Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam problem.Mam na dole odbiór do cyfrowego Polsatu i talerz 50 cm i chciał bym mieć na dole i u góry hotbirda i astre 19,2 a tylko u góry astre 28,2.Jak to zrobić bo nie mam pojęcia jak to podłączyć.

 

A jaki jest najlepszy przełącznik do tego i czy zawsze będzie łapać astra 28,2 bo czytałem o tym że ciężko ją złać i mieszkam na zachodzie Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Swoim pisaniem poprawiłeś mi humora przed snem. Tu gdzie mieszkam "na dole" znaczy "w kopalni pod ziemią", a "na górze" znaczy "na powierzchni". Jak sobie wyobraźiłem górników na przodku oglądających polsat... Niezła fucha. :)

Reasumując: dwa odbiorniki, na pierwszym 13 i 19 E, na drugim 13, 19 i 28 E.

Potrzebne są: 2x konwerter twin i 1x konwerter single (lub 3x twin - wtedy na pierwszym odbiorniku też będą 3 pozycje). 1x przełącznik 2/1, 1x przełącznik 4/1 (lub 2x 4/1). Bez zmiany anteny się nie obejdzie, więc albo jedna duża antena do zeza na 3 pozycje, albo dwie anteny: na jednej antenie (nowej) zez 13 19, na drugiej antenie (obecnej) 28 (antena 50cm powinna zapewnić w pełni poprawny odbiór, bez Astry 2D oczywiście z uwagi na wiązkę kierunkową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na szkicu mały błąd jeżeli chodzi o ustawienie pozycji bazowej. Tutaj widać że HB jest głównym kierunkiem jeżeli tak to ten schemat nie ma racji bytu :smile: Powinna być Astra1 19,2E i od niej zezować na HB i Astre2. Trzeba pamiętać o odbiciu przy montowaniu konwerterów zezujących. Stojąc za anteną przy głównym kierunku Astra1 19,2 - Hotbird (twina) trzeba zamontować po lewej stronie a Astre 2 (singla lub jak chcesz aby na górze i dole była zamontuj twina) po prawej. Powodzenia :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Antena 50 cm powinna zapewnić w pełni poprawny odbiór, bez Astry 2D oczywiście z uwagi na wiązkę kierunkową.

Nie sądzę by tak mała antena pozwoliła na odbiór wszystkich kanałów z 28,5 E (oczywiście bez Astry 2D). Na Mazowszu na antenie 115 cm niektóre transpondery miały tylko 60% (na Fergusonie AF 7318 10% daje już poprawny odbiór) dlatego 50 cm może okazać się za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

podepne sie pod watek, co zrobic w sytuacji gdy dekoder to HD PVR i chceilibysmy miec 3-4 satelity naraz na dwoch odbiornikach?

da sie to zrobic na przelcznikach DISEqC ??

zakladam ze kupuje sie wowczas konwertery quad i po dwa sygnaly na dwa rozne przelaczniki na kazdy dekoder?

matematycznie ta pasuje, czy tylko jest to zgodne ze sztuka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@jarek999

Przypomniało mi się coś.

Mój tuner ma Eurobirda 1 (28,5°E) i Astry 2A, 2B, 2D (28,2°E) "wrzucone do jednego worka". Jakoś w tamtym roku chyba na wiosnę to było, jak skanowałem tą pozycję, dokonałem korekty anteny - mam obrotnicę. Przypominam sobie, że korekta o te 0,3° zrobiła różnicę. Poziom na niektórych transponderach się poprawił. Pomyślałem wtedy, że warto rozdzielić Eurobirda i Astre jako dwie osobne pozycje w pamięci tunera. Co prawda nie zrobiłem tego bo 1) mi się nie chciało; 2) praktycznie nie miało to wpływu - programy, które mnie interesują działają poprawnie.

Nie mniej w układzie zeza lub przy małych antenach może stanowić to problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz rację ale to czy tuner ma 28,5 E razem z 28,2 E czy oddzielnie nie ma większej różnicy bo i tak nie ustawisz oddzielnego zeza na jedną i drugą pozycję. Co do 0,3 stopnia różnicy to wydaje mi się, że jeśli odbiór nie jest na skraju to nie powinno to spowodować, że ustawienie anteny na jedną pozycję spowoduje brak kanałów z drugiej. Jednak kilkuprocentowe różnice w jakości sygnału rzeczywiście są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie przykładałem wagi do ułożenia LNB w antenie :? skupiłem się na diseqach i kablach :D a co do 28,5E to w Warszawie na 9 piętrze (Famaval 80x73) prawie wszystko mam na 100% jakości!! (antena skierowana na 28,5E) i ustawiana z precyzją jak żadna nigdy dotąd :D

oczywiście 2d ni ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zdarzylo sie tobie ze nastawy sie zmieniaja?

uwzgledniajac to ze wiercisz nowa dziure, polaczenie kolek sciana, dokrecenie, sciana nie plaska tylko baranek, pozniej antena to kolejny alement ktory po skreceniu

ulege naprezeniom i moim zdaniem kiedy sie antena nie ulozy i tak nie ma sensu precyzyjnie stroic, bo i tak sie o jakies mm nastawy rozloza dopoki antena sie nie ustawi wraz z masztem na murze, balkonie itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,czy na antenie 65cm uda się zez z Thor 1W na Hotbird 13E lub na odwrót ,i jeśli się da to,którą satelitę lepiej mieć centralnie?

A ,i jeszcze jedno pytanie.Zadam tutaj ,żeby nie tworzyć nowych tematów.Mam czaszę 120 cm,w całkiem dobrym stanie,nie pordzewiała.Chciałbym ją wykorzystać ale problem w tym,że ten "wysięgnik" na konwerter jest w pewnym miejscu złamany i nie wiem w jakiej pozycji to ustawić.Da się coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ustawienie konfiguracji 13E + 1W na tak małej czaszy jest pozbawione sensu (prawdopodobnie Tobie nawet się to nie uda, a jeśli nawet, to sygnał będzie szczątkowy).

Antena 120 cm. to już nabiera sensu, zez jest wykonalny. Co do uszkodzenia - nie wiem, sam musisz do tego dojść i coś zmajstrować. Z tak krótkiego opisu nie można nic wywnioskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

13E+1W na 65cm? a wiesz że w przypadku Zeza działa na Zeza 38-48% anteny?? Masz 65cm; wyjdzie Ci z tego mniej jak 40cm! Na czterdziestce Thora chcesz złapac? uff... Ustaw antenę na 9E i wtedy, ZEZUJ na Hotbirda i na 1W! Takie zezy ma Triax np. w swoich antenkach. W moim przypadku, miałem kiedys TriaxaTD80 ustawionego na 16,0E i zezował sobie na 13 i na 19. Jeśli chodzi o złamany wysięgnik.... to złamany masz uchwyt konwertera czy cały wysięgnik??

Jeśli sam uchwyt LNB to kup zeza płaskiego lub rurkowego i podmień! Koszt max 10zł... Jeśli wysięgnik (cała rurka złamana gdzieś w połowie) to trzeba będzie dorobic we własnym zakresie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do zeza byłaby naprawa 120 cm anteny. Na 65 cm można popróbować z takim zezem ale efekt może być różny. Ja bym zrobił trochę inaczej niż radzi instalatorWawa. Ustawiłbym ją na Siriusa 4,8 E i z tak ustawionej anteny zrobił zeza na 1 W i 13 E. Na tak małej antenie trudno coś powiedzieć na pewno ale ja zacząłbym od takiego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przyjęcie kierunku centralnego 4,8E (ewentualnie ok. 6E) na antenie 65 cm to najlepszy pomysł. Wtedy jest spora szansa, że zarówno HB jak i Thor będą działać. Sygnał będzie minimalny, ale będzie. Na 100% z zeza nie uda się odebrać większości transponderów platformy Digi TV, która nadaje na 0.8W/1W, a co za tym idzie nie uzyskasz dostępu do kilku kanałów FTA nadawanych przez ten pakiet. Mimo to warto spróbować choćby dla własnej orientacji w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...