Skocz do zawartości
  • 0

Problem z odbiorem tvsat


Waldi77
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Potrzebuję porady odnośnie instalacji antenowej.

Od około sześciu lat zamontowana jest instalacja składająca się z anteny satelitarnej 80 lub 90, dwa konwertery quatro na Astrę i HotBirda, multiswitch do którego podłączona jest antena naziemna. Z multiswitcha sygnał wychodzi na osiem odbiorników. Przez dłuższy czas nie korzystałem z tv sat, ostatnio dokonałem zakupu Samsunga UE40H65500 oraz modułu CAM dla NNK i zaczęły się problemy.

Obraz z Astry był ok, natomiast w przypadku HotBirda nie na wszystkich transponderach sygnał był wystarczający (np. na 11508V siła wynosiła 23 a jakość 30, dla 10719V, 10796V, 10834V czy 10911V siła i jakość miały 0... Natomiast na 11449H siła wynosiła 60 a jakość 100

Z sąsiadem postanowiliśmy dokonać korekt ustawienia anteny, niestety nie dało to żadnych rezultatów, poza zauważoną jedną prawidłowością - w momencie zasłonięcia konwertera z Astry wzrastała jakość sygnału z 11508V (innych nie sprawdzaliśmy).

Zaprosiliśmy fachowca od ustawiania anten, który zrobił to co miał zrobić - niestety nic się nie zmieniło (myślę, że ustawiał fachowo, bo sprzęt wyglądał profesjonalnie). Instalator podłączając sygnał z konwertera z ominięciem multiswitcha osiągnął wynik: siła 15, jakość 90-98 (dla częstotliwości 11508V0) i zasugerował uszkodzenie multiswitcha.

Dokonaliśmy z sąsiadem kilku eksperymentów dla częstotliwości 11508V i po odłączeniu od multiswitcha pasma H siła wynosiła 20, a jakość 50. Po odpięciu Astry siła wynosiła 25 a jakość 80 (w tym momencie wpięte było tylko pasmo V z HotBirda).

W tym momencie moje pytanie - co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i od czego zacząć szukanie ewentualnej przyczyny.

Mam też drugie pytanie - co może powodować, że podłączając sygnał z konwertera do odbiornika siła wynosi tylko 20 a jakość aż ponad 90.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Problemem będzie zbyt mała siła sygnału. Trzeba sprawdzić:

1. jaka siła wychodzi z konwertera.

2. jaka siła dochodzi do multiswitcha.

3. ile lat mają kable i jaka jest ich długość.

 

Jeżeli przy samej antenie fachura miał tylko 15% siły to będzie uszkodzony konwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Dziękuję za odpowiedź.

Serwisant podłączając miernik do bezpośrednio do konwertera podobno miał siłę na poziomie 100% (nie wiem tylko na jakim transponderze ).

Kable antenowe mają długość do multiswitcha do odbiornika koło 15 metrów, natomiast pomiędzy multiswitchem a anteną około 4 metry.

Zastanawia mnie dlaczego po odłączeniu Astry nastąpił znaczny przyrost jakości sygnału, nie było natomiast przyrostu siły.

Serwistant mówi, że podłączył kabel od mojego odbiornika bezpośrednio do konwertera i wtedy było siła 15, jakość ponad 90 - zastanawia mnie tylko, czy to prawidłowe badanie, bo podobno konwertery quarto nie mogą być podłączane bezpośrednio do odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli serwisant odpowiednio zmierzył poziom siły na dekoderze z konwertera quatro to siła powinna wynośić 80-100%.

Te 15% siły było łącząc stare kable bezpośrednio czy nowym kablem ze szpulki?

Czy serwisant mierzył poziom sygnału na wyjściu z multiswitcha?

 

Jakość drastycznie spada kiedy zostanie przekroczony minimalny próg sygnału dla głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Serwisant z tego co mówił:

- mierzył na wyjściu z konwertera (siła była wysoka)

- mierzył na wyjściu z multiswitcha (zdecydowanie spadła)

- mierzył na końcu kabla, przy odbiorniku - tutaj już jest niska.

Mierzone było po starych kablach.

Ta siła sygnału jest różna na poszczególnych transponderach, na niektórych wynosi 60.

Zastanawia mnie czy istnieje możliwość, że serwisant źle ustawił antenę czy to raczej usterka sprzętowa i czy ewentualnie uszkodzony multiswitch może powodować taki spadek siły sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość activa42
Witam

multiswitch ......zauważoną jedną prawidłowością - w momencie zasłonięcia konwertera z Astry wzrastała jakość sygnału z 11508V (innych nie sprawdzaliśmy).

 

Przesłuch w multiswitchu.

 

Przełączanie w multiswitchu nie izoluje wystarczająca sygnałów od innej podzakresu, innego satelity.

Można się bawić w regulacje poziomów ale lepiej jest znaleźć porządny mutiswitch z wysokim współczynnikiem tłumienia (niskim przsesłuchem) odłączonych sygnałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do anteny podłącz zwykły pojedynczy konwerter na astre i hodbirta i przełącznik diseq (o ile możesz na chwile skołować te przedmioty) i podłącz do dekodera .Jeśli siła i jakość wzrośnie do ok powiedzmy 80/90 to albo konwerter któryś sieje zakłucenia ,albo multiswicz. Ja podejrzewam któryś z konwerterów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie

Jestem winny odpowiedzi, co było przyczyną słabej siły sygnału.

Winny był konwerter - po jego wymianie na większości kanałów mam siłę 70 a jakość 90-100.

Szkoda tylko, że instalator, który był u mnie nie umiał wpaść na tak proste rozwiązanie i skasował mnie, za ustawienie anteny...

Wniosek z tego jest jeden - nie każdy, kto ma profesjonalnie wyglądający sprzęt nadaje się do ustawiania anten.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...