Jump to content
Sign in to follow this  
Frontowiec

Dom

Recommended Posts

''Dom'' jest to 25-odcinkowy polski serial, który był emitowany przez ponad trzy dekady. Pierwszy odcinek serialu wyemitowano w 1980 roku, gdzie kolejne najnowsze odcinki emitowano w latach 1983, 1988, 1999 i 2000. Głównymi bohaterami serialu byli mieszkańcy kamienicy znajdującej się na ulicy Złotej 25 w Warszawie, gdzie akcja serialu odbywała się w latach 1945-1980. Co do bohaterów serialu to bardzo uwielbiałem rodzinę Talarów, Lermaszewskich, Wrotków, pana Popiołka czy pana Prokopa i jego szwagra. Także cytaty z tego serialu takie jak np. ''Koniec świata'', ''Dla mnie to małe piwo przed śniadaniem'' czy ''Jak czekista z czekistą'' stały się bardzo kultowe.

 

Nie uwielbiałem natomiast odcinków z 2000 roku, w którym było przede wszystkim za mało Andrzeja, gdzie wiele wątków poświęcono jego synom. Najbardziej spośród scen to uwielbiałem m.in scenę z odcinka 19, w której niemal wszyscy mieszkańcy kamienicy oglądali za pomocą kolorowego Rubina Mistrzostwa Świata '74. Oraz wzruszającą scenę z odcinka 25, w którym m.in zmarła Ewa Talar (gdzie jej ostatnią wolą było to, żeby rodzina zawsze była razem), gdzie na końcu pokazano wszystkie sceny z serialu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowsze odcinki powstawały w latach 1983, 1988, 1996 ( i chyba również w 1997) oraz w 2000. Szkoda że nie powstało więcej odcinków, opowiadających historię bohaterów przynajmniej do roku 1989 w którym upadł PRL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porządny serial. Ja i moja rodzinka raz na 5 lat do niego wracamy. Ostatnio oglądałem go w wakacje bodajże rok lub dwa lata temu na "dwójcie" bodajże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serial ''Dom'' niedawno się zakończył w TVP Historia, gdzie serial obecnie leci w telewizji Kino Polska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten serial zapisał się w telewizji na wieki. Wciąż jest gdzieś powtarzany. Najlepsza okazja na obejrzenie wszystkich odcinków w zaledwie półtora miesiąca była w 2009, gdzie TVP Kultura emitowała ten serial rankiem od poniedziałku do piątku :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio też puszczali w TVP Historia od poniedziałku do piątku popołudniu, a rano była powtórka :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbardziej spodobał mi się odcinek pt. "komu gra ta orkiestra" w którym był niesamowity wypadek przy pracy a później andrzej pyta się dyrektorowi: KOMU GRA TA ORKIESTRA ??? a on odpowiada że każdemu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym wrócić do tematu serialu "Dom"

Ostatnio serial jest często powtarzany na kanale Kino Polska.

Ciekawostką jest fakt że kolejna powtórkowa emisja serialu w KP rozpocznie się od 1 lutego o godzinie 16:00 z powtórkową emisją dzień później o 14:00.

Zauważyłem też że odcinki nakręcone w 1996 i 1997 były emitowane w TVP1 od 21 lutego 1999 do 4 kwietnia 1999, a te które były nakręcone w 2000 od 19 listopada 2000 do 17 grudnia 2000.

Edited by Telewizja Urbanski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...