Skocz do zawartości

Monitorowanie pasma (multipleksów) DVB-T


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewne pytanie ogólne odnośnie sprzętu do naziemnej telewizji cyfrowej a mianowicie czy spotkaliście się z sytuacją że po zatwierdzeniu danej opcji tuner DVB-T informuje o zmianach na multipleksach i w związku z tym proponuje ponowne wyszukiwanie stacji. Ostatnio z tego co zauważyłem taką opcje dodano w najnowszym software do "mojego" tunera Opticum STB HD N1 a polega na tym że po wprowadzeniu danych zmian na multipleksie tuner od razu wyświetla informacje o dokonanych zmianach (wyświetla informacje że na multipleksach zostały dokonane zmiany w związku z czym lista nie może być aktualna) i proponuje re-instalacje listy kanałów w tunerze. W związku z tym chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja w waszych set-top-boxach czy telewizorach z wbudowanym DVB-T a mianowicie czy one tak jak mój Opticum HD N1 wyświetlają informacje o zmianach, zmiany wprowadzają samoczynnie czy w ogóle ignorują fakt zmian na multipleksach. Zapraszam was do rozmowy na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wymaganiach dla odbiorników cyfrowej tv naziemnej jest zapis, że powinny one dokonywać codziennej automatycznej aktualizacji. Jest to zapisane na 16-tej stronie dokumentu: http://static.cyfryzacja.gov.pl/files/documenty/SPECv061.pdf W telewizorach jest często opcja włączenia automatycznej aktualizacji programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dowolnie, tak, jaka jest fantazja programisty... Jedne sprzęty mają tylko automatyczną aktualizację (której użytkownik nie może wyłączyć), inne umożliwiają wybór pomiędzy automatyczną aktualizacją, a powiadamianiem albo ignorowaniem zmian, w końcu są i takie, które umieją tylko i wyłącznie ignorować wszystko. A, żeby było jeszcze ciekawiej - oczywiście wszystko zależy od softu (firmware'u) odbiornika - dla różnych wersji softu dany odbiornik może mieć różne możliwości w tym względzie. Ot, jak to w życiu...

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie odbiornik sam wykrywa zmiany na już złapanych multipleksach. Nie ma komunikatu, acz kolejność kanałów zostaje uporządkowana według: 1) częstotlwość multipleksu, 2) to już nie wiem, pewnie według ustawień kolejności przez nadawcę danego multipleksu, i trzeba poustawiać je ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie pojęcie jak LCN- (Logical Channel Number). Oznacza to, że odbiorniki podczas automatycznego strojenia powinny automatycznie umieścić dostępne programy na odpowiednich pozycjach. A to gdzie co leży zależy od nadawcy-pewnie właściciele nadawanych kanałów się dogadują albo emitel ma jakąś swoją metodologię własną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...