Skocz do zawartości
  • 0

Problem z dużą anteną


abecede
 Udostępnij

Pytanie

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jakby to lepiej wytłumaczyć.. W przyrodzie nic nie ginie, także projektując antenę zwiekszamy jej zysk energetyczny, ale gdzieś ten zysk musimy odjąć aby wszystko się zbilansowało. Oczywiście pomijam tutaj kwestię anten dookólnych które są projektowane tak aby osiągnąć największy zysk w poziomej płaszczyźnie (w pionowej muszą mieć bardzo silne tłumienie), ale to już wypada trochę poza tematykę satelitarną i raczej nadaje się do odbioru naziemnego.

 

Zwykle jest tak, jeżeli antena ma większą ilość elementów na których odkłada się sygnał (anteny do odbioru naziemnego) albo większą powierzchnię (czasza satelitarna), to jednocześnie ma dużo węższą wiązkę odbioru i trudniej jest taką antenę dokładnie wycelować w źródło sygnału, nagrodzone jest to wyższymi poziomami sygnałów przy poprawnym ustawieniu i mniejszym wpływem zakłóceń z sąsiednich pozycji satelitarnych / z sąsiednich obiektów nadawczych.

 

Przy dużej antenie sateltitarnej, kąt poprawnego ustawienia anteny jest dużo mniejszy, niż przy małej antenie, dlatego małe anteny satelitarne przy drobnej wprawie można ustawiać nawet jedną ręką, a przy antenach o rozmiarze minimum 100-120cm przydatny będzie miernik poziomu sygnału i trochę cierpliwości w ustawianiu takiej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena ofset, konwerterów mam sporo, różnych firm: opticum, samsung, inverto, alps....

 

Ile mniej więcej kosztuje ustawienie anteny 120 cm z czterema konwerterami na cztery satki ? Astra 19E, Hot Bird 13E, Eutelsat 16E i jeszcze jakąś bym sobie dorzucił..... tylko jeszcze nie wiem jaką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Antena ofset, konwerterów mam sporo, różnych firm: opticum, samsung, inverto, alps....

 

Ile mniej więcej kosztuje ustawienie anteny 120 cm z czterema konwerterami na cztery satki ? Astra 19E, Hot Bird 13E, Eutelsat 16E i jeszcze jakąś bym sobie dorzucił..... tylko jeszcze nie wiem jaką....

A nie lepiej siłownik ze sterownikiem i wtedy pełen horyzont sam mam taki zestaw.Niestety jakiś czas temu coś nawaliło wszystko słyczać pracuje ale anteny nie chce przestawić.Dobrze że została na hot bird 13 E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A nie lepiej siłownik ze sterownikiem i wtedy pełen horyzont sam mam taki zestaw.Niestety jakiś czas temu coś nawaliło wszystko słyczać pracuje ale anteny nie chce przestawić.Dobrze że została na hot bird 13 E.

 

Sam odpowiedizałeś nt obrotnicy. Koszt obrotnicy i jej zawodność zimą zniechęca. Warto rozejrzeć sie za wielogniskową anteną toroidalną. Np. Wavefrontier T90. Dwie powierzchnie odbijające sprawaiają że niewielka jest siła starająca się ją pochylić do przodu. Konwertery są pod główną czasą - a drua przednia czasza jest blisko tej głównej.

 

Ustawia sie ją dosyć prosto. Cały myk to namierzenie trzech punktów - środek, i dwa skrajne aby antena jak najdokładniej śledziła orbitę. A potem to już tylko żmudne zarabianie kabelków i mocowanie konwerterów. Sam używam taką antenę - aktualnie odbieram pozycje: 39'E, 36'E (tylko kołowe), 31.5'E. 28.2'E, 23.5E, 19.2'E, 16'E, 13'E, 10'E+9'E, 4.8'W, 0.8'W, 4'W+5'W. Planuję jeszcze dorzucić zezika na konwerter 39.E aby odebrać 45'E już poza zakresem montażu konwerterów.

 

W 2008 roku zdecydowanie taniej bło ją kupić w Nimczech plus koszty przesyłki do Polski niż kupować w Polsce.

 

Wg mnie obecnie to warto się ustawić konwerterami na 23.5'E, 19.2'E, 13'E i 9'E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja nie miałem żadnej obrotnicy tylko zestaw z siłownikiem.Obrotnica nie łapie pełnego horyzontu a zestaw z siłownikiem już tak.Mi antena jeszcze trochę przesuwała sie za Turksata 42 E a z drugiej strony to chyba był Hiszpansat 30 W.Z tego co pamietam to miałem ok.20 pozycji satelitarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ja nie miałem żadnej obrotnicy tylko zestaw z siłownikiem.Obrotnica nie łapie pełnego horyzontu a zestaw z siłownikiem już tak

 

Ale to mechanizm obracania. Ponadto czekasz aż antena się nakieruje. W przypadku antenty multifocus jest luksus w korzystaniu.

Mając kilka pozycji na jednej nieruchomej czaszy możesz mieć kilka tunerów jednoczęsnie odbierających z kiku róznych pozycji.

Multifocus stwarza jeszcze problem np. z 36.0'E - kołowe polarycjne i ortogonalne. Dwóch naraz nie będzie - coś trzeba wybrać...

 

Obracana antena OK ale dla zapalonego DX'era. Może wtedy być uzupełniem innej anteny dla "normalnego" korzystania z sat.

Jak dodamy jeszcze rożnorodność pasm satelitarnych ....

 

Te ~20' po bokach tego widzi Wavefrotner jest jeszcze do odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ile takie kompletne cudo na powiedzmy 10 pozycji może kosztować? Chyba raczej nie mało.

 

Antena to niewielki stusonkowo koszt. Za to najwięcej monety pożarły konwertery. Czasz kosztowała mnie wtedy jakies niecałe 400 PLN bez kosztów przesyłki. W Polsce wtedy chcieli za nią ponad 600 PLN.

Konwerter Inverto Slim - to jakie 60 PLN, zaś twin to 95 PLN - razem 900 PLN na same konwertery. Switch DiSEQc 1.1 to stóweczka, inne drobiazgi w tym dodatkowe uchwyty do konwerterów to kolejna stówka, 50 dych za wciągnięcie z balkonu na dach bloku (wyjście na dach było tylko przez małe okienko - za małe aby przeszła główna czasza). Do tego jakieś 100 metrów kabla (dwa kablem po 38 metrów od anteny do miejsca gdzie stoi TV) .

Koejne drobne to na dodatkową rurę 60mm - bo takiego uchwytu wumaga ta antena. Montaż i ustawienie to już samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hhmmm ale w połowie lat 90tych ceny genralnei były sporo nisze niż obecnie. Pomijam już że stosunek ceny/zarobki był znacznie bardziej korzystny niż obecnie. Wtedy miasto nocą żyło teraz lokale/puby padają z racji pustek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój kochany sąsiad ze 140cm zrobił chłopak inaczej. W sam środek czaszy przykleił taśmą czaszę 60cm. Ustawił sygnał 60-tką dopartą do 140-stki kręcąc tą 140stką, odkleił 60-tkę od 140 i ... miał gotowe rozwiązanko. Nie wierzyłem więc sam polazłem do ogrodu kręcić swoją 120-stkę. No patrz! Miał rację. :mrgreen:

Po [beep]-ę mi Rover za tyle szmalcu ... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...