Skocz do zawartości

MUX L2 (Telewizja TVT)


adryjon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy poświęciłem pół dnia na ten temat i mam rozwiązanie moich problemów z odbiorem TVT jak i czasami MUX'ów ogólnopolskich. Mam kartę TNK SD z bezpłatnymi kanałami do 2016 roku i to ona jest winna problemom z odbiorem. Doszłem do tego ponieważ nagrywałem dziecku film na jednym z odkodowanych dzięki karcie kanałów i po zatrzynaniu nagrywania zatrzymało mi obraz i przełączyłem spowrotem. Okazało się że po wyciągnięciu karty TNK SD wszystkie stacje DVB-T (m.in. TVT) działają wręcz idealnie, czy ktoś może mi to w racjonalny sposób wytłumaczyć jak to jest możliwe i co ma satelita do DVB-T w dekoderze COMBO !? W życiu bym nie pomyślał że to wina karty TNK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz szans na słowackie bez drugiej anteny ze względu na poloryzacje V . Musisz obrócić antene o 90 stopni . Powinieneś wtedy coś odebrać . To jest najprawdziwsza prawda i każdy ci to powie 


według mapy dvbtmap.eu masz szanse w Rudzie Śląskie odebrać mux 3 z Ostrawy i mux 4 z ostrawy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko celem sprostowania - odbiór TVT po wyciągnięciu karty TNK SD poprawił się nieznacznie - dalej występują chwilowe zatrzymania sygnału MUX L2 na kilka sekund (w zależności od pogody, rzadziej lub częściej ) - kręcenie anteną w różne kierunki nie przynosi oczekiwanych efektów poza tym że tracę moce multipleksów ogólnopolskich. Postanowiłem że po uruchomieniu sygnału MUX 8 zdecyduję się na wymianę instalacji antenowej, tak by nie stracić tego multipleksu. Górna antena jest ustawiona nie na wprost a lekko ku górze, ponieważ jak już pisałem mam wysokie drzewa obok budynku. Dolna antena kierunkowa jest ustawiona na RTCN Katowice Kosztowy i odbieram idealnie bez zakłóceń (niezależnie od pogody) MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX eksperymentalny TVS.

 

antena1.jpg

antena2.jpg

Edytowane przez exmartino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już kiedyś próbowałem to efekt był podobny, choć już dokładnie nie pamiętam ale sprawdzę to. Jeśli chodzi o tuner tylko do DVB-T na tych antenach to efekt jest taki że ścina obraz prawie na wszystkich multipleksach, dlatego mam 2 anteny w różnych kierunkach. Ten tuner COMBO ma widocznie lepsze zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie więc tak. Antenę obróciłem i efekt jest taki:

MUX 1 - średnio ścina

MUX 2 - średnio ścina

MUX 3 - mocno ścina

MUX L2 - wręcz idealnie, tak samo jak eksperymentalny TVS (obraz się NIE zatrzymuje)

Do tego czeskie łapię b. dobrze

 

Anteny są podpięte osobno, bo na rozdzielaczu była utrata na sygnale. Antena górna podłączona pod COMBO. Antena dolna kierunkowa podpięta pod tunerek DVB-T Multisat. Dolnej anteny dzisiaj na Opticum X7 Combo nie próbowałem. Z tego co pamiętam, bo kiedyś sprawdzałem to ogólnopolskie czasami przycinało a TVT i czechy były ok. Tak to wygląda teraz:

 

antena3.jpg

antena4.jpg

Edytowane przez exmartino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastosowaniu wzmacniacza antenowego + zasilacza do anteny kierunkowej (tej dolnej) jest cud miód i orzeszki ze wszystkich multipleksów na dekoderze Multisat (ten ze zdjęcia). Obraz nie ścina ani też nie zatrzymuje sygnału. Wszystko tak jak powinno być. I teraz pytanie najważniejsze, chcąc pozostać na tym wzmacniaczu czy dużo prądu pobiera taki wzmacniacz i czy muszę go wyłączać na noc?? Zieloną diodę najpewniej zalepie taśmą bo denerwująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka, ze wzmacniaczem od czasu do czasu przytnie na MUX 1 i MUX 3 w zależności jak jest antena (mają znaczenie nawet małe jej przesunięcia). Faktycznie masz rację, jak ruszy MUX 8 kupię antenę logarytmiczną lub siatkową ze wzmacniaczem i spróbuję raz jeszcze. Nic więcej w tym temacie nie wymyślimy nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gliwicach u znajomych mają taką samą kierunkową antenę jak moja z tym samym symetryzatorem i odbierają bez wzmacniacza oraz zasilacza i odbiór MUX 1,2,3, MUX L2 i TVS eksperymentalny bez zacięć, bardzo dobry, ale mają tak ustawione że czeskich stacji nie odbierają. W Gliwicach to mają się dobrze... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Gliwic do Ornontowic to rzut beretem, do tego prawie w jednej linii Kosztowy. MUX L2 małej mocy bliżej anteny, Kosztowy z bardzo dobrym pokryciem są dalej.  Ty masz odwrotną sytuację, silny nadajnik blisko, słaby daleko. Dlatego silny sygnał MUX-ów ogólnopolskich poniekąd Ci utrudnia ustawienie anten bez miernika.

BTW. Zamiast trójnika użyj zwrotnicy masztowej. Np. coś takiego: http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizyjny_st_1-69_C0910.htm Tylko bez miernika, może to być żmudna robota, aby ustawić anteny prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś takiej kombinacji bez zasilacza i wzmacniacza z samym rozgałęznikiem i symetryzatorem z tym że antena z opticuma ma swój wbudowany skręcany na wtyk F. Powiem szczerze że osiągnąłem taki rezultat że z każdej z anten miałem po 0% mimo że przy podłączeniu ich osobno miałem dobre sygnały, choć ustawione bez miernika. Zrobiłem tak że puszkę podłączyłem w domu bo chciałem by nie rdzewiały elementy a od puszki do anten na dachu mam jakieś 20 metrów dwóch kabli z dwóch anten. Powiedz mi czy przy takim połączeniu muszę mieć koniecznie zasilacz i wzmacniacz antenowy?? I jak później rozdzielić ten jeden kabel na 2 telewizory żeby za dużo sygnału nie stracić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o sumowanie. Bez miernika może być trudniej.

Jeśli masz taką zwrotnicę jak w linku, to spokojnie ją można użyć (a nawet należy) użyć blisko anteny. W przypadku dwóch anten pasywnych przecinasz zwory. Takiej samej zwrotnicy możesz użyć w mieszkaniu do rozdzielenia sygnału na dwa TV. Do złącza TV podłączasz przewód schodzący z anten/y, a do złączy ANT1 i ANT2 podłączasz przewody do TV. Pozostaje tylko kwestia estetyki używając takiej zwrotnicy. ;) Możesz też użyć odgałęźnika Axing skręcanego na "efki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamówił fachowca i po problemie tak to problem nigdy sie nie skończy. Znam dobrego fachowca z kuźni nazwisko : patera. Nie znam numeru żeby zadzwonić. Ale raz był u mnie i ustawił astre i hotbirda w zezie chociaż zajmowało mu to tak długo że gdy zrobiło sie ciemno a wziął tylko 80 zł. Nie ma on wykształcenia ale ludzie bardzo go uwielbiają bo nie bierze tyle pięniędzy co inni. Myśle że on znajdzie przyczyne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleźć "fachowca" to nic, ale żeby to ogarnąć to inna bajka.

 

@Exmartino - jeśli wzmocnisz sygnał z anteny o parę dB, to na rozdzielaczu stracisz ciut mniej i powinno być dobrze na dwóch telewizorach, ja tak mam rozdzielone z anteny logarytmicznej. Sam sygnał bez rozdzielacza mam za silny, co powoduje że tuner T-HD 1000 pobiera sygnał z dwóch gniazd antenowych i potrafi jeszcze z wbudowanej anteny zaczerpnąć sygnał z gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...