Skocz do zawartości

W Polsce nienormalność to norma...?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę to napisać bo zdanie artykułowane przez coraz wieksza liczbe pokrzywdzonych osób.

Podkarpacie. Ludzie uwierzyli, ze DVBT zadziała.... 1,5- 2 lata temu zakładałem liczne anteny dopasowowane do potrzeb i portfeli odbiorców. Rok temu przyszły "poprawki" Emitela i trzeba było poprawiać anteny (czasem wymieniać, czasem biegać w nowe miejsca aby mieć 3 kanły RAZEM). Pod koniec czerwca 2014 ZNÓW w wielu domach zdecydowanie popgorszył sie odbiór lub nawet ZGASŁ....teraz jeszcze remont SG.

Ludzie z wściekłoscia wyrzucają zestawy DVBT i wracają do CP z poczuciem gigantycznego OSZUSTWA. Czy ktoś nad tym panuje? TO KPINA z odbiorców.

Oczywiście mozna pitolić o niedostatecznych zestawach antenowych (wielokrotnie to ATX lub telmor) ale jak wytłumaczyć ludziom fakt, ze chodziło dobrze .a teraz tnie lub brak sygnału. ILE jeszcze razy będzie tak, ze wczoraj BYŁO dobrze...a dziś tracimy sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy są i na Roztoczu!

Ta niby cyfrowa telewizja to koszmar dla wielu ludzi, zwłaszcza starych.

Kasę nabijają sobie pseudo "ustawiacze" anten! :twisted:

Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie MUXów na Hotbirdzie.

Nie byłoby problemów w każdym zakątku Polski.

Ale to chyba tylko marzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu pisujacy jakoś sobie poradzimy ale to problem wielu osób. szczególnie takich co to uwierzyli w solidność tej usługi (bo względnie dobrze to szło z rok) i pozdejmowali talerze.

Wiele osob pogodziło sie z faktem, ze stabilna DVBT do nich nie dotrze...piszę o problemie tych, u których DVBT stabilnie chodziła i teraz są kłopoty. Może to upały pogarszaja sprawę ale jak funkcjonować bez tv i to na nieokreślony czas problemów.

Dziś już 3. osoba wraca do TnK bo temu państwu nie sposób ufać...ale o abonament rtv to nie zapominają żebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nareszcie ktoś poruszył ten temat.

Od siebie dodam jeszcze jeden aspekt tej idiotycznej afery.

Początkowo nadawcy chwalili się otrzymaniem dodatkowych kanałów (do 69),

więc producenci nowego typu anten zaczęli je produkować,a klienci kupować.

Pojawił się temat z LTE.

Jak wytłumaczyć klientowi,że był nakłaniany do kupna nowej,"przyszłościowej" anteny,zaś teraz

potrzebuje do niej filtra za min.50 PLN.

Sprawa powinna zostać wyjaśniona,a winni jeśli już nie zadyndać,to przynajmniej zostać przykładnie

ukarani z podaniem nazwisk. Powinni też solidnie odczuć swoje działania finansowo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tutaj wychodzić na kogoś kto broni Emitela, ale chciałbym zauważyć, że te wszystkie zmiany związane z emisjami nie biorą się przypadkiem z powietrza, tylko przechodzą przez UKE, bądź tam powstają. Każdy średnio ogarnięty człowiek w sprawach rozchodzenia się fal radiowych (elektromagnetycznych) doskonale wie, że zjawisko refrakcji i przenikania słabiej zachodzi dla wysokich częstotliwości, więc kanały 48,52 oraz 58 przeznaczone na obszar Solina-Sucha Góra nie powinny być wykorzystywane, jeżeli w grę nie wchodzi budowanie gęstej sieci doświetleń. Jeżeli MUX1 miał być przenoszony z kanału 42 na częstotliwość genewską, to odpowiednim na ten obszar kanałem byłby kanał 35, mielibyśmy wtedy komplet na bliskich kanałach 29,32 i 35, co nie wymagało by przestawiania anten, czy instalowania wzmacniaczy.

 

Dodatkowych problemów jest wiele:

- Wykorzystanie modulacji 64-QAM zamiast 16-QAM, co znacząco ogranicza zasięg użyteczny, kosztem większej przepustowości w multipleksie.

- Budowanie rozległych sieci jedno-kanałowych dla MUX3, na obszarze większym niż ok. 67km między obiektami nadawczymi (przykład na Kujawach), gdzie w różnych zakądkach województwa pojawiają się problemy z odbiorem, ponieważ nakłada się na siebie wiele sygnałów i odbiornik ma już problemy z wyodrębnieniem tego poprawnego.

- Nałożone na sprzęt odbiorczy regulacje ograniczyły różnorodność sprzętu, czego efektem jest dostępność badziewnego sprzętu, nie radzącego sobie z odbiorem nawet w poprawnych warunkach.

- Uruchamianie dodatkowych nadajników tam gdzie są zbędne, zwlekanie z uruchamianiem doświetleń tam gdzie jest to konieczne.

 

Jak na razie cyfryzacja udała się w większych aglomeracjach gdzie nie ma problemu z dostępnością sygnału, ale poza dużymi miastami jest niestety wiele miejsc, gdzie odbiór może sprawiać problemy.

 

Moje rady?

- Zniesienie szkodliwych regulacji.

- Zmiany kanałowe i ograniczenie sieci SFN do minimum. (Czemu UKE wykorzystuje tylko część kanałów z puli częstotliwości genewskich?? Czy ktoś zapomniał, że można koordynować dodatkowe częstotliwości poza genewskimi? Czemu w Częstochowie, gdzie MUX3 na kanale 41 sprawia problemy, nie jest nadawany na przykład na kanale 29 albo 32, z pełną mocą?)

- Uruchomienie regionalnych multipleksów na kanałach przeznaczonych pod najmniejsze sieci i uzupełnienie ich regionalnymi wersjami TVP, to na pewno ograniczy ilość zakłóceń i przyczyni się do poszerzenia oferty nadawców komercyjnych, również oferty programów regionalnych czy lokalnych.

- Korzystanie z pionowej polaryzacji tam, gdzie chcemy uruchomić doświetlenie, a ono na pewno będzie miało wpływ na stabilność sieci przy nadawaniu w poziomie (wszystkie multipleksy z tej lokalizacji muszą iść w pionie, by zaoszczędzić widzom kłopotów z instalacją anten, często spotykane rozwiązanie na zachodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy średnio ogarnięty człowiek wie, że w Polsce mamy nieuków nie umiejących liczyć zajmujących się ekonomią, bezdzietnych wypowiadających się o dzietności czy aborcji, zdrowych wypowiadających się o eutanazji czy tchórzy wypowiadających się o wojnie.

Z telewizją DVB-T jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacisz abonament dostajesz kartę kodową do odbioru programow znajdujących się w dvb-t przy pomocy dekodera satelitarnego i po problemie. Znika w 99 procentach kłopot z doswietleniem itp.

 

Tylko często w Polsce rzeczy proste są trudne do zrealizowania przez tych „uczonych” w rządzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oni" (jako calosc) ludzi wplywowych, politykow, administracji polskiej, urzedasow, robia tak zeby Narod zwariowal, bedzie wkoncu bunt spoleczenstwa, taki jak w Egipcie czy innych Narodach na to co sie wyprawia, "Banka juz nie wytrzymuje i wkoncu peknie" a wtedy zacznie byc "NORMALNIE" w Naszym Kochanym wiecznie przez Kogos ciemiezonym Kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład znany pewnie nie jednemu ze Śląska:

- MUX 3 z Katowic uruchomiono pierwotnie na kanale kolidującym z czeskim DVB-T z mizerną mocą - potrzebna była dobra kierunkowa antena ze wzmacniaczem żeby zapewnić stabilny odbiór

- MUX 3 przeniesiono na kanał docelowy i zwiększono moc - wzmacniacz przeważnie można było wymontować bo sygnał był przesterowany

- MUX 3 dostał "doświetlacze" nie do końca przemyślane - trzeba było znów po dachach biegać i anteny przestawiać, ciężko było uzyskać stabilny odbiór

- MUX 1 i 2 nie mają nadal dodatkowych nadajników - czasem ciężko otrzymać kompromis pomiędzy poziomem/jakością sygnału z MUX 1 i 2 oraz 3

- MUX 4 (nieobowiązkowy, kodowany) - nadawany w polaryzacji pionowej zamiast poziomej jak reszta - kto chce odbierać może potrzebować dodatkowej anteny

- MUX 8 (wszędzie będzie w pasmie VHF) - znów instalatorzy anten nie będą mogli narzekać na brak zajęcia a na domach pojawią rozbudowane instalacje antenowe

- MUX lokalny L2 - jest bardzo lokalny - często potrzebny wzmacniacz do poprawnego odbioru a nieraz dodatkowa antena, owszem można sobie ewentualnie głowy tym multipleksem nie zawracać

- MUXy czeskie - odbiera bez większych problemów na przeciętnej antenie skierowanej mniej więcej w stronę czeskich nadajników, nieraz odbiera nawet byle czym a do nadajników czeskich jakby dalej...

- LTE w momencie odpalenia pasma 800 MHz dopiero zacznie się problem z odbiorem praktycznie prawie wszędzie bo mało kto ma założony filtr LTE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tweed77 jestem całkowicie za Twoją propozycją!

Od 1974r, a więc już 40 lat, opłacam abonament RTV.

I co z tego ,głupi, mam?

Kanały telewizji naziemnej cyfrowej muszę oglądać z platformy c+.

DVB-T z dekodera satelitarnego rozwiązałoby problem!

 

Nie jeden by tak chciał - była nawet taka opcja w TVP stworzenia własnej platformy - tylko została storpedowana i to dość szybko. W między czasie TNK SD rozwinęła swoją działalność i odniosła niewątpliwy sukces na rynku. W sumie TNK SD ma się dobrze jeszcze około rok.

 

Wystarczyło by tak jak w Szwajcarii - płacisz abonament ( 460 franków rocznie - http://www.srgssr.ch/en/licence-fees/ra ... ence-fees/ ) - masz możliwość zamówienia karty ( 60 franków - https://www.broadcast.ch/portal.aspx?pid=211&lang=de ) aby mieć dostęp do programów przez dekoder satelitarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej alternatywne radykalne rozwiązanie nad którym trzeba było się zastanowić kilka lat temu ;)

Zastanawiam się czy wynajęcie trzech transponderów satelitarnych nie byłoby tańsze niż budowa i utrzymywanie całej sieci nadajników DVB-T (obecne trzy multipleksy). Na trzech transponderach DVB-S2 powinna się zmieścić cała obecna oferta programowa z DVB-T łącznie z wersjami regionalnymi TVP. System kodowania powinien być jedyny słuszny czyli Conax. Każdy opłacający abonament otrzymałby kartę oczywiście z niczym nieparowaną żeby mógł sobie ją zainstalować w dowolnym sprzęcie lub włożyć do splittera jeśli ma więcej odbiorników. Zamiast anten kierunkowych każdy zainteresowany by sobie kupić antenę satelitarną lub podpiął się do zbiorczej instalacji satelitarnej, zamiast dekodera DVB-T miałby dekoder lub telewizor z głowicą DVB-S2 i byłby "święty spokój" a całe pasmo UHF mogłoby pójść pod LTE ;) Poza możliwością odbioru z satelity można by też zastosować alternatywnie dekodery IPTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zastanawiam się czy wynajęcie trzech transponderów satelitarnych nie byłoby tańsze niż budowa i utrzymywanie całej sieci nadajników DVB-T (obecne trzy multipleksy). Na trzech transponderach DVB-S2

Myślę że koszty były by takie same, ale żeby teraz to zrobić znów musiało by być przejście na nowy system, czyli równoczesna emisja DVB-T i satelitarnie.

 

Zamiast anten kierunkowych każdy zainteresowany by sobie kupić antenę satelitarną

Nie każdy ma taką możliwość żeby zainstalować antenę satelitarną.

 

... lub podpiął się do zbiorczej instalacji satelitarnej

 

W Polsce bloki mieszkalne budowali w XX wieku, gdzie wtedy nikt jeszcze nie myślał o telewizji satelitarnej, a z popularnych AZARTÓW też już nic nie zostało, bo po co spółdzielna czy wspólnota ma tym zarządzać skoro można wpuścić operatorów kablowych na budynek i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo po co spółdzielnia czy wspólnota ma tym zarządzać skoro można wpuścić operatorów kablowych na budynek i sprawa załatwiona.

U mnie z jednych mieszkań Spółdzielnia wpuściła do bloku jednego operatora - będzie z odkładem już rok - i jak do tej pory nie zaistniał. Powód nie ma brania. Same okablowanie, to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przypadek znam z doświadczenia jak firma Sat Mont Service wchodziła na podbój 9 bloków ( w jednym ja mieszkam). Na 576 mieszkań ( 9 bloków x 64 mieszkania) znalazło się raptem 14 klientów, gdyż mają trochę wygórowany cennik, a jakość kanałów cyfrowych jest gorsza niż w MUX 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...