Skocz do zawartości
  • 0

Dekoder 60hz


VIRUS254
 Udostępnij

Pytanie

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czy masz TV z USA, który nie obsługuje 50 Hz? Bo jeśli Twój TV obsługuje 50 Hz, to pytanie 2: czy w ogóle wiesz co robisz? W Europie i w Polsce wszystkie kanały są nadawane albo 720p 50 Hz albo 1080i 25 Hz. Jeśli kupisz odbiornik obsługujący 60 Hz i tak go ustawisz, to pojawi się "konflikt" częstotliwości odświeżania między tym, co jest nadawane, a tym, co próbujesz wyświetlić i dostaniesz obraz z zaburzoną płynnością (co może być mniej lub bardziej widoczne w zależności od sprytu samego TV), bo skądś te brakujące 5/10 Hz trzeba sztucznie dorobić. Najłatwiej problem będzie można zaobserwować na poziomych paskach przewijania na kanałach informacyjnych.

 

Korzystanie w Polsce/Europie z TV 60 Hz to błąd. Jeśli musisz w to brnąć, bo masz taki TV, który 50 Hz nie wyświetli, to 60 Hz wspierają choćby Fergusony Ariva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niekoniecznie musi korzystać z telewizora. W niektórych monitorach da się podłączyć niektóre urządzenia hdmi przez przejściówkę hdmi -> dvi (sprawdzone u siebie :D działa), ale koniecznie należy ustawić format 720p60 lub 1080p60. Niemal wszystkie monitory sprzedawane w Europie, które posiadają gniazdo hdmi, obsługują częstotliwości odświeżania od 48Hz, bez znaczenia czy obraz jest z przeplotem czy bez. Generalnie przed sprowadzaniem produktu z poza Europy należy dokładnie sprawdzić jakie standardy posiada urządzenie, a najgorzej jest właśnie ze sprowadzaniem urządzeń z USA.

 

Każda konwersja liczby klatek/sek będzie się wiązała z degradacją jakości i płynności obrazu, wyjątek może stanowić jedynie podwajanie/potrajanie/.. klatki obrazu. Wiele dostępnych na rynku urządzeń pozwala na ustawienie wyjścia 60Hz, w tym przytoczony Ferguson Ariva, jednak obraz nie jest w żaden sposób przetwarzany, co objawia się jego drganiem. Zamiast tego można pomyśleć o kupnie urządzenia, które przetworzy nam obraz z odświeżaniem 50Hz na 60Hz. Takie urządzenia dają obraz o lepszej jakości, ale są bardzo trudno dostępne w kraju. Można znaleźć na ebay, wpisując w wyszukiwarce np. "hd pal ntsc video converter".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Źle kombinujesz - to nie jest jak z rozdzielczością, że im więcej Hz tym lepiej. Dobrze wygląda wyłącznie wielokrotność 25 Hz (przeplot) lub 50 Hz (bez przeplotu). 60 Hz jest efektem zaszłości historycznej 30 Hz (dokładnie: 29,97) w USA z analogowego NTSC. Jeśli puścisz materiał, który nie jest tak przygotowany (a TV w Polsce i Europie - nie jest), to jego jakość będzie zdegradowana (lekkie drganie, problemy z płynnością). Jeśli to ma być tylko eksperyment - szkoda kasy. Jednocześnie ustawianie w tunerach obrazu na 60 Hz jest jednym z najczęstszych błędów w konfiguracji, ponieważ użytkownikom wydaje się, że tak jak w rozdzielczości im więcej tym lepiej.

 

Tak w uproszczeniu: te wartości w Hz oznaczają ile klatek w sekundzie jest przesyłanych. No i teraz jeśli masz obraz przykładowo 25 Hz, to przy wyświetlaniu ustawionym na 50 Hz jest super, bo każda klatka zostanie zdublowana i w każdej sekundzie rozkłada się to równomiernie. Przy 60 Hz ten sam obraz zostanie podwojony do 50 Hz i zostaje nagle 10 nadmiarowych klatek (0,1 sekundy) z którymi nie wiadomo co TV ma zrobić, nie ma ich, nie ma ich jak zdublować z tego co jest, bo będzie to nierównomierne w sekundzie (część klatek będzie powielona, część nie), ale nie ma innego wyboru. I w efekcie posypie się płynność oraz na obrazie w przeplocie będziesz mieć drganie poziomych linii (w zależności które klatki zostaną zdublowane). Są to efekty subtelne, ale dobre oko to dostrzeże. Nie ma sensu kombinować.

 

Jak cierpisz na nadmiar kasy - Ferguson Ariva 60 Hz ma, ale naprawdę odpalenie 60 Hz w Polsce/Europie nie ma żadnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

Co nbox'a - no cóż jak jest w nim słabiutki procesor STi.... - co potwierdza się np. w przypadku XBMC na RaspberryPi - 60Hz na nagraniu z satelity i są kłopoty np. wykonaniem seek'a. Czyli możliwości procesorów w tunerach są istotne - niestety dedykowany [beep] ma najgorszy badziew wstawiany - no cóż monopol.

 

A do kineskopu problemem migotania jest zazwyczaj interlace i brak poprawnego impulsu wyrównawczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...