Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

wiem ze nie jest za duzo ale wydaje mi sie najkorzystniejsza z punktu widzenia na TRT3 gdzie pokazuja bundeslige i duzo innego sportu i tylko dla tego kanału opłaciło by mi sie zrobic zez ewentualnie jak nie bedzie mi sie podobac ta satelita to nie jest duzy kłopot zmienic na siriusa bo to jest chyba tylko 1.2stopnia w bok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

2,2 stopnia... Sirius jest na 4,8

ale, tam masz wiązkę NordicBSS z niby to dla Polski 50-51dBW lecz... zalecał bym wtedy antenę min.80cm jeśli chodzi o zeza...

Wiązka EuropeBSS jest pow. 51dBW więc na zezie na czaszy 60cm nie powinno byc źle...

ale i tak, nadal podtrzymuję swoje zdanie: jeśli ZEZ (jakikolwiek) to antena min.80cm, a najlepiej 100...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

Jakiś czas temu zadałem pytanie:

Z tego co się ostatnio dowiedziałem to jeżeli np. mamy zeza z HotBirda na Astre z dwóch twinów i dwóch przełączników na dwa tunery. To jest tak, że na jednym tunerze może nie być (ma nie być) sygnału.

Czy podobna sytuacja może wystąpić, gdy ma się zeza z HotBirda(quad) na Astre(single)? Np. gdy mamy jeden przełącznik do jednego tunera, a do quada są podpięte jeszcze trzy inne tunery. Czy na tych trzech tunerach też nie będzie sygnału?

Odpowiedź uzyskałem m.in. od @Rafix'a

Jeśli konwerter nie cierpi na słabą separację wejść i razem z nim stosujemy przełącznik typu DiSEqC 2.0, to nie powinno być żadnych problemów.

 

(dla niezorientowanych - przykład)

Nie miałem zbytnio czasu i nie dopytałem do końca.

Czy te dwa przełączniki będą się do tego nadawały? Ten drugi tylko jako przykład.

-Przełącznik 1

-Przełącznik 2

Dodam, że zamierzam tym przełącznikiem przełączać jeden quad i dwa albo trzy single. Do quada będą podłączone na bezpośrednio jeszcze dwa tunery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretycznie powinien działać także ten drugi, ale w 100% nie mogę tego zagwarantować :lol: Ja np. byłbym nadal niespokojny i drążył dalej, bo opisy zarówno jednego, jak i drugiego przełącznika nie mówią nic o współpracy z konwerterami podwójnymi, itd. Może ktoś mądrzejszy jeszcze się wypowie :] Żebyś wybrał np. jakiegoś Mezon'a z DiSEqC 2.0 to byłbym całkowicie pewny. No instalatorem nie jestem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

3 strony wcześniej opisywałem mój układ działający na konw. :quad,twin,single oraz Wavefrontier 5/2 oraz Mezon diseqc 4/1

http://sklep.delta.poznan.pl/switch-sw- ... p2234.html

 

Przy podłączeniu do mezona 1 wyjścia z quada (HB),1 wyjścia z Astry 19,2 (twin) oraz single z 28,2 Ferguson 8900 nie przełączał na single.Między single'a a mezon włożyłem wzmacniacz http://sklep.delta.poznan.pl/wzmacniacz ... _p833.html i działa już od pół roku bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

16E będzie możliwy do złapania jeśli masz konwertery z wąskimi feedami. Co do zezów to ważne jest skąd jest HEKTOREK. U mnie na północ od Warszawy antena 115 cm skierowana jest na 19,2E a zez jest z prawej strony (patrząc zza anteny na 28,2 E a z lewej strony na 13E, 4,8E i 1W. Gdybym zezował z 13E na 28,2E to nie miałbym z 28,2E części kanałów dlatego muszę przed tym ostrzec, że we wschodniej Polsce taki zez nie zda egzaminu. Oczywiście im dalej na zachód to można sobie na taki zez pozwolić. Ustawiając jednak antenę na 19,2E będzie problem ze zrobieniem zeza na 1W co nie znaczy, że będzie to niemożliwe ale wszystkie elementy muszą być znakomitej jakości: konwerter, antena, kabel, tuner bo inaczej wiele z tego zeza z 19,2E na 1W nie wyjdzie. Trzeba mieć też na uwadze, że sygnał z 1W nie będzie miał zapasu w przypadku gorszej pogody.

Może zrób tak , patrząc z przodu na czaszę od prawej : 1. ( Thor - 0.8 ' W / Intelsat - 1.0 ' W ) , 2. ( Eutelsat W3 - 7 ' E / Sirius - 5 ' E ).

Z zezem na 4,8E i 7E to byłbym ostrożny na 125 cm antenie. To mit, że da się poprawnie odbierać obie to pozycje za pomocą jednego konwertera i to jeszcze na zezie. Prawda jest taka, że w tym przypadku sygnał z 7E jest słaby a z 4,8E nie ma wręcz części kanałów. Na 125 cm może być to wręcz nie możliwe bo im większa antena tym odległości między konwerterami są większe. Poza tym teraz Sirius został przeniesiony na 4,8E co spowodowało niewielkie jego oddalenie od 7E. Niewielkie ale dość znaczące jeśli chodzi o możliwość odbioru jednym konwerterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Proponuję zrobić tak: antenę ustaw na 4,8E. Patrząc zza czaszy po lewej stronie umieść zeza na 4W. Po prawej na 13E, 16E i 19,2E. To ustawienie sprawi, że z każdego satelity będziesz miał dostęp do wszystkich kanałów. Potrzebne będą konwertery z bardzo wąskimi feedami bo inaczej będziesz musiał o zezie na 16E zapomnieć. Można też zrobić wersję na wypasie: 4W + 1W + 4,8E (centralny) + 13E + 16E + 19,2E + 23,5E. Co do 23,5E to nie sprawdzałem czy działa jeśli zezuje się z 4,8E ale myślę, że powinien zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

o nieźle się pokusiłeś. Ciekawi mnie czy to wszystko działa ładnie i sprawnie!!! Fajna sprawa e zezy, sam zastanawiam się nad tym czy sobie nie zrobić sobe na Astre!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...