzwoitym donglem, może takim, ma dobre recenzje: http://www.komputronik.pl/product/115869/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TL_WN822N.html?qrtc_slt=slt_product&qrtc_tpl=tpl_product&qrtc_typ=prd&qrtc_prd=146673&qrtc_pos=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam modem FunBox 2.0 (ADSL/VDSL). Wyjaśniło się też, dlaczego jestem "klient VIP" - bo mam bardzo blisko do centralki (<300m) i powinienem osiągać "optymalne" parametry, nawet do 80Mbps!

Na razie na tablecie udało mi się osiągnąć prawie 40Mbps (i 7Mb dla upload), natomiast na stacjonarnym PC jest kiepsko i dziwnie: 5Mb/7Mb - być może to wina przedpotopowego lizaka Sagemu, który mam wpięty do USB PC, ale żeby upload był większy niż download?!

Pozazdrościć na wsi i taki internet.A inni muszą się męczyć przy 4-5 mega :lol2: A znajomi mają jeszcze gorzej nawet poniżej 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, ja też troszkę koledze @TomPL zazdroszczę. ;) Też mieszkam na wsi, ale do centrali mam niewiele dalej niż @TomPL, bo jakieś 400 metrów. Więc dla Orange nie jestem, niestety, klientem "VIP". :P

U mnie transfer na VDSL wyciąga w granicach 60 Mbit/s "download" i 7,5 Mbit/s "upload". Technik, który u mnie wtedy był, jak mi podłączał to VDSL, stwierdził, że przy tej odległości od centrali więcej u mnie nie "wyciągnie", bo pełne 80 Mbit/s jest dostępne w odległości maks. do 300 metrów od centrali. :? Ale mimo wszystko u mnie też nie jest jeszcze tak źle. ;) Ja tam ogólnie jestem z Neostrady od Orange zadowolony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...