Skocz do zawartości

Dvbt zakłócenia w odbiorze


llukas17
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z zakłóceniami w odbiorze szczególnie mux 3 w Raciborzu.

 

Wymieniłem antenę na taką http://www.wasserman.pl/pl/p/Antena-DVB ... 47dbi/2839

 

Mam możliwość ustawienia anteny tylko na Wisłę/Skrzyczne (antena na 5 piętrze). W odległości ok 300 metrów od anteny jest blok 10 piętrowy. Mux1 i mux2 odbieram bez zakłóceń (bardzo rzadko się pojawiają), natomiast mux3 siłę mam na 100 % a poziom błędów skacze od 40 do 500 (zależne od pogody i pory dnia). Często obraz kratkuje gdy przejeżdża motor, traktor, tir. Gdy ustawię antenę o 180 * to wtedy odbieram dalej ze Skrzycznego (odbicie od innego bloku), ale wtedy występuje problem z mux 2 i mux 1.

 

Link do profilu terenu http://zapodaj.net/70b190f834696.png.html

 

Dodam że na dachu kilka klatek ode mnie jest antena bazowa od CB (nie wiem czy może zakłócać)

 

Czy można coś poradzić na te zakłócenia ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

najlepszym rozwiązaniem byłaby antena umieszczona na dachu Twojego budynku,o ile jest też 10-piętrowy.

Czy nie ma anteny zbiorczej?.Należy Ci się ustawowo.

W ostateczności spróbuj,Kolego z anteną:

http://cokupic.pl/produkt/ANTENA-KORONA-R-TV-DOOKOLNA

jeśli masz gdzie wypożyczyć na próbę.

Jest to marne technicznie rozwiązanie,ale może okazać się skuteczne.

Zakłócenia iskrowe od pojazdów w tym przypadku pozostaną,odbiór mux 3 powinien sie poprawić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Administracja budynku jest zobligowana do wyposażenia budynku w sieć odbioru zbiorowego,lub udostępnić

dostęp do dachu w celu zamontowania anteny indywidualnej.

U mnie spółdzielnia mieszkaniowa zlikwidowała 16 lat temu antenę zbiorczą i nie ma możliwości wejść na dach żeby zamontować antenę, gdyż " może to uszkodzić pokrywę dachu, i najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie do jednej z dwóch telewizji kablowych dostępnych w bloku". Teraz gdy jest już DVB-T, na blokowisku jest wysyp anten zamontowanych w różny sposób żeby tylko mieć stabilny sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@studiolitek

Ojciec Satelnik nie ma racji (choć wolałbym, żeby miał rację) pisząc, że administracja budynku jest zobligowana do montażu anteny do odbioru DVB-T. Ustawa o cyfryzacji jest w tym przypadku bublem prawnym bo wymusza to rozwiązanie tylko dla nowych budynków.

Płatna sieć odbioru zbiorowego to całkiem co innego i często jest to zmowa administracji z miejscowymi kablówkami, przypuszczam, że nie bezinteresowna.

Jednak członkowie spółdzielni i innych wspólnot mieszkaniowych powinni naciskać na swoich zarządców w tym kierunku bo przypuszczam, że w większości płacą w czynszu za anteny zbiorcze, które obecnie nie działają tak jak powinny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza dyskusja na ten temat wymagałaby zmianę miejsca (off-topic).Dodam więc tylko,że mieszkańcy tworzący wspólnotę mieszkaniową mogą podjąć zwykłą większością głosów każdą zgodną z prawem uchwałę,więc również o zamontowaniu anteny zbiorczej w budynku.Administracja pełni w ich przypadku rolę służebną.Lokatorzy mieszkań spółdzielczych mogą,w przypadku braku zgody zaskarżyć spółdzielnię.Nie można bezkarnie zmuszać lokatorów do płacenia kablówce za udostępnienie sygnału programów,za które ci zapłacili już abonament.

Dopuszczalna jest jedynie opłata konserwacyjna,za utrzymanie sieci.Taką mamy rzeczywistość,że swoje należne nam prawa należy niekiedy sobie wywalczyć...

Internet pęka w szwach od porad na ten temat.Dociekanie,kto ma rację nie jest najważniejszym celem istnienia forum.

Pozdrawiam.

P.S.

Błagam,nie "O.Satelnik",lecz "O.Satelitnik". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest vectra i są 4 programy tvp 1 i 2 polsat i telewizja regionalna, ale analog więc jakość tragiczna.

 

U każdego w mieszkaniu są 2 gniazdka. 1 z vectry a 2 były azart (kiedyś były anteny na dachu).

 

Czy byłaby możliwość puścić sygnał z dachu do tego gniazdka azart ??

 

Jaka musiałaby być antena?? Jaki wzmacniacz żeby obsłużył 33 mieszkania.

 

Jaki mniej więcej byłby koszt i czy jest to realne na tych starych kablach, które mają pewnie tyle lat co blok ~ 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien czy kazdy ma gniazdo w mieszkaniu anie usunął np. podczas remontu ponieważ tam sygnał szedł przelotowo na chłopski rozum połoczenie szeregowe brak lub nie stabilne łacze np. pana na oststanim pietrze i nikt w pionie nie ma sygnału to raz , byś musiał zlokalizować czy czasmi nie masz przemienników jakieś starej skrzyni od azartu . teraz co do akcesori to by ci polecił taki zestaw : antena Televes dat Boss HD 790 , Wzmacniacz Telkom Telmor WWK-861 , oraz rozgałęźniki TV/SAT 8x1 DSE SSP1-8 sztuk 4 i jeden jakiś np. 4 x 1 , co do kosztów np. tych podzespołów musisz sie zorientować w swoim miescie po ile te rzeczy maja co np. ci zaproponowałem , no mozna spróbwać na strych kablach jeśli to czarny koncentryk z cieniutką żyłą to powinno chodzić tylko był dał nowe kable dobrej jakości Trischeld od anteny do wzmacniacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco.

Ze skrzynki Azart lecą 3 kable (3 piony kable białe) więc powinien wystarczyć 1 rozgałęźnik. Ten wzmacniacz, który wymienił daras1980 wystarcza niby dla 20 użytkowników (w klatce 33 mieszkania), kabli nie ma szans wymienić (tych ze skrzynki co lecą do mieszkań).

 

W skrzynce Azart są: Astronaut AL 308 FC; Amplifer WSV 829P; Wzmacniacz kanałowy WTV-60; Przemiennik kanałowy PTU-25.

Podejrzewam, że nic z w/w. elementów nie można wykorzystać. Dodam że na maszcie na którym miałaby znajdować się antena są anteny nadawcze WIFI 5 GHz oraz 2.4 Ghz (czy to nie są jakieś przeciwskazania ??)

 

Gdyby chodziło o elementy, które wymienił daras1980 to byłoby do przełknięcia kwotowo, ale trzeba by się upewnić czy wszyscy mają gniazda w mieszkaniach oraz przede wszystkim czy zadziała na starych kablach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

okablowanie starej sieci AZART nie przeniesie sygnałów w używanym przez DVB-T IV i V paśmie UHF,dlatego m.in używano

przemienników na niższe kanały,należy je W CAŁOŚCI bez litości wymienić,jak również gniazda z odgałęźnikami na rezystorach. :(

Ekranowanie używanych kiedyś przewodów jest na dzisiejsze wymagania wirtualne,ich tłumienie rośnie gwałtownie wraz z częstotliwością

i nie pomoże tu żaden wzmacniacz.

Również gniazda należy wymienić na nowej generacji gniazda przelotowe,lub użyć odgałęźników o stopniowanym tłumieniu.

Pozdrawiam.

P.S.

Na stronie:

www.dipol.com.pl

masz przykłady różnych instalacji,w tym zbiorowych,poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest vectra i są 4 programy tvp 1 i 2 polsat i telewizja regionalna, ale analog więc jakość tragiczna.

Poza TVP1, TVP2, programem regionalnym i Polsatem powinieneś mieć jeszcze co najmniej TVN, TV4 i TV Puls. Takie są wymogi i te programy muszą być w każdym pakiecie dostępne u każdego operatora. Przeszukaj ponownie programy, być może masz je dostępne w analogu tylko na innych częstotliwościach. Jeśli ich nie ma zgłoś problem do Vectry, tam też powinieneś zgłosić usterkę dotyczącą złego odbioru.

 

Co do starego azartu koszta jego reanimacji nie będą niestety małe. Wariant z zachowaniem starego okablowania i wykorzystaniem nowoczesnych przemienników kanałowych UHF--> VHF regenerujących sygnał cyfrowy to tysiące zł do tego nie ma pewności czy piony nie są przerwane, bo np. ktoś podczas remontu wyciął kabel na swoim piętrze więc takie rozwiązanie moim zdaniem odpada. Rozwiązanie zalecane to wy[beep]e wszystkiego co pozostało po starym azarcie poza masztem jeśli ten jest w dobrym stanie i zbudowanie wszystkiego od zera śladem starej instalacji lub np. po elewacji budynku. Na dachu potrzebna jest co najmniej jedna antena kierunkowa na UHF i dodatkowo jakaś antena radiowa by się też przydała, do tego nowy wzmacniacz budynkowy. Podejścia co do samego okablowania są w zasadzie dwa od zawsze: multitapy, oddzielny kabel do każdego mieszkania i wszędzie gniazda końcowe RTV bądź jeden kabel na pion i w każdym mieszkaniu gniazda przelotowe RTV o odpowiednio dobranym tłumieniu, w ostatnim mieszkaniu pion zakończony terminatorem linii. Pierwsza opcja jest lepsza bo dość łatwo można ją w przyszłości rozbudować o zbiorczy sygnał satelitarny (wymiana gniazd na RTV/SAT i dołożenie multiswitcha oraz anteny satelitarnej), w opcji drugiej nie ma możliwości dołożenia sygnału satelitarnego. Co do samej anteny to też polecam coś ze stajni Televesa ze względu na porządną konstrukcję i solidne wykonanie. Te anteny nie "zgniją" i nie rozlecą się po trzech latach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...