Skocz do zawartości

Pomoc w doborze: rozdzielacz i kabel antenowy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie nie jestem pewien co do działu, więc w razie czego proszę o przeniesienie.

 

Ostatnio borykałem się z problemem podziału telewizji na 2 odbiorniki. Problem rozwiązałem ostatecznie stosując rozdzielacz Telmora RA-120 z przejściem napięcia. Wszystko było OK, ale teraz nadeszła pora na podział sygnału na jeszcze jeden odbiornik. Póki co zrobiłem to podłączając pod jedno wyjście RA-120'tki kolejny rozdzielacz RA-2F i zmieniając antenę na Yagi (zwykła 19/21-69) i LNA-177 do puszki (wcześniej wisiała zwykła siatka i standardowy przedwzmacniacz marki krzak).

 

Miejsce odbioru i instalacji, to Starogard Gdański w okolicach szpitala. Antena obecnie skierowana na Gdańsk/Chwaszczyno (siatka radziła sobie lepiej z Iławą/Kisielicami).

 

Wbrew obawom nie jest tak źle i sygnał dociera do każdego TV i da się oglądać. Jednak przy telewizorze najbardziej oddalonym od anteny sygnał potrafi czasami klatkować i przycinać nawet przez dłuższą chwilę. Dzieje się tak tylko na tym jednym TV, jednak idzie do niego stanowczo najgorszy kabel (oplot to dosłownie 5 drucików na krzyż!). Mam zatem kilka laickich pytań:

 

1. Czy kabel koncentryczny ma aż tak duże znaczenie przy odbiorze? (wiem, że oczywiście znaczenie ma, ale czy aż tak istotne?)

 

2. Proszę o polecenie jakiegoś rozdzielacza sygnału ze wzmacniaczem na 3 wyjścia (kolejnego TV na pewno już tam nie będzie, a wzmocnienie przyda się chociaż żeby zniwelować straty w kablu). Chciałbym rozdzielacz aktywny, ale zasilany z jednego z wyjść, oraz koniecznie zewnętrzny. Jestem w stanie zapłacić za jakość, ale chcę aby to działało. Doradzono mi, abym zastosował rozdzielacz pasywny, bo wzmacniacz po wzmacniaczu to zły pomysł, ale czy na pewno polepszy to odbiór? Przy kręceniu wzmocnieniem w RA-120 widzę różnicę i polepszenie sygnału, a jest to rozdzielacz aktywny.

 

3. Kolejne pytanie jest tylko z czystej ciekawości. Mianowicie dom stoi w Starogardzie Gdańskim, antena ustawiona jest na Gdańsk Chwaszczyno. Wszystkie MUXy nadają z jednego miejsca, z jednego masztu, z tą samą mocą, więc dlaczego MUX 3 (kanały TVP) wg. dekoderów przy wszystkich trzech TV ma najniższą jakość? Da się oglądać, ale sam fakt że jakość przy MUX 1 i 2 to na każdym około 80%, a MUX 3 to 50-65%? Jak to możliwe i czym jest spowodowane?

 

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi.

PS. Rozdzielacz ze wzmacniaczem, ponieważ przy zmniejszeniu wzmocnienia na RA-120 jakość spada, a na symetryzatorze sygnał jest tak słaby, że nie da się oglądać, więc raczej przesteru nie ma. Rozdzielacz ma być pod anteną na zewnątrz budynku, dlatego wewnętrzny odpada (tak, RA-120 jest wewnętrzy a wisi obecnie na zewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po kolei według punktów:

 

1) Wymień kabel na lepszy i problem zniknie.

2) Jak już takie coś chcesz zrobić, kup pasywny małostratny z 3 wyjściami i zamontuj go za wtyczką z separatorem która za idzie z anteny, lepiej i taniej i co najważniejsze sprawdzony system.

3) MUX 3 działa w sieci SFN, i podejrzewam że u Ciebie odbiera z nadajnika w Szymbarku i dlatego masz słabsze parametry w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Dlaczego jednak rozgaleznik montowac za wtyczka z separatorem? Nie lepiej kupic taki z przejsciem napiecia z wyjscia na antene? Czy moglbys polecic jakis konkretny model takiego malostratnego rozdzielacza zewnetrznego? W obecnym podlaczeniu napiecie do puszki antenowej prowadzone jest jednym z kabli koncentrycznych. Jesli dalbym separator na kablu od anteny, to musialbym chyba rowniez montowac go przy kazdym z telewizorow, lub osobno doprowadzic prad do przedwzmacniacza w antenie (osobny kabel idacy z zasilacza), prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od anteny idzie kabel i przed rozdzielaczem montujesz wtyczkę z separatorem żeby zasilanie było tylko na odcinku antena - rozdzielacz. Za rozdzielaczem puszczasz normalnie 3 kable bez żadnych dodatków tylko na końcu normalna wtyczka i nic więcej. Stosując takie rozwiązanie masz pewność że wzmacniacz w antenie będzię zasilany z pełną mocą, a do reszty TV nie będą przechodziły przepięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, już rozumiem co miałeś na myśli. Jednak zasilacz jest w domu przy jednym z telewizorów, a sam rozdzielacz wisi na zewnątrz i niestety nie ma możliwości przeniesienia go do środka. Dlatego właśnie chciałem rozdzielacz zewnętrzny z przejściem napięcia, aby zasilacz podłączyć normalnie na kablu antenowym przy jednym z telewizorów. Dzisiaj byłem zobaczyć co mają w lokalnym sklepie i pokazano mi rozdzielacz, który ma tłumienie około 10dB. Nie znam się na tych wartościach, więc proszę o opinie, czy jest to dużo czy mało?

 

Co do kabla, to jaki dokładnie będzie najlepszy?

Polecano mi RG-6, oraz TRISET 113. A może coś jeszcze lepszego? Tak jak pisałem, wolę wydać raz i niech działa, więc koszta nie są aż tak istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam proste rozwiązania. Dla układu: antena ze wzmacniaczem, rozdzielacz blisko anteny, zasilanie anteny z tunera albo zasilacza z mieszkania. Do rozprowadzeniea sygnału w domu można zastosować przelotki w tunerach.

Warto zaopatrzeć się w tuner dvbt, który w Standby obsługuje przelotkę i dodatkowo podaje 5 V na wzmacniacz Jest to wielka wygoda. Prawie każda płytka wzmacniacza może pracować już od 5V.

2. rozdzielacz 3 drozny . Sprawdza się praktycznie 1 model. Wszystkie inne jakie miałem niezależnie od zapewnień producentów ZONK.

3. kabel z rdzeniem Cu wskazany ale bez przegięć...toż to nie technologia kosmiczna. Zamiast pchać kasę w kabel lepiej kupić odpowiedni tuner.

W takim wyposażeniu zestaw obsłuży 3 TV bez dodatkowych zasilaczy. Prosto i ekonomicznie.

Marki podam na PW. Nie ma co wierzyć teoretykom, Brać to co sprawdzone. wiem co mówię bo sam skorzystałem z rady i jest tak jak chciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kabla, to jaki dokładnie będzie najlepszy?

Polecano mi RG-6, oraz TRISET 113. A może coś jeszcze lepszego?

Oby dwie marki są dobre tylko w nie których sklepach różnią się ceną. Resztę napisał kolega wyżej.

 

RG-6 to nie marka tylko typ kabla.

Jeżeli na kablu będzie napisane tylko "RG-6 Coaxial cable" to na 95% jest to Chińczyk warty 0,30zł/m

 

Dobry kabel:

1. Zewnętrzna powłoka nie może schodzić pod paznokciem.

2. Pierwsza folia ekranująca

3. Gruby porządny oplot, a nie 4 cienkie włoski które kruszą się pod palcami

4. Kolejny ekran

5. Pianka nie może odchodzić od przewodu pod palcem

6. Przewód jeżeli stalowy miedziowany musi być sztywny i gruby a nie jak cyna

 

Dobrego kabla nie kupisz w markiecie ani w 95% hurtowni elektrycznych.

 

 

 

 

20150210_135947-e1423573597794.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozprowadzeniea sygnału w domu można zastosować przelotki w tunerach.

Warto zaopatrzeć się w tuner dvbt, który w Standby obsługuje przelotkę i dodatkowo podaje 5 V na wzmacniacz Jest to wielka wygoda. Prawie każda płytka wzmacniacza może pracować już od 5V.

 

Zgadzam się, jednak LNA-177 przy napięciu 5V daje około połowy swojej mocy. Co do przelotek, to co dokładnie masz na myśli, bo nie wiem o jakich przelotkach mówisz :)

 

Dobra, już wiem. Zapewne chodzi Ci o gniazdo LOOP w tunerze. Jednak muszę zastosować rozgałęźnik, bo korzystanie z przelotek w tunerach wiązałoby się z wierceniem kilku ścian w domu, a wolę tego uniknąć, skoro kable są już pociągnięte na zewnątrz do anteny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat i zapytam Was co dokupić do posiadanej anteny. Dostałem antenę Opticum AX800 którą podłączyłem do TV i działa bardzo dobrze , ale teraz chcę do tej anteny podłączyć drugi TV. Poradzcie proszę co konkretnie powinienem zakupić by to bez problemowo zadziałało , jakie konkretnie modele/symbole ; rozdzielacza; , dodam że odległości TV od anteny to około 6 dla jednego i 8 metrów do drugiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena posiada wzmacniacz? Jeżeli tak, to najlepiej zastosować rozgałęźnik indukcyjny z przejściem napięcia do wzmacniacza. Jeżeli antena jest pasywna, to wszystko zależy jaki masz zapas siły sygnału przed podziałem. Rozgałęźnik pasywny 1/2 ma tłumienie na poziomie ok. 3,5-4 dB, 10 mb dobrego kabla ok. 1,2-1,7 dB - czyli w Twoim wypadku to ok.5-6 dB. Jeżeli po ich zamontowaniu siła sygnału nie spadnie Ci poniżej tolerowanego przez sprzęt odbiorczy poziomu, to powinno być OK. Jak będzie źle, trzeba zastosować rozgałęźnik aktywny lub słaby wzmacniacz - niwelujący stratę sygnału na rozgałęźniku i kablach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena którą dostałem

http://www.sklep.proserwis.com.pl/anteny-/695-antena-zewnetrzna-aktywna-dvb-t-ax-800-64-db-panel.html

Mam ją zainstalowaną na balkonie i po zakupieniu rozgałęźnika (który do niej będzie pasował? ) w którym miejscu trzeba go podłączyć?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację robisz na przykładzie tego schematu (oczywiście u Ciebie antena i odcinki kabla będą inne). Musisz zastosować np. taki rozgałęźnik z przejściem napięcia od zasilacza do wzmacniacza zamontowanego w antenie (podłączenia wykonać zgodnie z jego opisem). Jeżeli rozgałęźnik chcesz umieścić na zewnątrz, to musi być w obudowie bryzgoszczelnej, np. taki.

Edytowane przez K63
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...