Skocz do zawartości

Problem z odbiorem 12.5W


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z odbiorem przekazów z 12.5W dla CP. Moja pozycja to 50.0N, 20.9E, punkt 0 ustawiony na 21.6E, antena to 85/90cm, obrotnica Stab HH90, konwerter Inverto Black Ultra.

 

Jeszcze wczoraj łapałem przekaz dla CP, choć musiałem trochę oszukać odbiornik przy pomocy USALS, ustalając długość na 20.5E. Dzisiaj za nic nie mogłem złapać sygnału z transpondera CP. W którym kierunku ruszyć anteną, żeby złapać sygnał przekazu z 12.5W?

 

Wiem, że antena nie jest dobrze ustawiona, bo powinienem bez problemu łapać sygnał z 12.5W, spędziłem sporo czasu w lecie, żeby ją ustawić - było dobrze, a teraz chyba znowu czeka mnie "rozmowa" z anteną. Proszę o cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam problem z odbiorem przekazów z 12.5W dla CP. Moja pozycja to 50.0N, 20.9E, punkt 0 ustawiony na 21.6E, antena to 85/90cm, obrotnica Stab HH90, konwerter Inverto Black Ultra.

 

Ja na corab 80cm miałem 11 db sygnał a teraz po Ksawerym niecałe 8 db i rwie przekaz siatkówki. Drugą antene na 10 e też mi Ksawery poruszał no ale chyba w zimę nie zdecyduję się marznąć na balkonie i dostrajać bo szkoda zdrowia za 3 miesiące wiosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 21.6E, po czym przekręciłem delikatnie całym zestawem w prawo, skręciłem i co teraz...? Wybrać np. 21.6E, żeby ruszyło obrotnicą i dopiero na 21.6E dostrajać najlepszy sygnał, czy wybrać np. 12.5W i tam dostrajać?

 

Żebym odebrał sygnał z transpondera 10972 V 2170 (21.6E) muszę ustawić długość w USALS na 21.4, żeby złapać stabilny sygnał, natomiast będąc na 12.5W USALS muszę mieć na 20.5, żeby złapać w miarę stabilny sygnał z przekazu 12615 V.

 

Na jaką satelitę ustawić i w którą stronę przekręcić zestawem, żeby znaleźć konsensus? Już się w tym wszystkim pogubiłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się zawsze od sprawdzenia pionu na mocowaniu do którego przypięta jest obrotnica, potem ustawionym kącie na obrotnicy i wreszcie na czaszy. Jak wszystko masz ustawione na południe czyli 20.9 to następnie ustawiasz pozycję najbliższą twojemu zeru czyli 21.63 i tam dostrajasz sygnał. Możesz wtedy przejść na 12.5 i ewentualnie coś próbować pozmieniać a po tym zabiegu wracasz na 21.6 i sprawdzasz czy działa nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pazi masz źle ustawioną obrotnicę. Najprawdopodobniej czasza nie jest poprawnie zamocowana na obrotnicy, tylko jest przekręcona o np. 1 stopień. Jeżeli dodatkowo samą obrotnicę na maszcie przekręcisz o 1 stopień w przeciwną stronę, to teoretycznie wszystko działa dobrze na pozycji 0, tylko że sygnał ginie przy próbie odjechania na dalsze pozycje. Właśnie z tym masz chyba problem.

 

Zakładam że maszt masz pionowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się normalnie odebrać przekaz z 12.5W, śmigają satelity od 53E do 30W, więc chyba nie jest tak źle z tym ustawieniem, ale przyglądne się temu po Świętach

 

@lpm11

 

Jesteś z Krakowa, możesz mi podać jakieś częstotliwości z satelit, które mogą wykazać poprawne, bądź nie ustawienie zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11408V 27500 jest chyba najmocniejszy (jeden kanał TV - KTO). Moc porównywalna z tą na transponderach Astry 19.2E.

 

http://pl.kingofsat.net/tp.php?tp=1387 - zobacz ten, jest średni.

W tej chwili pracuje 12577V 4068 - jest chyba najsłabszy (moc taka jak np. transpondery Kabelkiosk).

 

Powinieneś je obydwa spokojnie odbierać (za trzeci nie ręczę). Jak słabszy nie będzie działał, to znaczy że jest źle ustawione.

Spróbuj nagiąć czaszę w dół lub do góry.. jeżeli sygnał się pojawi to jest dowodem na przekrzywienie mocowania obrotnicy na maszcie lub czaszy na obrotnicy.

 

Próbuj także szukać czegoś pośrodku (5W ma bardzo silne transpondery). W idealnym przypadku złapiesz szczątki sygnału z 7.2W (12208V 27500)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje mi L/Q odpowiednio 98/82 ; 96/78, 96/73 dla podanych przez Ciebie transponderów. Na tym ostatnim co prawda nie ma żadnych kanałów, ale jakieś serwisy pokazuje.

 

Z Nilesat jest problem, znajduje kanały z podanego przez Ciebie transpondera, ale szatkują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, o to chodziło. Pisałem "Szczątki sygnału" - bo właśnie sygnał jest bardzo słaby. W Krakowie na upartego przy dobrej pogodzie da się oglądać 12208V, na granicy szatkowania na 80cm.

 

Możesz jechać dalej, np. na 30.0W

W drugą stronę możesz sprawdzić IS-12 (45.0E) 11673V SR 30000 (DVB-S2) - bardzo silny sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś coś czy samo się tak zrobiło?

 

Można powiedzieć, że się samo poprawiło, jednak poluzowałem mocowanie obrotnicy na uchwycie i delikatnie "puknąłem" w lewą stronę, jak ustanie wietrzna pogoda, będzie można coś więcej powiedzieć, czy to tylko chwilowo czy się ustabilizowało.

 

Możesz jechać dalej, np. na 30.0W

W drugą stronę możesz sprawdzić IS-12 (45.0E) 11673V SR 30000 (DVB-S2) - bardzo silny sygnał.

 

Tutaj mam L/Q 98/82

 

Na Hispasat znajduje 567 kanałów, więc tragedii chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest problem dalej.

 

Żeby złapać sygnał przekazu na 12.5W > 12614 H/V muszę wpisać długość 20.4 (moja dla przypomnienia to 20.98), natomiast żeby złapać sygnał w punkcie 0 (ustawiona anetena na 21.6E) wprowadzam w USALS długość 21.6

 

W takim razie co jest nie tak, że aż tak duże rozbieżności są w tym wszystkim? W którą stronę ruszyć? Całym zestawem czy tylko anteną na obrotnicy?

 

Oczywiście mogę się bawić w oszukiwanie odbiornika, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w USALS SWOJĄ szerokość geograficzną (długość też).

 

Zwróć uwagę że sygnał na 21.6E jest słaby, a na 12.5W mocny. Ustaw 21.0E i popraw antenę, żeby łapać 21.6E, a potem jedź na 12.5W i popraw ustawienie obrotnicy i anteny. Sprawdź czy na pewno masz wpisane satelity 12.5W i 21.6E (takie są ich pozycje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teraz mogę potwierdzić, że jest dobrze.

 

Poluzowałem śruby mocowania antena/ramię obrotnicy, przekręciłem antenę, aż złapałem stabilny sygnał na przekazie i skręciłem "na krzyż", oczywiście nie obyło się bez prób i błędów, ale za którymś tam razem podczas skręcania udało się ustabilizować sygnał na najwyższym możliwym dla mnie (tak przypuszczam) poziomie i co najważniejsze, nie muszę już oszukiwać odbiornika zmieniając ustawienia USALS!

 

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...