Skocz do zawartości

Vu + Solo 2 Lista kanałów


tomeks990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem za pierwszym razem należy przeskanować niebo i stworzyć swoją listę ulubionych kanałów. Następnie to już sama przyjemność.

 

Nie wiem jakie masz image, ale dla VTi kolejne kroki to:

 

Menu - Konfiguracja - Szukania Kanałów - Automatyczne Skanowanie:

 

a) czyść przed sknowaniem: Tak

 

B) skanuj tuner A lub B (w zależności jak skonfigurowałeś): Tak

 

Potwierdzasz OK.

 

Po przeskanowaniu wchodzisz na listę wszystkich kanałów za pomocą klawisza na pilocie oznaczonego TV, a następnie klikasz w guzik czerwony.

 

Przeglądając listę dodajesz kanał do ulubionych za pomocą Menu - Dodaj kanał do pakietu.

 

Po stworzeniu listy chcąc aby zmiany się zapisały bierzesz Menu - Głębokie czuwanie lub Restart.

 

Mając gotową listę pobierasz dreamboxEDIT: http://www.dream-multimedia-tv.de/board ... adID=15282

 

Jeżeli masz aktywne DHCP to musisz ustalić jakie IP w danym momencie przybrał sobie tuner. Ja do tego celu używam Angry IP Scanner: http://angryip.org/ Żeby zeskanować poprawnie tuner nie może być w trybie Głębokiego czuwania, lecz na wyświetlaczu powinna być przynajmniej godzina.

 

Po ustaleniu IP otwierasz dreamboxEDIT i ustawiasz IP (symbol koła zębatego lub Narzędzia - Opcje) po czym na dole klikasz w Zapisz. Sprawdzenia czy użyliśmy poprawne dane można dokonać wybierając Test IP połączenia.

 

Następnie tworzysz folder gdzie zgrasz zbiory, np. na pulpicie w nazwie podając datę zgrywania - 29-09-2014. Potem klikasz w symbol tunera z dwoma strzałkami (transmisja plików pomiędzy PC i Dremabox) i w pozycji Globalny wybierasz swój stworzony folder. Później zostaje już tylko wybrać Pobierz pliki z Dreamboxa.

 

W ten sposób po każdej modyfikacji listy możesz zgrywać na komputer i mieć aktualną na wypadek wysypania się image.

 

Jeśli nadal czegoś nie wiesz to pisz. Służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź:) ale to ja potrafię ... jak wgrywam image vti (nie wiem jaki;/ dostałem na pendrivie w sklepie) to mam opcję WŁĄCZ TRYB PRZENOSZENIA i wszystko jest fajnie, ale gdy wyskoczy mi jakaś aktualizacja czy sam coś zaktualizuje to to mi znika i tutaj moje pytanie brzmi brzmi czy jest jakaś wtyczka która zainstaluje i pojawi mi się ta opcja i jak to zainstalować?

 

Przy okazji czy ktoś wie jak samemu można zaktualizować nieaktualne pikony i jak to można samemu zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zgrasz listę kanałów to w dreamboxEDIT będziesz miał je w kolejności niczym w tunerze. Skopiuj identyfikator nadawcy do schowka. Tę opcję wywołasz prawym przyciskiem myszki na danym kanale. Wtedy stąd pobierz picon: http://www.lyngsat-logo.com/tv/a.html i nadaj mu nazwę jaką skopiujesz.

 

Picony możesz mieć w pamięci FLASH [/usr/share/enigma2/picon] lub na podmontowanym pendrive. Ja mam na tym drugim.

 

Musisz użyć, np. Filezilli żeby połączyć się z odbiornikiem (IP ustalasz jak do dreamboxEDIT), wywalić w/w folder i wrzucić pikony na hdd/picon

 

Co do VTi. Możesz pobrać bezpośrednio z: http://www.vuplus-support.org/wbb3/index.php (zakładka Database) [wymagana rejestracja] lub z FEED. Mi do najnowszego z pendrive nie chciał zaktualizować.

 

A jakim sposobem ponownie przywracasz opcję przesuwania kanałów ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam odbiornik VU+ Solo 2 po zrobieniu aktualizacji straciłem funkcję przestawiania kanałów na swojej liscie (sortować) co mogę zrobić? lub wgrać?

 

1. Moja rada i to szczera nie ruszaj głównej listy, potraktuj ją jako jedynie bazę / śmietnik a nie listę po której nawigujesz pilotem.

2. Możesz zmieć dowolną liczbę list ulubionych i to jest najlepsza droga do uporzadkowania sobie listy kanałów.

3. Na głównej liczbie kanałów serwis nie może byc zdublowany, zaś na każdej z ulubionych tak (od pewnego czasu jest już taki feature w E2).

4. Domyślnie E2 podczas odbioru aktualizuje kanały z odbieranego transpondera.

5. Można za pomocą edytora (dedykowanego edytora albo jak znasz strukturę pliku lamedb, za pomocą edytora tekstowego) zablokować zmianę nazwy kanału oraz modyfikację PID'ów - pierwsze czasem przydatne, to drugie raczej tylko dla DX'erów.

 

Są dwa dedykowane edytory godne uwagi. DreamboxEdit - wersja 5 w górę. Oraz DreamSet.

Pierwszy ma jedna u[beep]liwą wadę - konwertuje nazwy kanałów do jednej strony kodowej. Tj np. nazwy w cyrylicy, grece itd zostaną zmienione na krzaczki i inne znaki. Inaczej mówiąc nie ma obsługi unicode. Za to inne funkcje są OK.

DreamSet nie "tyka" strony kodowej nazw kanałów ale OIDP ma kłopoty z poprawnym zakodowaniem flag np. blokujących nadpisanie nazwy kanału. To info może już być nieaktualne bowiem już od dawna nie korzystam z tych edytorów bo w sumie są mi zbędne. (ńjestem nie będę sie zmuszał do dodatkowej bezsensownej jak dla mnie pracy - szkoda na to życia :mrgreen: )

 

Edytorem radzę tylko zalożyć nowe listy ulubionych (każda z nich może mieć swoją własną nazwę). Oczywiście możesz całość przygotować sobie w edytorze na komputerze, ale najcenniejsze funkcje to dodawanie kolejnych ulubionych (bo nie ma tego w GUI) oraz blokowanie nazwy przed jej zmianą. Dalsze drobne edycje robi się względnie łatwo i przyjemnie z poziomu GUI (na tyle sprawnie że nie chce się odpalać kompa, odpalać edytor i klepćc coś na klawiaturze jeździć myszką...).

 

Po prostu skanujesz satelitę (naziemną), a potem przeglądając ogólny smietnik dodajesz kanały do ulubionych z menu tunera. Jak dodasz to co potrzeba, wchodzisz w listę ulubionych włączasz w menu tryb move i do dzieła. Na koniec wyłączasz tryb move i usuwasz ew. to co już zbędne z każdej z ulubionych. Ten sam kanał TV/radio możesz dodać wielokrotnie od tej samej listy kanałów .

Polecam nie tworzyć długich list ulubionych ale względnie krótkie, przecież możesz mieć ich dowolną ilość. Krótsze sa łatwiejsze do zarządzania nieważne czy z poziomu menu tunera czy z poziomu edytora na koputerze PC)

Wtedy zapomnisz na zawsze o czymś tak już durnym i przestarzałym jak numer kanału na liście. Nawigacja jest prosta - lista, pokazuje się na ekranie ostatnia użyta z ulubionych -> klawisze kursora plus klawisze zmiany o cała stronę. Dość szybko znajdujesz kanał. Przy okazji masz na liście kanałów opis nadawanej pozycji z EIT. Po co zaśmiecać głowę numerkami kanałów na liście??? jak w kilka sekund widzisz wszystkie kanały? A edycja, nowe, stare itd....? Powiedzmy że normalnie dodajesz raz na miesiąc może jeden, dwa kanały do listy. Maniak oglądania czego się da może ciut więcej. Ale nawet wtedy jest to zajęcie z pilotem na kilka minut wraz czekaniem na zeskanowanie transponderów na których pojawiło się coś co interesuje posiadacza tunera. Po co skanowac całego satelitę? Skanujesz tylko te transpondery na których pojawiło się coś co będziesz oglądał, cżyż nie?.

 

Nie widzę żadnego uzasadnienia dla masochizmu w postaci edytowania ogólnego śmietnika zeskanowanych kanałów. Po co? Po co tracić czas. Ile z tego śmietnika oglądasz / słuchasz? Mała zmiana przyzwyczajeń i wg mnie masz najsprawniejsze zarządzanie kanałami w tunerze jakie istnieje.

W sumie jest to powielenie wg mnie genialnej idei wprowadzonej dość dawno temu przez firmę Force produkującą sprzęt sat. (Jeszcze w zamierzchłych czasach analoga i D2-MAC wdrożyli 7-dniowe EPG, które było tworzone automatycznie w tunerze z programów każdego z kanałów D-MAC nadawanego w teletekście).

 

Zważ że możesz mieć kolejność oraz wybór pod siebie. Twoja zona/dziewczyna ma inna ulubioną, dzieciaki inną. Każdy może mieć po swojemu po swojemu jak mu wygodnie - zrób to na jednej liście :mrgreen: .

 

 

Całość ogólnego śmietnika leży w jednym pliku tekstowym. Nie jest to XML ale relacyjna baza złożona z dwóch dwóch tablic.

Listy ulubione trafiają do oddzielnych plików o podobnej strukturze. Kilka zabaw z edytorem i poznasz sposób zapisu listy.Wg mnie za pomocą edytora vi z linii komend systemu tunera szybciej zmienisz nazwę kanału i jego flagi. Aaaa.....no fakt trzeba się naumieć vi. Warto bo to potężne i genialne narzędzie które nie ma odpowiednika w okropnym windows...

 

Aha plik XML zawierający listę transponderów nie ma powiązania z listą kanałów. Jest on jedynie wykorzystywany do wyszukiwania kanałów. Podczas normalnego odbioru nie jest wykorzystywany. Od tego jest tablica zawarta w pliku lamedb.

 

Aha jest coś takiego jak ID typu serwisu, Otóż nie wszyscy nadawcy poprawnie go definiują. Znajdziesz kanały HD które sa oznaczone jako zwykłe kanały TV SD, oraz radiowe jako kanały TV (bolączka np Polsatu.....). Myślę że dość szybko odgadniesz prawidłowe wartości typu serwisu. Za pomocą edytora możesz to poprawić czego niestety nie zrobisz w większości tunerów nielinuksowych.....

 

P.S.

Pamiętacie zmianę typu modulacji na transponderze TVN z DVB-S na DVB-S2. zmieniono tylko modulację nie ruszono SID'ów kanałów, wartości NID i TID.

Wystarczyło tylko zeskanować ten transponder wg nowych parametrów i nic więcej. Kanały "same się zaktualizowały" bez konieczności żadnej dodatkowej edycji. E2 góra. Ciekawe co na to koeporacyjni "tfurcy" firmware'ów tunerów sat. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji czy ktoś wie jak samemu można zaktualizować nieaktualne pikony i jak to można samemu zrobić??

 

 

Wgraj jakiś zestaw piconów. Ew jeszcze jakieś pojedyńcze których nie ma zestawie.

Teraz tylko pozostaje zabawa dla niektórych kanałów gdziem amy piconę ale jest ona na innym kanale - czyli zabawa ze zmianą nazwy pliku picony na nazwę zgodna z referencją z pliku lamedb - to podejrzysz jak jesteś na kanale i wejdziesz do menu informacje - o serwisie. Taki dziwny ciąg liczb szesnastkowych oddzielonych przecinkami. Skojarz to z nazwą pliku picon. Bowiem zgodność tej referencji z nazwa pliku picony decyduje o jego wyświetleniu.

 

W przypadku skórki - picony są skalowane ale w przypadku wyświetlacza LCS/OLED itd... nie jest to gwarantowane i tam muszą czasem mieć konkretny rozmiar zgodny z rozdzielczościa wyświetlacza.

 

Warto najpierw wybadać gdzie zapisuje dany mod Enigmy picony. Czysta Enigma 2 bez modów używa trzech podkatalogów jedne dla paska info - romzia 100 * 60, rugi miniaturki dla części funkcji EPG i listy kanałów - rozmiar 50 * 30 i trzeci dla wyświetlaczy. Skalowane picony - nie zawsze ładnie wyglądają.... Czyli radzę najpierw załaduj cokolwiek z piconów z funkcji update'u wgranej Enigmy, zobacz (np. za pomocą klienta FTP - polecam Total Commander'a) gdzie są zapisane. Teraz możesz usunąć te co są i tam wgrać dowolny zestaw zdobyty w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim sposobem ponownie przywracasz opcję przesuwania kanałów ?

 

Nic nie przywracam. Na pewno na ulubionych (otwarta lista kanałów, niebieski -> ulubione, wybrana ulubiona...) jest zawsze (chyba że jakimś cudem auto modyfikacji E2 to usunął - celowo - wtedy edycja plików pythona i masz z powrotem - oczywiście trzeba sobie podejrzeć jak jest tam gdzie tego nieusunięto....) w menu które wywołasz przyciskiem menu - będzie pozycja z fukcją enable move mode.

Ponieważ jak pisałem nie dotykam się ogólnej listy to nie pamiętam na 100% czy na tej liście tez jest move mode.

 

Na nowo wgrywam image:)

Wgrywanie nowego image nie powinno być lekarstwem na jakikolwiek problem - chyba że celowo sobie przeglądamy różne image by obejrzeć co które ma i czy jakieś nam będzie pasować, albo w celach nauki - normalnie nie powinno się tego robić, do aktulizacji są stosowne pozycje w menu E2 i moda enigmy oraz pluginów ). Chyba że próbujemy jakieś dziwaczne spartaczone czyjeś modyfikacje, które podobno działają... W zasadzie podstawowe, oficjalne image i nawet ręcznie doinstalowany softcam i na 100% działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 lata później...
8 godzin temu, Krystian_83 napisał:

Bo jakoś mam problem, aby połączyć się między laptopem, a tunerem.

A jakiej odpowiedzi się spodziewałeś opisując problem tak jak to zrobiłeś wyżej?

Kompletny brak informacji - nic nie piszesz jakim programem próbujesz załadować listę, jakie masz ustawienia programu którym ładujesz listę, czy pomiędzy urządzeniami jest nawiązane połączenie sieciowe itp.

Z drugiej strony w dzisiejszych czasach to dziwne, że nie masz w domu żadnego routera przez który możesz połączyć urządzenia. Taki sprzęt bez połączenia do sieci LAN/wifi traci większość swoich możliwości i jest bezsensownym rozwiązaniem.

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dreambox DM920

1. Jaki plik/pliki i skąd trzeba zrobić backup żeby po zmianie image na inny nie robić znów wyszukiwania kanałów?

2. Chcę zrobić porządek, po zainstalowaniu nowego image, z listami programów czyli z całym śmietnikiem niepotrzebnych mi list programów np. niemieckich, tureckich, itd., itp. Potrzebuję zostawić tylko listę swoich faworyzowanych radiowych i telewizyjnych, cała reszta do usunięcia, które pliki i jak wyglądają ich nazwy które muszą zostać i za co są odpowiedzialne a które można usunąć z folderu etc/enigma?

 

Edytowane przez radek12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś co jest w tych plikach? chyba nie bardzo. Również w dremboxedit można podejrzeć które pliki są nadpisywane w trakcie ładowania listy. Plik lamedb to główny plik gdzie są zapisywane wszystkie parametry wszystkich kanałów. W plikach userbouquet*.tv lub radio, to pliki z zakładkami kanałów tv lub radio. W Bouquets.tv nazwy tych zakładek, plik settings m.in. - ustawienia parametrów/konfiguracji głowicy, diseqc, blokady pin na kanały itp. W zasadzie to powinno wystarczyć. Jeśli masz gotową listę, to za pomocą dreamboexit w prosty sposób wykonasz backup. Na przyszłość więcej własnego zaangażowania, a mniej pretensji typu "tyle to ja też wiem, a resztę zróbcie za mnie, bo ja nie wiem/nie umiem, a tak naprawdę nie mam ochoty się rozejrzeć". ;)

Edytowane przez tail#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzałbym jeszcze zrobić kopię pliku satellites.xml.

Istnieje kilka stron, serwisów, z których można taki plik pobrać, dystrybuują go też image w pakiecie tuxbox-common. Jednak zdarza się, że niektóre pozycje satelitarne są tam różnie określane - na przykład pozycja 4,8E bywa w niektórych tego typu plikach określana jako 4,9E. Jeśli taka sytuacja ma miejsce to, po wgraniu pliku z innego źródła, tuner może nie rozpoznać poprawnie satelity, co z kolei będzie prowadzić do wystąpienia na liście kanałów wpisów "N/A", odnoszących się do wszystkich kanałów z tego satelity. Podmiana pliku satellites.xml na odpowiedni naprawi problem, dlatego załączenie również go pozwoli uniknąć tego typu problemów.

Oczywiście ściągając kilkukrotnie plik z tego samego źródła taki problem nie wystąpi, ale przy zmianie źródła już może.


Najlepiej - tak jak opisał to przedmówca - zrobić kopię  np. aplikacją DreamboxEDIT. Wtedy będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy kopię wszystkiego, co ma wpływ na listę kanałów. Poza tym będzie można zobaczyć, jakie pliki wchodzą w skład, w edytorze tekstowym podejrzeć jak są zbudowane, itp. Byleby nie wprowadzać w nich zmian bez świadomości tego, co się robi, bo można sobie mniej lub bardziej "popsuć" listę kanałów. A jej naprawa będzie już wymagać wiedzy na temat budowy tych plików, bo aplikacje tego (zazwyczaj) "automatycznie" nie naprawią.

Edytowane przez mp107
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 8/21/2020 at 3:12 AM, tail# said:

Patrzyłeś co jest w tych plikach? Na przyszłość więcej własnego zaangażowania

Patrzenie i "zaangażowanie" nic tutaj nie dadzą jeśli nie ma się wiedzy i nie zna zasady działania. Można sobie tylko narobić "bigosu" jak to słusznie zauważył mp107

Dziękuję za rzeczową odpowiedź (również mp107). Od razu tak trzeba było bo szkoda zaśmiecać forum bezproduktywnymi postami, postami tylko dla samej pisaniny na ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...