Skocz do zawartości

Ferguson Ariva 103 i Ariva 203


bigcyc123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni dobry soft do Arivy 203 to A203 20171017 V1.33B2, dlatego cały czas jest dostępny na stronie Fergusona. Moduł Polsatu działa poprawnie, nie ma przerw w nagrywanych programach. Te nowsze nie są warte uwagi z powodu różnych bugów. Kto wie czy nie są to na szybko przerzucone softy od nowszych modeli Arivy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...
W dniu 1.01.2020 o 20:14, bart23 napisał(a):

Jaki najbardziej stabilny soft do Arivy 103 polecacie?  Czy ktoś ma jak ja problem z pilotem i przyciskiem on/off?muszę go cisnąć i przytrzymywać aby się tuner włączył.

Niestety taka to przypadłość dekoderów Ferguson. Czasem pomaga wymiana pilota, bo przycisk włączenia/wyłączenia się wyrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam. To chyba mój pierwszy post na forum, chociaż (sam się zdziwiłem) konto mam od 2011 roku.


Ja jestem użytkownikiem Ariva 203 od ok. 8 lat i do niedawna sprawowało się bez zarzutu. Używane wraz z modułem CI i kartą Polsatu.
Urządzenie pierwotnie wykorzystywane na instalacji "domowej" z pojedynczym talerzem, a później (ostatnie 5 lat) w instalacji anteny zbiorczej budynku wielorodzinnego. Ostatnio pojawił się problem z odbiorem. Większość kanałów zaczęła ciąć. Technicy odpowiedzialni za instalację ogólnobudynkową twierdzą, że sygnał jest poprawny (dokonywali pomiarów bezpośrednio w mieszkaniu, ale także w poszczególnych punktach bliżej anten).
Kilka uwag szczegółowych odnośnie sytuacji:
1. Testowałem dekoder ponownie w instalacji domowej z pojedyncza anteną i kanały odbierają idealnie (moc i jakość przykładowego transpondera pokazuje: moc - 85% i jakość - 65%). Odbiór bez zarzutu.
2. W mieszkaniu w którym mam problem z odbiorem dekoder pokazuje parametry: moc - 90%, jakość - 80%, pomimo tego kanały tną, obraz jest poszatkowany (dźwięk bez większych zakłóceń).
3. Najbardziej zastanawiająca jest następująca prawidłowość: nie ma najmniejszych zacięć na kanałach na polaryzacji poziomej (niestety jest to tylko kilka kanałów), np. BBC Brit - transponder 12,475 H, Comedy Central - transponder 12,015 H (Wczoraj robiłem reset do ustawień fabrycznych i ponowne przeszukiwanie, więc znalazł mi całą masę kanałów zagranicznych na polaryzacji poziomej na całym paśmie i wszystkie działają bez najmniejszych zacięć)
4. W tym samym mieszkaniu sygnał satelitarny podłączony do telewizora LG z tunerem sat - odbiór wszystkich kanałów jest poprawny.

W związku z tym zastanawiam się, czy na podstawie tych objawów można podejrzewać, że głowica jest uszkodzona czy jednak sygnał ma formę (poziom, zakłócenia) nieakceptowalną dla dekodera, mimo że pomiary podobno są "w normie"?


Czy jest jakiś sposób rozwiązania problemu, aby doprowadzić sygnał do poziomu właściwego dla dekodera? (Od techników dowiedziałem się, że instalacja jest optyczna, czyli konwersja na koncentryk dopiero gdzieś "bliżej mnie" w instalacji). Mnie się wydawało, że najbardziej oczywista jest kwestia delikatnie źle ustawionej anteny, ale technicy mówią, że wszystko na bank jest ok, bo im tak miernik pokazuje...
Czy jest w ogóle szansa, żeby aktualizacja firmware pomogła?

Napisałem do serwisu Fergusona (większość powyższego tekstu pochodzi z maila), ale widziałem tu na forum narzekanie na serwis Fergusona w ostatnich latach, więc nie wiem czy spodziewać się odpowiedzi i na ile konkretnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sygnał jest ok, to problem jest w dekoderze.

 

Miałem taką sytuację w Arivie 250 (kupiony chyba w 2013), gdzie też po ok. 7 latach używania zaczęły się jakieś dziwne zachowania typu artefakty na ekranie itp., a niedługo później tuner całkiem "umarł". Otworzyłem obudowę i wymieniłem kilka kondensatorów (mimo, że wyglądały jeszcze dobrze). Tuner działa do dziś. 

 

Także zacząłbym od przejrzenia kondensatorów, bo to chyba najczęstsza przyczyna problemów w dekoderach po tak długim okresie użytkowania. 

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woy

Jaki masz BER, co Ci dekoder pokazuje w parametrach sygnału na tych  tp z problemami? - (klawisz edit w 253 i 150 może w 203 też tam to jest)

Jeśli tam jest ok i pomiary w mieszkaniu wg techników jest ok to raczej tak będzie. Fergusony mają 5 stopniowy tryb korekcji sygnału, więc z gorszym sygnałem powinny sobie radzić. Jeśli tak nie jest to faktycznie to może być uszkodzony dekoder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, zapomniałem o tym przycisku i tym menu (zawsze sprawdzam sygnał wchodząc w listę transponderów).

Na kanałach działających bezproblemowo (czyli tych z polaryzacji poziomej) jest cały czas stabilnie 0 10e-8.

Na kanałach, które się tną BER zmienia się tak, że pierwsza cyfra przeskakuje między 0 a 2 (czasem 3 okazjonalnie 4, dalej jest 10e-8)). A cyferka zmienia się z dość dużą częstotliwością nawet 2x na sekundę (nie wiem czy tak ma być czy właśnie powinna stabilnie stanąć na jakimś poziomie).

Przy czym dzisiaj odbiór jest dość niezły tzn. obraz wyświetla się "płynnie" z przycinkami, a np. wczoraj wieczorem była głównie sieczka albo zmieniające się stopklatki. (Albo zależy to od pogody, albo ilości pracujących odbiorników w instalacji budynkowej(?) )

 

Edit: trochę mnie poniosło, że obraz wyświetla się płynnie. Raczej pokaz slajdów z artefaktami 

Edytowane przez woy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie jest jak jest 0 i stabilnie bez skoków. Czyli nie jest zupełnie ok. Temat BER jest szeroki, jest tu na forum trochę obszernych wpisów o tym parametrze. Zresztą ten parametr powinno się monitorować miernikiem który pokazuje więcej parametrów jest np: bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po zdekodowaniu a przed korekcją, jest też bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po korekcji itp
Można poczytać o tym trochę, ale to jest wiedza raczej dla pasjonatów i instalatorów. Zresztą może ktoś z forumowiczów coś dopisze o tym. Z moich obserwacji to co pokazuje Ferguson nie jest idealne, to taka bardziej wskazówka, ale z pewnością są jakieś błędy, tym niemniej takie niskie wartości to dekoder powinien skorygować. Np: na Astrze obraz był stabilny powyżej 3000, natomiast na sygnale z TV zauważyłem pikselizację.
Pytanie czy Ci fachowcy co byli u Ciebie sprawdzali ten parametr na mierniku czy tylko siłę, jakość MER itp.

 

Edytowane przez leafeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leafeu Nie wiem co mierzyli, bo nie miałem niestety jeszcze wiedzy o co pytać. Mieli  sprzęt, który sprawiał wrażenie profesjonalnego więc zakładam, że mierzyli także takie parametry, które służą do określenia jakości sygnału.  A właśnie! Skoro już pojawił się ten parametr BER ze wskazań Fergusona: co masz na myśli pisząc "3000"  -->  3000 10e-8 czyli ponad tysiąckrotnie więcej niż mi teraz wskazuje, czy o co chodzi?

Z technikami jeszcze jestem w kontakcie bo jeszcze sprawdzają pewne kwestie w torze optycznym.

 

W sumie przekonuje mnie rada @maniek357, żeby sprawdzić kondensatory. Martwi mnie tylko, że napisałeś "wymieniłem kilka kondensatorów (mimo, że wyglądały jeszcze dobrze).". Ze mnie żaden elektronik (może kolega by się podjął bo trochę się tym zajmuje), i na "ślepo" wymiana wszystkich kondensatorów mi się nie uśmiecha. Dzisiaj otworzę obudowę, może jakiś podejrzany kondensator rzuci się w oczy.

 

Ewentualnie wchodzi w grę zakup czegoś nowego, choćby 255 Combo (przy okazji przydałby się do DVB-T), ale po pierwsze wciąż nie mam pewności czy nowy dekoder poradzi sobie na tej jakości sygnale, a nie lubię bawić się w zamawianie i zwroty. Po drugie widzę, że od 253 dekodery Fergusona zbierają kiepskie opinię w kwestii softu i wsparcia.

Edytowane przez woy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woy

Tak właśnie 3000 10e-8, ale też spotkałem się z parametrami które skakały od 0 do 30 10e-8 i był problem na TV, ale dekoder Fergusona sobie z gorszymi skaczącymi parametrami radzi (oczywiście w pewnych granicach). Super sprzet który mieli nie musi oznaczac że wszystko zmierzyli b. często skupiają się na wskazaniach MER ale juz BER niekoniecznie był monitorowany, mierniki też sa różne, moga pokazywać tylko S/N Q itp.

Niewielka korekta anteny pozwala wyeliminować te problemy z BER, ale może też być problem np: gdzieś w instalacji, miałem tak z przełacznikiem diseqc który po wymianie na nowy przestał robić problemy.

Zobacz sobie ten wątek i wpisy DeVixa

Cytat

to "0 10e 8" jest oznaczeniem ORIENTACYJNYM dla BER wyświetlanego przez fergusony ARIVA ..to właśnie w tym miejscu gdzie pisze "O" przed oznaczeniem 10e 8 jest mowa o ilości błędów bitowych. Niestety wskazania pokazywane w tej sekcji nie zawsze są miarodajne - przykładowo ferguson wyświetla takie oznaczenie jak mówisz "0 10e-8" podczas gdy ten sam sygnał ale zmierzony na prawdziwym mierniku osiąga wartości BER 3.5 E-2 lub BER 2.8 E-3 co oznacza, że tak naprawdę zbyt dobry ten sygnał nie jest ...chociaż tuner pokazuje wprowadzające w błąd informacje... Jeżeli inny odbiornik (w Twoim przypadku telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym) radzi sobie przy tym poziomie sygnału jaki masz bez zacięć może (ale nie musi) oznaczać to, że w fergusonie coś nie tak z działaniem oprogramowania ...generalnie względnie optymalna wersja softu pod 150/250 to 1.24B1 podobnie jak pozostałe softy także i ten nie jest wolny od wad ale działa całkiem znośnie i co ważne pozwala zdefiniować czym dekodować dany program (wybór czytnik kart wejście CI działa automatycznie lepiej niż w innych softach do tych modeli). Wracając jednak do kwestii samego sygnału warto byłoby go sprawdzić mimo wszystko obiektywnie czyli MIERNIKIEM a nie tunerami ponieważ różne tunery / różnych producentów mają różną czułość głowicy i przez to różnie reagują na poziomy sygnału otrzymywanego nie mówiąc już o tym, że praktycznie każdy jeden tuner/dekoder ma swoją skale sygnału i różne modele mogą wskazywać na tej samej antenie różne poziomy jakości / mocy sygnału - praktycznie wynika to z pełnej swobody i prawdziwie ułańskiej fantazji programistów jacy piszą te oprogramowania do dekoderów/tunerów ...dlatego min. właśnie jedynie profesjonalny miernik może pokazać obiektywną prawdę...na temat sygnału REALNIE odbieranego z anteny bez "nadinterpretacji" i niedomówień jakie przedstawiają skale w tunerach

BER to Bit Error Rate czyli właśnie współczynnik błędów/przekłamań pojawiających się w tzw. strumieniu danych jakie odbiornik pobiera z satelity. Jeżeli Twoja antena satelitarna była ustawiona "na oko" przez PSEUDO "fachowca" z wskaźnikiem a nie profesjonalnym MIERNIKIEM to takie niespodzianki z odbiorem mogą się zdarzać na wielu różnych odbiornikach - dekodery wyposażone w tuner DVB-S2 są zwykle znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie problemy z jakością sygnału i może się to objawiać różnymi dziwnymi "przycinkami" obrazu / dźwięku pojawiającymi się częściej lub rzadziej.... w zależności od tego jaki ten sygnał odbierasz. W przypadku tunerów ARIVA warto podkreślić , że długi pasek siła/jakość nie koniecznie odzwierciedla stan faktyczny czyli najprościej mówiąc pomimo, że pozycja "jakość" będzie miała dużo % to sygnał może przycinać ponieważ np. dany sygnał nie jest w klasie E-6 lecz np. marnej E-2 lub E-3 a te są BARDZO wrażliwe na wszelkie "okoliczności przyrody" w sensie zachmurzenie / wiatr / opady śniegu / deszczu itp. itd. Dla mniej zorientowanych symbol E a dokładniej klasa jakości sygnału E jest w ścisłej korelacji z wartościami sygnału faktycznie odbieranego z satelity i wskazanie tego ile on wynosi może pokazać tylko prawdziwy miernik sygnału satelitarnego

Edytowane przez leafeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Historia ma dalszy ciąg, ale niestety bez puenty. 

Technicy dorzucili filtr w torze optycznym, ponieważ było tam lekkie przesterowanie. Jednak w rozmowie telefonicznej technik przewidywał, że to nic nie da bo pomiary na multiplekserach i w gniazdku były poprawne już wcześniej. Miał rację. 

W związku z tym postanowiłem - zgodnie z sugestią @maniek357- podjąć próbę wymiany kondensatorów. Wymieniłem wszystkie kondensatory na płycie głównej, a nawet jeden w sekcji zasilania (miał na sobie dziwną białą maź, która ostatecznie chyba była klejem). To również nie dało efektu. 

Dekoder działa jak wcześniej, tzn odbiera bez problemu kanaly na polaryzacji poziomej a strasznie rwie na kanałach polaryzacji pionowej. I to wciąż nie daje mi spokoju. Dlaczego z jedną polaryzacją jest ok a z drugą nie. Niestety nie znam specyfiki pracy takiej instalacji (coś czytałem że inne napięcie wystawia dekoder na złącze LNB jak ma odbierać sygnał z polaryzacji pionowej a inne jak z polaryzacji poziomej). Przydałby się ktoś kto z jednej strony zna specyfikę pracy instalacji anteny zbiorczej, a z drugiej schemat dekodera ariva. 

Przypominam, że dekoder na domowej instalacji z bezpośrednim podłączeniem dekoder-talerz działa bez zarzutu. Nie wiem dlaczego: inne warunki pracy, mniej zakłóceń, inne rezystancję wewnętrzne urządzeń... 

Biorę pod uwagę kupno nowej arivy, ale może jest tak, że ten sygnał u mnie w mieszaniu jest teoretycznie poprawny, ale każdy dekoder arivy będzie na nim źle działał (?) 

Edytowane przez woy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, woy napisał(a):

coś czytałem że inne napięcie wystawia dekoder na złącze LNB jak ma odbierać sygnał z polaryzacji pionowej a inne jak z polaryzacji poziomej

Zasilanie LBN - pozycja pionowa to 14V, a pozioma to 18V. Tylko że telewizor który działa ok, też tak to zasila.

Wydaje mi się że jest mało prawdopodobne żeby ten problem z którym się zmagasz dotyczył tylko dekoderów arivy.

Można wpiąć w instalacje 2 różne dekodery, jeden z nich to jakąś inną arive (żeby wykluczyć problem z twoim egzemplarzem) i bedziesz miał odpowiedź co działa, a co nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.12.2023 o 17:18, woy napisał(a):

Biorę pod uwagę kupno nowej arivy, ale może jest tak, że ten sygnał u mnie w mieszaniu jest teoretycznie poprawny, ale każdy dekoder arivy będzie na nim źle działał (?) 

 

Moje obawy były słuszne: kupiłem nowy dekoder Ariva 255S combo i jest tak samo.
Wychodzi na to, że ten sygnał ma w sobie zakłócenia, z którymi dekodery Arivy nie potrafią sobie poradzić.
Dodam, że - owszem - używałem wcześniej Arivy 203 na tej lokalizacji przez 5 lat, ale początkiem tych bieżących problemów była awaria instalacji anteny zbiorczej na budynku (w tym sygnału naziemnego). Najwyraźniej wymieniono jakieś urządzenia lub wprowadzono takie zmiany, że sygnał przestał być idealny i Ariva sobie nie radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednak pewności czy problem dotyczy tylko Arivy, bo może inny dekoder też tam sobie nie da rady, na razie to tylko wspomniany wcześniej telewizor odbiera to bez przycinek.

Współczuje Ci bo problem nie jest raczej typowy, dodatkowo firma instalacyjna nie dostarczyła idealnego sygnału o czym świadczy choćby BER. Swoja droga ciekawe czy ten nowy dekoder też pokazuje błędy ber na tym samym poziomie?

Nie masz też dostępu do mierników czy dekoderów, aby to bez kosztów i łatwo zweryfikować i mieć podstawę do reklamacji. Teraz to możesz usłyszeć od firmy że sygnał jest ok i tyle. Wzięcie innej firmy to też koszty. Może ktoś zorientowany się jeszcze tu dołączy i coś podpowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...