Skocz do zawartości

Twój początek i zainteresowanie TV-SAT


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Moje pierwsze zainteresowanie technologia satelitarna rozpoczeło sie w 1997roku kiedy to uruchomion w moim miescie siec kablowa bodajze wtedy była to firma TELETON nalezaca do grupy telefonia polska zachód ktora dzis należy do grupy Multimedia Polska na poczatku oferta byla interesujaca pojawły sie kanały typu Infodokument,nickelodeon.canal+(okienka) ,reality TV,TVN.WIZJA JEDEN,RTL7,wszystko było za darmo w ramach testowania sieci przez pół roku jednak nie byłem zadowolony z tej uslugi ponieważ technicy przyjezdzali do sieci szkieletowej nieco zapuzno co wiazązało sie z długim brakiem oferty co spowodowało ze w roku 2001 zakupiłem cyfrowy zestaw satelitarny firmy Hevet 5518FTA który do dzis jest na chodzie wszystkie TVN-y były dostepne:D niestety rok za rokiem oferta malała teraz nie ma Polsatu za free nawet tylko polsat2 do dzis jestem klientem sieci kablowej do usług szerokopasmowego dostepu do internetu brak przerw w dostawie sygnału nie wystepuje. Mieszkam blisko sieci szkieletowej co jest dobrym czynnikiem umozliwiajacym straty w predkosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziw mnie bierze, że się jeszcze tutaj nie wypowiedziałem ;)

 

Ja swoją przygodę z TV satelitarna zacząłem bodajże w 1991 lub 1992. Piekny zestaw analogowy Świdnickiej firmy Diora :) Piekna czarna metalowa skrzyneczka z dwucyfrowym wyswietlaczem. Pilot z plastikowymi guziczkami. Antena parabola 150 (olbrzym), konwerter taki wielki jak teraz nowoczesne dekodery :lol: do którego szły 4 kable: jeden koncentryczny i 3 zwykłe kabelki: jeden był opisany V, drugi miał falę w oznaczeniu a trzeci przewód masowy ;)

 

Mam jeszcze ten cały sprzet na strychu. Tuner sprawny, tylko czasami "gubi" kanały. Ja bedę miał czas to wrzuce fotki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był to rok 1989. Pamiętam jak ojciec przywiózł z Berlina Zachodniego tuner analogowy Amstrad Filedity SRX200 do tego czasza 90cm i konwerter wąskopasmowy Amstrad. Ciekawostką jest, że konwerter dokonywał zmiany polaryzacji za pośrednictwem elektrycznego polaryzatora, tzn. przełączanie polaryzacji następowało po podaniu napięć 13/18V jak w obecnych LNB. Podłączenie i zmontowanie sprzętu nie sprawiało trudności, jednak ustawienie czaszy zajęło 2 dni :lol:

Kolejnym problemem stał się telewizor. Wtedy to dość nowy, radziecki ELEKTRON :D Wymagał przestrojenia na PAL i dodania jakiegoś generatorka (fonia troche szumiała).

Tak to wszystko trwało bodaj. do 1991 kiedy to usłyszeliśmy z ojcem o możliwości odbioru kanałów z pozycji 13E. W ruch poszeda miotła, a dokładniej jej kij i klucz do luzowania śrób. Na początku kręciło się od między 13 a 19 stopniami. Później wszystkim pokierwała ciekawość, tzn. Czy da się coś odebrać między 13 a 19 stopniami :?: Delikatnie przesuwając złapałem arabski RTM1 :D

W późniejszym czasie namierzyliśmy z ojcem Kopernikusy (23,5E i 28,5E), Siriusa 5E, Eutelsat 10E i 7E. Pamiętam że coś jeszcze nadawało pomiędzy 19,2E a 23,5E jednak niewiem jaki to był satelita.

W 1993/1994 Została zakupiona obrotnica na "pilota" Zakres 28,5E-7W.

W latach 95/96 pierwsza anetna z Polarmountem. Dalej ok. 1997 wymiana anteny na większą + nowy tuner analogowy i zakup dekodera analogowego Canal+ a jakos w polowie 1998 później Cyfry+ (pierwszy tuner cyfrowy). 2003/2004 Antena Epoxydowa 130cm+obrotnica Diseqc i 2005 Mabo125PM+siłownik 24 cale :wink:

Z pierwszego zestawu pracuje jedynie antena. Konwerter z tuneram lezą ładnie zapakowane :)

Nie wspomniałem oczywiście o stacjonarnych antenach 60-80cm których przez ten czas przewinęło mi się chyba z 20 :shock:

Do dzisiaj pozycja 19,2E kojarzy mi się jako angielska a 28,5E jako niemiecka, z powodu nadawanych tak kiedyś kanałów :wink:

Dzisiaj jak widać jest zupełnie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mrozuś, fajnie to wszystko było przeczytać. Naprawdę bogate wspomnienia. Mam też kilka pytań, jeżeli pozwolisz, to zacytuję Ciebie.

Nie wspomniałem oczywiście o stacjonarnych antenach 60-80cm których przez ten czas przewinęło mi się chyba z 20 :shock:

Jak to, niemal co rok zmieniałeś antenę? :shock::lol:

 

Do dzisiaj pozycja 19,2E kojarzy mi się jako angielska a 28,5E jako niemiecka, z powodu nadawanych tak kiedyś kanałów ;)

To na 28.5E nadawano kiedyś analogowe programy niemieckie? Nie wierzę :shock::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z TV Satelitarną rozpoczęła się w 2000 roku,kiedy Vectra założyła na moim osiedlu kablówkę.To był rarytas!Przez pierwsze pół roku było za darmo 65 kanałów!Początkowa cena to 10,00 złotych.I tak z roku na rok do dnia dzisiejszego coraz więcej pieniędzy tracić.No,ale jest więcej kanałów,w tym także zagranicznych.Na dwa miesiące moja przygoda z satelitą się skończyła.Rodzice kablówkę odcięli i przynieśli od dziadka stary dekoder z 1991 roku(cały komplet)Amstrad SRX300.Dzięki Wam mogę go odbierać!!! :wink: Co prawda tylko 4 kanały,ale jeden najważniejszy polski-TVN.W przyszłości kupię jednak platformę CP,Cyfry+ lub n.Ale,zdecydowanie CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 28,5 to chyba kiedyś nadawały czeskie kanały. Nawet nie wiem czy na tej pozycje nie rozpoczynała nadawania jakaś czeska platforma.

Na tej pozycji była większość kanałów Czeskich i Słowackich (satelita Eurobird). Dosyć niedawno przeniosły się na pozycję 23 East.

Z tymi niemieckimi to jest jeszcze starsza historia, czasy XX wieku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @Rafix na 28.5E stacjonował satelita Kopernikus. Jeszcze w połowie lat 90-tych można tam było odebrac takie kanały jak VOX, SAT1, Arte, Premiere. Dopiero później w latach 1997/98 satelita zaczął służyć głównie do przekazów.

Co do antenek to te malutkie (60-80) wpadały mi w ręce zupełnie przypadkowo, tzn. jedna od zestawu C+, druga kupiona z tunerem analogowym SkyMaster w 1997 itd. Najwięcej "maluchów" miałem miedzy 2002-2005 i tu głownie okazje z allegro a także zbędne od znajomych, które dostałem za przysłowiowego browara :) . Z obrotowych anten miałem narazie 90cm+obrotnica, Starsat 105, Epoxy 120, Mabo 125/140 :wink: Na małych antenkach testowałem odbiór najsłabszych satelit, które i tak miałem na antenie obrotowej, np. analogi na Turksat 42E, które jeszcze w 2003r. męczyłem na 60 aby odebrać prawidłowo wiązki zachodnie (!), które i tak na 60 nie były za mocne :wink:

Najwięcej zamontowanych anten miałem 4 -> Starsat 105, Offset 95 + 4 LNB, 1x60 i 1x80 i to było właśnie w latach 2002-2004.

Obecnie zamontowana mam tylko Mabo 125 i pierwszy offset 90cm u rodziców. W zapasie mam jeszcze Offset 85, Offset 80cm i ciekawy dwureflektorowy offset PHILIPSa 60cm :wink:

Do tego dochodzi ok. 10 róznych konwerterów, w tym 1 na Pasmo C.

Nie musze chyba wspomniać o tym, że antena którą posiadam od 2 lat, tj. Mabo 125/140, zrobiła się już dla mnie za mała :shock::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zainteresowanie satelitą zaczęło się już daaaawno temu, chociaż własny zestaw mam dopiero od października br. :) Moje zainteresowanie polegało na tym, że kupowałem sobię jakąś obszerną gazetę o TV-SAT, np. To&Owo. Czytałem wszystkie ramówki i porady z końcowych stron (choć przyznam się, że nic z tego nie rozumiałem :)) i czasami chodziłem do sąsiada oglądać. Od 2 miesięcy mam n z wszystkimi pakietami (w promocji).

 

PS. Jedynie sam sobię się dziwię, że tak szybko nauczyłem się terminologii używanej w TV-Sat i różnych z nią związanych pojęć, a poznawanie rozpoczęło się od samej instalacji anteny, wtedy nic nie wiedziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam!!!

moja przygoda z sat zaczęła się na przełomie 89/90 roku ubiegłego wieku ;) miałem wtedy 14 lat, i gdy w tv leciały 2 programy i na każdym z nich obraz był w paski jak "sęki na desce" i jedynym sensownym programem w polskiej tv był program "bliżej świata" czy jakoś tak, w każdym bądź razie było to zebranie najciekawszych programów satelitarnych. satelita była wybawieniem i obraz był jak "szkiełko", kanały tematyczne typu Eurosport czy TCC, MTV dla mnie to był ogromny szok! Pamiętam że moja siostra nagrywała swoim koleżanką na VHS reklamy i piosenki z mtv. Pamiętam że późnym wieczorem chyba na lifestyle leciały piosenki niekiedy o charakterze erotycznym(mam je na VHS). Gdy wszedł na rynek tyg. TO&OWO była możliwość wysyłania im nagranych filmów z sat i oni je tłumaczyli również mam przetłumaczony jeden odcinek serialu HUNTER który leciał na sat1. Również pamiętam jak pod nie obecność rodziców przestawiałem talerz na (chyba) kopernikusa ale nic ciekawego tam nie było. Później był filmnet za który płaciło się jak dobrze pamiętam 10$.

Co do dzisiejszej młodzieży (mam syna który jest w podobnym wieku co ja wtedy), nie cieszą się oni z tego że mają 40 polskich kanałów w swoim pokoju itp. dla nich jest to standard i... tak powinno być. Ja niestety musiałem oglądać to co moi rodzice ale i tak była to DUŻA frajda.

Jak będę u rodziców poszukam tunera i instrukcji zrobię fotki i pokażę.

pozdrawiam

telepol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pierwszy zestaw do odbioru TV Sat pojawił się w moim domu tak gdzieś w okolicach 1997 - 98 roku. Była to sporych rozmiarów antena (gdzieś jeszcze ona jest, zastanawiam się czy jej nie założyć z powrotem do odbioru CP HB + Astra) oraz tuner analogowy Columbia-T czy jakoś tak. Odbierał około 40 kanałów z HotBirda aczkolwiek liczba ta stopniowo się zmniejszała.

 

Później zdecydowaliśmy się na Wizję TV - do tej pory uważam ją za najlepszą platformę cyfrową jaka istniała. Było to gdzieś w okolicach roku 1999 - 2000. Wszystko było super, Wizja Sport itd ale w końcu niestety doszło do przejęcia Wizji przez Cyfrę+ i tym samym wszyscy abonenci Wizji stali się abonamentami Cyfry+. Na początku było wszystko super - mnie cieszył zwłaszcza odkodowany przez dość długi czas Canal+ Sport. Ale potem zaczęły rosnąć ceny i w rezultacie skończyło się na rezygnacji.

 

Obecnie mam Cyfrowy Polsat i jestem z tego zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moja przygoda z płatną TV rozpoczęła się razem z Canal+ tym takim naziemnie. Później Canal+ chciał nas po raz pierwszy wydymać, to zrezygnowaliśmy, a akurat kupowaliśmy w 1998r. 100Hz telewizor Philipsa 28 cali (woooow :P wtedy to on kosztował z 1000$) i do tegoż telewizora dawali promocję na Wizję TV, no to zostaliśmy ich abonentami. Obecnie mam z konieczności Cyfrę+...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja historia z tv-sat jest prawie identyczna jak kolegi Tomo21 :D , z tą różnicą, że tuner analogowy miałem od 2000 roku a antena od niego 110cm dalej służy mi na ścianie odbierając hb i astrę, od 2001 miałem wizję, potem przyszła cyfra i wielkie rozczarowanie, rezygnacja i dzisiaj cyfrowy polsat, w spadku po wizji został mi tuner philips i antena 60, które obecnie działają jako zestaw fta w innym pokoju, bo jak wiadomo nie da sie rozdzielić uprawnień z karty cp, a nawet gdyby, to phil by tego nie obsłużył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do niedawna miałem antenę po Wizji, ale ktoś do jasnej ciasnej ją wywalił :!::evil:

Karta kiedyś mi zginęła i nie można było jej znaleźć, nie wiem co się z nią stało, ani jak to tam było załatwione.

Zdaje się, że dekoder przez jakiś czas też miałem, ale później już go nie było, też nie wiem co się z nim stało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 anteny jedna 90 cm po analogu . I jedna po cyfrze kolega mi dał . Ta antene po cyfrze niezamontowałem, mam w pokoju koło okna lezy, i czeka na lepsze czasy. :D Nie pamietam nazwy analoga jakiego miałem odbierał w zakresie 975-1750 .Odbiórk od poczatku ASTRA/HOT Bird. :smile: Jeszcze Polsat wtedy nadawał analogowo,Tv4,TvPolonia i TVN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ja swoją przygodę zacząłem w wieku 9 lat w roku 2000, choć już wcześniej posiadałem w domu tuner analogowy to byłem za mały,aby z niego korzystać......... :P Gdzieś w tym samym czasie namowiłem swojego ojca i kupił CP no i tak miałem do grudnia 2006. 6 grudnia 2006r. kupiłem platforme n i jestem strasznie z niej zadowolony.. :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy odbiornik do odbioru TV Satelitarnej kupiłem tak 3 lata temu był to Echostar 606 od CP. Na początku standardowo jeden konwerter tak po 2 miesiącach już drugi skierowany na Astra 19,2 po 2 latach 3 konweret skierowany na Astra 28,2/28,5 i na tym na razie zatrzymałem. :D Chyba miną jeszcze ze 2 latka jak dorzuce coś nowego. Antenę z 65cm (chyba) zmieniłem na 90cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...