Skocz do zawartości

Prawa i komentatorzy w polskich stacjach sportowych


lukas_k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Artek chyba nie znasz zapisów umowy nowej. Mofgą odsprzedać do kanału kodowanego, w sumie się zgadza..

Skoro sam znasz to się podziel z nami.Bo była mowa że wykupili pełny pakiet i mogą odsprzedać sublicencje tam gdzie im się podoba i dlatego tak dużo zapłacili za te prawa.

Wystarczy czytać ze zrozumieniem komunikaty oficjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja też czytam. W komunikatach było napisane, że nc+ nabyła pełen pakiet jedynie to transmisji na kanałach kodowanych. Mogą odsprzedać licencję, ale innym kanałom kodowanym. Ostatnio było tak, że n nabyła prawa do transmisji w kanałach kodowanych i otwartych i pakiet otwarty odsprzedała. Wcześniej było tak, że pakiet odkodowany kupowało osobno TVP. Teraz nc+ kupiło tylko pakiet dla kanałów kodowanych a pakietu odkodowanego nie kupił nikt i nie wiadomo, czy ktoś jeszcze kupi i czy w ogóle była opcja kupna takiego pakietu. Pakiet dla nc+ przewiduje jedynie transmisje meczów polskich zespołów i meczu finałowego w kanale otwartym, bo do tego zmusza polskie prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dalej jest do kupienia, może go w ogóle nie było, może nc+ kupiło pakiet kodowany z zastrzeżeniem, żeby nie sprzedawać pakietu otwartego nikomu. Wiesz, jest dużo atrakcyjnych praw, tylko większość jest droga i ostatnio większość przetargów wygląda tak, że zgłasza się jeden zainteresowany albo żaden jak przy Lidze Europy. Wyjątkiem jest Ekstraklasa, reszta nie jest na tyle atrakcyjna, żeby wydawać na nie kosmiczną kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli byl to TVP nie miał kasy, a Polsat chyba interesu pewnie by pokazywać po 1 meczu skoro i tak full ma konkurencja. No i kwestia ceny.

 

Wolałbym żeby to nie było nc+ ze względu na slabiutki dostęp poza telewizją. Oni to chyba na sredniowieczu się zatrzymali. Patrząc na Puchar Polski w Polsacie to jest kilka opcji. Mozna wykupić jeden mecz za 5 zl na Ipli, albo pakiet sport itd. Znając Solarza to pewnie zrobiłby coś podobnego jak z eliminacjami euro:cały pakiet za 100/200 zl albo 15/20 zl co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dalej jest do kupienia, może go w ogóle nie było, może nc+ kupiło pakiet kodowany z zastrzeżeniem, żeby nie sprzedawać pakietu otwartego nikomu. Wiesz, jest dużo atrakcyjnych praw, tylko większość jest droga i ostatnio większość przetargów wygląda tak, że zgłasza się jeden zainteresowany albo żaden jak przy Lidze Europy. Wyjątkiem jest Ekstraklasa, reszta nie jest na tyle atrakcyjna, żeby wydawać na nie kosmiczną kasę.

W komunikatach było że LM w NC+ na wyłączność czyli wynika że mają pełne prawa.Aż nie chce mi sie wierzyć że nie było pakietu dla tv otwartych a LE jest NC+ zainteresowana i cały czas podobno negocjują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie jest w tym, że ludzie nie rozumieją, tylko mają krótką pamięć. To o czym piszę było w praktycznie każdym komunikacie prasowym.

Co do LE to jednak trochę ciężko przychodzi Ci kojarzenie faktów. Tak, nc+ jest zainteresowana LE. Tak, pewnie w końcu ją kupią. Ale mój przykład tego nie dotyczył. Jeszcze parę lat temu przetargi wyglądały tak:

1. Właściciel praw do ligi X chciał powiedzmy 50 milionów za kontrakt.

2. nc+ mówiło: OK, dajemy 50 milionów.

3. Polsat mówił: damy 55 milionów.

4. nc+ powiedziało: damy 60 milionów.

5. Polsat mówił: OK, nie damy więcej.

 

Teraz nie ma kasy i ten dialog wygląda tak:

1. Właściciel praw - to kosztuje 50 milionów.

2. Polsat: nie stać nas, nie kupujemy.

3. nc+: fajny produkt, ale nie za tę kasę.

4. Negocjacje tkwią w martwym punkcie.

5. Po jakimś czasie pojawia się propozycja: dajcie 40 milionów i macie.

6. nc+: nie, 30 milionów i wyłączność.

7. Itp itd, mogą się albo dogadać twierdząc, że te 30 milionów lepsze niż 0 albo olać temat twierdząc, że poniżej pewniej wartości nie zejdą.

 

Co do LM to negocjacje mogły wyglądać tak jak o tym wspomniałem w drugim przypadku - nc+, które jako jedyne może dać odpowiednią kasę za LM powiedziało: bierzemy, ale na wyłączność. Albo po prostu właściciel praw stwierdził, że to produkt premium i nie sprzeda go do otwartej tv i już.

 

Podobnie może być w przypadku Ekstraklasy. Być może nc+ da jeszcze więcej kasy niż ostatnio pod warunkiem, że będzie to u nich na wyłączność poza paroma tam spotkaniami w otwartej tv. Może też zrobić tak, że puści nSport albo jakiś inny kanał do Polsatu i tam będzie puszczać pojedyncze spotkania LM czy Ekstraklasy. Zarobi jakąś kasę za udostępnienie kanału iluśtam abonentom, część spotkań będzie udostępniona nie tylko abonentom kablówek jak teraz ale też abonentom CP.

 

Ale to tylko luźne rozważania. Nie wiemy jak jest.

 

Z rzeczy pewniejszych to należy się spodziewać, że LM nie będzie w otwartej telewizji w najbliższych latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negocjacje są twarde,ale ja tu nie byłbym pewny,że jest tak jak mówisz. Generalnie stacje chyba więcej,a nie mniej płacą za prawa. Przykład igrzyska olimpijskie: http://www.skijumping.pl/news.php?pokaz_news=16204

Teraz też wydaje się pewna rekordowa kwota za Ekstraklasę, czemu może służyć rozparcelowanie praw, więc w sumie zbiorą więcej aniżeli od jednego podmiotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory płaciły więcej, ale widać wyraźny bunt już od roku, kiedy to przetarg na Serie A został rozstrzygnięty na ostatnią chwilę. Ekstraklasa jest jednym z tych produktów, który każdy chce mieć za wszelką cenę, więc tu sprawa będzie wyglądała inaczej. Natomiast już przetarg na LE wyraźnie przebiega według tego schematu (co oczywiście nie oznacza, że schodzą z ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetargi rozstrzygnięte w ostatniej chwili to żadna nowość jeśli chodzi o NC+.Ekstraklasę może i każdy chce ale stać na nią tylko nielicznych.Choć jak teraz pakiety są mocno rozdrobnione może się to zmieni.

No właśnie a przetargi rozst[beep]ne na ostatnią chwilę to takie, w których nie było wcześniej satysfakcjonującej oferty. To, że jest coraz więcej takich przetargów pokazuje tylko, że stacje oszczędzają. I nawet jeśli był do kupienia pakiet otwarty na LM to chętni mogli powiedzieć "stop", bo produkt owszem atrakcyjny, ale nie za tę kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z przetargów rozst[beep]nych na ostatnią chwilę to ja pamiętam raczej ligi.Kiedyś z tego co pamiętam to nawet pierwszych kolejek nie było z francuskiej no i włoska.Podobno za te ligi sporo cenią a jaka atrakcyjność?Można było nawet dziś ocenić Fiorentina-Roma czy AS Saint-Etienne-PSG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artek chyba nie znasz zapisów umowy nowej. Mofgą odsprzedać do kanału kodowanego, w sumie się zgadza..

Skoro sam znasz to się podziel z nami.Bo była mowa że wykupili pełny pakiet i mogą odsprzedać sublicencje tam gdzie im się podoba i dlatego tak dużo zapłacili za te prawa.

 

Dokładnie. Nikt oprócz szefostwa nie zna zapisów umowy, ale w redakcji się o tym rozmawia i dyskutuje czy odsprzedać czy nie :P

 

@czerstwy, nie oceniaj po jednym meczu. W tym sezonie Ligue1 jest superancko ciekawa, przecież w LaLiga nie raz derby Madrytu zawodzły. W BPL tez sa slabsze mecze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artek1008 po jakim jednym meczu?Jeden lub dwa oglądam z kolejki.Dziś początek oglądałem Fiorentina-Roma zmieniłem na francuską i wytrzymałem 35 minut.Na szczęście Valencja-Sevilla był dość ciekawy.To że ciekawie jest w tabeli w lidze francuskiej to nie znaczy że są ciekawe mecze.Bo jest ich jak na lekarstwo już nie pamiętam kiedy oglądałem dobry i ciekawy mecz w tej lidze.Ostatnio już chyba Serie A jest bardziej atrakcyjna choć to co ostatnio gra Inter czy Milan woła o pomstę do nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z przetargów rozst[beep]nych na ostatnią chwilę to ja pamiętam raczej ligi.Kiedyś z tego co pamiętam to nawet pierwszych kolejek nie było z francuskiej no i włoska.Podobno za te ligi sporo cenią a jaka atrakcyjność?Można było nawet dziś ocenić Fiorentina-Roma czy AS Saint-Etienne-PSG.

Z francuską to było tak, że do pierwszego meczu nie było wiadomo czy mają prawa i weszli wraz z pierwszym meczem bez żadnej informacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artek1008 po jakim jednym meczu?Jeden lub dwa oglądam z kolejki.Dziś początek oglądałem Fiorentina-Roma zmieniłem na francuską i wytrzymałem 35 minut.Na szczęście Valencja-Sevilla był dość ciekawy.To że ciekawie jest w tabeli w lidze francuskiej to nie znaczy że są ciekawe mecze.Bo jest ich jak na lekarstwo już nie pamiętam kiedy oglądałem dobry i ciekawy mecz w tej lidze.Ostatnio już chyba Serie A jest bardziej atrakcyjna choć to co ostatnio gra Inter czy Milan woła o pomstę do nieba.

 

Złe mecze oglądasz. Ja przynajmniej w Ligue1 znajduje swa ciekawe mecze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...