Skocz do zawartości
  • 0

LTE a odbiór telewizji satelitarnej


kfm877
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Chciałbym poruszyć wątek problemów z odbiorem niektórych transponderów satelitarnych spowodowanych przez modemy/routery i stacje bazowe LTE 1800 MHz.

 

W ostatnim okresie zauważyłem u klientów użytkujących mobilne modemy LTE problemy z odbiorem transponderów z zakresu 11,460 - 11,507 GHz oraz 12,310 - 12,357 GHz.

 

Spytacie jak to możliwe skoro to są różne częstotliwości? Otóż mamy przy antenie konwerter, który służy do przekonwertowania częstotliwości głównej np. 11488 MHz o częstotliwość oscylatora lokalnego dolnego pasma, które wynosi 9750MHz. W efekcie otrzymujemy 11488 MHz - 9750 MHz = 1738 MHz czyli częstotliwość pośrednia, która najczęściej długim, różnej jakości kablem koncentrycznym trafia do głowicy naszego dekodera lub multiswitcha.

 

Przykładowo:

Modemy LTE Cyfrowego Polsatu i Plusa nadają do stacji bazowej na częstotliwościach od 1720-1730 MHz, czyli zakłócają TP odbierane z pasma 11,470-11,480 GHz i 12,320-12,330 GHz

Modemy LTE Playa nadają do stacji bazowej na częstotliwościach od 1730-1750 MHz, czyli zakłócają TP odbierane z pasma 11,480-11,500 GHz i 12,330-12,350 GHz

itp

Załączam wykaz użytkowanych częstotliwości...

 

Z tego powodu u klientów telewizji i aktywnego internetu LTE np. w Cyfrowym Polsacie zauważyłem występowanie problemów z odbiorem tp 11,488. Sygnał jest OK, ale "sypie" błędami!

 

Co o tym myślicie? Czy zauważyliście też takie problemy?

 

lte.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Gość Anonymous

Mój modem LTE wisi na czaszy. Naprawdę. Mam słaby sygnał LTE w domu więc zrobiłem "partactwo" maksymalne nie mając czasu na zabawy. Za oknem mam Coraba 90 bo większy się nie mieści a na nim (czoło czaszy) wisi modem w opakowaniu plastikowym na przedłużce usb. Zasięg LTE wzrósł do maksimum, downloady się poprawiły a ubytku na sygnale TVSAT nie widzę (Astra 19.2E + HB 13.0E na 2 x Inverto RED).

To samo u klientów. Anteny LTE zewnętrzne montuję na szczycie masztu. Niżej daję DVB-T. Najniżej czaszę satelitarną. Nigdy nie zauważyłem by coś się działo z sygnałem telewizji naziemnej czy satelitarnej w czasie gdy modem nadaje i odbiera. Warunek tylko jeden. Używać markowego sprzętu (okablowanie, konwertery i reszta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze warto czytać forum świadczy mój przypadek. Od dłuższego czasu, na niektórych kanałach wymienionych w powyższych postach występowało szatkowanie obrazu. Miałem nawet zamiar wymienić siedmioletni konwerter. Po przeczytaniu waszych postów, przestawiłem router LTE o metr dalej. Szatkowanie kanałów ustało. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To samo u klientów. Anteny LTE zewnętrzne montuję na szczycie masztu. Niżej daję DVB-T. Najniżej czaszę satelitarną. Nigdy nie zauważyłem by coś się działo z sygnałem telewizji naziemnej czy satelitarnej w czasie gdy modem nadaje i odbiera. Warunek tylko jeden. Używać markowego sprzętu (okablowanie, konwertery i reszta).

U klientów to problemy mogą się zacząć dopiero po "odpaleniu" LTE w pasmie 800 MHz, wówczas umiejscowienie anteny do LTE i DVB-T na jednym maszcie może mieć zasadnicze znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie router/modem Huawei 593-22 bez anten zewnętrznych działający na wbudowanej antenie zakłóca odbiór właśnie kanałów z pasma 11488. Jest to instalacja zbiorcza w małym bloku a kanały odbierane są przez tuner satelitarny. Nigdy bym nie przypuszczał że taki modem może powodować tak duże zakłócenia. Obecnie mam lte play i zakłócenia te występują na kilku kanałach przy lte z plusa większości kanałów nie dało się oglądać. Pytanie co dalej z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie niestety nie za bardzo pomogło przeniesienie routera na korytarz (LTE Cyfrowy Polsat HUAWEI B593S), bo zakłócenia nie zniknęły. Jak można temu zaradzić? Czy jakiś lepszy kabel, złączka, konwerter mogą zniwelować te problemy?

Jeśli tak, to jaki sprzęt polecacie? Do konwertera podłączone mam 3 dekodery.

Dodam jeszcze, że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...