Jump to content
Mr. Orbita

Trójka (PR3)

Recommended Posts

To ten z WNET?

Chyba tak, ale ja bym bardziej powiedział, że z zespołu Apteka, bo z tego go lepiej kojarzę ;) W Trójce miał audycję od 2018 roku, godzinę w tygodniu - Apteka Nocna.

Akurat WNET ma kilku świetnych dziennikarzy. Gdyby nie ta cała polityka, życie byłoby piękne. A tak jak z WNET, to już łatka...

Czytałem ten tekst @Kirk, mam tu pewien zgrzyt. Bo tak - Deep Purple owszem byli, ale z nowym nagraniem. To, że sobie istnieją i nadal nagrywają, to chyba nic złego. Kodym teraz właśnie sam gra starocie w swojej audycji. Osądy dot. listy też chyba trochę niesprawiedliwe, zwłaszcza że to byłaby promocja płyty Kazika - bez przesady, ludzie by poodchodzili, w tym nawet Piotr Kaczkowski, bo promocja płyty Kazika? To jakiś odlot. Ale OK, takie jego zdanie. Mam z nim problem, bo traktuję go jako punkrockowca (chociaż może to bardziej psychodelia/post punk), to środowisko ma pewne zasady, broni ludzi, którym dzieje się krzywda. A tu chyba widać, co się stało. Kodym ma swoje poglądy, ale wierzę, że nie zaatakowałby tych, którzy teraz padli ofiarą walca (byłoby to słabe). Wydaje mi się, że dotychczas w audycji od 23:00 nic takiego nie zrobił, nawet odrobinę poparł, albo może lepsze słowo - uhonorował pamięć ludzi i Trójki. Natomiast pewnie nie stoi po stronie tych, którzy te zmiany kontestują i na pewno nie zaprotestuje, czy odejdzie (czego - przypominam - nie powinno się oczekiwać od nikogo, to indywidualne decyzje, niektórzy zmiany gorąco popierają, jak Wojciech Reszczyński, którego zdania nie podzielam, zaznaczam tylko, że są różne opinie, nie wszyscy się zgadzamy). Zgaduję, podejrzewam, nie jestem nim. Uważam jednak, że Kodym jest szczery i autentyczny. Jego audycji w Radiu WNET nie słuchałem, oceniam go przez pryzmat muzyki.

Osobną sprawą jest, czy nadaje się na radiowca. Głos średni, dykcja też, angielski słaby - nie wierzę, że dostałby kartę mikrofonową, a jednak pani prezes logopedzie nie przeszkadza :) Zastrzeżenia aktywne przy Annie Gacek nie mają zastosowania, nawet do prowadzącego sobotni prime-time od 19:00 :) Muzycznie audycja bardzo chaotyczna, bez jakiegoś planu - po prostu zapowiada wybrane utwory, które nie łączą się ze sobą jakoś szczególnie (choć gra fajnie). Ale wydaje mi się, że Kodym zapraszał czasami gości, jeśli nie pomieszałem, to np. gościła u niego Anja Orthodox - te gościnne występy, gdy jest interakcja i rodzi się jakiś rdzeń, wokół którego toczą się dyskusje, sprawia, że to już wychodzi lepiej. Zastrzegam, że to subiektywna opinia, nie wykluczam, że sposób prowadzenia audycji Kodyma może mieć fanów, to po prostu inny sposób robienia radia.

Nie pomyłka - Kodym także od 19:00 w miejscu Piotra Metza, potwierdził to. Zastąpienie bloku Listy osobistej to spore wyzwanie, Piotr Metz postawił poprzeczkę radiową bardzo wysoko. Nie wiem, czy to zastępstwo jest dobrym pomysłem. Nawet naprawdę dobry radiowiec miałby myślę spory problem, by wyjść z tego z twarzą... Piotr Metz konstruował audycje bogate merytorycznie, koncepcyjne lub krążące wokół różnych tematów, ale bogate w wiedzę, ciekawostki. Jakkolwiek twórczy chaos Apteki nocnej dzieli przepaść. Widzę w tym znów brak mądrości dyrekcji, bo jeśli już coś zastępować, to byłoby pewnie najlepiej dobrać zastępstwa w jakimś logicznym układzie, fani Listy osobistej po prostu pewnie w dużej mierze wyłączą radioodbiorniki, bo to coś kompletnie różnego. Wygląda to na łatanie ramówki bez ładu, składu, pomysłu i szerszej koncepcji. Na zasadzie - wstawmy tego, bo się zgadza i jest pod ręką.

Mariusz Owczarek prowadzi chyba jakiś milczący protest. Podobnie jak to było na tygodniu w audycji Teraz Polskie, także dziś w Mało Obiektywnie - są stałe elementy audycji, ale on nie zabiera w ogóle głosu, nie było nawet powitania.

Posted (edited)

Słuchając jej w ostatnich dniach w streamingu w jakości 224kbs, uważam, że technicznie stoją na wyższym poziomie od wielu stacji internetowych. Jakbym słuchał ze źródła zbliżonego do płyty CD. RadioSpacja jest w tym momencie ze 128kbs lekko przytłumione i dźwięk nie przynosi mi już tyle radości. 

Edited by Kirk
Wycięty offtopic

Tak gwoli ścisłości to nie blokuje ale wyraża swoją opinię. Zespoły są związane umowami więc to nie jest takie proste by z dnia na dzień zakazać emisji swoich utworów.

• Like 1

Ale teraz fajna i wartościowa audycja Radosława Okraski. Zawsze byłem zwolennikiem pewnej rotacji antenowej. W Trójce od zawsze były znakomite nocne audycje, z których część nadawała się spokojnie na weekendowe dni. Z niezrozumiałych dla mnie powodów wielu utknęło w środku nocy na wiele lat.

Dzisiaj w porze "Siesty" podobnie jak w było piątek... Te pierwsze UTWORY... Już wiem, że nie jest to przypadek...

Cytat Marcina Kydryńskiego dla Onetu...

"Trójka to przyjaciel i nauczyciel całych pokoleń. Bez względu na światopogląd"

Posted (edited)

W magazynie sportowym "Trzecia Strona Medalu" wspomnieli tych co odeszli w sposób pasujący do programu. Dodatkowo był pocisk w stronę potencjalnych hejterów na temat nie łatwej, podyktowanej utrzymaniem rodziny decyzji prowadzących o pozostaniu w stacji.

Ze stacji odeszła również specjalistka w kwestii kontaktu z dziećmi Katarzyna Stoparczyk znana również z programu TVP2 pt. "Duże Dzieci" który to prowadziła razem z Wojciechem Mannem: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3204109932972988&id=878765975507407&ref=opera_speed_dial&notif_t=group_activity

Edited by Poland

Potwierdziło się także odejście Krystiana Hanke oraz Wojciecha Ossowskiego, ten drugi wyjaśnia powody swojego zniknięcia z anteny w swoim nowym programie na YouTube: https://youtu.be/VYdrfsiGMWU?t=4650

Beata Michniewicz od poniedziałku będzie podobno na zwolnieniu, nie wiadomo czy i kto poprowadzi poranne rozmowy z politykami.

Dziś na antenie po 12 nie było Katarzyny Borowieckiej (ostatnio brała niedzielne południowe dyżury), jutro ma być informacja od niej.

Wydaje mi się, że Marcin Kydryński to pierwszy oficjalny transfer do RNŚ kogoś, kto odszedł po całej aferze. Bez zaskoczenia, podejrzewam, że Magda Jethon namierza przynajmniej jakąś część i dostała świetny prezent, bo bardzo możliwe, że wielu by nawet nie myślało o przenosinach do RNŚ. Im dłużej trwa upór PR, tym bardziej nieodwracalne są straty kadrowe.

Odejścia nie dotykają innych anten, ale wyjątki się zdarzają, z PR24 w geście solidarności z Markiem Niedźwieckim i ekipą Trójki odszedł Tomasz Domagała: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tomasz-domagala-odchodzi-z-polskiego-radia-24-solidarnosc-z-markiem-niedzwieckim

Wracając do Trójki: zgodnie z przypuszczeniami nie pojawiła się dziś kultowa audycja Minimax. I tu bez zaskoczenia, odeszli wszyscy, którzy z tą audycją byli związani, Piotr Kaczkowski, Leszek Adamczyk i z tego co krążyło po sieci nawet pomagający w jej przygotowaniu Grzegorz Zembrowski. Z ramówki wynika, że do 6 z rana będzie niemal cały czas muzyka bez prezenterów, poza wyłomem o 1:00 w nocy na godzinną audycję Jana Niebudka.

Wstawiam trochę z opóźnieniem, ale komentarz Krzysztofa Stanowskiego: https://weszlo.com/2020/05/19/jak-co-wtorek-krzysztof-stanowski-199/

To samo odniósłbym do Marcina Kydryńskiego, który jeszcze do dzisiejszego popołudnia nikomu nie wadził.

Osobiście uważam że w tym trudnym okresie Trójka powinna darować sobie audycje autorskie i iść w stronę kontaktu ze słuchaczem w tej trudnej chwili organizując bloki nadzwyczajne czy nawet debaty słuchaczy z zarządem Trójki i Prezes Polskiego Radia. Tak chyba było już w Jedynce za Kamila Dąbrowy.

Zarząd nie chce rozmawiać nawet z dziennikarzami/redaktorami, dyrektor Trójki, jak mówił Piotr Metz, nie odbierał telefonów od Marka Niedźwieckiego (pewnie woli SMS-y, hehehe), także to co tu piszesz Poland jest nierealne.

Ja powoli czuję, że może pojawić się temat alokacji. 

Zaczęło się poranne Zapraszamy do Trójki... bez prezentera. Piotr Łodej, który robił poranki przez ostatni okres, dziś się nie pojawił. Nie ma nikogo od rana, są tylko serwisy informacyjne.

Był w piątek i faktycznie pożegnał się inaczej niż zwykle:

Cytat

Kończymy poranne Zapraszamy do Trójki i jak to zwykł Pan Wojtek (Wojciech Mann robił piątkowe ZD3 do marcowego odejścia - dop. mój) mawiać na koniec piątkowego ranka: jak się wszystko dobrze ułoży, to wkrótce się usłyszymy, oby jak najszybciej. W imieniu dzisiejszej porannej załogi, Piotr Łodej, do usłyszenia.

I poszedł Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat”.

Podobno jest plan ściągania obsady z innych anten PR: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/beata-michniewicz-idzie-na-urlop-kto-poprowadzi-salon-polityczny-trojki-dziennikarze-z-innych-stacji-polskiego-radia

Umknęło w wątku, że odeszła też Elżbieta Walendzik, prowadząca Trójkowy sklepik, także postać rozpoznawalna, choć nie pracowała na antenie.

Salon polityczny Trójki bez Beaty Michniewicz nie pojawił się.

Naprawdę nie wiem co siedzi w głowach decydentów. Kryzys wokół Trójki ciągnie się od ponad tygodnia, jest fatalnie zarządzany i pogłębia się w sprinterskim tempie. Wizerunkowo poważnie ciąży nawet rządowi i prezydentowi (zbliżają się przecież wybory), gdy mają miejsce takie sytuacje: https://streamable.com/nnxsll. Przy tak gigantycznym kadrowym exodusie, reakcji choćby artystów, niektórych mniejszych wytwórni oraz rosnących kosztach wizerunkowych (dodatkowy temat do grillowania rządu), fakt, że dyrektor Trójki i prezes PR są nadal na stanowiskach, jest niesamowity. Bywa, że popełniane są błędy, ale trwać w tych błędnych decyzjach tak długo, to już zwykła głupota.

Od 10 Tomasz Żąda, jeśli dobrze słyszę.

Nie spodziewałbym się w Trójce za bardzo prowadzących z innych anten Polskiego Radia. Co do rozmów z politykami, to z tym akurat nie mieliby problemu. Doświadczenie w tym ma choćby Michał Karnowski, ale zapewne nawet i on woli się trzymać od tej sprawy z daleka.

Co do konfliktu owszem - jest to możliwe, że tak długo trwa. Doskonale wiadomo, że za kryzys w Polskim Radiu odpowiedzialna jest w dużej mierze Rada Mediów Narodowych pod przewodnictwem Krzysztofa Czabańskiego. Jaki punkt widzenia na ten konflikt ma jej przewodniczący można było zobaczyć w jego rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM. Członków Rady Mediów Narodowych powołuje i odwołuje Sejm. Mówię tu o trzech z nich, bo to wystarczy do większości (dwóch członków powołuje prezydent RP spośród kandydatów wyłonionych przez największe kluby opozycyjne). Tak więc w zasadzie wszystko zależy dzisiaj od trzech osób: Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej i Elżbiety Kruk. Jeśli ta trójka się uprze (a widać, że się uparła) jedyna możliwość, to odwołanie składu RMN. A to można zrobić tylko głosowaniem w Sejmie. Debata, kłótnia, itp. A potem kogo powołać? Ryzyko braku większości, bo część polityków (jak np. Gowin, czy Emilewicz) jest mocno krytyczna. I dlatego to teraz trwa. Można też zlikwidować ten twór i przywrócić te kompetencje KRRiT, ale to znowu projekt ustawy, debata, głosowanie.

I dlatego to trwa i będzie jeszcze trwać. Zabrnęli tak daleko, że trudno o odwrót. A dopóki będzie miał na to wszystko wpływ Czabański z Lichocką, to o żadnym mediatorze nie będzie mowy.

Tak na marginesie dzisiaj w Radiu WNET Krzysztof Skowroński mówił o buncie w Radiu ZET o którym mało kto pamięta (był to chyba rok 2000). Był konflikt o przyszłość Radia ZET - czy tradycja, czy słupki i tabelki. W ciągu kilkudziesięciu godzin wypowiedzenia złożyło 28 dziennikarzy. Tamten konflikt trwał - jak powiedział Skowroński - półtora miesiąca. Tak więc w Polskim Radiu może to jeszcze potrwać.

• Upvote 1

W dzisiejszych tygodnikach opinii, dokładniej w dwóch tytułach: "Sieci" i "Newsweeku" sytuacja w Trójce stała się tematem okładkowym, podobnie będzie w środowej "Gazecie Polskiej". Jeśli chodzi o szczegóły artykułów, to możliwe, że dzisiaj coś już będę mógł napisać, jak wejdę w posiadanie jednego z dwóch pism, które się rankiem ukazały.

Ooooo... No i teraz ciekawe co się wydarzy, czy Kuba będzie próbował odkręcić falę zwolnień? Ale niesie to jakiś cień nadziei, że może jeszcze coś się uda uratować...

Posted (edited)

Bez zmiany prezesa dużo zrobić się nie da. Wszak to prezes powinna odkręcić teraz to wszystko, co zostało powiedziane na konferencji. Chyba że pójdzie w zaparte i powie, że dyrekcja wprowadziła ją w błąd. Tak czy inaczej powinno paść PRZEPRASZAM

Edited by jaszek

Posted (edited)
43 minuty temu, Mr. Orbita napisał:

Ale niesie to jakiś cień nadziei, że może jeszcze coś się uda uratować...

Przewietrzenie jest nieuniknione. Przed dyrektorem zadanie na "teraz" to zapewnienie ciągłości programu, czyli obsada pasm. Przynajmniej w godzinach 6:00-19:00. Potem negocjacja z tymi, którzy są na L-4 lub złożyli wypowiedzenia (co nie jest równoznaczne z odejściem).

Ciekawe co z dzisiejszym popołudniowym ZD3. Jest jakaś informacja? Bo Kuba to raczej powinien mieć teraz inne rzeczy do roboty, które są pilne i palące. Prowadzenie przez niego ZD3 przez 4 godziny to strata cennego czasu.

Edited by jaszek

Info jezt szokujące. Ale już mleko sie rozlało. I co dalej.