Skocz do zawartości

nBox Enigma uprawnienia karty


zibi88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Miesiąc temu zakupiłem dwa dekodery nBox 5800 BSKA z wgraną Enigmą. Facet skonfigurował wszystko pod SmartHD i oba dekoderki podłączone przez LAN "grały" dobrze. Kilka dni temu (ok. miesiąca użytkowania), przestały wyświetlać się programy kodowane (grają tylko fta). Karta jest opłacona/doładowana do połowy października. Nie znam się na dekoderach, ale wyczytałem na forach, żeby sprawdzić uprawnienia. Jednak nie mogę połączyć się z dekoderem - kabel Lan (krosowany) do laptopa, przeglądarka 192.168.31.50:8888 (taki jest ip dekodera) i nie łączy się. W ustawieniach sieci - sieć Lan niezidentyfikowana.

Dodam, że w ciągu miesiąca zdarzyło się też tak ze 2-3 razy, ale reset oscam z poziomu pilota pomagał i w ciągu 3sek pojawiały się programy. Teraz to nie działa.

 

Prosiłbym Was o pomoc.

 

Jak jest ktoś z okolic Chrzanowa/Oświęcimia (woj. małopolskie) to nawet zapłacę, żeby to naprawił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie mogę połączyć się z dekoderem - kabel Lan (krosowany) do laptopa, przeglądarka 192.168.31.50:8888 (taki jest ip dekodera) i nie łączy się. W ustawieniach sieci - sieć Lan niezidentyfikowana.

 

Najpierw wyeliminuj kłopoty z samą siecią. Jeśli to możliwe to może przejdź na korzystanie z USB Sticka z WiFI. Akurat kontroler LAN użyty w tych nboxach jest dość słabo rozpracowany i niema do niego pełnej dokumentacji. Nie wiem jak obecnie ale przez długi czas nie możny było uzyskać przepustowości Fastt Ethernet.

Nie używaj strumieniowania przez LAN ethernet.

Nie używaj DHCP, ustaw stałe adresy IP. Jak już używasz DHCP to sprawdź czy przypadkiem nie więcej niz jeden serwer DHCP (oraz BOOTP) w swojej sieci LAN.

Upewnij się że nie jest to przyczyna poziomie karty sieciowej, osprzętu sieciowego ("wariujący" hub/switch)

Również sprawdź taki banał jak kontaktowanie kabelka we wtyczce RJ45 oraz wtyczki w gniazdku. Można się na tym przejechać.

 

Druga przyczyna może być w samym oscam'ie. Poszukaj nowszej nowszej wersji. Wystarczy podmienić binarkę oscama po problemie.

 

Stary problem tez do przejrzenia - kondesatory elektrolityczne i dobry zasilacz który trzyma stabilnie napięcie przy pełnym obciążeniu. Jak chcesz wymienić zasilacz to odradzam hipermarketowe oraz typowe sklepowe gnioty (one nie spełniają nawet w 40% swoich parametrów nominalnych). Dobry przemysłowy zasilacz impulsowy jest tańszy niz [beep] hipermarketowy i oczywiście trzyma parametry. Nie wygląda pięknie, ale ma zasilać a nie wyglądać. Ze starego odzyskujesz tylko kabelek z wtyczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Miesiąc temu zakupiłem dwa dekodery nBox 5800 BSKA z wgraną Enigmą. Facet skonfigurował wszystko pod SmartHD i oba dekoderki podłączone przez LAN "grały" dobrze. Kilka dni temu (ok. miesiąca użytkowania), przestały wyświetlać się programy kodowane (grają tylko fta). Karta jest opłacona/doładowana do połowy października. Nie znam się na dekoderach, ale wyczytałem na forach, żeby sprawdzić uprawnienia. Jednak nie mogę połączyć się z dekoderem - kabel Lan (krosowany) do laptopa, przeglądarka 192.168.31.50:8888 (taki jest ip dekodera) i nie łączy się. W ustawieniach sieci - sieć Lan niezidentyfikowana.

Dodam, że w ciągu miesiąca zdarzyło się też tak ze 2-3 razy, ale reset oscam z poziomu pilota pomagał i w ciągu 3sek pojawiały się programy. Teraz to nie działa.

 

Prosiłbym Was o pomoc.

 

Jak jest ktoś z okolic Chrzanowa/Oświęcimia (woj. małopolskie) to nawet zapłacę, żeby to naprawił :)

Proponuję najpierw poczytać jak się łączy 2 urządzenia kablem krosowanym: http://www.trochetechniki.pl/Jak-podlac ... t,656.html. Na nBoxie ustawiasz sztywne ip i maskę, na laptopie również adres z tej samej podsieci, czyli najlepiej ostatnia liczba z adresu +1.

 

Możliwe, że masz w oscamie włączony bloker i dlatego nie puszcza Ci uprawnień na kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i porady.

 

Problem został rozwiązany. Dla potomnych :wink: :

1. Ustawienie połączenia sieciowego wymagało poprawnej konfiguracji, gdyż urządzenia działały w innych podsieciach (?) - odpowiednia konfiguracja adresów IP i już łączy się prawidłowo.

2. Faktycznie, w oscam'ie włączony był bloker, mimo odblokowania dalej nie przechodziły uprawnienia.

3.Pomogło wgranie oscam'a aktywacyjnego do SmartHD (dostępny w internecie pod nazwą AKT_kart - nie wiem czy można reklamować inne serwisy). Włączamy kanał TVP 1 lub TVN i w ciągu kilku minut pobrał uprawnienia prawidłowo, obraz się pojawił.

4. Brak było jednak obrazu na drugim dekoderze - pewnie kwestia zmiany konfiguracji oscam'a aktywacyjnego, lecz ja wgrałem mojego poprzedniego oscam'a (zrobiłem backup przed wgraniem oscam'a aktywacyjnego).

5. Wyłączamy bloker oscam'a (akurat ja miałem w standardzie zablokowanego)

6. Włączamy drugi dekoder, czekamy kilka minut i wszystko hula jak należy - mam nadzieje, że za miesiąc sytuacja się nie powtórzy :D

 

Temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Ustawienie połączenia sieciowego wymagało poprawnej konfiguracji, gdyż urządzenia działały w innych podsieciach (?) - odpowiednia konfiguracja adresów IP i już łączy się prawidłowo.

To ze w jednej sieci potrafi działać kilka serwerów DHCP to mnie nawet nie dziwi.... (no przeca wg marketingu włączasz i już działa ... samo....)

No ale podstawowa wiedza w zakresie adresów, masek, domen boadcastowych itd...

No i jeszcze wiedza co to takiego jest ARP....

Stosowanie DHCP dla urządzeń stale znajdujących się w tej samej sieci to trochę komiczne nawet jest..

 

2. Faktycznie, w oscam'ie włączony był bloker, mimo odblokowania dalej nie przechodziły uprawnienia.

Różnego rodzaje mody bazujące na dośc starej wersji maja to do siebie ze nie zawsze to co robisz przez plik konfiguracyjny albo webinterface jest tym co sie wykona. Błędem jednego popularnych modów było zamienienie przez autora moda zmiennych definiujących taktowanie karty.

Webinterface jest nakładką na oscama i często autorzy modów nie dostosowują go swojej kompilacji oscam'a. Może tak lepiej przejść na aktualne, oficjalne wersje oscama.

 

3.Pomogło wgranie oscam'a aktywacyjnego do SmartHD (dostępny w internecie pod nazwą AKT_kart - nie wiem czy można reklamować inne serwisy). Włączamy kanał TVP 1 lub TVN i w ciągu kilku minut pobrał uprawnienia prawidłowo, obraz się pojawił.

No właśnie znowu jakiś tam dziwny oscam. Czyli jakiś mod do dość starej kompilacji wersji oficjalnej. Podstawa to aktualna, oficjalna wersja

 

4. Brak było jednak obrazu na drugim dekoderze - pewnie kwestia zmiany konfiguracji oscam'a aktywacyjnego, lecz ja wgrałem mojego poprzedniego oscam'a (zrobiłem backup przed wgraniem oscam'a aktywacyjnego).

Nie ma nic gorszego tylko użycie czyjejś konfiguracji na dodatek nie sprawdzonej. A wystarczy zacząć od podstaw. A potem dopiero krok po kroku dodawać extra funkcje jeśli w ogóle sa potrzebne.

Pomijam fakt że czasem mod błędnie interpretuje wpisy konfiguracyjne...... bo byc może programiście moda było proście pójść na skróty a nie rozbudowywać parsera plikow konfiguracyjnych.

 

5. Wyłączamy bloker oscam'a (akurat ja miałem w standardzie zablokowanego)

Domyślnie w oficjalnym nic nie jest blokowane itd... Jak używacie moda to weźcie pod uwagę że opis od oficjalnej jak i od innego moda wersji nie będzie pasować.

 

6. Włączamy drugi dekoder, czekamy kilka minut i wszystko hula jak należy - mam nadzieje, że za miesiąc sytuacja się nie powtórzy :D

Nie powtórzy się bowiem częstym problemem aktywacji w conax jest np. zmiana CAID w jej trakcie. To sczególnie typowe dla naszych kart pre-paidowych, często jest wymagany reset karty oraz reset modułu CAM / odbiornika.

 

 

dlatego zawsze twierdze że w oscamie brakuje zakładki uprawnienia jako osobny plugin .

Po co dublowac coś co jest? Uprawnienia są w sumie przypisane kartom czyli readerom w ogólności. Idziesz do readers a potem wybierasz odczyt entitlements dla danego czytnika.

 

Proponuję najpierw poczytać jak się łączy 2 urządzenia kablem krosowanym: http://www.trochetechniki.pl/Jak-podlac ... t,656.html.

Te informacje to były OK w czasach 10Mbit ethernetu. Fast Ethernet (100Mbit) przy okazji zezwala (oficjalnie) na wykorzystanie drugiej pary skrętek a w tedy te skrosowanie bierze w łeb. Pyzy innej technologii dostępu do nośnika, pozwlającą na pełny [beep]leks z lepszą modulacją - Fast Ethernet pozwala teoretycznie wtedy na więcej pasma niz 100Mbit/s. .... W czasach 10Mbit środkowa para (niebieska) to był ISDN/telefon a ta ostania czwarta para rezerwowa dla specjalnych telefonów systemowych dla niektórych central (dodatkowy kanał cyfrowy). Czasy Fast Ethernetu to już czasy gdzie kabelka z gniazdkiem nie współdzielono pomiędzy telefonia i siecią komputerową (bez przekładania patchorda w szafie krosowniczej....).

Od czasów wprowadzenia Fast Ethernet minęło już dużo czasu i obecnie to praktycznie trzeba specjalnie szukać transceivera ethernetu bez Auto MDI - MDIX . Mi się nie udało od dziesięciolecia z hakiem trafić na takie dziwactwo które by nie miało tej funkcji. Krosowanie jest w zasadzie już zbędne. A jeśli już to dla Fast Ethernet należałoby też skrosować druga parę albo odpowiednio skonfigurować interfejsy - half[beep]lex albo w ogóle brak [beep]lexu .

Niestety ale taki cross może czasem nie zadziałać w ogóle bo urządzania nie dogadają się ze sobą w kwestii negocjacji trybu pracy transceiverów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

1970/12/12 20:00:02 0 s starting thread log_list_thread

1970/12/12 20:00:02 0 s log_list_thread thread started

1970/12/12 20:00:02 0 s >> OSCam << cardserver started, version 1.20-unstable_svn, build #7119 (sh4-linux)

1970/12/12 20:00:02 0 s version=1.20-unstable_svn, build #7119, system=sh4-linux, nice=10

1970/12/12 20:00:02 0 s client max. idle=120 sec, debug level=0

1970/12/12 20:00:02 0 s max. logsize=10 Kb, loghistorysize=4096 bytes

1970/12/12 20:00:02 0 s client timeout=5000 ms, fallback timeout=2500 ms, cache delay=120 ms

1970/12/12 20:00:02 0 s services reloaded: 0 services freed, 1 services loaded, rejected 0

1970/12/12 20:00:03 0 s userdb reloaded: 5 accounts loaded, 0 expired, 0 disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s signal handling initialized (type=sysv)

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open file "/var/keys/oscam_sci0/oscam.srvid" (err=2 No such file or directory), no service-id's loaded

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open file "/var/keys/oscam_sci0/oscam.tiers" (err=2 No such file or directory), no tier-id's loaded

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open file "/var/keys/oscam_sci0/oscam.provid" (err=2 No such file or directory), no provids's loaded

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open file "/var/keys/oscam_sci0/oscam.ird" (errno=2 No such file or directory) irdeto guessing not loaded

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open whitelist file /var/keys/oscam_sci0/oscam.whitelist

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open cacheex-matcher file /var/keys/oscam_sci0/oscam.cacheex

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s monitor: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s camd35: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s cs378x: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s [beep]: initialized (fd=3, port=8000, crypted)

1970/12/12 20:00:03 0 s -> CAID: 0100 PROVID: 000068

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s [beep]: initialized (fd=4, port=1234, crypted)

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s pandora: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s csp: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s Starting listener 0

1970/12/12 20:00:03 0 s radegast: disabled

1970/12/12 20:00:03 0 s starting thread http

1970/12/12 20:00:03 0 s http thread started

1970/12/12 20:00:03 0 s starting thread reader check

1970/12/12 20:00:03 0 s reader check thread started

1970/12/12 20:00:03 0 s starting thread check

1970/12/12 20:00:03 0 s check thread started

1970/12/12 20:00:03 0 s loadbalancer: can't read from file /tmp/.oscam/stat

1970/12/12 20:00:03 0 s waiting for local card init

1970/12/12 20:00:03 571178 h HTTP Server listening on port 8888

1970/12/12 20:00:03 0 s init for all local cards done

1970/12/12 20:00:03 0 s can't open file "/var/keys/oscam_sci0/oscam.ac" (errno=2 No such file or directory) anti-cascading table not loaded

1970/12/12 20:00:03 0 s anti-cascading log initialized

1970/12/12 20:00:03 579F50 c plain dvbapi-client granted (dvbapi, au=on (1 reader))

1970/12/12 20:00:03 579F50 c dvbapi: 1 entries read from oscam.dvbap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dałeś logi startu oscama, czyli początek. Nie wiedzę tu żadnego skonfigurowanego czytnika, a to podstawa. Wywala w sumie braki wszędzie, choć w sumie da się żyć bez kilku rzeczy, ale z tego linku skorzystaj i uzupełnij chociaż część(pod NC+, czy tam Cyfrę+): http://kos.hdsat.pl/menu-1.html

Tutaj to nawet nie wiem, czy dostaniesz skonfigurowanego oscama pod Cyfrę, a niestety nie wydaje mi się, abyś sam tego dokonał skoro to pierwsza twoja konfiguracja. Wpisz w google "gotowiec oscam" z nazwą twojej karty i platformą, a następnie powklejaj te pliki do folderu "/var/keys/oscam_sci0/" choć w sumie powinno też działać w /var/keys (a przynajmniej u mnie na Showboxie tak jest, a to też SH4).

Do /var/e.m.u(bez kropek) możesz wkleić, bądź pobrać już z menu pluginów w tunerze najnowszego oscama. W sumie jak dobrze poszukasz to znajdziesz tam plugin "enigma2-plugin-[beep]-config_oscam_and_sh4CAM" który jest skonfigurowanym oscamem już chyba nawet w 90%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj oscama a potem

 

1. Skonfiguruj albo sprawdź jak jest konfiguracja web interface dla oscam.

2. Uruchom oscam.

3. Dodaj readers (ew. nie zapomnij o RSA jak potrzeba). Minimum - czyli ew. CAID dopisujesz, zostawiasz fomyślne parametry dotyczace np. autoupdate.

4. Odczytaj entitlements każdego z czytników (dla sprawdzenia komunikacji z kartą).

5. Sprawdź czy czytniki są aktywne a jeśli nie to oznacz je jako aktywne.

 

 

Jak definiujesz czytniki (readers) to pozostaw puste wartości dotyczące taktowanie karty, PLL czytnika itd. Otóż krąży wersja oscam rozprowadzana przez OPenPLI, która ma zamienione ze sobą dwa parametry (i to jest często powód niepowodzeń uruchomienia odczytu karty). Jeśli nie podstawisz tych zmiennych oscam sam automatycznie dobierze wartości.

 

Większość z ogromnej liczby parametrów konfiguracyjnych ma znaczenie jedynie dla rozbudowanych konfiguracji serwera kart będącego członkiem grupy takich serwerów. Dla typowego zastosowania jako CAM dla domowego tunera wystarczą tylok definicje czytników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Kupiłem niedawno nboxa z Enigma2 a wcześniej zakupiłem kartę Smart HD+ którą aktywowałem smsem karta jest aktywna na miesiąc. Po kilku dniach od aktywacji karty gdy dostałem nboxa(tzn przywiózł kurier) wsadziłem kartę do dołu chipem ustawiłem na TVP 1 HD sygnał SNA 25 % AGC 70% BER 3.3e-02. nacisnąłem niebieski na pilocie i postąpiłem według instrukcji---> Softcam Manager ,wybieramy mgcamd135_newcs165,przyciskamy ok, przyciskamy mały czerwony przycisk i jest wtedy restart,wychodzimy i czekamy na TVP 1HD . Ile należy czekać ? Wczoraj dzwoniłem do BOK w celu sprawdzenia czy karta jest aktywna. W biurze dostałem potwierdzenie że jest. A Obrazu nie mam. jedyne kanały które widzę to tvp info POLO...itp. Proszę o wyrozumiałość i pomoc ...dodam że nie znam się na dekoderach i sprawach z nimi związanych.Chciałbym tylko w jak najprostszy sposób uruchomić wszystkie możliwe kanały jakie oferuje mi SMART HD. Z góry dziękuje za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mgcamd135_newcs165,przyciskamy ok, przyciskamy mały czerwony przycisk i jest wtedy restart,wychodzimy i czekamy na TVP 1HD . Ile należy czekać ?

A dlaczego używasz bardzo historycznego zestawu softcam+cardserwer? Zainstaluj oscama w miarę świeży build wersji 1.20 TRUNK.

 

Z kartami SmartHD+ jest taki problem że podczas aktywacji zmienia się CAID (identyfikator systemu kodowania) z 0xB00 na 0xB01. Musisz odczekać, potem być może reinit karty albo jej wyjęcie i włożenie (handlowe tunery z conaxem wymagają tego).

Najpierw łapie się aktywację potem zmianę CAID i dopiero wtedy kolejna partia danych aktywacyjnych już dla nowego CAID - wtedy dopiero jest odkodowywanie całej oferty. Na pierwszym etapie przed zmianą CAID będzie dostęp jedynie do "darmowych" kanałów TnK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info ...nie wiem co to softcam i cardserwer?....poprostu kupilem nboxa z enigma2 na allegro .....

Informacja o tunerze to ":

Enigma:2013-03-31-master

version relase 8.6.0.2014-06025

wersja frontprocesora:0

TunerA: STB0899 Multistandard(DVB-

 

 

a gdy wejde do Softcam mam taka liste

gbox806

mgcamd135

mgcamd135_newcs165

mgcamd135_newcs165_sci0_phoenixUSB

mgcamd138_newcs165

oscam4709_sci0

oscam4709_sci0_sci1

oscam7119_sci0

oscam7119_sci0_phoenixUSB

oscam8648_110rc_stable

oscam8648_11rc_stable_only_readers

oscam8648_sci0_phoenixUSB-only_readers

sbox0054

 

znalazlem ze dla SMART HD mam wybrac mgcamd138_newcs165?

czy to poprawnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko to zabytek jemu potrzebna jest zmiana imaga ale jak on nie wie co to jest softcam czy cardserver to ktoś mu to musi zapodać + cfg do oscama

 

Poza tym jest już plugin uprawnienia i nie trzeba zaglądać w zakładke uprawnienia w oscam za każdym razem i niczego ni trzeba korzystać w ogóle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko to zabytek jemu potrzebna jest zmiana imaga

Ręce opadają.

 

ale jak on nie wie co to jest softcam czy cardserver

Ale już jakimś cudem wie że używa mgcamd + newcs. Mgcamd jest softcamem a [beep] cardserverem. Oscam ma i softcam i fukcjonalne odpowiedniki carserverów w sobie.

 

Napisałem jasno, że uzywa (już archaicznego) kopletu softcam + cardserver. Poleciłem oscam który (nie w wersji lite) ma pełna obsługę conaxu. Wystarczy wgrać, założyć katalog dla konfiguracji, przyogotować tylko prosty plik konfiguracyjny z definicją webinterface. Potem wszystko wygodnie się robi z poziomu webinterface oscama - wszystko czytelne i proste nie trzeba edytować plików. Można oczywiście skorzystać z gotowych plików konfiguracyjnych. Jednak próba samodzielnego zrobienia tego ma swoje plusy.

Wszystko zrobić się da bez wgrywania image'u (u Ciebie to jedyne lekarstwo na wszystko... nowy lub inny image...).

 

Poza tym jest już plugin uprawnienia i nie trzeba zaglądać w zakładke uprawnienia w oscam za każdym razem i niczego ni trzeba korzystać w ogóle :)

Przecież chyba użytkownik wie czy i kiedy zapłacił, czyż nie? To tylko jest potrzebne w sumie do prześledzenia procesu aktywacji karty. Wiele kart SmartHD+ ma inne CAID - czyli karta TnK pracująca jak karta Conax wersja 5.

 

Tylko po co plugin? WebInterface jest lepszy od tych pluginów. Więcej informacji no i w razie czego od razu pod ręka możliwość zmiany konfiguracji. Do tego podgląd online logów.Wszystko w jednym miejscu. Plugin nie załatwi ew. zmiany konfiguracji a to wg mnie lepiej i wygodniej zrobić tym webowym portalem niż ew. pobierać pliki FTP'em, edytować i wsysyłać z powrotem - bo jakoś nie wierzę by ktoś tak z biegu "naumiał się" w kilka sekund edytora vi. (polecenia nadawania uprawnień plikom chmod oraz inne jak cp, mv, chown to da się opanować na zasadzie przepisz z poradnika). Oscam jest stabilny i działa w pełni na zasadzie zainstaluj i zapomnij. Nie ma żadnego sensu instalowania takiego pluginu - przecież jak napisałem wiemy kiedy i czy opłaciliśmy abo. W przypadkach awaryjnych i tak trzeba będzie siegnąć do logów, konfiguracji a do tego plugin będzie nieprzydatny.

 

Jedna uwaga że np OpenPLI w swojej kompilacji oscama zamienia parametry taktowania karty. To jest tylko jedna jedyna istotna uwaga. Ona jest przyczyna przeważającej liczby problemów z odpaleniem oscama.

 

Większość cech oscama jest do zignorowania dla domowego użytku. Potrzebny tylko ogólny konfig - wybór DVB API oraz dostępu przez HTTP oraz readery - czyli czytniki kart. I na tym dla większości koniec konfiguracji.

 

Dla maniaków: co pewien czas można obie podmieniać jeden plik binarny z oscamem dla "mienia" najnowszej jego wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie będzie. Karta ma pakiety ważne do 2016 r. Nawet doładowac jej nie możesz poza ten termin. Było pisane na ten temat. Pakiet bez opłat także jest ważny do 2016 r.

NC+ pewnie zaproponuje nową kartę Smart HD za "drobną" opłatą z dekoderem lub przejscie na Smart HD na starej karcie. Jak się nie zgodzisz to karta TNK SD posłuży jako skrobaczka do szyb lub podstawka.

 

Nie licz na promocję typu pakiet bez opłat 1 rok po doładowaniu pakietu podstawowego jak w pierwszych wersjach TNK HD ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...