Skocz do zawartości

Windows 10


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość activa42
Pewnie można wskazać czym ma być otwierany dokument

Ale dlaczego ma być zmieniane moje ustawienie, na dodatek na przypisanie PDF na dodatek programowi ,który nie umie otworzyć tego pliku!!!.

Kolejny update się wykona i wsio bierze w łeb z ustawień i preferencji?

 

Hmm, to jest stwierdzenie, czy przypuszczenie?

Jest to uciążliwe bo z wnętrza innych aplikacji (np. Oultook) nie ma opcji Otwórz za pomocą (więc NIE MA WYBORU!!!). Irytujące do granic wytrzymałości.

 

No, ale chyba można zainstalować też np. Adobe PDF Reader i wówczas pliki PDF zostają skojarzone z nim i za jego pomocą się otwierają?

Nie w tym problem - ale w tym że przypisanie do zainstalowanej aplikacji zmienia się regularnie z uporem maniaka przypisując obsługę PDF do przeglądarki internetowej (niezależnie od zainstalowanej dedykowanej aplikacji dla PDF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42

Instalacja update'ów i nagle bez ostrzeżenie tracisz przypisania tych programów do PDF na rzecz durnego powiązania Edge (wcześniej Spartan) do plików PDF. Podczas update'u to niestety przeglądarce internetowej jest przypisywanych wiele typów plików. Nie tylko PDF- ale akurat mi te powiazanie najbardziej przeszkadza. Ja sobie poradzę bo zajrz edo katalogu z plikami PDF i zmienię domyślną aplikację. Ale wielu Kowalskich sobie z tym nie poradzi. Nagle aj-waj nie można otworzyć PDF....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość activa42

Hurra, kilka dni do oficjalnej premiery (29.07.2015) ale już jest dostępna finalna wersja via Windows Update!

Nr. kompilacji 10.0.10240. Usunięto info o wersji testowej z pulpitu.

Panel Sterowania - > System -> i w opisie mamy już Windows 10 Pro !!!.

 

Niestety update wymaga zalogowania się na koncie Microsoftu - nie działa na profilu lokalnym.

 

Z wizualnych różnić są drobne zmiany kosmetyczne w ekranie startowym (odpowiednik Menu Start) - oraz zmiany ikon w Panelu Sterowania.

 

 

Screenshot:

https://dysk.wp.pl/public/4ac3cf7f18d84b561966ac4182d36f54/2015-07-24_214839.png

 

Od znajomego ze "Szkopcji" - już dostali nowe służbowe laptopy z preinstalowanym nowym finalnym Windows 10. U nich sprzedaż Win10 ma wystartować oficjalnie 30.07.2015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc ostatnio na te najnowsze screenshot'y z Windows 10, widzę tutaj bardzo duże podobieństwo z wyglądu do systemu DiskStation Manager serwerów NAS firmy Synology. :)

Ikonki są podobne, górna część okienek (gdzie jest pozioma kreska, kwadrat i krzyżyk) jest wręcz identyczna. :):roll:

 

Najbardziej martwi mnie wciąż kwestia automatycznych aktualizacji Windows 10 i brak możliwości ich wyłączenia. Chodzi mi zwłaszcza o sytuację, gdy korzystamy np. z Internetu mobilnego i mamy na nim niewielki pakiet, np. 5 GB na miesiąc. Wówczas takie aktualizacje szybko nam ten pakiet "zeżrą" albo nawet i przekroczą. :/ A gdzie jeszcze przy tym zwyczajne korzystanie z Internetu? To jest jakieś niedorzeczne! :twisted:

Microsoft chyba zapomniał, że Świat to nie tylko Stany Zjednoczone, gdzie u większości operatorów telekomunikacyjnych Internet mobilny jest już bez jakichkolwiek limitów transferu, działający zawsze z pełną prędkością... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te patche ważą tylko kilka mega. Instalowałem ostatnio Win7 SP1, aby mieć czysty system do aktualizacji i było 1GB patchów. Teraz sprawdź sobie kiedy była premiera SP1 i podziel 1GB przez liczbę miesięcy. Pewnie więcej waży jeden filmik na YT niż patche w ciągu miesiąca.

 

Widać użyszkodnicy byli zbyt głupi, aby samemu instalować poprawki, więc ręką MS musiała zadziałać.

 

A jak masz dalej jakieś obiekcje, to przy pierwszym połączeniu z mobilnym routerem oznacz połączenie jako taryfowe, to większość co automatyczne przejdzie w tryb ręczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na laptopie z systemem Win 7 zarezerwowałem bezpłatne uaktualnienie do Win 10. Mam jednak pewne wątpliwości:

1. Czy 29.07 uaktualnienie nastąpi automatycznie poprzez Windows Update (tego bym nie chciał), czy będzie można to uaktualnienie zapisać sobie na dysku i uaktualnić komputer w dowolnym momencie (albo w ogóle, jak nie będzie takiej potrzeby)? Jeśli ma to nastąpić automatycznie, to chciałbym zrezygnować z tego uaktualnienia - póki jeszcze czas.

2. Czy uaktualnienie Win 7 do Win 10 spowoduje utratę możliwości powrotu do Win 7 za pomocą partycji Recovery?

Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne czy aktualizację dostanę 29.07, czy w innym terminie. :wink: Dla mnie najważniejsze jest to, jak będzie wyglądać sam proces aktualizacji. Jak była aktualizacja do Win 8 (za 69 zł), to sobie ściągnąłem ten system na dysk i później wypaliłem na płycie DVD. Nie musiałem aktualizować Win 7 w danym momencie i tego nie zrobiłem. Czy w przypadku Win 10 będzie podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja po 29.07 pobierze się na dysk, gdy będzie gotowa dostaniesz monit czy chcesz aktualizować, obstawiam że aktualizacje będą dostępne w Sierpniu, w póżniejszym terminie Microsoft udostępni plik ISO i będzie można przeprowadzić czystą instalację Windows 10, by jednak z tego skorzystać trzeba pierw przeprowadzić aktualizację obecnego Windows (7/8.1) a po czasie będzie opcja czystej instalacji z płytki czy pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja po 29.07 pobierze się na dysk, gdy będzie gotowa dostaniesz monit czy chcesz aktualizować

A czy będzie wtedy też opcja zapisu tej aktualizacji na dysku w wybranym przez użytkownika miejscu? Jeśli nie, to jak ją będzie można usunąć z Windows Update, aby komputer nie zaktualizował się automatycznie? Trzeba będzie cały czas odwlekać tą aktualizację poprzez klikanie "później"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączasz automatyczne instalowanie i tyle, co do zapisu na dysku to aktualizacja trochę waży i będzie się trochę czasu pobierała, tak jak inne aktualizacje Microsoft nie wybierzesz gdzie się ma zapisać na dysku, reszta w poprzednim moim poście.

Mała Uwaga !

Ci co aktualizują Windows 7 ustawić opcję czystej aktualizacji, Windows 8.1 można aktualizować z ustawieniami i sterownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42

Najbardziej martwi mnie wciąż kwestia automatycznych aktualizacji Windows 10 i brak możliwości ich wyłączenia.

Jest odraczanie aktualizacji - ale nie dotyczy to tzw. security updates - np. updateów Windows Defendera.

 

Po co ma mi się ona pobierać i zajmować miejsce na dysku.

Ona i tak zajmuje znacznie mniej miejsca niż reszta standardowych aktualizacji. Znajdziesz wśród nich dziesiątki plików instalacyjnych tych samych komponentów które były wielokrotnie aktualizowane - łącznie zajmą wielokrotnie więcej miejsca niż te pliki w aktualiacji w style image systemu.

Usuwanie pobranych pików instalacyjnych aktualizacji: - zatrzymujesz usługę Windows Update (koniecznie bo inaczej ją uszkodzisz), i czyścisz katalogi:

Windows\SoftwareDistribution\Download a potem uruchamiasz usługę Windows Update.

Niech nie kusi Ciebie tykać katalog Windows\SotwareDistribution\DataStore - wtedy Windows update ponownie zaciągnie już zainstalowane w Twoim systemie aktualizacje.

 

Windows 7 póki co mi odpowiada. :)

Spoko już niedługo podzieli los Windows XP. Już jest po dacie zakończeni pełnego wsparcia technicznego. Czyli jest w fazie "schyłkowej" cyklu życia produktu.

 

Windows 8 i 8.1 daty końca:

- wsparcie dla systemu bez SP1 - 2016.01.12

- podstawowa pomoc techniczna - 2018.01.09

- zakończenie wsparcia dodatkowego - 2023-01-10

 

Windows 7 daty końca:

- wsparcie dla systemu bez SP1 - 2013.04.09

- podstawowa pomoc techniczna - 2015.01.13

- zakończenie wsparcia dodatkowego - 2020-01-14

 

Po dacie końca podstawowej pomocy technicznej wydawane będą praktycznie jedynie "security update", nie będzie rozszerzania funkcjonalności systemu w tym service packów

 

 

Sądziłem, że będzie podobnie jak z aktualizacją do Win 8 za 69 zł.

Nie rozumiem. Masz akcje promocyjną migracji do Win10 za free.

Po zainstalowaniu "aktualizacji w formie image'u" jak już stwierdzisz że nie chcesz powrotu do poprzedniej wersji to usuwasz katalog z wcześniejszą wersją.

Jak zapomnisz to po 30 dniach będzie usunięta automatycznie.

 

1. Czy 29.07 uaktualnienie nastąpi automatycznie poprzez Windows Update (tego bym nie chciał), czy będzie można to uaktualnienie zapisać sobie na dysku i uaktualnić komputer w dowolnym momencie (albo w ogóle, jak nie będzie takiej potrzeby)? Jeśli ma to nastąpić automatycznie, to chciałbym zrezygnować z tego uaktualnienia - póki jeszcze czas.

Aktualizację dostanie "po zapisie" (rezerwacji). Przypomina to dawne czasy PRL - zapisy po praktycznie wsio by coś kupić co było "chodliwe". :]

Formalnie upgrade będzie płatny ale jest akcja promocyjna - przy czym zakresy tego co można w ramach za friko będą stopniowo zawężane aż do zakończenie promocji.

Zapis i otrzymany pakiet migracyjny jest pod konkretny komputer. Po prostu dostajesz po zapisie pakiet KB dla W7 3065987 i dla W8.1 KB 3065988.

On sprawdza czy komputer jest dla którego dokonano rezerwację i zaczyna ściągać image.

 

2. Czy uaktualnienie Win 7 do Win 10 spowoduje utratę możliwości powrotu do Win 7 za pomocą partycji Recovery?

Funkcja Go Back - do 30 dni po upgrade do W10 użytkownik ma możliwość cofnięcia się do poprzedniego systemu. Po 30 dniach old folder sam się skasuje.

 

Zalecić można instalację jako upgrade ]na obecnym posiadanym systemie. Następnie stworzenie sobie przez odpowiednie narzędzie nośnika USB z systemem Windows 10, by następnie zainstalować W10 na czysto. Pozbędziemy się zbytecznego balastu po wcześniejszych aktualizacjach.

 

System Windows nie ma wsparcia dla odtwarzania DVD (archaizm). Od dłuższego czasu komputery nie mają już czytników CD/DVD.

Zakończono wreszcie ślepą uliczkę czyli Media Center.

Windows10 nie ma wbudowanego Silverlight'a!. Trzeba go doinstalować. Wygląda na to że jednak Silverlight jest na bocznym - ślepym torze....

Wbudowano fukcjonalność tworzenia dodatkowych desktopów czyli wbudowano - programik Destkops znany w SysInternals - pakietu wyprodukowanego przez Microsoft a działający na od wersji Windows XP włącznie wzwyż.

 

Windows 10 ma być przedawany na pendrive'ach. Nareszcie koniec z tłoczeniem archaicznych płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuwanie pobranych pików instalacyjnych aktualizacji: - zatrzymujesz usługę Windows Update (koniecznie bo inaczej ją uszkodzisz), i czyścisz katalogi:

Windows\SoftwareDistribution\Download a potem uruchamiasz usługę Windows Update.

Niech nie kusi Ciebie tykać katalog Windows\SotwareDistribution\DataStore - wtedy Windows update ponownie zaciągnie już zainstalowane w Twoim systemie aktualizacje.

Dzięki, bardzo mi się przyda ta cenna uwaga.

 

Spoko już niedługo podzieli los Windows XP.

Planowałem, że nagram sobie Win 10 na płytę (skoro aktualizacja przez rok ma być za free :) ) i przejdę na ten system wtedy, gdy wsparcie dla Win 7 zostanie zakończone. Teraz trochę się obawiam, że po przejściu na Win 10 może się okazać, że nie wszystko będzie działać.

 

Nie rozumiem. Masz akcje promocyjną migracji do Win10 za free.

Tak, ale w przypadku migracji z Win 7 do Win 8 (za 69 zł) można było dokonać aktualizacji od razu, albo nagrać sobie system na płytę i dokonać aktualizacji w dowolnym momencie. Wtedy dostawało się nowy klucz do Win 8, a teraz jak to będzie wyglądać? Win 10 będzie działał na kluczu z Win 7?

 

Aktualizację dostanie "po zapisie" (rezerwacji). Przypomina to dawne czasy PRL - zapisy po praktycznie wsio by coś kupić co było "chodliwe". :]

No właśnie, a czy jak teraz zrezygnuję z rezerwacji, to będę jeszcze mógł w przeciągu roku dokonać tej bezpłatnej aktualizacji?

 

Funkcja Go Back - do 30 dni po upgrade do W10 użytkownik ma możliwość cofnięcia się do poprzedniego systemu. Po 30 dniach old folder sam się skasuje.

Czy oznacza to, że po 30 dniach partycja Recovery zostanie skasowana z dysku, ewentualnie nie będzie do niej dostępu? A jak mam zgraną tą partycję na płytach DVD - to będę mógł za pomocą tych płyt przywrócić Win 7 w dowolnym momencie?

 

Zalecić można instalację jako upgrade ]na obecnym posiadanym systemie. Następnie stworzenie sobie przez odpowiednie nośnika USB z systemem Windows 10, by następnie zainstalować W10 na czysto:) Pozbędziemy się zbytecznego balastu po wcześniejszych aktualizacjach.

Tylko jak się będzie instalowało Win 10 na czysto, to jaki klucz trzeba będzie użyć?

 

System Windows nie ma wsparcia dla odtwarzania DVD (archaizm). Od dłuższego czasu komputery nie mają już czytników CD/DVD.

Czyli po zaktualizowaniu Win 7 do Win 10 w ogóle nie będę już mógł korzystać z napędu DVD? Czy trzeba będzie po prostu własnoręcznie dograć jakieś sterowniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folder Windows.old zostanie usunięty.

 

Dlaczego sądzisz, że partycja miałaby zostać usunięta? Nie widzę związku.

 

 

 

Skoro jest narzędzie do cofania, to najlepiej zróbcie ten Update od razu, na serwerach MS zapisze się aktywacja dla waszego hwid.

 

Jak wam się nie spodoba, to sobie cofniecie, ale jak coś to będziecie już mieć licencję na W10 i kolejną instalację będziecie mogli zrobić z płyty. Po podpięciu do netu samo się wam aktywuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunięcie możliwości odtwarzania DVD jak dla mnie na duży minus. Może i płyty odchodzą do lamusa, ale czasem film na komputerze oglądam.

Wie ktoś z was czy będzie można zrobić formata podczas aktualizacji? Mam oryginalną 8.1, a na innych partycjach mam padnięty Windows 7 i nie potrzebny XP więc odrazu bym to wywalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DVD - nie ma z tym problemu. Wystarcza posiadać jakikolwiek sensowniejszy odtwarzacz multimedialny, nawet darmowy Media Player Classic Home Cinema. To samo było już w Windows 8, więc to nic nowego - Microsoft po prostu wyciął w kodekach systemowych obsługę DVD, bo jak wyjaśniali wtedy - nie każdy z tego korzysta, a każdy musiał za to płacić w cenie systemu. Potwierdzam, że na Windows 10 płyty DVD normalnie chodzą i jedynie nie czyta ich systemowy Windows Media Player.

 

Co ciekawe - to, że wycięli obsługę DVD w kodekach w systemie ma także wpływ na TV Satelitarną i karty DVB, bo kodeki te także można było używać do puszczania TV (ten od obrazu nazywa się Microsoft DTV-DVD Video Decoder). Na Windows 10 kodek nadal jest, ale nie puszcza kanałów MPEG-2 (H.264 działają). Oczywiście tu też załatwia sprawę instalacja innych dekoderów, np. paczki LAV Filters ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem, że nagram sobie Win 10 na płytę (skoro aktualizacja przez rok ma być za free :) ) i przejdę na ten system wtedy, gdy wsparcie dla Win 7 zostanie zakończone.

Pamiętaj że aktywacja klucza odbywa się przez Internet. Nie byłbym tego taki pewny.

 

No właśnie, a czy jak teraz zrezygnuję z rezerwacji, to będę jeszcze mógł w przeciągu roku dokonać tej bezpłatnej aktualizacji?

Tak

 

(...)

 

Windows 10 będzie miał wsparcie przez 5 lat (10 dla rozszerzonego wsparcia - aktualizacje bezpieczeństwa). Źródło: http://windows.microsoft.com/en-GB/windows/lifecycle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42
Planowałem, że nagram sobie Win 10 na płytę (skoro aktualizacja przez rok ma być za free :) ) i przejdę na ten system wtedy, gdy wsparcie dla Win 7 zostanie zakończone.

Jak minie okres promocji to za migrację potem będziesz płącić.

Formalnie pełne wsparcie dla windows 7 skończyło się w styczniu tego roku.

Do 2020 roku będzie już tylko ograniczone wsparcie dla Windows 7. Windows 7 jest od stycznia w ostatnim etapie życia produktu.

Nie będzie rozszerzeń funkcjonalności, jedynie poprawki błędów krytycznych i securitry updates.

 

Pamiętaj że aktywacja klucza odbywa się przez Internet.

A ten fakt otwiera kilka furtek.

 

 

Usunięcie możliwości odtwarzania DVD jak dla mnie na duży minus. Może i płyty odchodzą do lamusa, ale czasem film na komputerze oglądam.

W czym problem z zainstalowaniem pakietu koedeków?

CD/DVD jest przeżytkiem jak stacja dyskietek.

DVD to MPEG w sumie identyczny jak w DVB. Zaisntlaowanie dowolnych kodeków MPEG2 zgodnych ze specyfikacjami DVD i DVB rozwiązuje ew. problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz, że partycja miałaby zostać usunięta? Nie widzę związku.

Przeczytałem taką odpowiedź, którą udzielił pytającemu pracownik Microsoftu na ich forum:

Jesli planujesz aktualizacje do win10, wykonaj kopie partycji Recovery. Windows 10 zmieni Ci bootloadera i wejscie do partycji recovery moze byc niemozliwe.

 

Jak wam się nie spodoba, to sobie cofniecie, ale jak coś to będziecie już mieć licencję na W10 i kolejną instalację będziecie mogli zrobić z płyty. Po podpięciu do netu samo się wam aktywuje.

Ale jaki klucz trzeba będzie wtedy użyć (robiąc czystą instalację Win 10 z płyty)? Ten, który mam od Win 7, czy w ogóle nie trzeba będzie wpisywać klucza?

 

Pamiętaj że aktywacja klucza odbywa się przez Internet. Nie byłbym tego taki pewny.

To dostanę do Win 10 jakiś nowy klucz robiąc teraz aktualizację (za pomocą Windows Update), czy sam on się wpisze?

 

Jak minie okres promocji to za migrację potem będziesz płącić.

To nie przejdzie taka procedura, że teraz (gdy jest roczna promocja darmowej migracji) zrobię sobie tą aktualizację. Następnie gdy pojawi się opcja pobrania systemu Win 10, to sobie go nagram na DVD, po czym powrócę do Win 7 za pomocą Recovery. A gdy zakończone zostanie definitywne wsparcie dla Win 7, to wtedy zainstaluję sobie z płyty DVD nagrany zawczasu czysty Win 10 i wszystko będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...