Jump to content
Qrzysztof

MUX-L1, Telewizja Łużyce

Recommended Posts

Ponoć emisja tego multipleksu jest już testowana z obiektu w Lubaniu na kanale 38. Czy ktoś to może potwierdzić?

Tak działa. Piszą o tym na Radiopolsce. Działa mux z dwoma kanałami 4fun i Tv disco.

MUX-L1 wystartował :) hehe na kanale 38 w końcu! :) z kanałami: TV Łużyce, 4fun.tv i disco.tv po tylu miesiącach czekanai :)

RTON Lubań / Nowa Karczma

MUX-L1

Kanał: 38

Moc: 2 kW

Polaryzacja: H (pozioma)

Charakterystyka: ND (dookólna)

Oferta programowa: 4fun.tv, TV Disco, TV Łużyce

Źródło: Telewizja Łużyce

Mieszkam w 10 km od Zgorzelca (przy granicy z Niemcami i Czechami) i sygnał kanału 38go z Telewizją Łużyce, 4fun.tv i tv.disco dochodzi do 95% :)

@Jacor: dzięki za informację o odbiorze w Żaganiu. Z tego wynika, że w Żarach też powinien być odbiór. Jeszcze raz dzięki wielkie :)

@Jacor

Te dane stąd wziąłeś?

http://www.naziemna.info/tv-luzyce-4fun-tv-tv-disco-12-wrzesnia-mux-l1/

Pytam, bo szukałem na stronie Łużyc, ale tam nic takiego nie ma. Tylko kanał. ;)

Pisałem emaila w tej sprawie do tv Łużyce i tak mi podali. W Żaganiu sygnał muxa L1 jest bardzo silny 95% na 100%.

Aha. Dzięki za wyjaśnienie.

Ile kilometrów od tej karczmy, gdzie jest nadajnik MUX-L1 łapiecie jego sygnał?

Ile kilometrów od tej karczmy, gdzie jest nadajnik MUX-L1 łapiecie jego sygnał?

W Żaganiu jest idealny odbiór a do Nowej Karczmy lubańskiej mamy ok 60 km. Pozdrawiam :D

Jaką pojemność ma ten multipleks? Ciężko znaleźć taką informacje. Wiadomo, że mux'y lokalne mają różne pojemności (MUX-L2 ma bitrate 16,58 Mb/s, a MUX-L3 8,29 Mb/s), słabsze od mux'ów ogólnopolskich. Zakładam, że niewielką skoro są tylko 3 kanały nadawane.

Na razie są 3 stacje, rozmowy trwają żeby się pojawiła kolejna stacja lub stacje.

Nadają 3 kanały. Najlepsze jest to że tv Łużyce nadaje w 16/9 ale obraz jest rozciągnięty z 4/3. Oczywiście są też czarne paski na dole i górze ekranu. Wygląda to prześmiesznie

Mnie ciekawi bitrate. Czyżby pojemność była tylko ~6Mbit/s? Sam nie mogę sprawdzić, bo jestem w zasięgu tylko L3.

Guest Anonymous

Nigdzie nie mogę znaleźć parametrów tego MUXa. Modulacja to najprawdodobniej QPSK, ale FEC i GI nieznane. Parametry MUX L2 to 16-QAM, 3/4, 1/8 (16,58 Mb/s), a MUX L3 QPSK, 3/4, 1/8 i 5/6, 1/4 (8,29 Mb/s).

Tutaj przydatna tabelka: http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T#Schemat_nadawania

Tyle to wiem. Pisałem stronę wcześniej. Problem jest tylko z MUX-L1. Na stronie telewizji nie ma takich informaccji, a na e-mail nie odpisali. To aż taka tajemnica? :P

Guest Anonymous

Jeśli w planach jest jeszcze jakaś stacja, to bardzo możliwe, że parametry są identyczne jak L3. Można to zweryfikować odbierając ten MUX na telewizorze pokazującym dokładne dane o odbieranym sygnale.

Gdyby była, to już by została dodana. Myślisz, że nie woleli by ponosić mniejszych kosztów? Raczej nie ma planów rozszerzenia. I moim zdaniem, pojemność jest L1 jest mniejsza niż L3. Dlatego nic już nie robią. I ja nie mam jak zweryfikować. Może ktoś inny chętny, będący w zasięgu mógłby to sprawdzić?

Guest Anonymous

Sugerowałem się wypowiedzią kolegi @studiolitek:

Na razie są 3 stacje, rozmowy trwają żeby się pojawiła kolejna stacja lub stacje.

Na MUX-L3 były przynajmniej testy i plansze sugerujące pojawienie się następnych kanałów. Pojemność też była znana od początku. A tutaj nic.