Skocz do zawartości

Inny nadajnik niż Śrem w Poznaniu


mateo.poznan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

To może RTCN Zielona Góra *Jemiołowo* ? Jemiołowo to silny obiekt nadawczy.

A właściwie to czemu szukasz do odbioru innego obiektu ? Chcesz mieć alternatywę w razie konserwacji w Śremie czy druga wersje TVP regionalnej ? Jeśli druga wersja TVP regionalnej to z RTCN Jemiołowo jeśli alternatywa dla Śremu to szukaj sygnału z RTCN Piła * Rusinowo * .Ja pod Szczecinem na siatce odbieram TVP Poznan z tego obiektu . Oczywiście w środku dnia sygnał jest śladowy ,ale na wieczór pojawia sie już stabilny obraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chciał postawić taką antenę, to musiała by mieć długość co najmniej kilkadziesiąt metrów, albo musiałby zbudować zestaw kilkunastu anten połączonych synfazowo, co by wyglądało jak miniaturowa wersja oka moskwy :P

 

btw. jest coś takiego jak widoczność radiowa i nawet najlepsza antena bądź zestaw anten nie sprawi nam stabilnego i całodobowego odbioru z odległego obiektu, ponieważ sygnał gdzieś i tak napotka przeszkodę (np. poprzez krzywiznę ziemii). Fala radiowa o wiele łatwiej ulega zagięciu w polu magnetycznym ziemii niż fala świetlna (prawie wogóle), a także zapewnia dużo łatwiejszą przenikalność, jednak wszystko ma gdzieś swoje granice.

 

Pewnie jakby @mateo zbudował zestaw antenowy o dużym zysku z obrotnicą, to mógłby mieć łatwiejszy dostęp do sygnałów z sąsiednich ośrodków nadawczych, jednak pytam się: po co? jeżeli do dx-ingu to rozumiem, jeżeli do stabilnego odbioru, to na tych częstotliwościach z dalekim odbiorem będzie raczej kiepsko. To niestety nie są czasy kiedy wiele nadajników pracowało w kanałach 1-12, a przede wszystkim było sporo nadajników na kanałach 1-5, z których sygnały rzeczywiście leciały daleko ze względu na lepsze ugięcie fali radiowej na niskich częstotliwościach niż na wysokich. Niestety częstotliwości 470-862MHz nie nadają się do tego tak dobrze, stąd decyzja o przeznaczeniu pasma 790-862 pod sieci telefonii komórkowej i przeniesienie radiodyfuzji jako usługę drugiej ważności (są to kanały o numerach 61-69 z których wykorzystywano jedynie 61,62 oraz 64 do tymczasowych emisji, przed wyłączeniem analogu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chciał postawić taką antenę, to musiała by mieć długość co najmniej kilkadziesiąt metrów, albo musiałby zbudować zestaw kilkunastu anten połączonych synfazowo, co by wyglądało jak miniaturowa wersja oka moskwy

Na dipolu sprzedają antena co ma zysku 47 dBi .Linka nie wstawię bo pewnie skasujecie ,że niby link do konkurencji .a2675++.jpg

 

W dvbtmap.eu zaznczają na zółto sygnał od 23 dBμV dla anteny o zysku 10dBd (12,15dBi) zamontowanej 2m nad ziemią. Uwzględniono straty elementów biernych na 6dB (kabel, złącza). Obliczyłem że żeby syganł miał te minimum 55dBμV to antena musiała by mieć zysk 56 dBi. Aleee ,aleee 11 metrów nad ziemia sygnał jest nieco mocniejszy niz 2 metry nad ziemią więc może ta antena o zysku 47 dBi by dała radę.

 

Fala radiowa o wiele łatwiej ulega zagięciu w polu magnetycznym ziemii niż fala świetlna (prawie wogóle), a także zapewnia dużo łatwiejszą przenikalność, jednak wszystko ma gdzieś swoje granice.

Jak w dvbtamp wysokośc zawieszenia anteny ustawiłem na 11 m , włączyłem krzywiznę ziemi ,ale linię czerwoną wziąłem krzywą ( założyłem ,że krzywa to jest od horyzontu radiowego ,a prosta od optycznego) i wyszło ,że linia ta przebiega tuz nad koronami drzew pobliskiego lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dipolu sprzedają antena co ma zysku 47 dBi .Linka nie wstawię bo pewnie skasujecie ,że niby link do konkurencji .http://images.dipol.com.pl/pict/a2675++.jpg

 

Regulamin zabrania jedynie podawania linków do serwisów aukcyjnych oraz umieszczania treści o charakterze reklamowym. Linki do sklepów są tutaj dozwolone.

 

Jeżeli chodzi o tą antenę, to jest zwykłe oszustwo producenta, który zsumował zysk anteny ze wzmocnieniem dołączonego wzmacniacza. Nie istnieją tak małe anteny telewizyjne o tak dużym wzmocnieniu, co więcej jest to ta sama antena co jej tańsze odpowiedniki z symetryzatorem, co do których producent chwali się zyskiem na poziomie ok. 17dBi, chociaż ja wyceniam to na ok. 12-13dBi (sam taką testowałem).

 

Większy zysk anteny można osiągnąć jedynie poprzez dokładanie kolejnych jej elementów, albo sumowanie anten poprzez połączenie ich synfazowo. Dwukrotne zwiększenie liczby dipoli w antenie, bądź zsynfazowanie dwóch anten, zwiększa zysk o 3dB, a dziesięciokrotne zwiększenie podnosi zysk o 10dB (bo jest to skala logarytmiczna). Efektem ubocznym jest tu niestety zawężenie wiązki, a czasem także większa wąskopasmowość, co będzie widoczne na krańcach pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tą antenę, to jest zwykłe oszustwo producenta, który zsumował zysk anteny ze wzmocnieniem dołączonego wzmacniacza. Nie istnieją tak małe anteny telewizyjne o tak dużym wzmocnieniu, co więcej jest to ta sama antena co jej tańsze odpowiedniki z symetryzatorem, co do których producent chwali się zyskiem na poziomie ok. 17dBi

Siatka bez wzmacniacza wg producenta ma zysk do 14 dBi zaś w przypadku wzmacniacza nie podają zysku tylko samo wzmocnienie i podają wartości do 44 dB przy czym zastosowany wzmacniacz ma 30 dB .

Czyli zysk+wzmocnienie dla siatki wynosi 44 dB ,a dla wypasionego tri digita 47 dB.

Wypasiony tri digit za ponad 100 zł ma sumę zysku i wzmocnienia tylko o 3 dB wiekszą niż siatucha za 40pare zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie podałeś co oznaczają te decybele. Samo podanie "dB" oznacza skalę logarytmiczną, także np. 3dB więcej, to jest dwukrotnie więcej, ale czego?

 

i - jest to oznaczenie anteny izotropowej. Jest to antena teoretyczna, która ma wiązkę idealnie dookólną. Podana wartość 14dBi oznacza większy zysk naszej anteny o 14dB w stosunku do anteny izotropowej, która ma idealne 0dBi.

d - jest to oznaczenie dipola półfalowego. Jest to dosyć często spotykana antena do odbioru radia i nie tylko, a także może być użyta jako element innych anten. Ze względu na kierunkowy charakter takiej anteny, wartości dBi w skali dBd zawsze będą o jeden-dwa decybele niższe. Taką skalę powinno się raczej stosować, jednak producenci wolą czarować klientów oferując produkt z numerkiem wyżej.

 

Mówienie, że w takim przypadku antena ma 47dBi zysku jest sporym nadużyciem. Jeżeli do anteny jest wpięty wzmacniacz, to w rzeczywistości jest 17dBi + 30dB (dodatkowego wzmocnienia) i tego nie powinno się od tak sumować. Wzmacniacz podnosi poziom wszystkiego co pojawi się na jego wejściu, nie ważne czy to jest sygnał który chcemy odebrać, czy zakłócenia, czy może tło (szum). Wszystko ulega podniesieniu o te 30dB, dlatego wzmacniacze powinno się zwykle stosować tam gdzie liczone są straty na kablu, albo sprzęt odbiorczy z którego korzystamy jest tak głuchy, że musi mieć nie wiadomo jak wysoki poziom sygnału aby mógł normalnie pracować.

 

Wzmacniacze oczywiście mogą być pomocne do DX-ingu, ale żaden wzmacniacz nie zastąpi dobrej anteny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Potwierdzam , co napisał kolega powyżej. Mieszkam na Boninie . Śrem mam zasłonięty przez inne wieżowce. DVB-T odbierałem przez odbicie od inne bloku. Dotychczas MUX3 to u mnie był tragedia . Zmieniałem anteny na kierunkowe, wzmacniacze itd. Nic nie pomagało. Od kilku dni jestem skazany tylko na MUX3 , ponieważ sygnał z Piątkowa przykrywa pozostałem MUX-y. Siła i moć 100 procent. Pozostałe 0. Nie bardzo wiem , co zrobić. Używam Tuner WIWA 102. Sprawdziłem zjawisko na innych tunerach i jest tak samo. Tylko MUX3.

Z ciekawostki napiszę., W ubiegłym roku w końcu lipca jak oficjalnie zakończono analogową w Polsce o godzinie 6-tej rano, udało mi sie przy przeprogramowaniu tunera chwycić programy niemieckie MDR, NORD 3, ARD, RBB i TVP z Gorzowa Wielkopolskiego. Dźwięk i obraz był ok. To zjawisko trwało około pół godziny. Przez moment byłem bliżej świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam , co napisał kolega powyżej. Mieszkam na Boninie . Śrem mam zasłonięty przez inne wieżowce. DVB-T odbierałem przez odbicie od inne bloku. Dotychczas MUX3 to u mnie był tragedia . Zmieniałem anteny na kierunkowe, wzmacniacze itd. Nic nie pomagało. Od kilku dni jestem skazany tylko na MUX3 , ponieważ sygnał z Piątkowa przykrywa pozostałem MUX-y. Siła i moć 100 procent. Pozostałe 0. Nie bardzo wiem , co zrobić. Używam Tuner WIWA 102. Sprawdziłem zjawisko na innych tunerach i jest tak samo. Tylko MUX3.

Z ciekawostki napiszę., W ubiegłym roku w końcu lipca jak oficjalnie zakończono analogową w Polsce o godzinie 6-tej rano, udało mi sie przy przeprogramowaniu tunera chwycić programy niemieckie MDR, NORD 3, ARD, RBB i TVP z Gorzowa Wielkopolskiego. Dźwięk i obraz był ok. To zjawisko trwało około pół godziny. Przez moment byłem bliżej świata.

A próbowałeś na tej kierunkowej ze wzmacniaczem złapać Rusinowo albo Jemiołów albo Konin ?

Co to za antena ,że ci mux na k.27 przykrywa muxy na k.23 i k.39 ? To ta wspomniana kierunkowa ze wzmacniaczem czy inna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...