Skocz do zawartości

Prawa i komentatorzy w polskich stacjach sportowych


lukas_k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Będziesz płacił 2, 3 x tyle za to samo i dalej się cieszył jaki kontent premium abonujesz...

4 minuty temu, kingofsouth napisał:

25 lat,  było PL.

Udało im się obronic jeden prawa. Ciekaw jestem , czy Ekstraklasę obronią 😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak. Ja akurat NBA nie oglądam, ale generalnie nie ma się czym przejmować. Zobaczycie, że i tak finalnie wszystkie najważniejsze transmisje z Premier League i Bundesligą włącznie będę dostępne w CANAL+ :-)

Spójrzmy prawdzie w oczy... NENT, wydając 2 mld euro na te ekskluzywne prawa mocno przeszarżował i będzie zmuszony do tego, żeby wyjść z tymi transmisjami poza streaming. Po pierwsze dlatego, że wiele gospodarstw w Polsce nie ma możliwości technicznych do bezproblemowego oglądania streamingu. Po drugie dlatego, że z samego streamingu NENT nie wyjdzie finansowo na swoje - ludzie w przerwie między sezonami będą mogli zawieszać subskrypcje. Po trzecie, transmisje sportowe to nie są filmy i robienie na siłę "sportowego Netflixa" nie ma sensu. O ile VOD był światowym strzałem w dziesiątkę, o tyle sport na żywo był, jest i zawsze będzie domeną telewizji linearnej, czy to się komuś podoba, czy nie :)

Oczywiście mam na myśli streaming legalny, bo ten nielegalny i darmowy pewnie będzie dalej kwitł w najlepsze. Natomiast domeną wszystkich sportowych transmisji streamingowych jest kilkunasto/kilkudziesięciosekundowe opóźnienie, co w przypadku transmisji sportowej na żywo jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Jeśli chodzi o CANAL+, najlepszą opcją jest przedłużenie umowy tylko na rok, a po roku kolejne udane negocjacje tak, by kanały LINEARNE Viasat Sport z Bundesligą i Premier League otrzymać w przystępnej cenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym NBA to jest sukces większy, niż się wielu wydaje. Liga jest bardzo niechętna do sprzedawania praw dla telewizji do Europy. Dużo bardziej chętni są do promowania swojego League Passa dostępnego w internecie. Dlatego nie ukrywam wiadomość bardzo mocno mnie zaskoczyła, bo już poprzednie przedłużenie praw było szalenie trudne i w zasadzie z gatunku tych "niemożliwych".

Osobiście bardzo się cieszę, bo Canal+ całkiem nieźle wywiązywał się z umowy i większość interesujących spotkań była dostępna w TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CashBackPlease napisał:

Powiem Wam tak. Ja akurat NBA nie oglądam, ale generalnie nie ma się czym przejmować. Zobaczycie, że i tak finalnie wszystkie najważniejsze transmisje z Premier League i Bundesligą włącznie będę dostępne w CANAL+ :-)

Spójrzmy prawdzie w oczy... NENT, wydając 2 mld euro na te ekskluzywne prawa mocno przeszarżował i będzie zmuszony do tego, żeby wyjść z tymi transmisjami poza streaming. Po pierwsze dlatego, że wiele gospodarstw w Polsce nie ma możliwości technicznych do bezproblemowego oglądania streamingu. Po drugie dlatego, że z samego streamingu NENT nie wyjdzie finansowo na swoje - ludzie w przerwie między sezonami będą mogli zawieszać subskrypcje. Po trzecie, transmisje sportowe to nie są filmy i robienie na siłę "sportowego Netflixa" nie ma sensu. O ile VOD był światowym strzałem w dziesiątkę, o tyle sport na żywo był, jest i zawsze będzie domeną telewizji linearnej, czy to się komuś podoba, czy nie :)

Oczywiście mam na myśli streaming legalny, bo ten nielegalny i darmowy pewnie będzie dalej kwitł w najlepsze. Natomiast domeną wszystkich sportowych transmisji streamingowych jest kilkunasto/kilkudziesięciosekundowe opóźnienie, co w przypadku transmisji sportowej na żywo jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Jeśli chodzi o CANAL+, najlepszą opcją jest przedłużenie umowy tylko na rok, a po roku kolejne udane negocjacje tak, by kanały LINEARNE Viasat Sport z Bundesligą i Premier League otrzymać w przystępnej cenie ;)

Bingo, strzał w dziesiątkę 🎯, w tym kraju nie ma szans utrzymać się tylko ze sportowego striminingu. Albo V Sport, albo u nas umoczą. 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nawet nie wiemy, kogo zatrudnił - poza Wilkowiczem. Jedno, co wiem, to że ich konsultantem na etapie samych początków był Radek Jaworski - dawny dyrektor komunikacji Eurosportu, teraz prowadzi swoją agencję PR. Ale jakoś ostatnio przestał podawać dalej na Twitterze info z NENT, co robił wcześniej - może po prostu jego rola zakończyła się po zatrudnienia Wilkowicza.

Edytowane przez Vojthas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2021 o 16:34, kingofsouth napisał:

Gdzie , było pisane , ze NBA w Viaplay? Możesz podesłać linka , nie mogę znaleźć.

W żadnym kraju Viaplay nie ma w swojej ofercie NBA. Mają NHL, MLB i UFC.

W dniu 14.07.2021 o 16:57, CashBackPlease napisał:

Powiem Wam tak. Ja akurat NBA nie oglądam, ale generalnie nie ma się czym przejmować. Zobaczycie, że i tak finalnie wszystkie najważniejsze transmisje z Premier League i Bundesligą włącznie będę dostępne w CANAL+ :-)

Spójrzmy prawdzie w oczy... NENT, wydając 2 mld euro na te ekskluzywne prawa mocno przeszarżował i będzie zmuszony do tego, żeby wyjść z tymi transmisjami poza streaming. Po pierwsze dlatego, że wiele gospodarstw w Polsce nie ma możliwości technicznych do bezproblemowego oglądania streamingu. Po drugie dlatego, że z samego streamingu NENT nie wyjdzie finansowo na swoje - ludzie w przerwie między sezonami będą mogli zawieszać subskrypcje. Po trzecie, transmisje sportowe to nie są filmy i robienie na siłę "sportowego Netflixa" nie ma sensu. O ile VOD był światowym strzałem w dziesiątkę, o tyle sport na żywo był, jest i zawsze będzie domeną telewizji linearnej, czy to się komuś podoba, czy nie :)

Oczywiście mam na myśli streaming legalny, bo ten nielegalny i darmowy pewnie będzie dalej kwitł w najlepsze. Natomiast domeną wszystkich sportowych transmisji streamingowych jest kilkunasto/kilkudziesięciosekundowe opóźnienie, co w przypadku transmisji sportowej na żywo jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Jeśli chodzi o CANAL+, najlepszą opcją jest przedłużenie umowy tylko na rok, a po roku kolejne udane negocjacje tak, by kanały LINEARNE Viasat Sport z Bundesligą i Premier League otrzymać w przystępnej cenie ;)

Mylisz się kolego, albo chcesz się mylić 😀. Mówisz, że opóźnienie jest niedopuszczalne, to co powiesz o całej gamie praw tv, które posiada Viaplay w Norwegii, Danii, czy Szwecji. Ludzie wykupują to i oglądają. Nie przeszkadza im jakoś opóźnienie. Teraz chcą to rozszerzyć o kolejne kraje. Gdyby, im się nie opłacało, to by zwinęli interes. Ok, można dyskutować o poziomie internetu w Polsce, ale ja mieszkam w miejscowości 70tys., jest dwóch operatorów kablowych, internet prędkość 300,600, nawet wiecej i generalnie ludzie nie narzekają. Parę lat temu może byłby problem, ale dzisiaj? Być może problemem są jeszcze mniejsze miejscowości, ale jak to się mówi, wszystko wyjdzie w praniu.

Edytowane przez picassopawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, picassopawel napisał:

Mylisz się kolego, albo chcesz się mylić 😀. Mówisz, że opóźnienie jest niedopuszczalne, to co powiesz o całej gamie praw tv, które posiada Viaplay w Norwegii, Danii, czy Szwecji. Ludzie wykupują to i oglądają. Nie przeszkadza im jakoś opóźnienie. Teraz chcą to rozszerzyć o kolejne kraje. Gdyby, im się nie opłacało, to by zwinęli interes. Ok, można dyskutować o poziomie internetu w Polsce, ale ja mieszkam w miejscowości 70tys., jest dwóch operatorów kablowych, internet prędkość 300,600, nawet wiecej i generalnie ludzie nie narzekają. Parę lat temu może byłby problem, ale dzisiaj? Być może problemem są jeszcze mniejsze miejscowości, ale jak to się mówi, wszystko wyjdzie w praniu.

@picassopawel Kolego, myślę że to jednak Ty się mylisz, albo po prostu uskuteczniasz myślenie życzeniowe :-)

Porównywanie rynków skandynawskich do polskiego rynku medialnego jest kompletnie nieprzystawalne. Fakt, że zasadzisz palmę w Grecji i będzie sobie rosła, nie oznacza wcale, że ta sama palma będzie rosła np. w Finlandii ;)

Sport, czy to się komuś podoba czy nie, MUSI być nadawany na żywo i jedynym nośnikiem, który się do tego nadaje, jest ta platforma, która potrafi przekazywać sygnał na żywo bez opóźnień - streaming do takiej na należy i to już teraz jest jednym z głównych argumentów poruszanych na polskich fanpage'ach i forach internetowych w odniesieniu do Viaplay. Co do możliwości technicznych, to że Ty i ja mieszkamy w dużych miejscowościach z dostępem do światłowodu, nie oznacza wcale, że tak mają wszyscy. Jest mnóstwo terenów górskich, wiejskich czy leśnych w Polsce, gdzie ludzie nie tylko nie mają dostępu do światłowodu, ale nierzadko mają problem z dostępem do internetu mobilnego - o tym nie pomyślałeś? ;)

Na takich terenach (a jest ich wiele) sprawdza się wyłącznie satelita i sam zobaczysz, że NENT udostępni dla takich osób kanały linearne z Bundesligą i Premier League w CANAL+ i Cyfrowym Polsacie. Oni się nawet z tym specjalnie nie kryją, ponieważ ich szef powiedział wyraźnie w wywiadzie o chęci współpracy z platformami cyfrowymi i operatorami kablowymi :-)

Reasumując, polski rynek nie jest jeszcze gotowy, ani mentalnie, ani technicznie, na transmisje sportowe za pomocną streamingu, ponieważ rozwój sieci światłowodowej jest wciąż za wolny, a w wielu miejscach najpewniej nigdy się nie pojawi. Dla pocieszenia mogę powiedzieć, że nie jesteśmy w tym sami, ponieważ paradoksalnie w Niemczech z infrastrukturą światłowodową jest jeszcze większy problem, niż w Polsce ;-) 

Poza tym, tak wspomniałem powyżej, NENT srogo przepłaciło za te prawa i żeby im się te 2 mld euro zwróciły, oni muszą na dwóch łapkach poprosić CANAL+, Cyfrowy Polsat i innych operatorów o współpracę, bo w przeciwnym razie popłyną i zwiną się z polskiego rynku szybciej, niż się na nim pojawili :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...