Jump to content
adryjon

Odbiór MUX-L2 (operator: TVT)

Recommended Posts

Stacja TVT wielokrotnie ubiegała się o możliwość nadawania swojego multipleksu MUX L2 z nadajnika RTCN Katowice Kosztowy ale niestety UKE robi im bardzo duże problemy i takiego pozwolenia nie wydała. Nie zapowiada się by coś w tym temacie się zmieniło, u mnie w Rudzie Śląskiej MUX L2 ledwo chodzi :(

Zależy w jakim miejscu w Rudzie Śl. ja nigdy nie złapałem sygnału tego MUX. Ogólnie po przeprowadzce TVS na Kosztowy to chyba nic już tam ciekawego nie zostało.

Znowu brak Tele 5 w MUX L2.... coś operator techniczny nie wyrabia z tym multipleksem....

Eska TV Extra w MUX-L2. Po raz kolejny operator techniczny nie dołożył starań nie podmienił identyfikacji. Oprócz tego cały czas brak dolby audio na 4FUN.TV. Dziwi mnie fakt, że żaden większy nadawca nie zainteresował się tym mux-em, podejrzewam, że dla TVN-u nadawanie w HD na śląsku byłoby czymś pożądanym.

Wg mnie żaden większy nadawca się nie zainteresował ze względu na jednak mały zasięg tego nadajnika i nieraz konieczność dołożenia oddzielnej anteny w celu zapewnienia poprawnego odbioru. Sytuacja ta mogłaby się zmienić po przeniesieniu multipleksu na RTCN Katowice "Kosztowy" i podniesieniu mocy. Czy i kiedy to nastąpi nie wiem.

Co za bezsens włączać stację testowo na 10 dni...? Już mogli zostawić TELE 5, przynajmniej było co oglądać. Szkoda :(

Nadawanie w HD zmniejszyłoby pojemność jaką można "oddać" innym nadawcom więc nie sądzę, że TVT przejdzie prędko na HD. Ponadto uważam, że zbyt częste kombinowanie z zawartością tego multipleksu może być dość irytujące dla odbiorców. Jak wiadomo STB i TV różnie się zachowują, nie zawsze aktualizują listę programów, dodanie/usunięcie programu może powodować "rozsypywanie się" listy. Największym problemem z tym multipleksem jest chyba wciąż mały zasięg i często inny kierunek odbioru niż multipleksów ogólnopolskich (potrzebna druga antena) aby jacyś poważniejsi gracze na rynku byli nim zainteresowani.

Edited by adrian1981

Nie mam odbioru MUX TVT, nie wiem czy tylko Ornontowice padły, czy Rybnik też...

Edited by Misiek.

No właśnie ja też nie mam odbioru MUX L2. Ciekawe czy to tylko testy kanałów TVN czy regularna emisja.

Możliwe, że zmieniono parametry modulacji żeby zmieścić dwa nowe programy w HD i osoby będące dotychczas na granicy odbioru teraz go już nie mają. Osobiście nie mam tego jak zweryfikować.

W pewnym sęsie jest to możliwe ponieważ mi się też nieznacznie pogorszył odbiór bo troche szatkuje.

Być może, choć bitrate wszystkich stacji wydaje się na oko niski, na TVN i TVN 7 bardzo sypie się obraz, jakość wszystkich SD też w dół...

Nie wiem, jakie parametry były wcześniej, teraz są następujące:

FEC 3/4

GI 1/8

16 QAM

Daje to ok. 16,6 Mb/s pojemności, trochę mało jak na 2 kanały HD i 5 SD.

EDIT: U mnie szatkuje, a poziom błędów w TV wynosi 0, jakość 100%... Dziwne :/

Edited by Misiek.

Pojemność MUXu prawdopodobnie jest przepełniona teraz po dodaniu tych dwóch programów w HD (wszystkie dane zwyczajnie się mogą nie mieścić i może obraz się rwać) albo kompresja jest tak duża, że obraz może też wyglądać nieciekawie.

są dwa wyjścia albo wywalić jaki(e)ś kanał(y) albo zwiększyć pojemność kosztem zasięgu bo jakość kanałów jest nieakceptowalna

Teoretycznie ktoś tam jest odpowiedzialny za emisję i teoretycznie ktoś nie powinien w ogóle do tego dopuścić...