Jump to content
Mr. Orbita

Trójka (PR3)

Recommended Posts

Metz z klasą, powiedział w sumie to, co większość wieloletnich słuchaczy wie lub stopniowo odkrywała - przez ostatnie 3 miesiące w zasadzie na różne sposoby albo zmuszono do odejścia albo zwolniono/zawieszono ok. 20 nazwisk - świetnych redaktorów i wysokiej klasy dziennikarzy muzycznych oraz publicystycznych, pracujących niekiedy nawet po 20, 30 lat. Tempo rozmontowania stacji radia publicznego absolutnie rekordowe.

Lista, jaką wyłuskałem - kto zniknął lub odszedł z Trójki, tylko z tego naszego wątku, dajcie znać, czy kogoś nie pominąłem:

1. Anna Gacek (próba zdegradowania, odmówiła)
  2. Agata Kasprolewicz (wcześniej, w lipcu 2019 zdegradowana, bez wskazania merytorycznych powodów)
  3. Wojciech Mann
  4. Jan Chojnacki
  5. Jan Młynarski
  6. Gaba Kulka
  7. Wojciech Waglewski i Fisz
  8. Joanna Kołaczkowska (gościnne występy)
  9. Piotr Bukartyk (gościnne występy)
  10. Dariusz Bugalski
  11. Paweł Drozd
  12. Jan Niebudek
  13. Wojciech Ossowski
  14. Marek Niedźwiecki
  15. Bartosz Gil (zawieszony)
  16. Hirek Wrona
  17. Marcin Kydryński
  18. Wojciech Mazolewski
  19. Agnieszka Szydłowska
  20. Agnieszka Obszańska
  21. Daniel Drumz
  22. Michał Olszański
  23. Piotr Metz
  24. Piotr Kaczkowski
  25. Tomasz Rożek
  26. Halina Wachowicz (do potwierdzenia, być może zawieszona)
  27. Łukasz Błąd (gościnne występy)
  28. Filip Jaślar (gościnne występy)
  29. Krzysztof Szubzda (gościnne występy)
  30. Piotr Stelmach
  31. Marcin Łukawski
  32. Krystian Hanke
  33. Mariusz Cieślik (brak potwierdzenia, można sądzić po zakończeniu audycji)
  34. Grzegorz Zembrowski
  35. Piotr Baron (jeszcze nie, jest na urlopie do czerwca, ale napisał, że nie widzi nadziei)
  36. Łukasz Adamski
  37. Leszek Adamczyk
  38. Marta Malinowska
  39. Katarzyna Kłosińska
  40. Katarzyna Stoparczyk
  41. Katarzyna Borowiecka

To jest lista odejść TYLKO od 9 marca, od Anny Gacek (starałem się zachować chronologię), bo gdyby spojrzeć wcześniej, to dochodzą jeszcze m.in.:

1. Dariusz Rosiak
  2. Michał Nogaś
  3. Robert Kantereit
  4. Artur Andrus
  5. Jerzy Sosnowski
  6. Jacek Hawryluk
  7. Kuba "Muflon" Rużyłło (decyzja samodzielna, bez powodów z zewnątrz)
  8. Artur Orzech (ale on w wyniku wewnętrznych konfliktów, przy czym jednak nie zrobiono nic, aby je wewnętrznie rozwiązać)

Nie jest jasne co dzieje się, np. z Januszem Deblessemem, Michałem Owczarkiem (Dr Wilczur), Wojciechem Ossowskim - ich audycje od startu pandemii lub od tygodnia/dwóch po, przestały się pojawiać bez żadnych wyjaśnień.

Warto poczytać posty od strony 16, mamy ładną kronikę demolowania, od 9 marca. To nawet nie całe trzy miesiące. Tempo sprinterskie, kadrowo rozmontowano Trójkę niemal na łopatki, ale Pan Czabański nie widzi powodów do odwołania prezes Polskiego Radia. Chyba będę zmuszony wysłać zestaw do czyszczenia okularów na adres Rady Mediów Narodowych...

W TVN 24 była jeszcze wypowiedź Ernesta Zozunia, jeszcze pracującego w Trójce, choć na niego się zasadzano. Też mocna.

33 minuty temu, Mr. Orbita napisał:

dajcie znać, czy kogoś nie pominąłem:

Daniel Drumz z tych ostatnich odejść. 

Faktycznie, dzięki - umknął mi jego wpis na FB, dodaję :)

Posted (edited)

Marzy mi się aby skończyć to biadolenie nad Trójką, która i tak już w takim składzie nie wróci. Zamiast tego wspaniałych dziennikarzy wrzucić do jednej "sieci" niekoniecznie internetowej może DAB+ i stworzyć od podstaw np. VIRGIN RADIO POLSKA. Natomiast pieniądze zebrać np. po "stówie" od każdego wiernego słuchacza, któremu zależy na podniesieniu jakości polskiej kakofonii.

Edited by SHY-BUS
  • Sad 1

Warto przeczytać ten tekst Marcina Makowskiego:

https://wiadomosci.wp.pl/trojka-juz-praktycznie-nie-istnieje-ludzie-nie-chca-wracac-do-pracy-zaczyna-sie-szukanie-winnych-6512217578505857a

Dziennikarz zapowiada na Twitterze, że zbliża się kolejna fala odejść że stacji. 

Wielu bardzo znanych tam już nie ma. Piotr Baron, Piotr Stelmach, Kuba Strzyczkowski, Grażyna Dobroń, Leszek Adamczyk, Piotr Kaczkowski, Grzegorz Hoffman, Ryszard Jaźwiński, Barbara Marcinik, Michał Margański, Mariusz Owczarek... To chyba największe kalibry. Mogłem namieszać, bo łatwo się pogubić.

Najgorzej jest z warstwą muzyczną.

• Thanks 1

Na forum fanów LP3 napisano, iż ta wiadomość pochodzi z grupy na Facebooku dla miłośników audycji Minimax.

Chyba też coś spotkało Halinę Wachowicz. 

Nawet Piotr Kaczkowski? :(

Dodatkowe info z cytatem: https://open.fm/muzyka/piotr-kaczkowski-opuszcza-trojke-legendarny-prezenter-i-tworca-audycji-minimax-odchodzi-po-57-latach-6512334266967681a

Żeby doprowadzić taką legendę do takiej decyzji, to ja naprawdę nie wiem. To jest po prostu poza zakresem kompromitacji i zarządu PR i anteny i RMN. W mierniku kompromitacji przekręciła się wskazówka.

Piotr Kaczkowski był jednak też jak sam napisał od już dłuższego czasu, nie tylko przy tym zarządzie, popychany w tym kierunku. To szerszy temat, choć oczywiście to teraz przelało czarę goryczy, że akurat wybrał ten moment...

Do listy dopisany Jan Niebudek - także złożył wypowiedzenie.

Sytuacja zaszła chyba zbyt daleko, żeby coś tu uratować. Nawet zmiana dyrektorów anten i zarządu PR, już teraz mocno spóźniona, niewiele by chyba dała, poszły mocne zarzuty. Nie da się teraz stanąć i powiedzieć, nic się nie stało, wracajcie, wracaj Marku, wracaj Bartku, już nie uważamy, że coś oszukaliście. Poszedł określony przekaz medialny, szerokim strumieniem, w TVP, w kilku gazetach, powtarzany także przez parę ważnych osób. Idąc w zaparte wykreowano określoną narrację, z której nie da się po prostu wycofać. Także nie wiem co dalej.

W nocy audycja Teraz polskie Mariusza Owczarka niby się odbyła (zagrał Myslovitz na początek), ale sam autor nie odezwał się ani razu. Teraz powinien zaczynać się Trójkowy Budzik, ale też nie odzywa się nikt, leci sama muzyka, tu dżingiel nie poleciał.

Muzyka od 4 jest dość specyficzna, rzeczy rzadko grane, np. Kate Bush - How To Be Invisible, czy KT Tunstall - Human Being. Może to tylko moje odczucie, ale jakby z tekstami korespondującymi z sytuacją. Wybór jakby taki nie do końca przypadkowy... Ale może przesadzam...

Od 6 normalnie, Piotr Łodej, poranne ZD3.

Tomasz Rożek jakoś dziwnie zakończył dziś Pytania z kosmosu, ale nie pożegnał się, nie wiem. Natomiast lista rozszerza się o ekipę bloku Urywki z kalendarza - zrezygnowali, chcieli się pożegnać, ale nie pozwolono im wyemitować pożegnania - i nikomu nie wolno się z tego śmiać... Tu nagranie: https://www.facebook.com/100007184445114/videos/2572376966345093/

• Like 1

Po ruchu pana Metza utwierdzam się w przekonaniu że stara ekipa LP3 ma rację. Czekamy teraz na Stelmacha i Barona.  Czy ktoś widział dzisiejszego Mazurka.

Posted (edited)

Obecnie Polskie Radio może już tylko uratować ujednolicenie marek i formatów anten z TVP połączone z powtórką sprzed 13 lat czyli alokacją - tym razem wszystkich anten poza Jedynką.

Edited by Poland

Posted (edited)

A ja trochę z innej i bardziej kontrowersyjnej dla wielu strony. 

Z Trójki odeszło już wiele osobistości, niektórzy, jak Jerzy Sosnowski, czy nawet Wojciech Mann, odeszli już dawno lub przynajmniej jakiś czas temu.

Czy ktoś z nich, a niektórzy są bardzo aktywni (jak nie w przestrzeni publicznej, to w mediach społecznościowych), krzyczy dzisiaj o potrzebie odpolitycznienia mediów publicznych? Albo przynajmniej poważnego ograniczenia roli polityków w ich kształtowaniu? Albo o potrzebie uregulowania finansowania mediów w sposób niezależny od parlamentu? Albo o - nie udawajmy, że niepotrzebnej - reformie mediów publicznych?

To jest dokładnie to, o czym tu już pisałem i co - nad czym ubolewam - obserwowałem na własne oczy już w 2010 roku.

Dlatego też jestem znowu bardzo zły i rośnie we mnie ponownie gniew. Być może dlatego dawno temu w dużej mierze Trójkę wyłączyłem. Bo ja nie należę do osób, którzy utożsamiają to ze swoimi poglądami.

Zobaczycie, co będzie później (a prędzej, czy później, będzie). Historia zatoczy koło. A wszyscy jak jeden (może z kilkoma wyjątkami) będą wówczas udawać, że w zasadzie wszystko jest już ok. Tak jak robili to od dnia, w którym ukradkiem i po cichu, bez żadnego komunikatu na stronie korporacyjnej Polskiego Radia, Jethon przyjęła bezpośrednio z rąk polityka nominację na stanowisko dyrektora Trójki). Był to 2010 lub 2011 rok chyba.

Edited by jaszek

2 godziny temu, Poland napisał:

Obecnie Polskie Radio może już tylko uratować ujednolicenie marek i formatów anten z TVP połączone z powtórką sprzed 13 lat czyli alokacją - tym razem wszystkich anten poza Jedynką.

Nie, to nie uratuje Polskiego Radia, a już na pewno nie Trójki. Bo to co zmieni? Zrobi się kalkę radiową struktury TVP? Przecież te formaty anten, które mamy obecnie, występują od wielu lat. Nie tędy droga.

Posted (edited)

Jaszek

Pewnie nie krzyczą o odpolitycznieniu mediów bo niby i po co? Ci którzy decyduja są głusi na takie krzyki. ( obecni i poprzedni )

Czy historia zatoczy koło? Być może tak, jeśli tym którzy odeszli z PR3 bliżej do poprzednich władz, albo poprostu mniej ingerowali w ramówkę.

Edited by Sebek00

Żadna władza nie zdecyduje się na odpolitycznienie mediów publicznych. Niestety. Nawet jeśli coś powiedzą, to skończą tak jak Platforma gdy obiecywała napisanie ustawy o mediach przez artystów a później się na nich wypięła. Liczyłem tylko, że politycy oszczędzą Trójkę, skoro mają tyle innych stacji do wypełniania propagandą.

Nie @Sebek00, moim zdaniem powód jest szerszy. 

1. Owszem, niektórzy mocno angażują się w życie - nazwijmy je "pozaradiowe", żeby nie używać słowa naruszającego regulamin - i poglądami bliżej im do... wiadomo kogo. Niektórzy w ogóle tego nie ukrywają. Oni więc zawsze będą niezadowoleni, gdy wiatr zmieni kierunek na prawo. I tak jest dzisiaj. Takie osoby rzeczywiście mniej krzyczą (albo wcale) w sytuacjach, gdy np. cenzuruje się Kukiza w 2014, a krzyczą głośno o cenzurę Kazika w 2020. Tak niestety jest i to od dawna obserwuję.
  2. Nie krzyczą o odpolitycznienie, bo następna władza może powiedzieć "sprawdzam". I nie będzie się litować nad tymi, którzy za głośno krytykują odbywającą się pod stołem zmianę władz i nic więcej. Dal bezpieczeństwa lepiej więc siedzieć cicho i nie podskakiwać, zadowalając się stabilnością i względnym ładem i spokojem. Tylko to bomba z opóźnionym zapłonem. Bo zaraz ktoś wyląduje na antenie z 22:00 na 2:00 w nocy, co już było w latach 2010-2015 i stali słuchacze na pewno pamiętają. Nikt nie będzie ryzykował. Lepiej więc być wrogiem tylko jednej strony, wybierając mniejsze zło.
  3. Zwyczajnie nie chcą zmian. Nowy, niezależny prezes, fachowiec, to też ogromna odpowiedzialność. A tu pojawiają się takie pojęcia, jak NIEGOSPODARNOŚĆDZIAŁANIE NA SZKODĘ SPÓŁKI. Gdyby odpolitycznić media, i tym samym złożyć parasol ochronny, nagle mogłoby się okazać, że a to przerost zatrudnienia, a to umowy zawarte z kimś tam są nieuczciwe i drogie, a to struktura organizacyjna przestarzała, a to w dziale IT ludzie, którzy wiedzą zatrzymali się być może na Windows XP, itp. I nagle mogłoby się okazać, że potrzebna jest rewolucja. A tego nikt tam nie chce. Bo co jak przyjdą nowi, młodzi, odpowiedzialni? Nie mówię tu oczywiście o osobistościach pokroju Metz, Kaczkowski, Baron, czy Niedźwiecki. Oni się tego za bardzo nie boją, aczkolwiek jakby ktoś zaczął badać słuchalność poszczególnych audycji... Mogłoby się okazać, że ten się bardziej nadaje do Czwórki, ten do Dwójki, bo po co dublować rodzaje muzyki w kilku antenach jednocześnie? Mam na myśli inne osoby, w dużej mierze te, których nie słychać na antenie. Pamiętacie krzyk, jak przenoszono reporterów wszystkich anten do IAR? Ruch z punktu widzenia dzisiejszych realiów zrozumiały. Bo po jaką cholewę na jednej konferencji prasowej 4 mikrofony Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, PR24, RDC)? Dzisiaj nikt się za bardzo nie przejmuje niegospodarnością, działaniem na szkodę, itp. Odpowiedzialność zerowa. A jak ktoś zacznie za bardzo grzebać, zwala się na polityków, którzy z kolei boją się o sondaże. Jest więc robione to na zasadzie "Lepiej nie ruszać". No, teraz jest inaczej, ale widzicie jak to się kończy :) A jak będzie to robił profesjonalista niezależny od polityków, to na kogo zwalić winę? Nie ma na kogo. 

I to jest niestety smutna i bolesna rzeczywistość. Tam nigdy nie będzie dobrze. Dlatego ja już od wielu lat nie angażuję się w jakiekolwiek protesty. I tak zostanie tak długo, aż to się nie zmieni.

tę firmę trawi rak, od zawsze. Chwilowo odstawiono jedynie lek przeciw objawom choroby.

Piotr Stelmach złożył wypowiedzenie:

Także współpracownicy - Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda i Tomasz Rożek.

2 godziny temu, jaszek napisał:

Owszem, niektórzy mocno angażują się w życie - nazwijmy je "pozaradiowe", żeby nie używać słowa naruszającego regulamin - i poglądami bliżej im do... wiadomo kogo. 

Każdy ma życie poza pracą,  i ma prawo wyrażać swoje poglądy.  Jeśli nie obraża własnego pracodawcy zwłaszcza bezpodstawnie. I powiem więcej uważam, że ma prawo krytykować ustawodawcę jeśli ten zmienia prawo dotyczące jego miejsca zatrudnienia.

Odpolitycznieniem nikt nie jest zainteresowany..... bo to są " ciepłe " posady. 

Ikony PR3 a z nimi TRÓJKA przeszły przez PRL, Solidarność, SLD, pierwszy PIS, PO z PSL..... i jakoś teraz po tylu latach wszystko się rozwaliło. Czy naprawde PR3 to była teraz taka a'la radio Wolna Europa że trzeba to było zniszczyć dla idei.

5 godzin temu, Kirk napisał:

Nie, to nie uratuje Polskiego Radia, a już na pewno nie Trójki. Bo to co zmieni? Zrobi się kalkę radiową struktury TVP? Przecież te formaty anten, które mamy obecnie, występują od wielu lat. Nie tędy droga.

Mam inne zdanie w tej kwestii. Obecny zarząd by się ratować musiałby robić właściwe kroki a ten byłby tym właściwym.

Swoją drogą ta wypowiedź Prezes Polskiego Radia to jedno wielkie XD. Tonący brzytwy się chwyta: https://streamable.com/birhrl
Przypomnę tutaj że ta sama pani lub jej poprzednik zaorała wcześniej Czwórkę wyrzucając ją z fal FM.

Pożegnał się Mariusz Cieślik.

Przed nomen omen trzecią zagrano też wiadomo jaki utwór Kazika :)

Sam Kazik jednak nie chce, aby jego utwór był grany w Trójce.

Łukawski, podobno także Strzyczkowski.