Skocz do zawartości

DVB-T a Internet UPC


TomMeGusta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki problem w moim mieszkaniu. Zrezygnowałem z Internetu Neostrady i chciałem zamienić go na UPC. Zamówiłem montera. Kiedy przyszedł, wszedł do mojego salonu, bo tam znajdowało się główne gniazdko, do którego miał podpiąć Internet UPC. Jednak z tego gniazdka szły już dwa kable do telewizora w innym pokoju, który posiada MPEG-4 i odbiera telewizję DVB-T. Jak się okazało, po odpięciu jednego z kabli znikał obraz z kanałów DVB-T w jakości SD, zaś po odpięciu drugiego kabla - zanikał obraz kanałów w HD. Uznałem, że przerywamy montaż, ale teraz urodziły się w mojej głowie pytania.

 

Czy jeżeli kupię jakiś dekoder czy tuner DVB-T i podepnę go do telewizora w tamtym pokoju, stawiając go obok, te dwa kable idące przez ścianę staną się zbędne, dając przy okazji możliwość podpięcia kabla do Internetu w tamtym gniazdku w salonie? Innymi słowy, czy posiadając dekoder DVB-T, do telewizora nie musi być podpięty żaden kabel antenowy itp?

 

Czy, jeżeli powyższa opcja jest niewykonalna, istnieje możliwość zrobienia jakiegoś drugiego gniazdka obok, a jeżeli tak, to jak wygląda taka procedura?

 

Nie jestem pewien czy dobrze umieściłem temat, bowiem wiąże się w nim zarówno sprzęt DVB-T, jak i montaż Internetu. Jeżeli jest błąd, to proszę moderatorów o przeniesienie. Bardziej zależy mi jednak na pomocy w moim problemie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder DVB-T także potrzebuje kabel antenowy - musi skądś dostać sygnał.

 

Natomiast co do gniazda - jest mało informacji. To, że z gniazdka wychodzą dwa kable nie oznacza, że dwa w ścianie idą do gniazda. Ale gdyby tak było, to (być może) da się uratować DVB-T. Zależy od tego, co faktycznie jest w ścianie i jak jest to podłączone w skrzynce operatorskiej (na klatce? mieszkanie w bloku?) Instalacje w budynkach są wykonywane bardzo różnie, panuje pełna dowolność, a dzięki wszechobecnej polskiej myśli technicznej pod tytułem "jak tu przyoszczędzić" można spotkać się z przeróżnymi cudami.

 

Opiszę sytuację znajomego - mieszkał w bloku, miał jedno gniazdko w mieszkaniu, które było podłączone na klatce do instalacji zbiorczej. W ścianie był jeden przewód. Zamówił Internet UPC, który musi iść po kablu antenowym (bo tak działa). Przyszedł monter i żeby móc podłączyć Internet musiał przepiąć gniazdo na klatce z anteny zbiorczej z DVB-T na sieć UPC. To spowodowało, że miał Internet, a stracił DVB-T. Żeby móc zrobić drugie gniazdko - trzeba by ciągnąć przewód od skrzynki na klatce, kuć ściany i na końcu zamontować drugie gniazdko. Koszt przewyższa sens zabawy. Możesz mieć coś podobnego. Jeśli tak by się stało i masz jeden przewód idący ze skrzynki operatorskiej, to pozamiatane. Jeśli jesteś w dobrej lokalizacji, to może DVB-T zadziałałaby z jakiejś anteny wystawionej za okno w kierunku nadajnika albo (mniej prawdopodobne) wewnętrznej.

 

Natomiast gdyby się okazało, że w ścianie masz dwa całkowicie niezależne przewody, które są w skrzynce podpięte osobno, to sprawa jest prosta - Instalator UPC przepina tylko jeden, na drugim powinien pozostać pełny zestaw kanałów, włącznie ze stacjami SD i HD. Jeśli by czegoś brakowało, to jest problem z instalacją lub kanały są jakoś źle powyszukiwane w TV (dwa kable podłączone jednocześnie do jednego TV tylko do DVB-T? Co to za model TV?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jeśli w mieszkaniu nie ma gniazda (sieci) z UPC to technik z UPC powinien zaproponować jakiś wariant jej wykonania (uzgodnić z lokatorem jak doprowadzić kabel od skrzynki do lokalu) a nie wpinać się "bezczelnie" w nieswoją instalację a co za tym idzie pozbawiając lokatora odbioru tv naziemnej. Jeśli jest pion z UPC na korytarzu temat jest dość prosty bo trzeba tylko wejść do mieszkania, w mieszkaniu można postawić modem z WIFI np. w przedpokoju i temat zamknięty :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony technicznej w blokach jest robione tak, że na klatce jest skrzynka. W tej magicznej skrzynce jest (niestety przeważnie) jeden przewód do mieszkania. Może być on podpięty od zbiorczej naziemnej lub do niczego (tj. w ogóle nie podpięty). Gdy pojawia się instalator UPC z kluczem do tejże skrzynki - może zrobić tylko to, co się da zrobić, jeśli ma jeden przewód, to odpina od zbiorczej i wpina do UPC, bo inaczej nie da rady. Oczywiście jest to w pewnym sensie "nie jego" instalacja, ale jeśli chciałby to zrobić "po Bożemu", to trzeba by kuć ściany, albo przynajmniej się przewiercać (zależy gdzie jest owa skrzynka na klatce). Osobną sprawą jest to, że instalatorzy UPC (czy kogokolwiek innego) mają jasne polecenie, by robić instalację bez kombinowania - jeśli da się wpiąć w obecną infrastrukturę, to jest to zalecane. Tu biorę trochę w obronę instalatorów, bo przynajmniej kilku znam - to są ludzie z pojęciem, ale nawet gdyby chcieli pomóc - nie mogą odpowiadać za głupotę, oszczędności i błędy w projektowaniu instalacji w budynku. Mają wykonać usługę i za to są rozliczani.

 

Bardziej przeraża mnie radosny [beep]lizm projektantów instalacji antenowych w budynkach. Nie rozumiem jak w XXI wieku można ciągnąć do wielopokojowego mieszkania jeden kabel albo w ogóle nie przewidzieć naziemnej instalacji zbiorczej. Nie da się tego skomentować inaczej niż: "idioci, wszędzie idioci"... (nie licząc akcji robionych z premedytacją przez cwaniaków wystawiających faktury na okrągłe sumki, którzy chyba zapomnieli, że jednak cały czas poza napychaniem kabzy ich praca ma służyć ludziom)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operator UPC udostępnia pakiet ok 35 programów telewizyjnych za darmo w standardzie DVB-C. Nie wiem czy jest on dostępny dla wszystkich, ale chyba tak.

 

Jeżeli twój telewizor to umożliwia, to możesz spróbować go wyszukać. Częstotliwości dla różnych regionów znajdują się tutaj: http://www.upc.pl/pdf/Instrukcja_wyszuk ... rowych.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...