Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ja mam flexiblock Triax, na tym uchwycie odbieram 3 satelity, Astra 1 zez, Astra2/EB1 zez i Astra 3 centralnie - konwerter zmieścił między 2 konwertery i połączyłem paskiem zaciskowym z jednym z bocznych konwerterów. Na multiblocku pewnie można zrobić identycznie. Dodam, że nie użyłem konwerterów z wąskimi promiennikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobiście nie mam przekonania do LNB z wąskimi promiennikami bo i tak trzeba je wkładać w przejściówkę żeby złapać uchwytem 40mm - ich środki będą dokładnie tyle samo odległe od siebie co np przy dwóch takich: http://www.best-de.tv/en/19/205.htm

Są do kupienia w PL. Sam używam obecnie takiego w układzie 23,5E - 19,2E (inverto black) wtedy są 4 stopnie na antenie Multifocus E85. Wąskie to raczej na co 3 stopnie w zależności od czasy.....Są nadal dostępne ALPS single które tez się nadają co 3 stopnie.

Uchwyty multiblocka są na szczęście tak zaprojektowane że w zasadzie nie trzeba ich specjalnie jakoś układać brzegami żeby konwertery się stykały. Próbowałem liczyć cm od środka uchwytu (jak w instrukcji) i w oparciu o kalkulator sat zezów jaki znalazłem w necie ale tam była antena 85 cm więc dla TD88 wyjdzie inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Osobiście nie mam przekonania do LNB z wąskimi promiennikami bo i tak trzeba je wkładać w przejściówkę żeby złapać uchwytem 40mm - ich środki będą dokładnie tyle samo odległe od siebie co np przy dwóch takich:

 

 

Tu nie chodzi o odległość środków. Ale o to jak blisko można je do siebie przysunąć. Promiennik na końcu potrafi być większy od mocowania 40mm. A wtedy lipa i pozostaje tlyko cienki promiennik. albo 40mm z promiennikiem na całej długości o średnicy 40 mm - są takie,

Co 2 stopnie już nie da rady z typowymi konwerterami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu można pobrać fotkę ze stanu początkowego gdy było jeszcze tylko 10 konwerterów, teraz jest 13.

Dwa stopnie to najbliżej jak można umieścić konwertery - szerokość uchwytów.

 

http://zapodaj.net/34387d8c9614f.jpg.html

 

 

P.S. 2 stopnie do na skrajach. Skala w stopniach zagęszcza się w środkowej części pałąka mocującego uchwyty do konwerterów. W środkowej części w uchwytach trzeba bok ze śrubką spiłować a potem skręcić za pomocą wkrętem za pomocą wkrętarki z regulowanym momentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ładnie :) świetny design mają te inverto :)

No ale to już stary model, wrecz b. stary....

 

a jak się zachowują podczas deszczu ? sygnał szybko znika ?

Normalnie. Żadnej zauważalnej różnicy.

Kiedy u mnie znika to raczej już reszta na 80-tkach ma brak sygnału. Zysk energetyczny większej czaszy robi swoje.

 

Swoją drogą to nie rozumiem czumu robią wąskie konwertery a uchwyty 40mm :)

Bo nadal są produkowane konwertery z szyjką 40 mm. Prościej/Taniej jak widać jest dodać reduktor do konwertera niż produkować dwie wersje uchwytów.

Reduktor jet tańszy i prostszy w produkcji od całego uchwytu.

Wystarczy jedna jedyna konstruckja reduktora, zaś uchwytów jest wiele rodzajów - to tez wpłwa na koszty produkcji. I większa partia tym niższa cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój pierwszy zez. 13E + 9E + ustawione pod thora po prawej na zdjęciu. Po lewej chciałem za wszelką cenę złapać Astrę na 2 ale nie dałem rady, udało mi się złapać tylko Astrę 1. Sat finder niby wykazywał jakiś sygnał z pozycji w rejonie Astry 2 ale dekoder HD3000 nic nie wskazywał.

g80wkarg951a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
witam posiadając antenę 60cm , centralnie 13e i zez na 19,2e czy da radę złapać jakieś satelity dodając zez od 13e w dół (np. 7e , 5e)

Ja mam u siebie to ekstremalne rozwiązanie. 4,8e bez problemu, ale nie znajduję tam nic dla siebie, z kolei 7e już gorzej. Na 7e się skusiłem jak był niekodowany NG, z tego samego tr. Persian Toon, a obecnie paczka TRT, którą łapę bez zacinek (nie uwzględniając anomalii pogodowych). Jeśli się za to zabierasz polecam konwerterki od Inverto. Raz za charakterystykę sprzętu, a dwa mały "mikrofon". Goldeny też są OK, ale mikrofon jest dużo większy, co sprawia problemy dokładając dwa do siebie budując zeza. Uchwyt uniwersalny sprawdza się chyba najlepiej w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ta szyna do anten Corab jest trochę... bez sensu. Nie można ustawić elewacji, czyli umieścić konwertera wyżej lub niżej względem centralnego. Satelity nie są w jednej płaszczyźnie, np. Thor jest niżej niż Hot Bird i konwerter na Thora należy umieścić wyżej niż do HB. Ta konstrukcja może się sprawdzić dla satelitów położonych blisko siebie.

Ewentualnie bierzemy kombinerki i wyginamy szynę. Kombinowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
warto spróbować, ale myślę że 7e będzie możliwy szczątkowy odbiór - tylko silne tp. Przy bardzo precyzyjnym ustawieniu konwertera na Astrę 4*8E (5E) powinien wskoczyć także sygnał z 7e na jednym konwerterze

 

Ustawisz konwerter na 6 stopni masz dobry odbiór na 7E oraz 4,8E za wyjatkiem niektórych transponderów o częstotliwości powyżej 12500MHz. Viasat nadal będzie silnie odbierany. Kiedyś było lepiej praktycznie zakresy dobrego odbioru obydwu pozycji mocno na siebie zachodziły (na 90-tce plus obrotnica).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Po lewej chciałem za wszelką cenę złapać Astrę na 2 ale nie dałem rady
Bo konwerter na złej wysokości. Dla 13 i 19 u nas róznica w kacie elewacji niewielka.

 

Przy polecanych przez mnie "zezach" no problem z korektą kąta elewacji. Masz rzy stopnie swobody w doborze ustawienia a niej tylko praktycznie jeden jak w takim jaki posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, tyle, że ja nawet "z ręki" nie mogłem złapać Astry 2, bez mocowania konwertera w uchwycie, co udawało mi się np w przypadku Astry 1, Eurobirda 9 czy Thora. Jest sens w ogóle łapać Astrę 2 na zezie z HB? To jakoś 15 stopni różnicy, czy to nie za dużo jak na antenę 90cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciężko ocenić, wymagana jest dobra dokładność wykonania anteny. Ja na swoim WF T90 jakiegoś szału z tą pozycją nie mam mimo iż "przyległe pozycje mają więcej niż przyzwoite wartości SNR to na 28,2 jest tak sobie. dodam ze przy instalacji anteny sporo czasu spędziłem na zgranie skrajnych pozycji i środkowej na maksimum sygnału - najważniejsze wiec dlatego starannie podszedłem do tego tej kwestii bo potem to tylko przesuwanie konwerterów na listwie.

Na antenach 85cm zezowałem Thora przy podstawowym HotBirdzie - to prawie taka sama różnica jak w Twoim przypadku i w sumie było OK.

Aha, ważne mieszkam w Łodzi - czyli wiesz gdzie ustawiałem anteny

 

A może podejść inaczej. Antena np. na 19.2 zaś Hotbird zezuje oraz ta Astra 2 też zezuje. Spróbuj tak - mniejszy skok kątowy to i większe szanse na dobry zysk anteny z pozycji 28.2'E.

 

Jeszcze jedno - geometra anteny może być taka że odległość ogniska od środka anteny zmienia się wraz z odchyleniem od "normalnej" czyli podstawowego kierunku pracy anteny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...