Skocz do zawartości

Naziemna dawniej ....


plackoman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nie tylko i na rozpoczęcie i na zakończenie bo stacje lokalne Telewizji Odra nadawały własny program o określonych godzinach, a więc przełączenia na np. TeDe, Vigor czy Bryzę też się liczą, gdyż najpierw był emitowany ident Naszej, a potem dżingiel dowolnej stacji lokalnej lub chyba od razu wiadomości albo reklamy. Co ciekawe, w sieci jest plansza z logiem Naszej TV na tle zielonym z zieloną mapą Polski, a więc tych identów było chyba naprawdę kilka.

PS: Dodam jeszcze że w 1999 zamiast tego videotextu emitowali podczas przerwy w emisji widok ze studia w siedzibie stacji w Piasecznie, a potem gdzieś chyba po jesieni lub lecie tego samego roku (nie pamiętam kiedy) już sam obraz kontrolny z piskiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi na przykład o TV AVAL z Jeleniej Góry, która też retransmitowała sygnał Naszej TV, to tutaj używano identu jako czołówki informacji, tyle że to się zmieniało na przestrzeni czasu.

Wydanie z końca czerwca 1999:

 

Już w lipcu tego samego roku używano innej czołówki:

Przy okazji, to w tym wydaniu jest także jeszcze inny ident TV AVAL.

 

Pod koniec 1999 znowu to zmieniono, i nie używano już logotypu Naszej TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały bardzo ciekawe, zwłaszcza, że Informacje TV AVAL były na 13 miejscu wśród telewizji ogólnokrajowych i 4 miejscu wśród komercyjnych ;) Warto dodać, że ranking najlepszych lokalnych programów informacyjnych według Press był taki:

1. TVN, "Fakty Południe"

2 (exaequo). TVN, "Fakty Warszawa" i Telewizja Wrocław, "Fakty"

3-6. nie wiadomo

7. WOT, "Telewizyjny Kurier Warszawski/Mazowiecki"

8. TeDe (Telewizja Dolnośląska), "Informacje" (iTD)

9. Telewizja Kraków, "Kronika"

10. Telewizja Łódź, "Łódzkie Wiadomości Dnia" (ŁWD)

11. Telewizja Lublin, "Panorama Lubelska"

12 (exaequo). Telewizja Bydgoszcz (TV3), "Zbliżenia" i Telewizja Białystok, "Obiektyw"

13. wspomniane TV Aval Jelenia Góra, "Informacje"

14. NTL Radomsko, "Kurier"

15. TV Vigor, "Gorzowski Magazyn Informacyjny" i TVL (Lubin), "Informacje"

W tym wydaniu z 19.07.1999 w 2:07 znajduje się lokalny ident Avalu z oprawy Naszej TV - a więc wszyscy tak robili, że oznaczali się logami podobnymi do pasma wspólnego Naszej Telewizji - np. w Szczecinie "Nasza Bryza", we Wrocławiu "Nasza TeDe", a nawet w Jeleniej Górze te "Nasza AVAL".

Edytowane przez Kuba2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie tylko i na rozpoczęcie i na zakończenie bo stacje lokalne Telewizji Odra nadawały własny program o określonych godzinach, a więc przełączenia na np. TeDe, Vigor czy Bryzę też się liczą, gdyż najpierw był emitowany ident Naszej, a potem dżingiel dowolnej stacji lokalnej lub chyba od razu wiadomości albo reklamy. Co ciekawe, w sieci jest plansza z logiem Naszej TV na tle zielonym z zieloną mapą Polski, a więc tych identów było chyba naprawdę kilka.

PS: Dodam jeszcze że w 1999 zamiast tego videotextu emitowali podczas przerwy w emisji widok ze studia w siedzibie stacji w Piasecznie, a potem gdzieś chyba po jesieni lub lecie tego samego roku (nie pamiętam kiedy) już sam obraz kontrolny z piskiem :wink:

 

Jeśli nie miałeś okazji oglądać tej stacji to nie snuj teorii z wikipedii i podobnych stron.

 

Ident który widzimy pokazuje nadajniki stacji + w ramach współpracy nadajniki z logami stacji partnerskimi z Odry.

 

Pasy "łowickie" były nadawane tylko w 2000 roku, wcześniej był obraz ze studia w sygnale satelitarnym, w analogu był wyłączany nadajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, spokojnie, ja od dziecka już interesowałem się TV - taka ciekawostka :D

A ident świetny, lecz zapomniałeś dodać że nazwy miast są oznaczone tylko przy stacjach partnerskich z sieci Odry :wink:

EDIT: Ta dyskusja pewnie nadaje się bardziej do tematu o Naszej TV, a temat jest o stacjach naziemnych dawniej :)

Edytowane przez Kuba2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy Poznania:

 

TVP1

TVP2

TV-ES

PTV (TVP3 POZNAŃ, TVP INFO/TVP POZNAŃ)

POLSAT

TVN

CANAL+

 

Tropo:

 

ĆT1 (Czechy), Jednotka (Słowacja), Markiza - dość często, jeszcze w latach końcowych analogowego przekazu

MTV 1 (Węgry) - o dziwo można było uchwycić (lata 1997, 1998)

Edytowane przez CHRIS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CHRIS: TV-ES to mogłeś wpisać też jako Polonia1, bo należał właśnie do sieci regionalnej tejże stacji aż do zakończenia nadawania w sierpniu 1994 ;-) TV4 i Puls nie odbierały w Poznaniu, ale poznańska Trójka przeniosła swój nadajnik do Śremu 8 grudnia 2003 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do tematu o Naszej TV - to w wątku o nieistniejącej Odrze na forum media2 user Dz 6 lat temu napisał taki post:

Nie wiem, czy o to gdzieś już nie pytałem, ale zaryzykuję... wink.gif

TV ODRA / TeDe / TVL posiada jakąś oprawę graficzną obecnie?

Pamiętam, że legnicka odra (TVL), nadawana z Lubina, swego czasu posiadała własne jingle reklamowy, identy stacyjne, nawet jakieś pętle. Po przełączeniu się z TV4 (a wcześniej NASZEJ) na pasmo lokalne jeszcze całkiem niedawno (no, względnie, bo to było jakieś 7, 10 lat temu laugh.gif leciał zawsze klimatyczny ident TVL (Telewizja Regionalna Województwa Legnickiego, po reformie adm. napis zmieniono na (...) Zagłębia Miedziowego, a samą melodyjkę pamiętam do dziś), tak samo tuż przed powrotem na pasmo ogólnopolskie (chociaż czasem zdarzało im się nie zdążyć). smiley.gif Jak za szybko uporali się z wyemitowaniem programu, to bywało, że po dżinglu minutę, dwie w tle statycznej planszy TVL leciał taki klimatyczny, spokojny utwór, a kiedy przyszedł odpowiedni moment - następowało brutalne przełączenie na program ogólnopolski. wink.gif Ot, przełączenie wyglądało dokłądnie tak samo, jak jeszcze do niedawna przełączanie się TVP 2 na lokalne pasmo, na TVP Wrocław. Wyglądało to trochę tak, jakby ktoś zmienił kanał w starym telewizorze. wink.gif

Jak zapewne wiedzą dolnoślązacy, TV4 emitowała (i emituje chyba do dziś), podobnie jak TVP2 przed swoimi okienkami lokalnymi, o określonej porze pętle wypełniającą, zapewne dla wygodniejszego przełączenia się ośrodków ODRY.

Mi w pamięci utkwiło, że TVL musiał u siebie w ośrodku posiadać jakieś kopie pętli z pierwszej oprawy graficznej TV4, bo jak nic bywało czasem tak, że po wyemitowaniu identu TVL było w miarę płynne przejście na tę wypełniającą pętle TV4 trwającą nierzadko i ze dwie minuty, a potem było takie wyraźne, twarde przejście na właściwy już program TV4, gdzie leciała akurat ta sama pętla. Oczywiście nie było mowy, by przy przełączeniu trafili płynnie w ten sam moment animacji, więc było widać i słychać wyraźny skok. wink.gif

Jak to wszystko wygląda dziś? Są jakieś identy ODRY? Ma ktoś nagrania gdzieś w necie, albo zapy? Bo rozumiem, że cała oprawa graficzna nie zawiera już symboli TeDe / TVL, tylko TV ODRA właśnie? Łącznie z logami ekranowymi, i tak dalej? Chyba już też nie emitują loga "lokalnego" podczas programu ogólnopolskiego, jak kiedyś?

Tak wyglądały przejścia na TVL i z powrotem. I co ciekawe - zza czasów obecnej Czwórki (choć w zapowiedziach mówiono TV4) też były przełączenia na Odrę, tyle że już z zwykłą pauzą TV4 z oprawy graficznej. I mam jeszcze jedną ciekawostkę - wrocławskie TeDe użyło... oprawy TV4 z lat 2006-2007! A loga własne nadal emitowali aż do 2006 roku, po prawej stronie, żeby nie zasłonić loga wspólnej Czwórki. Oto przykłady. TVL z Legnicy i Lubina:

https://www.youtube.com/watch?v=QokDNTCH_os

TeDe z Wrocławia:

Jedynie co to od 2000/2001 do 2005 roku z sieci Odry były tylko właśnie TeDe i TVL (ale NTL z Radomska też się liczy przecież), potem ofertę wzbogaczono o powrót poprzednich kanałów (wszystkie oprócz NTLu który już dzielił pasmo z TVN-em i nadmorskiej Bryzy) tyle że pod nazwą "Odra + nazwa miasta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja kiedyś (jakieś 15 lat temu) byłem w stanie odbierać C+ w naziemnej. Nie był on nadawany na przemian z innym kanałem, po prostu w określonych godzinach był kodowany. Okdkodowywali go bodajże rano i wieczorem na diabelski młyn. Żeby uzyskać 24 godzinny dostęp trzeba było wykupić jakąś kartę czy coś takiego. Tak do końca Ci nie powiem, bo mialem wtedy 7-8 lat i nic poza diabelskim młynem mnie na C+ nie interesowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był legendarny terminal ( tak go nazywano) z kartą kodową w postaci kluczyka.  Trzeba dodać jedno C+ miał koncesje na dość małą liczbę nadajników (chyba około 20) i były w tej kwestii spore spięcia z KRRiT bo chcieli się rozwijać. 

 

Może co ciekawe jeszcze 1 kanał kosztował 35 zł (oczywiście była podwyżki obniżki, akcje promocyjne itd) a za ten dekoder trzeba była zapłacić 100 kaucji.

Edytowane przez mad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również w tamtych latach odbierałem analogowy CANAL+ z anteny naziemnej. :) Mieszkałem wtedy jeszcze w Opolu i miałem wtedy jeszcze też kablówkę UPC. W kablówce nie było wówczas jeszcze CANAL+, więc jedynym sposobem jego odbioru u mnie była właśnie antena naziemna. Pamiętam, że obraz z CANAL+ z tej anteny naziemnej też miałem niezbyt dobry. Dopiero potem kablówka u mnie wprowadziła do swojej oferty CANAL+ (oczywiście sygnał oryginalny, czyli kodowany) i obraz wtedy był już "żyleta". ;)

 

Też wtedy miałem ten fajny dekoderek z plastikowym "kluczykiem" pełniącym rolę karty kodowej. :) Był to dekoder Syster P2 (z Eurozłączem). Abonament kosztował wtedy 38 zł, jednak potem chyba co roku była jego podwyżka. Na koniec kosztował już 47 zł. I to za jeden tylko kanał! :? Pamiętam, że posiadając drugi typ dekodera (Syster P1, z samymi tylko gniazdami anteny naziemnej / kablówki), płaciło się jeszcze wyższy o kilka złotych abonament.

To tak na marginesie, bo nie o dekoderach CANAL+ jest niniejszy wątek. :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Czy kiedyś Canal+ był w naziemnej telewizji analogowej ? Na przemian na tym samym kanale(bodajże z TVP3). Tzn. od rana do wieczora jakiś kanał, a wieczorami i nocą Canal+. Być może całodobowo Canal+ był dostępny w analogowej ?

 

Był nadawany całodobowo, a to że miałeś jeszcze jakąś stację na tej samej częstotliwości to mogło być "tropo" które nachodziło na ten kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś (jakieś 15 lat temu) byłem w stanie odbierać C+ w naziemnej. Nie był on nadawany na przemian z innym kanałem, po prostu w określonych godzinach był kodowany. Okdkodowywali go bodajże rano i wieczorem na diabelski młyn. Żeby uzyskać 24 godzinny dostęp trzeba było wykupić jakąś kartę czy coś takiego. Tak do końca Ci nie powiem, bo mialem wtedy 7-8 lat i nic poza diabelskim młynem mnie na C+ nie interesowało.

Aha. Dzięki za odpowiedzi. Czyli już wszystko rozumiem. W dzień był kodowany, a wieczorami był ogólnodostępny. Faktycznie. Pamiętam "Diabelski młyn".

 

Ciekawe czy ktoś ma jakieś nagrania na VHS zapewne jak to wyglądało :) Nie oczywiście 24h, ale jak wyglądało nadawanie wieczorami i przejście na kodowanie - taki "wspomnień czar" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Dzięki za odpowiedzi. Czyli już wszystko rozumiem. W dzień był kodowany, a wieczorami był ogólnodostępny. Faktycznie. Pamiętam "Diabelski młyn".

 

Ciekawe czy ktoś ma jakieś nagrania na VHS zapewne jak to wyglądało :) Nie oczywiście 24h, ale jak wyglądało nadawanie wieczorami i przejście na kodowanie - taki "wspomnień czar" :D

 

Nie do końca. Było po prostu pasmo odkodowane 2-3h chyba dziennie  Nie pamiętam dokładnie bo w sumie od zawsze miałem C+ ale oprócz Diabelskiego Młynu był tam jakiś Tok Show w którym prowadzącymi byli m.i Saleta, Raczek. Warto przypomnieć, że w C+ zaczynał Szymon Majewski i to też było puszczane w tym paśmie odkodowanym był też serial z Lorenzo Lamasem Renegat bodajże w weekendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...