Jump to content

Recommended Posts

MUX-8 jest już oficjalnie w planach: https://satkurier.pl/news/93611/mux-8-ruszy-juz-jesienia-2014.html.

 

W przyszłym, tj. w 2014r, KRRiT ma rozpisać konkurs na ten multipleks w NTC. Być może zostanie uruchomiony już jesienią 2014r. Na razie nie wiadomo, czy będzie on dostępny za darmo dla wszystkich, czy jednak będzie płatny. Wiadomo natomiast, że będzie miejsce na 7 kanałów w paśmie VHF (na częstotliwośiach 174 - 230 MHz). Co oznacza, że niektórym będzie potrzebna nowa antena.

 

Oprócz wniosku od spółki Emitel do prezesa UKE zainteresowanie wolnymi zasobami częstotliwościami złożyły następujące podmioty:

 

Agora S.A.

Alvernia Studios sp. z o.o.

BCAST sp. z o.o.

Discovery Polska sp. z o.o.

INFO-TV-FM sp. z o.o.

ITI Neovision S.A.

Kino Polska TV S.A.

Michał Winnicki Entertainment

Pressmedial sp. z o.o.

RDF2 sp. z o.o.

Telestar S.A.

Telewizja Polska S.A.

TVR sp. z o. o.

TVS sp. z o.o.

UPLINK Krzysztof Zagórski

ZPR S.A.

 

Dodatkowo po terminie wyznaczonym przez prezesa UKE wpłynęły jeszcze zgłoszenia od następujących podmiotów:

 

Platforma Mediowa Point Group S.A.

Telewizja Puls sp. z o.o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam nadzieję, że ten kolejny MUX uruchomią jak najszybciej. A jak czuję, że szybko to nie nastąpi. Mam nadzieję że znajdą się jakieś wartościowe kanały np. od Discovery, czy od Agory.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie cieszyłbym się zbytnio. Na razie zapowiada się, że dla tego MUX'u (podobnie jak w przypadku np. regionalnego L3) zostanie wybrany operator, który dobierze sobie kanały/nadawców do współpracy. Nie będzie konkursu na kanały, jak to było w przypadku MUX-1. Najpewniej cały będzie kodowany, podobnie jak MUX-4. Tylko w taki sposób mają szanse zaistnieć jakieś wartościowe kanały. Ich nadawcy nie są przeważnie zainteresowani ofertą bezpłatną. Discovery z DMAX oferował tylko powtórki ze swoich głównych anten - nic nowego. Podobno Disney byłby zainteresowany nadawaniem w NTC, ale nie przy tych cenach za licencję. Generalnie ja niczego ciekawego bym się nie spodziewał. Choć najciekawiej byłoby, gdyby wygrało ITI i umieściło by tan swoje kanały tematyczne spod znaku "TVN" lub "+". ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz dokładnie to samą myśl co ja, jeśli chodzi o to żeby ITI wygrała! :) Ja o tym myślę "marzę" żeby właśnie inne kanały z Grupy TVN za niedużą opłatą się znalazły w NTC. Do tego jeszcze jakiś Disney, National G, filmowy i sportowy. I lux oferta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko czy ktoś będzie płacił za TVN STYLE czy TVN TURBO?

 

Poza tym najpewniej zostaną wymogi quasikoncesyjne - odpowiednia ilość kontentu po polsku itp. jak z MUX-4, więc o Disneyu czy NG można zapomnieć

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno wielu się znajdzie co chciała by zapłacić za te kanały. Nie koniecznie trzeba zapomnieć o tych kanałach (NG, Disney...) bo w MUX 4 mamy Comedy Central i nie wydaje mi się by było tam tyle polskich produkcji.

 

Pozdro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

w CC zgodnie z warunkami jest 33% polskich produkcji - są to powtórki seriali polsatowskich RODZINA ZASTĘPCZA, GRACZYKOWIE itp.

 

Niestety ale zainteresowanie może być nikłe choć wszystko zależy od ceny - żeby to się opłacało potrzeba by było kilkaset tysięcy abonentów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po części masz rację. Zresztą wolałbym żeby powstał jednak jeszcze jeden bezpłatny i jeden (opcjonalnie) płatny MUX. Bo za granicą to mają pełno kanałów i darmowych i płatnych. Liczę na szybkie rozpisanie konkursu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOSY MUX-8

 

Ważą się losy kolejnego multipleksu telewizyjnego. Do końca maja prezes UKE Magdalena Gaj musi rozstrzygnąć, komu powierzy zagospodarowanie multipleksu 8, który obejmuje częstotliwości z zakresu 174-230 MHz przeznaczone do nadawania programów telewizji cyfrowej naziemnej w systemie DVB-T na terenie całego kraju. Dokumentacja konkursowa nie jest jeszcze gotowa. Wiadomo, że o status operatora MUX-8 lub poszczególne miejsca na tym multipleksie zamierza ubiegać się łącznie 17 podmiotów.

 

 

Postępowanie w sprawie MUX-8 uruchomił wniosek spółki Emitel z końca października 2013 r. o rezerwację całego multipleksu w charakterze tzw. operatora czynnego, który zarządza multipleksem w sensie technicznym, a jednocześnie decyduje o tym, jakie programy zostaną na nim umieszczone. W odpowiedzi na wniosek Emitela prezes UKE – zgodnie z procedurą przewidzianą w prawie telekomunikacyjnym – opublikowała ogłoszenie o dostępności częstotliwości dla telewizji naziemnej cyfrowej, wzywając zainteresowane podmioty do składania zgłoszeń. Gdyby nikt się nie zgłosił, Emitel uzyskałby rezerwację na cały MUX-8 bez konkursu. Tę samą ścieżkę wykorzystał przed kilku laty Cyfrowy Polsat Zygmunta Solorza, któremu poprzednia szefowa UKE Anna Streżyńska przyznała bez konkursu cały MUX-4 przeznaczony dla telewizji mobilnej. Tym razem jednak wiedza o cyfryzacji była już na tyle upowszechniona, że w odpowiedzi na ogłoszenie zgłosiło się aż szesnastu nadawców, nie licząc spółki Emitel.

 

Przepisy prawa telekomunikacyjnego nakazują UKE przeprowadzić w takim wypadku postępowanie konkursowe. Musi ono się zakończyć najpóźniej 8 miesięcy od złożenia wniosku rezerwacyjnego przez Emitel, a więc do końca maja. Tymczasem zaczyna się marzec, a UKE nie tylko nie ogłosił jeszcze konkursu, ale nie przygotował nawet dokumentacji konkursowej.

 

– Czekam na decyzje rządu. Do tego czasu konkursu nie będzie. To kolejny multipleks, o który występuje komercyjny podmiot. Nie mogę technicznym przydziałem częstotliwości decydować o kwestiach programowych. Nie czuję się władna kształtować ład medialny w Polsce – przyznała bez ogródek prezes UKE Magdalena Gaj na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

 

Prezes UKE potwierdziła, że zainteresowanie MUX-8 jest ogromne. Poinformowała, że miała w tej sprawie spotkanie z przewodniczącym KRRiT Janem Dworakiem i zamierza dokonać ustaleń z rządem, zwłaszcza z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i poczekać na przedstawienie strategii.

 

– Do tego czasu konkursu nie będzie. Ład medialny to zbyt poważna sprawa, aby decydował techniczny przydział częstotliwości – podkreśliła prezes Gaj.

 

Godna pochwały powściągliwość prezes UKE w korzystaniu z szerokich kompetencji ma jednak charakter wybiórczy. Diametralnie inne podejście prezentuje UKE w sprawie przydziału telewizyjnych multipleksów regionalnych, które – bez wiedzy opinii publicznej i parlamentu – jeden po drugim trafiają w ręce tzw. lokalnych nadawców. O jednym z nich wiadomo, że związał się kapitałowo z TVN. Inny jest najprawdopodobniej związany z Polsatem. Zachodzi pytanie, czy konkursy UKE nie są aby ustawione pod konkretny podmiot. Posłanki PiS Barbara Bubula i Elżbieta Kruk wystąpiły z interpelacją w sprawie multipleksów regionalnych. Na odpowiedź czekają.

 

 

– Pani prezes Gaj, która wielokrotnie gościła na sejmowych komisjach, nie poinformowała nas ani słowem, że zamierza przydzielać multipleksy regionalne. Nie wiemy nawet, z jakich częstotliwości je utworzono, czy podzielono jeden z MUX-ów ogólnopolskich, czy może UKE wygospodarował dodatkowe częstotliwości? – zastanawia się Barbara Bubula (PiS).

 

Jak to możliwe, że najistotniejsze decyzje dotyczące ładu medialnego w Polsce ustawodawca oddał w ręce prezesa urzędu o charakterze czysto technicznym, którego rolą jest zarządzanie częstotliwościami? Otóż Sejm, uchwalając ustawę o cyfryzacji, zdecydował, że ciało polityczne, jakim jest KRRiT, rozstrzygnie o zagospodarowaniu trzech pierwszych multipleksów telewizyjnych – MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Pozostałe pięć multipleksów, które mogą być wykorzystywane dla celów telewizyjnych lub szerokopasmowego internetu, zostały w ustawie o cyfryzacji pominięte, i tym samym poddane wyłącznie przepisom prawa telekomunikacyjnego. Podobnie rzecz się ma z multipleksami radiowymi.

 

 

– Przepisy prawa telekomunikacyjnego na temat przydziału częstotliwości (art. 114-118) nie zapewniają odpowiedniej procedury wyboru programów, które znajdą się na multipleksie. W praktyce o tym, kto będzie nadawał naziemnie, może rozstrzygnąć to, kto da więcej. Za chwilę może się zdarzyć, że cały multipleks 8 trafi w ręce jednego operatora, który będzie decydował, jakie programy będziemy oglądać – zwraca uwagę poseł Bubula.

 

Prawo telekomunikacyjne przewiduje wprawdzie pewne ograniczenia dotyczące oferty programowej, ale są one określone bardzo ogólnie (np. program ma respektować interes państwa). Dobrą ilustracją panującej praktyki jest zagospodarowanie przez UKE multipleksu mobilnego (MUX-4): przy rezerwacji tego multipleksu Cyfrowy Polsat przedstawił Krajowej Radzie do zatwierdzenia długą listę programów, które ewentualnie mogą znaleźć się na multipleksie, ale o tym, które tam rzeczywiście umieścił – zdecydował samodzielnie.

 

– To nie do przyjęcia, aby dobro wspólne i rzadkie, jakim są częstotliwości, były rozdzielane bez planu i bez żadnej kontroli – podkreśla Bubula.

 

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/7026 ... mux-8.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję, że się wreszcie coś ruszy. Ciekawe czemu nie mają jeszcze dokumentacji konkursowej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rotalplus:

Szkoda, że cytujesz akurat mało wiarygodną gazetę, ale to tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa. Nie ma przepisów obligujących KRRiT i UKE do przeprowadzenia konkursu, w którym zostałyby wybrane kanały (tak jak poprzednio na MUX-1). Zwycięzca-operator sam (wedle uznania) dobierze sobie partnerów i sposób nadawania. Tym samym, żadne przepisy nie zmuszają nadawców do nieodpłatnego nadawania. Co się równa dużemu prawdopodobieństwu, że MUX-8 będzie kodowany. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości o zgłoszonych, których w większości nie stać, aby zostać operatorem tego MUX'a. A pozostali, najwięksi typu ITI, na pewno będą chcieli na tym zarobić, jeśli mają wyłożyć kasę. Tak, bo decydujące znaczenie będzie miało kryterium finansowe. Osobiście gorąco kibicuję TVP, żeby dostała kolejne miejsca dla siebie i tym samym, żeby zrobiło się luźniej na MUX-3 i poprawiła się jakość. Ale ciekawie będzie też, jak wygra Discovery i umieści wszystkie swoje kanały w naziemnej. Ciekawe, czy byłoby ich stać nadawać FTA? :P A jeśli wygra ITI, zakoduje i umieści tematyczne kanały ze swojego portfolio i plusa, czym zrobi konkurencję dla MUX-4 Polsatu? Zobaczymy jak to będzie. ;)

 

Acha, na pewno dojdzie konieczność dołożenia/wymiany anten, dla większości dotychczasowych odbierających DVB-T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z draco_sanem się zgadzam że jest to mało wiarygodna gazeta...

Z draco_sanem nie zgadzam się że MUX 8 będzie kodowany, bo KRRiT jak i UKE może zobowiązać operatora tego Multipleksu do rozpowszechniania kanałów za darmo na terenie Polski.

 

Wielu ludzi liczy na darmowy MUX, w tym również ja, bo darmowa oferta u nas nie jest tak liczna, jak wszędzie za granicą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie powiedziałem, że MUX-8 będzie kodowany. Tylko, że prawdopodobnie będzie kodowany. :P Żeby kogoś do tego zobowiązać, UKE czy KRRiT muszą powołać się na odpowiednie przepisy - a tych nie ma i prawdopodobnie nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@rotalplus:

Szkoda, że cytujesz akurat mało wiarygodną gazetę, ale to tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa. Nie ma przepisów obligujących KRRiT i UKE do przeprowadzenia konkursu, w którym zostałyby wybrane kanały (tak jak poprzednio na MUX-1). Zwycięzca-operator sam (wedle uznania) dobierze sobie partnerów i sposób nadawania. Tym samym, żadne przepisy nie zmuszają nadawców do nieodpłatnego nadawania. Co się równa dużemu prawdopodobieństwu, że MUX-8 będzie kodowany. Do tego dochodzą jeszcze wątpliwości o zgłoszonych, których w większości nie stać, aby zostać operatorem tego MUX'a. A pozostali, najwięksi typu ITI, na pewno będą chcieli na tym zarobić, jeśli mają wyłożyć kasę. Tak, bo decydujące znaczenie będzie miało kryterium finansowe. Osobiście gorąco kibicuję TVP, żeby dostała kolejne miejsca dla siebie i tym samym, żeby zrobiło się luźniej na MUX-3 i poprawiła się jakość. Ale ciekawie będzie też, jak wygra Discovery i umieści wszystkie swoje kanały w naziemnej. Ciekawe, czy byłoby ich stać nadawać FTA? :P A jeśli wygra ITI, zakoduje i umieści tematyczne kanały ze swojego portfolio i plusa, czym zrobi konkurencję dla MUX-4 Polsatu? Zobaczymy jak to będzie. ;)

 

Acha, na pewno dojdzie konieczność dołożenia/wymiany anten, dla większości dotychczasowych odbierających DVB-T.

 

Przepisy nie ALE DOKUMENTACJA KONKURSOWA może nakładać obowiązek nieodpłatnego udostępniania kanałów - trzeba zwrócić uwagę, że jest spore zainteresowanie DVB-T. To tak naprawdę walka o interesy płatnych platform. Tu nie trzeba żadnych przepisów, bo częstotliwości są w rękach Państwa = OBYWATELI

Najlepiej gdyby wygrał operator nie powiązany z rynkiem TV jak np. ..Emitel - wtedy będzie mieszanka programów

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dokumentacją konkursową" mają regulować rynek medialny i nakazywać komuś, że nie może kodować? Bardzo w to wątpię. Do tego potrzebne są przynajmniej przepisy (albo ustawa) uchwalone przez Sejm.

 

BTW:

Wielu ludzi liczy na darmowy MUX, w tym również ja, bo darmowa oferta u nas nie jest tak liczna, jak wszędzie za granicą ;)

Coś mi się przypomniało w związku z powyższym cytatem. Będąc niedawno w Holandii zauważyłem, że mają tylko 3 darmowe kanały (nie licząc tych regionalnych). Więc, na pewno nie "wszędzie". :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za bardzo nie chce mi się wierzyć, że Holendrzy mają tylko 3 darmowe kanały, ale nie będę spekulował :)

 

Według mnie operatorem powinien być Emitel. Są już w tym doświadczeni. Postarali by się na pewno dobrać najlepszych nadawców.

Mogliby działać jak angielski Freeview i promować bezpłatną NTC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z tobą - zresztą co teraz takie INFO TV FM ma do powiedzenia skoro swoje nadajniki sprzedali Emitelowi.

Dlatego bym ich skreślił na miejscu UKE - chociażby dlatego że drugiego MUX IV tutaj nie chcemy. Z listy wyrzuciłbym też ITI (TVN) i TVP no chyba że ci nadawcy mieliby coś konkretnego do zaoferowania - w innym wypadku nie wpuszczajmy ich do tego multipleksu. Ja na miejscu UKE już nawet przyznałbym miejsca robiąc selekcje z satelitarnych stacji FTA i tym samym oferta multipleksu zostałaby szybko ustalona a co za tym idzie zaoszczędzono by sporo czasu który to przeznaczono by na budowanie zasięgu multipleksu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Stars tv

2. Kino polska

3. Tele 5

Te trzy by się przydały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja do tej listy dorzuciłbym jeszcze TVS, TVR, 4fun.tv oraz ITV które to także by się przydały w telewizji naziemnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kanały muzyczne zasilają MUXy lokalne, których zapewne będzie więcej w przyszłości więc po co te same kanały miałyby by być w MUXie ogólnopolskim? Najlepiej wg mnie by było jakby ten MUX był odkodowany i zawierał programy o różnej tematyce (po jednym: sport, film/seriale, muzyka, popularno-naukowy, dla dzieci, informacyjny, lifestyle). Myślę, że ogólnie operator MUXa nie będzie miał większego problemu z dogadaniem się z potencjalnymi nadawcami, wszakże wiele programów startowało w dotychczasowych konkursach na miejsca w polskim DVB-T więc teoretycznie jest w czym wybierać ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za bardzo nie chce mi się wierzyć, że Holendrzy mają tylko 3 darmowe kanały, ale nie będę spekulował :)
Dokładnie to są 4 darmowe kanały: Nederland 1, Nederland 2, Nederland 3 i jeden lokalny (w moim przypadku to był TV Noord Holland). :P Ja nie spekuluję, tylko przekazuję fakt. Poczytaj więcej na Wikipedii lub tutaj. Pozostałe 23 kanały są płatne.

 

Według mnie operatorem powinien być Emitel. Są już w tym doświadczeni. Postarali by się na pewno dobrać najlepszych nadawców.

Mogliby działać jak angielski Freeview i promować bezpłatną NTC.

Nawet jeśli wygra Emitel, to zapewne wybierze sobie nadawców na zasadzie, kto im więcej zapłaci - a nie najlepszych. Poza tym, nie jest wykluczone, że inni wygrani nie zlecą Emitelowi obsługi technicznej tego multipleksu. :P

 

 

Zgadzam się z tobą - zresztą co teraz takie INFO TV FM ma do powiedzenia skoro swoje nadajniki sprzedali Emitelowi.
A co to ma do rzeczy? Większość z tych co się zgłosiła, nie ma swoich nadajników. INFO-TV-FM może wygrać i zlecić obsługę techniczną Emitolowi. A zachować możliwość decydowania kto i w jaki sposób będzie na tym MUX'ie nadawał.

 

Dlatego bym ich skreślił na miejscu UKE - chociażby dlatego że drugiego MUX IV tutaj nie chcemy. Z listy wyrzuciłbym też ITI (TVN) i TVP no chyba że ci nadawcy mieliby coś konkretnego do zaoferowania - w innym wypadku nie wpuszczajmy ich do tego multipleksu.
Skreślasz firmy, które mają największą szansę na wygraną? W moim odczuciu w tej grze liczą się tylko Emitel, BCAST, Discovery Polska, INFO-TV-FM, ITI Neovision, Telewizja Polska i może jeszcze Kino Polska TV. Reszta nie ma takich pieniędzy, żeby to utrzymać. Ktoś z wielkiej trójki (TVP, Polsat/INFO-TV-FM, TVN/ITI Neovision) chyba ma największe szanse na zgarnięcie głównej nagrody. Uważam, że taka TVP ma sporo do zaoferowania: przede wszystkim rozluźnił by się MUX-3, i było by miejsce na uruchomienie wersji HD istniejących kanałów (np. TVP Kultura HD). :P

 

Ja na miejscu UKE już nawet przyznałbym miejsca robiąc selekcje z satelitarnych stacji FTA i tym samym oferta multipleksu zostałaby szybko ustalona a co za tym idzie zaoszczędzono by sporo czasu który to przeznaczono by na budowanie zasięgu multipleksu :)
O jakiej selekcji kanałów ty mówisz? To ma być konkurs na operatora całego Multipleksu, a nie wybór kanałów - jak było w przypadku MUX-1. Zresztą darmowe kanały nie mają już nic ciekawego do zaoferowania, tylko kanały płatne mogą dać widzom coś więcej. :P

 

@adrian1981:

O darmowym kanale sportowym w naziemnej możesz spokojnie zapomnieć. To za droga sprawa, żeby taki kanał mógł funkcjonować tylko z reklam. Informacyjne, poza TVP Info, też raczej nie palą się bezpłatnie do NTC. I co z tego, że wiele programów startowało w konkursach? Skoro większość to były wydmuszki, kompletnie nieposiadające żadnych sensownych praw do nadawania. Poważne i liczące się stacje nie chcą za darmochę do NTC. Bardzo przeszkadza też wymóg Polskiej licencji, w której znaczna część programów musi być Polskiej produkcji. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy taki Orange Sport nie byłby zainteresowany poszerzeniem zasięgu poprzez nadawanie w DVB-T?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...