Skocz do zawartości

multiswich (jaki) & TV z DVB-S/S2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

domek jednorodzinny, n gniazdek (powiedzmy po 1 w pokoju, pokoi z 6, max w 3 bedzie realnie tv), kable z gniazdek i z dachu schodza sie pod dachem centralnie

 

Zamierzam kupic TV z wbudowanym tunerem DVB-S/S2 i jezeli to mozliwe ogladac satelite (jakas polsatoenke/nie zdecydowalem sie) bez zadnego dodatkowego tunera (jeden pilot do TV i koniec)

Oczywiscie TV w trybie DVB-T tez bedzie uzywany

 

Na alle.. sa oczywiscie multiswitche przeznaczone do wspolpracy z 1 lub 2ma konwerterami

jeden konwerter ma 4 kable - standard ten nazywa sie slicznie quattro???

 

Na takim multiswitchu (nawet 1konw) napisane jest diseqC co jak mniemam oznacze ze "cos" ma przelaczac pomiedzy "sekcjami" takiego konwertera (majac na mysli jeden z 4 kabli to jedna sekcja)

Pytanie za 100 punktow - czy telewizory z DVB-S/S2 obsluguja to bez problemu?

Jezeli nie to moze inaczej: kupic konwerter z kilkoma wyjsciami (do podlaczenia n tunerow/tv z dvb-s/s2), najtanszym rozdzielaczem podzielic sygnal DVB-T na pokoje a sygnal satelitarny pociagnac "drugimi kablami" do pokojow (mam 2 kable TV do kazdego gniazdka)

 

Nice2have: miec "zezem" astre + HB ale nie wiem czy w dzisiejszych czasach to ma sens (interesuja mnie polskie platne+darmochowe polskie kanaly + darmochowe niemieckojezyczne typu rtl, rtl2, vox,kabel1, dsf)

 

multiswitch z jednym konwerterem okolo 200zyla, multi + 2konw okolo 350, konwerter z 8ma wyjsciami (jak rozumiem praca bez multiswitcha - wyjscia osobne do odbiornikow) okolo 100zyla

 

Co wybrac? (+-50pln nie gra roli ale placic za lepsze poczucie tez bez sensu)

Pozdrawiam,

Przemek

EDIT

gniazda w pokojach ma takie sat+tv na jednym kablu... wiec przejscie na konwerter octo??? (taki co ma wyjscia na odbiornikow bez multiswichta) oznacza, ze musze pokombinowac przy gniazdach (zamienic jednokablowe na 2 kablowe lub zamontowac obok kolejne gniazdko sat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli multiswitch jest na jednego satelitę, to od strony TV obsługa jest jak zwykły pojedynczy LNB, a przełączanie jest napięciem (polaryzacje) i sygnałem 22 kHz (pasmo). Każdy TV obsługujący satelitę to ma. Cztery kable między switchem, a LNB (Quattro, nie Quad, to nie to samo) biorą się stąd, że każde pasmo i polaryzacja są rozbite na osobny przewód (HL, HH, VL, VH, przy podłączeniu należy BEZWZGLĘDNIE zwracać uwagę na połączenia - VL w konwerterze ma iść do wejścia VL w multiswitchu - pomyłka kończy się brakiem sygnału).

 

Jeśli multiswitch ma dwie satelity (lub więcej), to DiSEqC jest potrzebny, ale przynajmniej ja nie znam TV z satelitą, który by tego nie umiał obsłużyć do przynajmniej 4 satelitów, co dla Ciebie i tak będzie nadmiarem. Czyli w skrócie - ma działać, ale nie zawadzi upewnić się co do obecności DiSEqC w TV (albo będzie w manualu, albo rzut okiem do menu i jeśli jest w ustawieniach anteny albo wprost DiSEqC albo "port" i do wyboru kilka liter/cyfr - to jest).

 

Jeśli zdecydujesz się na LNB z ośmioma wyjściami, to daje jednego satelitę, jakbyś chciał dorzucić Astrę, to drugi LNB, zez i parami łączysz kable z LNB na przełącznikach DiSEqC, ale wyjdzie z tego taka plątanina kabli, że szkoda byłoby się męczyć. Generalnie jest niepisana zasada, że jeśli mieścimy się w powiedzmy 4 wyjściach z satelity, to osobne konwertery mają jeszcze sens (choć ew. DiSEqC żeby dodać Astrę i zwrotnice do połączenia SAT i naziemnej już robią z tego plątaninę), a powyżej 4 po prostu wygodniej jest dać switcha, bo on Ci może połączyć od razu dwa konwertery, żeby był Hot Bird i Astra oraz od razu wmiksować w to naziemną - po prostu wygodniej, a efekt ten sam. Zwykle mówię na instalacje 4+ wyjść z zezami i naziemną "składanie multiswitcha z części". Jest to możliwe, ale IMHO nierozsądne.

 

Teraz jeśli idziemy koncepcją multiswitcha: jeśli zostajesz przy jednym satelicie, to szukasz 5/x (x - ilość wyjść, dojdziemy zaraz), a jeśli dorzucasz Astrę - 9/x

Ilość wyjść zależy od tego ile ma być niezależnych sygnałów. Jeśli na każde gniazdo dajesz 2x SAT, to 2x SAT muszą iść od switcha. Jeśli planujesz łącznie 4 gniazdka po 2 SAT każde, to przy jednym satelicie będzie 5/8, a przy dwóch 9/8. Po co 2x SAT? Jeśli gdzieś będziesz chciał dać dekoder PVR z dwiema głowicami, to przy jednym kablu będzie bieda. Byłoby wskazane wstępnie zaplanować gdzie mają pójść TV i gdzie mogą być potrzebne 2x SAT, bo przy obecnych niepewnych szacunkach rozrzut jest spory, minimalnie wystarczałyby 4x SAT - 3 do każdego z 3 pokoi i jeden pokój miałby dodatkowy, a w najbezpieczniejszej opcji jeśli chciałbyś dać do wszystkich, bo nie wiesz, gdzie będą TV, to już wychodzi nawet i 12 SAT, wszędzie po 2.

 

Zez myślę, że ma sens, bo tylko z Astry dojdzie Ci sporo niemieckich, w tym HD (DSF już nie istnieje, zamiast niego jest Sport 1 Deutschland). Niemcy lecą niemal wyłącznie z Astry, więc ją odrzucając skreślasz w zasadzie większość niemieckich.

 

Jaka marka switcha to już temat rzeka, cokolwiek nie napiszę, to znajdzie się ktoś, kto to skrytykuje :P Za solidne uważam Axingi, ale są drogie, natomiast popularne są WaveFrontiery, nie ma co kryć, że to się sprzedaje masowo. Działa, bo gdyby nie działało, to by się nie sprzedawało, szybko instalatorzy by się zrazili. Axingi są masowo osiągalne w wersjach 9/6, 9/10 i 9/16, a WaveFrontier to w zasadzie wszelkie sensowne kombinacje wejść i wyjść. Inne marki myślę, że dałbym gdzieś po środku, wyróżnić można Triaxa i TechniSata.

 

Uwaga techniczna: tam, gdzie będą się schodzić przewody z góry i z dołu musi być zasilanie - multiswitch potrzebuje 230V.

 

EDIT: Co do edita - nie, możesz połączyć satelitę i naziemną na zwrotnicy TV SAT, ale dochodzą Ci nowe "wihajstry" - wszędzie, gdzie będzie SAT i naziemna musiałbyś w miejscu schodzenia się przewodów robić coś takiego, łącząc dwa przewody - po jednym z SAT i naziemnej - w jeden (nadal nie uwzględniając Astry - od tego jest następny "wihajster" - przełącznik DiSEqC).

 

Jeśli użyjesz multiswitcha, to konwertery Quattro, sprowadzasz przewody z sat i naziemnej do niego i wychodzisz na pokoje.

Jeśli wybierasz konwertery, to max. 8 wyjść, aby połączyć z naziemną, to spinasz parami SAT+naziemna na zwrotnicy TV SAT (jeśli 8, to 8 zwrotnic, naziemną trzeba wcześniej rozgałęzić), a jeśli dojdzie jeszcze Astra, to przed zwrotnicą łączysz parami po jednym przewodzie Hot Bird + Astra na przełącznikach DiSEqC (jeśli 8, to 8 DiSEqC). Takie podejście daje jednak pewną wolność - jeśli Astry nie chcesz mieć wszędzie - dajesz LNB o mniejszej ilości wyjść i łączysz mniej. Jeśli nie wszędzie ma być naziemna (lub satelita) - zmniejszasz stosownie połączenia do niezbędnego minimum. Ale to wymaga dobrego rozplanowania.

 

Jeśli jesteś na etapie kładzenia przewodów po pokojach, to niezależnie jakie masz plany - daj po dwa (i najlepiej nie najtańszy, bo to ma być na lata). Lepiej mieć, niż nie mieć, a kabel to nie majątek. Później będziesz miał dowolność łączenia i co gdzie i jak podepniesz to wsio ryba ;) W razie czego w przyszłości zawsze będzie można to zmienić. A ile już miałem przypadków osób przychodzących z problemem, że mają tylko jeden przewód w ścianie, to nawet nie policzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za bogata odp

Fakty mity legendy

Jak rozumiem multiswitch jednokonwerterowy da sie podlaczyc z kazdym normalnym TV z dvb-s/s2 (zakladam, ze te wbudowane dekodery w tiwizorach pewnie sa biedniejsze niz przecietny osobny dekoder)

astra (czyli zez) ma sens bo free germanskie (co beda dzialaly "bez karty" na tv z dvb-s/s2) sa na astrze

 

koment. do EDITa nie zrozumialem

Kable mam 2 do gniazdek, obecnie jeden kabel jest elegancko zwiniety w puszce a drugi jest podlaczony do gniazdka z wyjsciami TV, SAT.

Jak rozumiem idea jest wlasnie pod multiswitch, ktory "upchnie" w jednym kablu zarowno tv jak i sygnal sat (a moze i radio - ale i tak takich gniazdem nie mam)

Zalozmy, ze pcham sie w multiswitcha z wejsciami na 2 konwertery (czyli minimum 9 wejsci: 2x4 + antenowy naziemny): na kazdym wyjsciu mam sygnal tv+sat

Glupie moze pytanie: kto przelacza ktory konwerter jest aktywny? czy "pierwszy lepszy" odbiornik?...obslugujacy diseqc oczywoscie? Jest moze w multiswiczach opcja "recznego" wyboru konwertera? (typu - podamy +12V gdziestam a multiswitch bez zadnych diseqow w TV przelaczy sie na drugi konwerter?)

Gdybym mial odbiornik satelitarny z PVR??? to musialbymrozbudowac (by z tej opcji korzystac) moje gniazdo pokojowe z wejsciem na jeden kabel i jednym gniazdkiem SAT + jednym TV...o drugie gniazdo (np z samym SAT) - i byloby ok?

 

Jezeli czaje dobrze o co chodzi to warto kupic multiswicza na 2 konwertery, czasze np 90tke, zrobic zezem astre, podlaczyc moj wysniony TV z DVB-S2 do tego gniazdka co mam i cieszyc sie np astrowymi programami i kupic jakas karte cyfra/nka/polsat by miec do tego dodatkowo polskie platne? jednoczesnie dzieki drugiemu kablowi zwinietemu w puszcze miec opcje na podlaczenie wypasionego tunera SAT 2 glowicowego?

Pozdrawiam,

Przemek

P.S.

WaveFrontier z 2ma konwerterami wyjdzie okolo 450zyla, Axing - jeszcze wiecej

na alle..

http://allegro.pl/2w1-zestaw-multiswitc ... 49103.html

 

multiswitch blueline (zakladam, ze to polka typu "malta" w multiswitchach) + 2 konwertery quattro to 325zyla

Czy w praktyce bluline bedzie o cos gorszy?

 

 

Wersja budzet:

z racji tego, ze na dzien dzisiejszy satelite bede odbieral na jednym gniazdku (moj wysniony TV) to moze tak:

 

zwykle 2 konwertery, przelacznik diseq, rozgaleznik tv na np 4 (powiedzmy 4 pokoje), na jeden pokoj dac sumator satelity (wyjscie diseqa) i "jednego z pokoi"...

Efekt:

mam 3 pokoje z sygnalem TV i jeden z TV+satelitarna.. a jak odb satelitarny obsluguje dieseqa to bede mial i astre i hb?

Troche malo elegancko, nierozwojowe ale koszt

sumator 40zyla

dieseq 12zyla

rozgaleznik tv na 4 pokoje 0 bo juz mam

2 konwertery z 60 zyla

 

calosc: ze 110 zyla (kontra 450 na axingu... spora roznica)

 

Taki stary diseq ktory pamietam uzywalem w okresie bledow i wypaczen (tunery pionki pracujace bez karty nawet) bedzie obslugiwany przez TV nawet mimo ze dieseqa jest za sumatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem multiswitch jednokonwerterowy da sie podlaczyc z kazdym normalnym TV z dvb-s/s2

Tak - zawsze.

 

astra (czyli zez) ma sens bo free germanskie (co beda dzialaly "bez karty" na tv z dvb-s/s2) sa na astrze

Wtedy switch dwukonwerterowy i DiSEqC w TV (w 99,99% przypadków musi mieć).

 

Glupie moze pytanie: kto przelacza ktory konwerter jest aktywny? czy "pierwszy lepszy" odbiornik?...obslugujacy diseqc oczywoscie? Jest moze w multiswiczach opcja "recznego" wyboru konwertera? (typu - podamy +12V gdziestam a multiswitch bez zadnych diseqow w TV przelaczy sie na drugi konwerter?)

Każdy ma niezależny dostęp, to właśnie robi DiSEqC. Na każdym kablu (na każdym wyjściu multiswitcha) masz i Hot Bird-a i Astrę, całkiem niezależnie, a odpowiednie ustawienie DiSEqC odpowiada za przełączanie po stronie TV/tunera - one to zapamiętują, więc jak masz wyszukane kanały, to dla każdego kanału TV/tuner ma zapamiętany port DiSEqC, puszcza tą informację po kablu, a multiswitch przesyła co trzeba. Z Twojej strony kompletnie się tym nie interesujesz poza jednorazowym określeniem w ustawieniach TV/tunera jaki satelita jest pod jakim portem DiSEqC (najczęściej: Hot Bird pod 1 lub A, a Astra pod 2 lub B).

 

Gdybym mial odbiornik satelitarny z PVR??? to musialbymrozbudowac (by z tej opcji korzystac) moje gniazdo pokojowe z wejsciem na jeden kabel i jednym gniazdkiem SAT + jednym TV...o drugie gniazdo (np z samym SAT) - i byloby ok?

Ponieważ piszesz, że masz już w puszcze drugi kabelek, to tylko zamiast gniazda z jednym SAT dajesz coś takiego: http://www.hollex.pl/akcesoria/gniazda/ ... al-zwrotny (chodzi nie że koniecznie to, tylko że dwa SAT nakręcane). Do takiego wpinasz dwa kable, czyli odwijasz ten drugi, obecnie niepodłączony. Może też być osobne drugie z samym SAT jak nie przeszkadza Ci dodatkowy kwadrat na ścianie ;) Też będzie OK i drugi kabelek dasz wtedy tam.

 

Jezeli czaje dobrze o co chodzi to warto kupic multiswicza na 2 konwertery, czasze np 90tke, zrobic zezem astre, podlaczyc moj wysniony TV z DVB-S2 do tego gniazdka co mam i cieszyc sie np astrowymi programami i kupic jakas karte cyfra/nka/polsat by miec do tego dodatkowo polskie platne? jednoczesnie dzieki drugiemu kablowi zwinietemu w puszcze miec opcje na podlaczenie wypasionego tunera SAT 2 glowicowego?

Tak :) Nie licząc, że CYFRY i n nie ma osobno - są razem jako nc+. TV zwykle mają gniazda na moduły, więc kupujesz komplet moduł+karta.

 

multiswitch blueline (zakladam, ze to polka typu "malta" w multiswitchach) + 2 konwertery quattro to 325zyla

Czy w praktyce bluline bedzie o cos gorszy?

Dyplomatycznie odpowiem tak: maluch też jeździ, a że silnik pie-rdzi to inna bajka ;) Trzeba mieć na uwadze, że multiswitch jest w pierwszej linii po konwerterach i jest narażony choćby na wpływ wyładować atmosferycznych. Takie sytuacje są największą zmorą multiswitchów. Schodząc cenowo bez wątpienia producent poczynił jakieś oszczędności i oby nigdy się one nie wydały ;)

 

mam 3 pokoje z sygnalem TV i jeden z TV+satelitarna.. a jak odb satelitarny obsluguje dieseqa to bede mial i astre i hb?

Będzie działać, jak dasz DiSEqC i TV to wspiera (wysoce prawdopodobne, 99,99%) to będzie HB i Astra, DiSEqC ma być za sumatorem, tj. dobrze - idąc od strony anteny - zez - dwa kable z satelity na DiSEqC i dopiero sumator (tj. zwrotnica TV SAT - nie każdy sumator może łączyć TV SAT, należy zwrócić uwagę przy zakupie).

Rozwojowość to sprawa dyskusyjna, bo póki masz odpowiednią ilość kabli w ścianach - to wiesz - konwertery zawsze można wymienić, multiswitch jak będzie trzeba - da się wstawić, a kabli w ściany nie położysz jak już będzie zaklepane. Podstawa to rozsądne okablowanie w ścianach, a całą resztę zawsze można w przyszłości dokupić/wymienić/rozbudować.

 

Generalnie widzę, że w każdej wersji dobrze kombinujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje slicznie!

potrawilem, pomyslalem...

to moze taki zestaw:

=> idea: kompromis pomiedzy cena, amatorszczyzna, gaszczem kabli i skalowalnoscia rozwiazania

 

Elementy:

czasza 80tka (dlaczego 80tka? ze wzgledu na konwerter do takiej dedykowany)

 

KONWERTER QUAD MONOBLOCK GLOBO LMQP-04H(HA) za 150 lub Konwerter QUAD MONOBLOK INVERTO IDLP23QDMONO za 195

=>jest sens brac ten drozszy?

 

 

"diseqo-sumator"

Konwerter QUAD + TV SUMATOR RTV + 4 x SAT za 71 albo

http://allegro.pl/konwerter-quad-tv-sum ... 61019.html

za 71

Sumator TV - 4 x SAT Digitsat

http://allegro.pl/sumator-sygnalu-anten ... 22669.html

za 32

=> czyms to sie rozni poza cena? (w sensie funkcjonalnym)

 

 

.... i tyle

 

Krotko:

konwerter quad monoblok za 150zyla i za 32pln ten wypasiony sumator spelni swoje zadanie? (ogladanie astry+HB!!! + latwy upgrade do prv czy tez drugiego odbiornika sat w innym pokoju)

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak: miałem na początku taką pseudo pajęczynę: 2 konwertery quad (HotBird+Astra), 2 diseq, 1 czy dwa sumatory do połączenia satki z naziemną - krótko mówiąc - bajzel. A i tak nie wszędzie miałem wszystko (8 kabli do pokojów, a z pajęczyny wychodziły max 4 kable do odbiorników).

 

Zainwestowałem w multiswitch 9/10 (bo mam jeszcze 9 kabel potencjalnie do wykorzystania na strychu) i jestem zadowolony. W każdym gnieździe mam satkę (HB + Astra), naziemną i radio (choć tu jest tak sobie, ale to na 95% wina anteny). Osobiście uważam, że WARTO od razu iść w multiswitch, zaoszczędzisz na sprzęcie który listujesz powyżej, jak będziesz potrzebował się rozbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage Tomku ze w tym wypadku kablologia jest zminimalizowana dokladnie do takich rozmiarow jak multiswitch

Dodatkowo od razu na starcie masz 4 wyjscia na 4 pokoje - 4 wyjscia sat+tv!

jezeli dobrze licze to za cene okolo 200pln

Multiswitch 9/10 + 2 konw quattro to okolo 600 zyla... bede mial 2 w porywach do 3 telewizorow (przyszlosciowo za wiele lat), jest sens?

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też kwestia wygody. Oczywiście można lecieć pod komin i przepinać kable, ale po co? Ja też mam dwa dekodery przy dwóch TV, ale korzystam jeszcze z:

- dodatkowego dekodera na monitorze (bardzo sporadycznie)

- dwóch kompów z kartami DVB-S (ot, choćby żeby radio pobrzęczało, jak się nad czymś pracuje)

i już robią się o 2-3 kable więcej.

 

Też na początku mi się wydawało, że do dwóch TV z dekami (w tym jeden DVR z podwójnym tunerem) 4 kable wystarczą. Myliłem się ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...