Skocz do zawartości

problemy podpiecia dysku twardego dm 7020hd


piotrek07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

odlaczylem twardy dysk po malych problemach i teraz po kilku juz probach ponownego podpiecia tuner nie rozpoznaje.Chcialbym ponownie/poprawnie miec podpiety dysk,jak wczesniej,gdzie jest blad,nagrania sa pakowane na pamiec i flash caly czas. Kasuje i potem przy probie nagrania pliku ponownie to samo (nagrania ida na pamiec i flash).Mam INFO : znaleziono nieskonfigurowany Dysk Twardy.Automatycznie nie moge ustawic punktu montowania.Jest INFO: Wystapil blad podczas konfig.Dysk Twardy. A gdy zaznaczylem Punkt montowania : /media/hdd to mam ponownie INFO:Wystapil blad podczas kinfig.Dysk Twardy . Prosze o pomoc co jest nie tak,probowalem ale nic z tego. Jak to zrobic od poczatku poprawnie cala konfiguracje dysku, aby dzialal ponownie w odbiorniku jak wczesniej. Zalezy mi bardzo na nagranych plikach wczesniej na dysku,abym ich nie utracil.Prosze o pomoc .

 

Mam obecnie :

ENIGMA 2 : 2014-06-24-tarball

Image : Newnigma2 v4.0.1 1201-40-71

 

SCIEZKI NAGRYWANIA :

Domysl.lokaliz. /hdd/movie/

Lokaliz.timera /hdd/movie/

Lokaliz.szybkiego nagrania /hdd/movie/

Lokaliz.timeshift /media/hdd/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Mam INFO : znaleziono nieskonfigurowany Dysk Twardy.Automatycznie nie moge ustawic punktu montowania.Jest INFO: Wystapil blad podczas konfig.Dysk Twardy. A gdy zaznaczylem Punkt montowania : /media/hdd to mam ponownie INFO:Wystapil blad podczas kinfig.Dysk Twardy .

Zacznijmy hasłowo od podstaw

Na poziomie systemu jest komenda mount korzystająca m.in. dla ułatwienia z pliku /etc/fstab.

Również na poziomie systemu są mechanizmy automatycznego montowania systemów plików (daemon automontd)

Próbowano tworzyć wcześniej inne mechanizmy ułatwien dla podłączanych dysków - więc warto przyjrzeć sie plikom np. /etc/mnttab jak isntnieją.

Enigma 2 ma też własny automonter który korzysta juz z katalogu /media jako punktu montowania zewnętrznych systemów plików. (dawnej był używany katalog typowy dla unixa czyli /mnt).

Ponadto tworzą GUI założono że na dysku będzie jedna partycja z systemem plików ext2/ext3. Chodziło i maksymalne uproszczenie GUI, jednak można było skorzystać z dysku inaczej partycjonowanego.

Pojawienie się dysków USB spowodowało konieczność dołożenia obsługi dla systemu plików NTFS z możliwością zapisu (modułem kernela - ntfs-3g, standardowy moduł ntfs obsługuje partycje NTFS tylko w trybie read-only). System plików FAT32 nie jest problemem (vfat).

Wszystko byłoby fanie gdyby nie autorzy modyfikacji Enigmy2 nie zapragnęli tworzyć swoich udziwnień. Niestety często ich super wielkie automaty narzucają wiele ograniczeń. Niektóre z nich daje sie obejść modyfikując pliki źródłowe .py Enigmy. Często jedynie potrzeba dodać identyfikator systemu plików.

Moduł ntfs-3g załatwi modprobe i plik konfiguracyjny ładowalnych modułów /etc/modules.conf - może być w katalogu /etc/modules

Ponadto warto tez skorzystać z potężnego narzędzi ajak linki. W odróżnieniu od Windows gdzie są tylko nieudolną atrapą w unixie one poprawnie działają.

Ponadto nawet jak masz nierozpoznany, niezainicjowany w E2 dysk to nie przeszkadza to w niczym w jego używaniu pod enigmą. Jedynie fakt użycia np. NTFS może spowodować kłopoty. Moduły systemów plików są nieżależne od sprzętu a jedynie od wersji kernela i platformy procesora (mips32el).

 

Jeśli za trudne to radzę przejść na prostsze image. Np. OpenPLI (ale nie ma źródeł Enigmy co jest wadą.... ale z drugiej strony ogromna zaletą - dużo wolnego miejsca we flashu) a w przypadku niestandardowym przyjrzeć się gdzie i jak dysk zostaje zamontowany i ew. skorzystać z linków. Masz jeszcze do dyspozycji systemowy demon automontera.

 

Możesz tez pożyczyć na pewien czas inny dysk USB i przebudować partycjonowanie Twojego dysku. A może czas najwyższy już pomyśleć na NAS'em (koniecznie z macierzą by awaria dysku nie oznaczała utraty danych). Jako własny NAS polecam oprogramowanie NAS4Free (jest niezawodne w stylu zainstaluj i zapomnij - tylko nie zakładaj systemu na USB-sticku czy taniej karcie SD jak i podłęmy dysku SSD - bo to [beep]iane nośniki szybko doznające awarii - nie mają mechanizmu wear levelling).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze poswiecic teraz duzo czasu aby to wszystko ogarnac,co mi podpowiedziales. OGROMNE DZIEKI ZA ODPOWIEDZ I CENNE INFO.Zrobilem RESTART i potem jeszcze raz RESTART GUI,no i dysk zostal rozpoznany. Dysk wewnetrzny nagrywa dalej,ale pomalu tez powieksza sie pamiec po nagraniach plikow tj.nagralem kilka plikow i w pamieci przybylo (ok.80 MB wiecej),nie wiem dlaczego ? (flash przy nagrywaniu pozostaje bez zmian)

Mam obecnie :

- Flash : 120 MB / 369 MB

- Pamiec : 160 MB / 309 MB

- Total : 160 MB / 309 MB

- Bufor : 48004 KB Cached : 26528 KB

 

SCIEZKI NAGRYWANIA :

- Domyslne urzadzenie przechowywania : Dysk Twardy

- Domyslna lokalizacja : /hdd/movie/

- Lokalizacja timera : /hdd/movie/

- Lokaliz.szybkiego nagrania : /hdd/movie/

- Lokalizacja timeshift : /media/hdd/

 

Czy takie ustawienia (sciezki nagrywania) sa dobre ? Wolalbym pozostawic jednak Enigme2 , prosze o porady pod katem Enigmy2. Prosze o rozwiazanie jak odzyskac wczesniejsze pliki z tego dysku,mialem ok.85% nagranego dysku :Bardzo zalezy mi na tych plikach.

Mam tez dysk zewn. z podlacz.przez e-SATA , jak prawidlowo ten zewnetrzny dysk podmontowac krok po kroku ,abym nie mial podobnych problemow ?

 

Jeszcze dodam informacje o dysku ( ktorego problem dotyczy) wenetrznym.

INFORMACJE O URZADZENIU PRZECHOWYWANIA :

- Model : ATA-WDC WD20EARX-00P

- Pojemnosc : 2000.398 GB

- Wolnej : 1990373 MB

- Opis : SATA Dysk Twardy (sda)

- Ilosc Partycji :1

- Nazwa Partycji : sda 1

- Wielkosc Partycji : 2000.398 GB

- Sytem Plikow : ext3

CZY TE DANE SA ODPOWIEDNIE ABY POPRAWNIE PRACOWAL DYSK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pomalu tez powieksza sie pamiec po nagraniach plikow tj.nagralem kilka plikow i w pamieci przybylo (ok.80 MB wiecej),nie wiem dlaczego ?

Pamięć jest dynamicznie alokowana przez system i E2. Jak bardzo jesteś dociekliwy to jest specjalny system plików /proc oraz np komenda vmstat.

 

Czy takie ustawienia (sciezki nagrywania) sa dobre ?

mogą być - jeśli ustawiłeś je z poziomu menu Enigmy to jest OK.

 

Prosze o rozwiazanie jak odzyskac wczesniejsze pliki z tego dysku,mialem ok.85% nagranego dysku :Bardzo zalezy mi na tych plikach.

Po sformatowaniu jako Ext3? Niestety ale podczas inicjacji równomiernie po całej partycji są zapisywane kopie tzw superbloku. Ponieważ nagrania są duże więc wątpię byś specjalnym programem odzyskał pliki jakie były przed formatowaniem. Każdy zapis do dysku zmniejsza szansę na odzysk wcześniejszych danych.

Podam że i tak musisz mieć wolnego sporo miejsca na jakimś dysku by odzyskane pliki zapisać bowiem tworzony jest odtworzony stan systemu plików (NTFS daje spore szanse na "unformat", FAT znikome....) ale jako read-only. Nie dokonuje się żaden zapis na takiej partycji co jest ogromna zaleta. Z programami freeware i shareware w tym przypadku (unformat, undelete...) daj sobie spokój bo tylko więcej szkód narobisz na dysku czyli bezpowrotnie utracisz sznasę na odzyskanie danych.

 

Mam tez dysk zewn. z podlacz.przez e-SATA , jak prawidlowo ten zewnetrzny dysk podmontowac krok po kroku ,abym nie mial podobnych problemow ?

Zakładam że nie masz linuxa na komputerze. Więc najprościej zainicjować go z poziomu Enigmy.

 

CZY TE DANE SA ODPOWIEDNIE ABY POPRAWNIE PRACOWAL DYSK ?

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te program nie są free. Więc niestety musisz sie wykazać chęcią zdobycia dostępu o forum z porządnym trackerem. W Polsce i tak skasują kasę a i seedowanie zasobów takie sobie. Tam gdzie używa się bukw jest zdecydowanie lepiej i 99% nie ma problemu z szybkim ściągnięciem - no i oferowany produkt jest weryfikowany. Jest taki jednej portal....

 

A teraz soft:

 

Runtime GetDataBack for NTFS - uwaga dla FAT jest inny program! Runtime GetDataBack for FAT.

Jest niezawodny. Używałem. i odzyskałem pliki po nadpisaniu początkowych 16GB partycji NTFS o rozmiarze blisko 1TB imagem karty SD. Pracuje z dyskiem z trybie read-only. Czyta sekwencyjnie i próbuje znaleźć jakiekolwiek metadane. A wtedy jeśli tylko bloki które zajmował plik nie były nadpisane to plik jest odzyskany w całości. Kiedyś odzyskałem sporą część po sformatowaniu dysku i już cześciowym zapisie nowymi plikami.

Jak odczyta odpowiednią ilość to już podaje do wglądu część systemu plików i masz wybór czy ma szukać innych metadanych czy to jest OK i niech odtworzy całość drzewa katalogów. Potem możesz skopiować dane. Czego byś nie robił nie ma zapisu na dysku.

Program ma opracowaną przez "piratów" wersje Portable (poprzez emulacje rejestru) dołączana do katalogu z programem.

)

Inne programy z wielu pakietów jak UnFormat czy UnDelete, Unerase nie działają godnie z oczekiwaniami i narobia więcej szkód w zasadzie uniemożliwiając już i to b. skutecznie odzysk danych.

 

Jedna uwaga! . Owszem jeśli jeden z bloków z danymi pliku została nadpisany to niestety plik będzie uszkodzony. Na to nie ma rady.

Program broni się przed sytuacją ze znajduje matadane już nieaktualne tj po skasowaniu, modyfikacji plików - próbuje zweryfikować czy niema odwołań do bloków danych pliku przypisanych innym plikom/katalogom. Czasem są niekompletne metadane np. brak nazw plików ale plik jest odnaleziony dzięki swoje mapie allokacji.

 

To że masz dostęp tylko read-only no cóż podłączasz jakiś dysk i kopiujesz. Ba ta operacja nie wpłynie na nowy nadpisany system plików!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolny nośnik. W sumie to nagrania więc potem jest to wolumin i tak w zasadzie praktycznie read-only więc problemy pamięci flash nie są groźne.

 

 

Wersja demo ma na pewno jakieś ograniczenia - odradzam więc - chyba że chcesz jedynie zobaczyć jako działa i nic poza tym. Dlatego radę rozejrzeć się za crackiem.... Wiem ze nielegalnie ale przecież nie robisz tego dla zarobku. Ile razy będziesz powtarzał taką operację (bo nauczkę już masz ....). Zainwestujesz? Jakoś trzeba sobie radzić .... świat jest szary a nie biało czarny. Ciekawe czy producent programu jest też taki święty z prawami autorskimi.... Reverse engineering jest w sumie nielegalny w wielu krajach a specyfikacja NTFS nie jest "otwarta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...