Skocz do zawartości

HEVC/H.265


Be89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@k.stefan Załóżmy, że kupiłeś TBS 6925, ale cóż z tego ? Problemem chyba nadal jest słabe wsparcie kodeków systemowych niż same karty, bo h.265 może byś nawet odebrał na słabszej karcie(DVB-S2), ale z dobrymi kodekami i PC który ci to bezproblemowo odtworzy z naciskiem na Ivy Bridge/Haswell.

H.265 to następca H.264 i o ile w tunerach fabrycznie trzeba będzie dodać obsługę tego standardu, to PC poradzi sobie z odpowiednim enkoderem na którego poprawne działanie jeszcze poczekamy, ale to moje prywatne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie pojawił się materiał do testów na 13°E na 10,930 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4 (DVB-S2/8PSK). W H.265. Karta DVB w zasadzie może być dowolna DVB-S2, bo karta DVB tylko przekazuje strumień, ale żeby dalej go odczytać - trzeba mieć mocny PC. Kodeki już są, ale jest problem ze wsparciem od strony playerów DVB, w zasadzie teoretycznie na żywo transmisję można podejrzeć tylko na 4T2 Content Analyserze (teoretycznie, bo o ile u @Wanderera działa, o tyle u mnie nie, mimo korzystania z tego samego kodeka). Natomiast jeśli chodzi o oglądanie "nie na żywo", to teraz już w zasadzie nie ma problemów - wiele playerów sobie z tym radzi, Media Player Classic Home Cinema chyba najlepiej (przynajmniej u mnie) - wystarcza nagrać cały strumień z transpondera i wrzucić do playera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa na 4t2 karta w podpisie, obraz tnie co kilka sek, ale mój komp to tylko x2 3800@3ghz więc nie ma co się dziwić. Ciekawe kiedy będą grafiki dekodujące sprzętowo h.265 inaczej to nie ma sensu. Mój radek hd4850 na emeryturę wtedy będzie mógł godnie odejść po 6 latach ciągłej pracy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@k.stefan Załóżmy, że kupiłeś TBS 6925, ale cóż z tego ? Problemem chyba nadal jest słabe wsparcie kodeków systemowych niż same karty, bo h.265 może byś nawet odebrał na słabszej karcie(DVB-S2), ale z dobrymi kodekami i PC który ci to bezproblemowo odtworzy z naciskiem na Ivy Bridge/Haswell.

H.265 to następca H.264 i o ile w tunerach fabrycznie trzeba będzie dodać obsługę tego standardu, to PC poradzi sobie z odpowiednim enkoderem na którego poprawne działanie jeszcze poczekamy, ale to moje prywatne zdanie.

 

Dzięki śliczne za odpowiedź mam nad czym podumać. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

k.stefan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie pojawił się materiał do testów na 13°E na 10,930 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4 (DVB-S2/8PSK).

Z tym, że ja to widzę jako cztery kanały HD w H.264

Taki sam przekaz (cztery ramki HD) jest również na Eutelsat 10A 10°E - 11345/V

 

th_13E.jpg th_10E.jpg

 

H.265 10E i 19.2E

th_10E-H265.jpg th_19E-H265.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś słabe początki: kilka promo (które znika po tygodniach), brak kanału nadającego regularnie...

 

Czy ktoś próbował uruchomić oglądanie na żywo w VLC?

Ile się włącza taki kanał, tzn. ile trzeba czekać na obraz po uruchomieniu nagranego pliku?

 

Jakość obrazu na mój gust jest taka sobie - jak na nową rozdzielczość. To takie mocne, dobre HD z H.264 - tak moim zdaniem.

Ciekawe jakby enkoder sobie radził z rozdzielczością FullHD. EDIT: po doczytaniu - wychodzi na to że przy bitrate 8Mb/s będzie podobna jakość przy 16Mb/s dla H.264, tak mniej więcej 2 razy mniejsze zapotrzebowanie na pasmo.

Czyli jeżeli weszłoby to do Polski, to będzie możliwe upakowanie 20 kanałów HD na jednym transponderze (kto by się przejmował jakością...). Nie widzę póki co przyszłości dla rozdzielczości > FullHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1080i w HEVC to jakieś 4-5MBit/sek, czyli przepustowość DVD, pozwoli to w DVB-T2 wsadzić 8 kanałów HD na jednym multipleksie. Przy strumieniu 1MBit/sek pozwala przesyłać 1280x720/30p. Niestety algorytm HEVC zużywa ogromne ilości zasobów obliczeniowych. Ale moc obliczeniowa komputerów też rośnie. Za parę lat w dekoderach standardem będą wielordzeniowe 64bitowe procesory RISC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Test z 10,930 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 5/6 (DVB-S2/8PSK) na 13°E ponownie leci w HEVC, wyszukuje się jako TOP_LEFT (nazwa po "ćwiartce" w H.264, ale to cały obraz).

 

EDIT: Zmiana nazwy na 4kTV HEVC 50 fps

 

EDIT2: Przy okazji z tego co widzę po krótkiej przerwie na 19,2°E wrócił test HEVC na 11,406 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 2/3 (DVB-S2/8PSK), zgłasza się jako UHD TV

 

EDIT3: Test z 13°E aktualnie wyłączony, transponder przełączono do DVB-S/QPSK (SR 27500, FEC 3/4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z karty DVB normalnie jak każdy inny przekaz zapisując PID-y, mam kilka takich nagrań na potrzeby testowe, ale ilość zajmowanego miejsca zależy od przepływności, HEVC ma ostrą dynamiczną kompresję i przy statycznych scenach HEVC/UHD może zająć niewiele więcej niż H.264/HD ;)

 

PS: Test z 11,406V na Astrze znowu wyłączyli, ale ciekawostka jest taka, że krótko nadawano tam Das Erste w UHDTV - czyżby Niemcy szykowali się do wystrzelenia z regularnym kanałem w UHDTV? ;) Byłoby to dobre do testów, bo póki co mało treści na satelitach ;) Zwłaszcza, że jak wszystko pójdzie dobrze, to wkrótce będzie o wiele łatwiej odbierać HEVC na PC z kart DVB na żywo, gdyż coś się kroi ;)

 

Ale powiem szczerze, że zamiast zabawy w UHDTV wolałbym przykłady zastosowania HEVC do HD i SD - żeby to poszło w tym kierunku i pozwoliło ocenić jak z jakością w stosunku do przepływności i zużycia mocy obliczeniowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jaki potrzebny jest procesor aby działało bez problemu UHD, czy są kodeki które wspierają akceleracje sprzętową grafiki ?

Próbowałem na kodekach LAVFilters-0.61.2, ale nie działa tutaj wspomaganie, dla HD jest, użycie CPU 100% na dwóch rdzeniach 3.3Ghz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous
... mam kilka takich nagrań na potrzeby testowe, ale ilość zajmowanego miejsca zależy od przepływności, HEVC ma ostrą dynamiczną kompresję i przy statycznych scenach HEVC/UHD może zająć niewiele więcej niż H.264/HD ;)

No właśnie, a jak obiektywnie z jakością obrazu po kompresji H.265, bo jakoś wierzyć mi się nie chce, że można dwukrotnie skuteczniej sprasować dane i to zupełnie bezkarnie.

Kompresja, jak to kompresja, zawsze jest stratna (!).

 

I jeszcze jedno, powiedz jak to jest w urządzeniach UHD z pogorszeniem obrazu przy scenach dynamicznych, bo powiadają, że obraz może być wówczas gorszy nawet od FHD w dobrych telewizorach?

Teraz jest przy okazji mundialu dobry moment na testy biegusów poziomych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresja, jak to kompresja, zawsze jest stratna (!).

Nie no bez przesady ;) FLAC w muzyce mamy bezstratny, w wideo też są bezstratne metody kompresji, ale niewystarczająco skuteczne do emisji live (bo nieprzewidywalne).

 

Kompresję zawsze można poprawiać, na różne sposoby, udoskonalając algorytmy zarówno samej kompresji jak i dekompresji, by zmniejszyć widoczne skutki utraty danych. Nie dzieje się to bezkarnie, bo wzrasta zapotrzebowanie na wydajność i po stronie kompresującej i dekompresującej. Weźmy przykład z programów pakujących na PC - jeśli przykładowo spakujemy coś 7zip z najniższym współczynnikiem kompresji, to dostaniemy plik większy, ale w trakcie pakowania i dekompresji zużycie CPU będzie mniejsze. Ale zawsze możemy dać kompresję Ultra. CPU w trakcie zdrowo się spoci, przy dekompresji też, ale skompresowany plik (nadal bezstratny) będzie mniejszy. H.265 dla wideo idzie także w tym kierunku, co czuć na komputerach - podczas gdy UHDTV w H.264 jest dla mojego PC jak bułka z masłem, to w H.265 jeszcze nie udało mi się uzyskać płynnego obrazu, a komp mam naprawdę mocny i zrzucam dekodowanie na grafikę. Oczywiście pewne problemy można zwalić na bardzo początkujące implementacje H.265 w kodekach, które widać, że się różnią - LAV jest stabilniejszy, ale wolniejszy, Cyberlink szybszy, ale płata figle. Nie zmienia to jednak faktu, że zapotrzebowanie na wydajność po stronie dekodowania wzrosła drastycznie i wykracza aktualnie ponad większość PC u widzów. Sytuację poprawią pewnie lepsze dekodery, które są stale udoskonalane, ale to długa droga (tak jak to było w H.264).

 

W odbiornikach już idzie rewolucja - dopiero co sprzęty na Linuksie skakały na procki 1,3 GHz, a już zapowiedziano, że pierwsze modele pod HEVC będą na jeszcze mocniejszych jednostkach, bo to nadal za mało...

 

Złotą zasadą kompresji stratnej jest to, że z przysłowiowego g bata się nie ukręci. Jeśli próbuje się skompresować zbyt dużo danych nakładając zbyt ostry limit przepływności, to i H.267 nie pomoże (jak go wymyślą ;) ). Jednak jeśli porównamy MPEG-2 i H.264 to dało się pójść do przodu i w H.265 wykorzystano wszelkie możliwości techniczne, by znowu pójść krok dalej. Zarówno udoskonalając procesy kompresji jak i zwiększając "koszta" sprzętowe.

 

Co do testów to ja czekam tak naprawdę na HD i SD w H.265, bo UHDTV w zasadzie nie ma do czego odnieść. Materiały to wyszlifowane demówki, a potrzeba wyczuć jak kompresja radzi sobie w prawdziwym życiu, a nie na wypucowanych materiałach pokazowych lub wychuchanym live. Czekam na prawdziwe przekazy satelitarne normalnych kanałów, kompresowane ze źródeł wprost do H.265 i wtedy będziemy analizować. Na razie to wiecie - jak się walnie 30 Mbit/s, to i w H.264 by wyglądało jak widok przez okno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas gdy UHDTV w H.264 jest dla mojego PC jak bułka z masłem, to w H.265 jeszcze nie udało mi się uzyskać płynnego obrazu, a komp mam naprawdę mocny i zrzucam dekodowanie na grafikę

 

Nie wiem czy to ma prawo funkcjonować, ponieważ zwykle karty graficzne mają wsparcie tylko dla określonych kodeków. Z tego co widzę, to wsparcie h.265 jest dopiero w planach, także w tej chwili lepiej jest się zaopatrzeć w jakiś lepszy procesor (np. z rodziny i7) i ewentualnie go podkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

O czym Wy właściwie mówicie, o jakichś eksperymentach na pecetowej karcie telewizyjnej?

 

Toż H.265 nie został stworzony z myślą o pecetowej gimnastyce, tylko o standardach stricte telewizyjnych, pozostańmy zatem konkretnie w temacie urządzeń telewizyjnych o podwyższonej rozdzielczości, a nie jakichś hobbystycznych komputerowych o rozdzielczości takiej, jaka akurat przypadła na maksymalną, możliwą do wyświetlenia dla monitora, który stoi przed oczyskami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż H.265 nie został stworzony z myślą o pecetowej gimnastyce, tylko o standardach stricte telewizyjnych, pozostańmy zatem konkretnie w temacie urządzeń telewizyjnych o podwyższonej rozdzielczości, a nie jakichś hobbystycznych komputerowych o rozdzielczości takiej, jaka akurat przypadła na maksymalną, możliwą do wyświetlenia dla monitora, który stoi przed oczyskami.

1. HEVC nie równa się UHDTV, może być zastosowany do transmisji czegokolwiek, także HD i SD i to jest największą nadzieją standardu, bo takich kanałów zawsze będzie więcej. Eksperymenty UHDTV to póki co sztuka dla sztuki.

2. Jak się ma monitor UHDTV to i rozdzielczość z komputera może być maksymalna ;)

 

@Qrzysztof - dałeś mi zagwozdkę, przez cały czas wydawało mi się, że graficzna wspiera proces, bo obserwuję jej mocne obciążenie, ale może jestem w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...