Skocz do zawartości

Jaki telewizor wybrać do 2500 zł?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

@Mobo40, KAŻDY nawet średnio rozgarnięty człowiek, który nie ma wrodzonych wad postrzegania barw i zaopatrzy się w papierowy wzornik do kalibracji za circa 30 złotych, jest w stanie skutecznie wyregulować swój telewizor.

 

Używanie przez kogoś terminu kalibracja, nawet jeżeli dysponuje toną rzeczywiście profesjonalnego sprzętu, jest w wypadku telewizorów absolutnym nadużyciem.

 

Zresztą, taka usługa kosztuje kilkaset złotych + dojazd i nie jest raz na zawsze, ponieważ parametry obrazu z czasem ulegają zmianom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz się zastanowić, czy ci się opłaca. Telewizor z 2013 już dwa lata używany. Ludzie zamawiają kalibrację przeważnie do drogich i nowych wyświetlaczy.

No tak, moj TV jest tani, ale nie stary pod wzgledem uzytkowania, bo nie cale 4 miesiace dopiero chodzi. I pytanie czy taki tani panel, warto kalibracją podrasowac. By zyskal na lepszym wyswietlaniu obrazu, niz mozna to zrobic recznie. Koszt, jezeli przyjme ze jest lepiej niz na moich ustawieniach, no wlasnie to 500zl dla jednego trybu (wliczajac dojazd),+ 100zl dla drugiego, jezeli bym chcial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja, to inny rodzaj sugestii. I nie zawsze taki skalibrowany odbiór obrazu jest pozytywny dla właściciela danego telewizora. Inne oko, inne oczy.

Jeden lubi obraz ustawiany na ciepłych kolorach, drugi na zimnych. Ja akurat preferuję zimny obraz. Wtedy kolorystyka takiego obrazu w moim odczuciu jest bardziej soczysta i wyrazista. Kontrast, jasność, jaskrawość, balans bieli itp. zależy też od naszych indywidualnych upodobań. Dlatego nie należy ulegać czyjeś sugestii, że ktoś, to za nas zrobi lepiej. Pamiętać należy, że każdy egzemplarz telewizora jest inny, choć jest z tej samej serii. I jego nastawy, to sprawa indywidualna. Że tak to ujmę.

Zatem polecam samemu się tym pobawić. Nie jest to takie proste, bo wymaga dużej cierpliwości. Ja swój telewizor ustawiałem na "raty" z przerwami przez kilka dni. Obecnie zapisane dane trzymam tylko po to, aby ktoś nieopatrznie nie przywrócił ustawień fabrycznych. A zdarzyło się to już nieraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Problem w tym, że telewizorów nie da się skalibrować, czyli zapisać w sposób trwały tabeli ustawień w LUT.

 

To, co się robi za pomocą programowych suwaczków, to jedynie regulacja !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chce sie pozbyc kalibracja, swiecenia kolru, bo tego ustawieniami nie moge sie pozbyc, a obraz mam na swoje upodobanie dobrze ustawiony. Denerwuje mnie tylko to ze mi srebrzą kolory (np. jesli jest biale tlo, to wytwarza sie taka jakby łuna w jaskrawo srebrzystym kolorze zielonkawym lub niebieskawym, tak samo czasami na kolorze ludzkiej skory, mieni sie jaskrawo czerwono, podobno kalibracja da sie to wyeliminowac.) A jesli nie zrobi tego kalibracja, to nie zaplace, bo nie zauwaze roznicy w obrazie. Tylko pytanie czy to do ustawienia, czy przypadlosc mojego tv. Serwisant powiedzial ze te modele tak maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(-) czyli zapisać w sposób trwały tabeli ustawień w LUT.

Czytamy i uczymy się: http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/maksymal ... e-look-up/ .

Ludzie! Nie dajmy się zwariować.

 

To, co pokazujesz, dotyczy paneli LCD! Ja akurat opisałem plazmę. Ale idę dalej i to potwierdza, co napisałem wcześniej.

Cytuję: "Pamiętać należy, że każdy egzemplarz telewizora jest inny, choć jest z tej samej serii. I jego nastawy, to sprawa indywidualna. Że tak to ujmę."

A tu potwierdzenie:

Liczba bitów, na których operuje panel LCD, LUT i z jaką są dokonywane obliczenia wewnętrzne – wszystko to ma olbrzymi wpływ na zdolność do reprodukcji kolorów przez monitor LCD. Wcale nie tak rzadko, porównanie modeli, o na pierwszy rzut oka podobnych specyfikacjach, może ujawnić nieoczekiwane odchylenia w wyświetlaniu. Kompetentne ocenienie jakości obrazu uzyskiwanego przez monitor, tylko na podstawie jego specyfikacji jest nierealne. Przed dokonaniem zakupu, użytkownicy powinni osobiście sprawdzić konkretny monitor.

 

I jeszcze raz! Ludzie! Nie dajmy się zwariować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPS-y tak mają i nic z tym nie zrobisz.

Będziesz musiał to polubić.

Da sie tego pozbyc, ale wtedy to obraz nie zachwyca, jest malo jaskrawy bez kontrastu, taki przymglony. Z skalibruj powiedzial ze da sie to zniwelowac, zobaczymy, jak nie to bede bez skalibrowanego tv a on bez kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kalibracje się zawsze robi na danym egzemplarzu telewizora, bo nawet telewizory w tej samej serii po kalibracji maja inny obraz. Szarp LC-UQ10E nie da się dobrze skalibrować, a taki Samsung H6400 można dużo z niego wycisnąć. Samemu się tak nie ustawi, ja swój sam ustawiałem, najpierw z zagranicznych forów ściągnąłem gotowe nastawy, później korygowałem je według moich upodobań. Skalibruj.pl wykonuje kalibrację na dzień i noc, mają odpowiedni sprzęt, ale to słono kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Bogdan, ten tekst do którego dałem linka, dotyczy tylko urządzeń monitorowych, które podlegają procesowi KALIBRACJI, ponieważ są do tego z racji budowy predystynowane.

I jedynie w tym celu podałem tego linka, by podkreślić, że telewizorów się NIE KALIBRUJE, obojętnie czy jest to telewizor z ekranem plazmowym, LCD, czy OLED.

Telewizory można co najwyżej programowo dostosować do swoich upodobań i najlepiej zrobić to samodzielnie !

Jedyne co jest niezbędne do tej czynności, to nie sprzęt wart kupę kasy, tylko zdrowy wzrok.

Jeżeli ktoś jest daltonistą, to i tak będzie mu ganz egal, czy telewizor jest ustawiony dobrze, czy niekoniecznie dobrze. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby nie kalibrować zestawu kina domowego rozmieszczenia głośników :brawo:

 

Przecież kupiony TV ma ustawienia domyślne

 

Ja sobie postawiłem Samsunga 26' i nawet nie będę komentować no może użyje 1 słowa tragedia jeśli chodzi o kolory ale zmieniać tego nie będę bo to jest TV serwisowy.

 

Na razie cieszmy się że jeszcze mamy coś więcej niż IPS i nadchodzący OLED a jest duża różnica miedzy OLEdem obecnym a sprzed roku. Ciekawe ile będzie ważyć taki 65' kloc :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie zmieni, zniknie Ci tylko kilka setek z portfela.

Drobnych regulacji dokonasz sam z powodzeniem.

W moim TV już fabryczne ustawienia są niezłe. Jak wcześniej pisałem na prawdziwych kanałach HD można było nic nie ruszać po wyjęciu z pudła. Ale z ciekawości ściągnąlęm sobie kilka plansz do samodzielnej "kalibracji" i zacząłęm bawić się ustawieniami balansu bieli, bo chyba tylko tym można wpłynąć na wyswietlanie kolorów w moim TV ? Oczywiscie wszystko na łapu capu (może kiedyś się przyłożę) ale jakiś efekt jest. Szczególnie na kanałach SD i materiałach o słabszej jakości wygląda tak jakby telewizor zaczął nagle wyświetlać większą ilość kolorów (ocieni) co ciekawe przy zmianie (zmniejszeniu podświetlenia) na orginalnych ustawieniach już poniżej 5 nie widać było zmiany na ekranie, po "kalibracji" :wink: zmiany widać do 2 stopnia na skali podświetlenia. A i jeszcze jedna ciekawa obserwacja. Podłączyłem na próbę dekoder Ariva 250, żeby zobaczyć jak poradzi sobie z obrazem na wyjściu HDMI w moim TV i powiem, że byłem pozytywnie zaskoczony, kanały HD tak jak dekoder TV, SD też ale jak puszczałem kanły SD a na wyjściu HDMI ARIVY ustawiałem 576i to obraz był dużo lepszy niż z dekodera w TV. Fakt, że ARIVA trochę sztucznie przeostrza obraz ale ma "suwaki" którymi można to korygować. W porównaniu do obrazu z Fergusona kanały SD z TV wyglądały jakbym ogladał je przez zmatowioną folię...? Eksperymenty z Ferdkiem robiłem jeszcze przed "kalibracją" ale myślę, że po byłoby podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakies dwie godziny, bedzie u mnie jednak, Pan Maciej z Kalibruj.pl. Wydam troche kasy jak bedzie pozytywnie z odbiorem obrazu u mnie, no i pochwale sie na forum czy faktycznie te kalibracje obrazu cos daja, cos wiecej niz reczna robota przy suwakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisz gdzieś obecne ustawienia albo przenieś na któreś z wejść HDMI, to będziesz miał potem do porownania. Inna sprawa, że jak juz ktoś wyda na coś kasę, to później ciężko mu będzie się przyznać, że może zrobił to "pochopnie". Na szczęście jesteśmy tu anonimowi i możesz walić swobodnie co i jak. Różnica zapewne będzie, tylko kwestia czy warta wydanej kasy.

Właśnie doczytałem, że koszt 500 PLN-ów, w życiu bym tyle nie zapłacił. Za taka kasę można już dokupić dodatkowy dekoder (tuner), chociażby taka arivę i przy jego pmocy próbować poprawić obraz i funkcjonalność TV...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt ze nie jest wart tyle ta kalibracja. Wydobyte to tylko wieksza paleta kolorow i biala biel (czern byla w moim tv b.dobra), moj tv moze nie da sie ustawic max mozliwosci co mozna zrobic kalibracją, moze bogatsze wersje plazm. Suma = mozna sprobowac tej uslugi ale przy porzadnych TV, jak juz sie pare czy kilkanascie tysi wyda, to wtedy mozna nie zalowac tych 500zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zamawiają kalibracje jak kupują nowy telewizor, i to te które mają zaawansowane ustawienia czyli bardzo duże możliwości ustawień. Twój ma ponad dwa lata i niski model, tak jak pisałem najlepiej jak się ściągnie ustawienia z internetu, a później koryguję się pod swoje upodobania. Szukałem w internecie ustawienia na twój model telewizora, ale nie mogłem znaleźć. Wszyscy chwalą pana Macieja Kopera, ale ci co opisują jego kalibracje to mają wysokie modele. Czyli kasa w twoim przypadku wyrzucona w błoto ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zyskalem, ale za ta kwote nie warto bylo. Tym bardziej ze tv z najnizszej półki. Ale ciekawosc jak to wygląda + mysl ze moze cos extra sie wycisnie jeszcze z mojego tv, zwyciezyla.

Wszystko uzyskalem sam, jedynie co to wyciagnal lepiej biel, i szersza paleta kolorow (tzn. odcieni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...