Skocz do zawartości

Sumowanie, łączenie anten naziemnych


Rekomendowane odpowiedzi

Jarek 48 -dobrze by było znać Twoją lokalizacje. Antenę dobiera się do warunków odbioru. Podłącz zasilacz przed zwrotnicą i zobacz co się będzie robić. Obstawiam, że jest za mocne wzmocnienie z anteny TELMOR. Kowallo- niekoniecznie zasilacz za słaby( ale tego wykluczyć nie można). Pytanko, co to za zwrotnica jakaś markowa, czy jakiś chiński szajs za 10 zł? Jakie masz anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym nieco zmodyfikować moją instalację antenową. Obecnie mam antenę odbierającą kanały 21-69 zapewnia mi ona odbiór MUX I, II, III.

Chce dołożyć drugą antenę o tych samych parametrach odbioru (czytałem, że najlepiej sumować z dwóch identycznych anten) kanały, które chce odebrać są bardzo zbliżone do tego co mam teraz.

 

Przykładowo

Antena A odbiera: 41,49,55

Antena B odbiera: 37,48,54

 

Antena B najprawdopodobniej będzie potrzebowała wzmacniacza.

 

Anteny będą odsunięte od siebie o ok. 90*

 

Czy to ma prawo zadziałać, czym i jak to sumować? Czy anteny będą się wzajemnie zakłócać? Czy zwrotnica ZA-112Ms będzie odpowiednia?

Dodatkowo wówczas mogę dokupić trzecią antenę dla MUX VIII

 

 

Koncepcja druga do obecnej anteny dokładam wzmacniacz i obracam ją. Odbiera ona wtedy kanały, które ma odbierać antena B (37,48,54) dokładam drugą antenę ale odbierającą kanały 5-60 (MUX I, II, III, VIII z jednej anteny) i sumuje te dwie. Czy istnieje zwrotnica, która to połączy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jak połączyć Antenę Combo na polskie kanały (mux 1,2,8 ) oraz zwykłą kierunkową na niemieckie kanały?

Jakiego urządzenia (sumatora, zwrotnicy) użyć, żeby to wszystko chodziło i sygnał był na trzech telewizorach. Teraz mam antenę kierunkową (z symetryzatorem) i zwykły splitter na 3 telewizory? Dotychczasowej anteny chcę użyć do odbioru niemieckich programów i dokupić antenę combo na polskie.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Edytowane przez m_a_rek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej,

 

Podepne się pod temat. Mam antenę combo - UHF + VHF i teraz chciałbym do instalacji dołączyć antenę FM. Potrzebuję jakiś sumator/zwrotnicę, niestety większość z tego co widzę posiada osobne złącze pod UHF i VHF+FM. Ja z kolei potrzebuje czegoś z wejściami UHF + VHF i FM. Polecicie coś co można powiesieć na maszcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m_a_rek Z anteną combo może być problem, gdyż ona ma wbudowaną zwrotnicę sumującą pasmo UHF+VHF. Musiałbyś kablem te sygnały rozdzielić do nowego sumatora. -> patrz mój opis niżej dla następnego usera :)

Dalej jeśli mowa o sumowaniu anten UHF, o ile sygnał z nadajników masz silny, najprościej będzie to zrobić zwykłą zwrotnicą posiadającą dwa wejście UHF i jedno VHF.

Mogą jednak pojawić się zakłócenia, jeśli różnica w poziomach sygnałów będzie znaczna.

Wtedy chyba najprościej, ale nie najtaniej może pomóc urządzenie tego typu  lub taki konkurencyjnej firmy   zwane wzmacniaczem wielozakresowym. Programuje się w nim tylko te częstotliwości z danej anteny którą są użyteczne. Pozostałe wycina, dzięki czemu niweluje się zakłócenia.
Ten również mógłby tu być pomocny. Nie wiem jak to się w praktyce sprawdza, teoria mówi że powinien sobie sam poziomy sygnałów wyrównać. Ale przepuszcza wszystkie. Jest jednak trochę tańszy.

 

 

@belliash to samo co wyżej. Będzie ciężko. Masz wbudowaną zwrotnicę w antenę. Zwrotnice które są na rynku oferowane, raczej nie służą do spinania anten już raz spiętych jedną zwrotnicą.

W takim przypadku chyba jedynym rozwiązaniem jest wziąć zwykły spliter i odwrotnie go połączyć, tzn. wyjście z anteny połączyć z wyjściem splitera, a wejścia splitera UHF i VHF podłączyć do nowej zwrotnicy.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał:

@belliash to samo co wyżej. Będzie ciężko. Masz wbudowaną zwrotnicę w antenę. Zwrotnice które są na rynku oferowane, raczej nie służą do spinania anten już raz spiętych jedną zwrotnicą.

W takim przypadku chyba jedynym rozwiązaniem jest wziąć zwykły spliter i odwrotnie go połączyć, tzn. wyjście z anteny połączyć z wyjściem splitera, a wejścia splitera UHF i VHF podłączyć do nowej zwrotnicy.

 

Bałem się, że padnie taka odpowiedź. Wolałbym tego uniknąć, ponieważ każdy splitter/zwrotnica wprowadza dodatkowe tłumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2021 o 11:09, belliash napisał:

Moja antena ma 1 puszke (MAXIMUM COMBO 212).

 

Aczkolwiek mam jeszcze dipol VHF z innej anteny Dipola, ktory moglbym pewnie zamontowac z tylu, jak ma to miejsce w Olimpii BX1000 i zobaczyc wtedy jaki bedzie efekt.

Tak zrobiłem, wszystko pięknie działa przez diplexer Terra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Posiadam dwie anteny telewizyjne logarytmiczne DVB-T/T2 VHF/UHF polaryzacja H/F ze wzmacniaczem LG-2 zasil.12V/DC-25dB i poszukuję zwrotnicy antenowej,aby je połączyć z dwóch nadajników.Czy jest to możliwe.? Znalazłem  Rozgałęźnik - Sumator zewnętrzny RSI-02Ms ale czy to jest dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2021 o 08:11, belliash napisał:

Hej,

 

Podepne się pod temat. Mam antenę combo - UHF + VHF i teraz chciałbym do instalacji dołączyć antenę FM. Potrzebuję jakiś sumator/zwrotnicę, niestety większość z tego co widzę posiada osobne złącze pod UHF i VHF+FM. Ja z kolei potrzebuje czegoś z wejściami UHF + VHF i FM. Polecicie coś co można powiesieć na maszcie ?

Proszę bardzo :-)

Zwrotnica antenowa AMS ZA-106AMs FM+VHF/UHF

W jedno wejście podpinasz antenę Combo a w drugie antenę FM :-)

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...