Skocz do zawartości

MUX L2 (Telewizja TVT)


adryjon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie więc tak, czyli rozumiem że mogę korzystać bez wzmacniacza i zasilacza będącego przy dekoderze z samym sumatorem który powinien prawidłowo znajdować się obok anteny na dachu, a poprzednio moim błędem był fakt że znajdował się on za daleko anteny, dlatego odbioru praktycznie nie było. Zwory mam już przecięte ponieważ pan w sklepie mi powiedział że jeśli chcę sumować 2 anteny nie korzystając ze zasilacza antenowego to muszą być przecięte, a jeśli ze wzmacniaczem to mam ich nie przecinać. Generalnie anteny muszą być idealnie ustawione miernikiem na nadajniki żeby działało czy sam przy próbie lepszego lub gorszego odbioru po sumowaniu sygnału mogę dokonać ustawienia anten?? Co ciekawe kiedyś jak podłączyłem to sygnału nie miałem ani z jednej ani drugiej antenie a dioda w sumatorze się świeciła na czerwono co oznaczało dobre podłączenie kabli. W wolniej chwili muszę to raz jeszcze przetestować. Bardzo Wam dziękuję za pomoc oraz cenne rady. Zdjęcie mojego sumatora poniżej:

antena5.jpg

Edytowane przez exmartino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być w tym że jak ustawisz antenę idealnie na MUX L2, to też bez problemowo odbierzesz multipleksy ze Skrzycznego, co może powodować czasami pikseloze, co powoduje odbiornik przy odbieraniu na tych samych kanałach przez SFN. Przy wcześniej mojej radzie pisałeś że MUX 2 lekko ścina, a jak wygląda odbiór z kanału K58 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena Opticum AX-1000 ma zysk deklarowany przez producenta 16,5dB z tego co pamiętam w okolicach 44 kanału. Im niższy i wyższy kanał, tym zysk mniejszy. Źródłem Twoich kłopotów z uzyskaniem bezproblemowego odbioru, może też być sygnał zbyt silny. Wcześniej pisałeś, że jak masz idealny odbiór z lokalnych MUX-ów, to tnie Ci ogólnopolskie. Dlatego pisałem Ci, że żmudne będzie to ustawianie bez miernika. Wykonalne, ale żmudne.

Może uda Ci się opolskie MUX-y ogólnopolskie złapać z jednej anteny, a drugą ustawić na lokalne? Próbowałeś takiej kombinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy także pamiętać o tym, że jeśli jedna antena jest ustawiona dobrze na jeden nadajnik a druga na drugi i sygnały zsumujemy to sygnał "wypadkowy" już niekoniecznie będzie idealny i może być konieczne skorygowanie położenia anten. Bez porządnego miernika możesz mieć problem z ogarnięciem tego ale jeśli masz nadal chęci możesz walczyć dalej samodzielnie z tym ;) Jak rozumiem obydwie anteny masz obecnie bez wzmacniacza. Sygnał z anten można sumować tym co masz ale efekt może być różny, ja bym się pokusił o zakup porządnego rozgałęźnika metalowego z gniazdami F (koszt niewielki) np. Telmor/Tratec(Technetix)/Axing i jego użył w roli sumatora, jeśli chcesz rozdzielić sygnał na dwa odbiorniki potrzebne będą dwa rozgałęźniki. W Twoim przypadku użycie jakiegokolwiek wzmacniacza raczej narobi więcej problemów niż pożytku a przy prawidłowo wykonanej instalacji jest zbędne. Wtyki antenowe przy odbiornikach oczywiście metalowe, kabel minimum podwójnie ekranowany. Wszystkie połączenia oczywiście starannie wykonane, kiepskie połączenia masy kabla z wtykiem F może stwarzać problemy właśnie takie jak Twoje. Ogólnie uważam, że używanie w instalacji antenowej jakiegokolwiek elementu nie w pełni ekranowanego prędzej czy później stwarza problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kablem na zewnatrz nie powinno byc problemu poniewaz na dworze używam kabla tego czarnego grubego, a wewnatrz białego, obydwa były niedawno wymieniane i są nowe. Łaczenia kabli mam w dwoch miejscach, przy antenie i w domu. Z anteny opticuma udalo mi sie uzyskac MUX 1,2,3 ok lokalny odbiera ale traci czasem sygnal tak samo jak TVS HD. Czechy odbieraja ok. I na tym chyba pozostawie. Moze kiedys zamowie fachowca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą z opticuma udało mi się tak ustawić że MUXy ogólnopolskie mam dobrze odbierane, a MUX L2 i TVS HD eksperymentalny mi się od czasu do czasu zatrzymuje program i spada na 0% siły sygnału. Jak już wspomniałem ilość strat w sygnale uwarunkowana jest od pogody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena siatkowa ustawiona "po środku" czyli ani na multipleksy polskie ani na czeskie przy nadawaniu multipleksów w SFN raczej tylko pogorszy sytuację. Oczywiście jest jakaś szansa, że będziesz miał "szczęście" i będzie to działać poprawnie ale jest ona niewielka wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz już popatrzyłem na mapy zasięgu i lepiej jakbyś antene siatkową ustawił na Ostrawe ( według map pokazuje że nie ma sygnału na całą Rude Śląską ale mysle że odbierze . Jeśli ją ustawisz na Ostrawe to powinna ci odebrać też mux-l2 . Na pewno nie odbierze mux 1,2,3 z Wisły . Więc podsumuwując na siatkowej powinieneś odbierać mux-l2 czeskie mux1-4 i może r7 . Natomiast kierunkową ustaw na kosztowy jednak tutaj może być za silny sygnał . Nie idzie inaczej ustawić bo jak ustawisz siatkową na katowice a kierunkową na Ostrawe to nie odbierzesz mux-l2 . Myśle że takie rozwiązanie będzie najlepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruda Śląska to nie miasteczko z czterema domami i dwiema ulicami. Nadajnik w Ostrawie jak i we Frydku działa w SFN, więc dokładnie nie wie skąd sygnał będzie odbierał (tylko podczas konserwacji da się dowiedzieć), a jak ustawi antenę na Mikołów, to z tego samego kierunku lecą kanały z Frydka Mistka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej interesuja mnie MUX 1,2,3 (8 jak już wystartuje) oraz MUX L2. Czeskie nie są mi do szczęścia potrzebne. Nawet MUX eksperymentalny ponieważ TVS mam na satelicie FTA. W kierunku MUX L2 mam po drodze wysokie drzewa które są w tamtą stronę. Na Katowice Kosztowy mam pusto, nic mi nie przysłania ani nie utrudnia odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się uparłeś na tą siatkową. Ma dobre pasywne anteny, tylko musi je dobrze ustawić, a Ty mu sugerujesz wymianę w Rudzie Śląskiej na najgorszą z możliwych anten i jeszcze zakłócić sygnał potężnym wzmocnieniem. Kosztowy - Ruda Śląska to 20km, a nie 60km do Kuźni Raciborskiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...