Skocz do zawartości

Jak polaczyc tv satelitarna i naziemna


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się do was z prośbą o pomoc bo z tematu instalacji antenowych wypadłem kilka lat temu :)

 

Są dwa mieszkania: jedno oddalone jest od dachu o 15 metrów, a drugie o 25 metrów (mniej więcej).

W mieszkaniu pierwszym jest telewizja naziemna z anteny kierunkowej znajdującej się na dachu kupionej rok temu o zysku 14dBi. Telewizja działa idealnie bez wzmacniaczy.

W mieszkaniu numer 2, które jest na parterze odbiór telewizji naziemnej odbywa się za pomocą anteny typu saturn ze wzmacniaczem. Odbiór zależy od godziny...

Istnieje poprowadzony kabel antenowy między jednym a drugim mieszkaniem o długości około 20 metrów, który pozostał po telewizji satelitarnej (Hotbird, konwerter twin tak, żeby oba mieszkania miały tv sat).

Dodam jeszcze z istotnych informacji, że odległość od nadajnika tv naziemnej wynosi ok 8km, a z dachu jest bezpośrednia widoczność nadajnika. Antena na dachu posiada symetryzator.

Gdy kiedyś chciałem sprawdzić czy antena z dachu zadziała gdy połącze kable za pomocą tzw beczki w drugim mieszkaniu to niestety sygnał był za słaby.

W mieszkaniu na parterze nie da się zainstalować na zewnątrz ani anteny naziemnej albo tv sat (zły kierunek)

 

Co chciałbym zrobić?

Chciałbym, żeby oba mieszkania miały dostęp do tv naziemnej i tv satelitarnej.

Antenę tv sat mogę zamontować albo przy oknie pierwszego mieszkania albo na dachu. Jaka antena i jaki konwerter to wiem :)Problem jak to połączyć i to jest pytanie do was

1. Czy mogę wymienić symetryzator w antenie tv naziemnej na dachu na wzmacniacz typu lna-177 i dalej rozdzielić tą antenę spliterem na dwa kable - jeden istniejący do mieszkania numer jeden, a drugi NOWY KABEL do mieszkania na parterze. Czy wtedy przy oby dekoderach tv naziemnej potrzebuje wzmacniacza na prąd? Czy sygnał idący do mieszkania pierwszego nie będzie za mocny i nie trzeba będzie go tłumić?

2. Czy zamiast wymieniać symetryzator nie dołączyć po prostu splitera, którym kabel z anteny rozdziele na dwa kable, a do tego idącego do mieszkania na parterze dołoże wzmacniacz na kabel typu fte lg105 albo dse tla-100? Po to ten zabieg by jedno mieszkanie nie miało za silnego sygnału, który trzeba tłumić o ile w ogóle dobrze kombinuje, że siła będzie za mocna :)

Choć cenowo taniej wyjdzie wymienić symetryzator na lna-177

3. Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli mi nie ciągnąc nowego kabla? Rozdzielić w pierwszym mieszkaniu tv naziemną i przesłać sygnał do mieszkania na parterze korzystając z istniejącego kabla po instalacji tv sat? np. dodanie lna-177 zamiast symetryzatora żeby sygnał był mocniejszy i rozdzielenie spliterem w pierwszy mieszkaniu?

4. To samo co w opcji numer 3 ale plus reaktywacja tv satelitarnej tj. puszczenie jednym kablem sygnału tv naziemnej i tv satelitarnej z mieszkania pierwszego do mieszkania na parterze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje poprowadzony kabel antenowy między jednym a drugim mieszkaniem o długości około 20 metrów, który pozostał po telewizji satelitarnej (Hotbird, konwerter twin tak, żeby oba mieszkania miały tv sat).

Jeśli połączyłeś kabel od satelitarnej z kablem od naziemnej to nie ma co się dziwić, że drugi telewizor nie dostał dobrego sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawel334 Proponuje zakupić coś takiego http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_hs-013_12v_terra_vhf-uhf_1we-2wy_R82010.htm i umieścić go na strychu . A to przykładowa instalacja http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_instalacji_antenowej_dla_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm ,zastosuj taką ze schematu :,,Instalacja dla obszarów oddalonych od nadajnika ponad 40km podział na 4 odbiorniki" .Powinło grac :smile::wink: Sorki za post pod postem nie tak to miało wyjść .Jak może to proszę admina o połączenie postów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odległości 8km od nadajnika i jego dobrej widoczności powinno obierać DVB-T na przysłowiowym byle czym ;) Najprościej chyba zrobić to tak, że sygnał z anteny naziemnej kierunkowej pasywnej (tej na dachu) rozdzielić na dwa mieszkania, należy użyć dobrego jakościowo kabla RG6 oraz porządnego rozgałęźnika dwudrożnego oraz metalowych wtyków antenowych (żadnego wzmacniacza). Co do odbioru sygnału z satelity jeśli w obu mieszkaniach będzie używany dekoder z jedną głowicą wystarczy konwerter twin i po jednym (oddzielnym) kablu do mieszkania, jeśli mają być dekodery z dwoma głowicami lub dwa z pojedynczą to konwerter quad i od niego po dwa kable do każdego z mieszkań. To jest wg mnie najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Można oczywiście zsumować sygnał z anteny naziemnej i satelitarnej przez multiswitch (potrzebny konwerter quatro) i kupić gniazda RTV/SAT ale to już są dużo większe wydatki.

 

Zakładam, że ten nadajnik w pobliżu emituje sygnał z wszystkich trzech multipleksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zwracam się do was z prośbą o pomoc bo z tematu instalacji antenowych wypadłem kilka lat temu :)

 

Gdy kiedyś chciałem sprawdzić czy antena z dachu zadziała gdy połącze kable za pomocą tzw beczki w drugim mieszkaniu to niestety sygnał był za słaby.

W mieszkaniu na parterze nie da się zainstalować na zewnątrz ani anteny naziemnej albo tv sat (zły kierunek)

To coś źle podłączałeś.

Przy tak małej odległości od nadajnika antena pasywna z powodzeniem zasili dobrym sygnałem kilka telewizorów a nie tylko 2.... Przy dobrym podłączeniu może być ich nawet 10....

Sygnał z dachu należy rozdzielić rozgałęźnikiem. Tylko że musi to być dobry sprzęt a nie kupiony za 2 złote na bazarku (np. Signal, Telkom Telmor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zasilacz do anteny naziemnej podłącz na wejściu tv naziemnej sumatora (zwrotnicy rtv/sat). Z wyjścia zwrotnicy jeden kabel aż do gniazda rtv/sat bądź drugiej zwrotnicy rtv/sat, która sygnały naziemne i satelitarny rozdzieli z powrotem na dwa osobne. Sygnał dvb-t na dwa tv podziel po wcześniejszym oddzieleniu od niego sygnału satelitarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...