Jump to content
shocco

Jakość kanałów TVP w MUX3 po 15 lutego

Jak oceniasz jakość nadawania kanałów TVP na MUX3 po zmianach wprowadzonych 15 lutego br.?  

63 members have voted

1. 1. Jak oceniasz jakość nadawania kanałów TVP na MUX3 po zmianach wprowadzonych 15 lutego br.?

• jakość techniczna kanałów poprawiła się
      2
    • jakość techniczna kanałów nieco spadła
      20
    • jakość techniczna kanałów drastycznie spadła
      28
    • jakość techniczna kanałów nie uległa zmianie
      14

Recommended Posts

Jak wy oceniacie obecną jakość kanałów Telewizji Polskiej na multipleksie trzecim po zmianach, jakie zaszły 15 lutego :?:

To oczywiste, jakość wszystkich kanałów uległa wyraźnemu pogorszeniu. Tylko ludzie z wadami wzroku lub ze starym sprzętem, tej różnicy nie dostrzegają. Inna sprawa, że niektórym to pasuje - ale nie mnie. Gdyby nie HbbTV, TVP ABC i mux lokalny (Stars TV), odłączyłbym w tym momencie antenę naziemną i został tylko przy Multimedii. Kablówka ma znacznie lepszą jakość większości kanałów od TVP.

Chyba najbardziej pasuje "jakość techniczna kanałów nieco spadła" i na tą odpowiedź postawiłem.

Nie znam się na tym, nie mam sprzętu do mierzenia a do tego na jednym oku mam kataraktę. :D Ponieważ nie ma takiej opcji, więc nie głosowałem. :/

To ja mam wady wzroku i stary sprzęt (telewizor LCD z 2011 roku jest stary :P?) , jeżeli nie widzę tej tragedii co niektórzy. Dodatkowo widziałem obraz tyle, że z tunera na telewizorze 42 cale podczas olimpiady i też jakiejś wielkiej tragedii nie widziałem. Może chwilami lekkie pogorszenie było przy dynamicznych scenach, ale wybaczcie nie patrzę w telewizor, żeby tylko wypatrywać pikseli. Pozostałe kanały w SD też nie są złe.

Odnosząc się się jeszcze do starych telewizorów, to podobno technika idzie do przodu, więc na nowych powinno być lepiej a wychodzi na to, że jest odwrotnie.

Możliwe też, ze konfiguracja mux-ów na różnych obiektach jest inna, ale to raczej niemożliwe.

@railroad:

Twoja sprawa, że ci taka jakość odpowiada. Być może nigdy nie widziałeś obrazu naprawdę dobrej jakości i zdążyłeś przyzwyczaić się do tego, co masz. Ale faktem jest, że jakość kanałów z MUX-3 uległa pogorszeniu. Proponuję, porównaj sobie sygnał TVP1 HD z DVB-T do satelity (bitrate 2x wyższy) lub najlepiej kablówki z dosyłem przez światłowód (3x wyższy bitrate, obraz nierzadko ma 12 Mbit/s). Koniecznie podczas native HD i dynamicznych scen. Na pewno zobaczysz różnicę. I tu nie liczy się doszukiwanie się pikseli, tylko komfort oglądania. Obraz bez pikseli, zamazań i "mgły" ogląda się 2 razy przyjemniej. Konfiguracja MUX-3 w całej Polsce jest na pewno taka sama.

Dla Twojej informacji mam dostęp również do TVP1 HD i TVP2 HD z satelity więc sobie mogę porównywać. Wyraziłem tylko swoje zdanie tak jak Ty je wyraziłeś. Może i mi to odpowiada, może nie.

Guest dreamslon

zbytniej roznicy nie zauwazylem, wiec tragedii niema,ale zawsze moglo byc lepiej :)...

@draco...nie wiem jak teraz ale ostatnio jak bylem u rodzicow w TM to MM serwowala rzeznie zamiast HD,widac ze sie cos poprawilo...przekonam sie niebawem ;)

@railroad:

Być może nigdy nie widziałeś obrazu naprawdę dobrej jakości i zdążyłeś przyzwyczaić się do tego, co masz..

Być może należysz do grupy osób która na siłę wypatruje pikseli na ekranie, kiedyś była analogowa telewizja i nikt nie narzekał.

Robiłem próby z nagrywaniem z TVP 1 i 2 HD na USB wcześniej potrafiło nagrać 40 min.Po zmianie nawet 60 min. :lol2: czyli spadła jakość .Posiadam 14 calowy Tv i nawet nie zauważyłem zmiany , natomiast wujek ma chyba 40 i widać niestety rozmyty obraz .

Specjalnie nie ma się co dziwić że jakość "siadła" bo skoro jeszcze jeden kanał trzeba wcisnąć na mux to robi się to przez obniżenie jakości reszty. Wiadomo, że jeżeli ktoś ogląda telewizję na telewizorze 40 cali i więcej to powinno się zadbać o dostęp do prawdziwego HD, bo nie po to to jest :D pamiętam, jeszcze pare lat temu ludzie kupowali dużą plazmę a potem oglądali na tym analogową 1,2 i polsat :D

Moim zdaniem jakość techniczna kanałów poprawiła się, jak na to co zostało upchane do MUX 3.

Ja wybrałem opcje jakość kanałów nieco spadła, bo widać, że się obniżyła a na pewno nie wzrosła.

W mojej ocenie jakość drastycznie spadła. Obraz na TVP 1 HD i TVP 2 HD jest po prostu rozmyty. Dno i sześć metrów mułu pod spodem. Już niemieckie kanały SD wyglądają znacznie lepiej niż nasze "HD". :brawo:

Przesadzacie. Kanały HD TVP nie wyglądają dramatycznie. Jakość oczywiście nieco spadła. Można było od razy wprowadzić DVB-T2. Nie dość że kanały HD TVP ładnie by wyglądały to mogły by jeszcze wrzucić inne (np. Dokument, Seriale).

Masz racje. Nie jest źle, tylko wprowadzanie systemu DVB-T2 w Polsce jest głupim pomysłem zwłaszcza, że ludzie sobie pokupowali sprzęt DVB-T MPEG4

Powinni natychmiast wprowadzić wytyczne zakazujące sprzedaży nowych telewizorów bez DVB-T2. Wtedy to miałoby sens. No i oczywiście ustalić że druga dywidenda będzie właśnie w DVB-T2.

I co ten zakaz by dał? W Polsce wprowadzono DVB-T MPEG-4 i taki standard obowiązuje przez najbliższe lata. Na innym forum wyjaśniono dlaczego nie wprowadzono DVB-T2.

Poza tym raczej małoprawdopodobne co też już napisano, że jeżeli kiedyś wprowadzą DVB-T2 to będzie to H264, a taki standard obsługują obecne telewizory. Raczej będzie to przymiarka do HEVC, więc i tak tuner będziesz dokupował.

No cóż, nie pomyśleli o DVB-T2... A ponoć kiedyś mówili że kolejne Muxy chcą w DVB-T2... Ciekawe kto by nagle zaczął kupować nowe sprzęty...!?

1

Dokładnie :) Jak mają uruchamiać kolejne Muxy to tylko w MPEG4 DVB-T, używając przykładowo innych modulacji i rozwiązań aby można pomieścić więcej kanałów