Skocz do zawartości

Święta wojna


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

''Święta wojna'' był to zrealizowany przez TVP2 serial emitowany w latach 2000-2008 opowiadający o mieszkającym w Katowicach 40-letnim emerytowanym górniku Hubercie Dwornioku nazywanym ''Bercikiem'' (w tej roli artysta Kabaretu Rak Krzysztof Hanke), jego żonie Andzi (w tej roli Joanna Bartel) i mieszkającym w Warszawie Zbyszku, który był częstym gościem domu Dwornioków (w tej roli Zbigniew Buczkowski), to właśnie z tego serialu dowiedziałem się że mieszkający na Śląsku osoby mówią po swoim języku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że TVP Seriale powtarza ten serial. Szkoda, że nie od pierwszego odcinka bo wielu z pierwszych odcinków nie widziałem, a jak swego czasu leciał serial na TVP2 to starałem się oglądać w miarę regularnie.

Ogląda się naprawdę dobrze i można się pośmiać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ze szkolnej ławy zagrał krótki epizod w tym serialu, mianowicie był z jednym z dwóch ministrantów którzy odwiedzili dom Dwornioków, to był odcinek 41. Za tą rolę w ramach zapłaty dostał z drugim gościem dużą pizzę z Pizza HUT :D

Oo :) Później jeszcze Twój kolega próbował działać w kierunku telewizji, czy na dużej pizzie się skończyło? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo :) Później jeszcze Twój kolega próbował działać w kierunku telewizji, czy na dużej pizzie się skończyło? :P

 

Jak by wtedy kręcili W 11 i Sędzie Annę Marię Wesołowską to na pewno by w którymś tam wystąpił jako główny bohater odcinka. Od 1,5 roku niestety już nie żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Serial całkiem fajny, wesoły :) Zwłaszcza warto było go obejrzeć dla śląskiej gwary. Odnośnie bohaterów - warto wspomnieć o Karlikowej, która w jednym z odcinków miała tańczyć na rurze :).

Jako ciekawostkę podam, że swego czasu TVS nadała inny klasyk - "Niewolnicę Isaurę", w której lektorami byli Joanna Bartel (Andzia) i Krzysztof Hanke (Bercik). Oczywiście, czytali po śląsku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej pamiętam pierwszą czołówkę serialu w której pojawiał się pociąg osobowy typu EN57 (jeszcze w żółto-niebieskim kolorze) który stał na peronie dworca kolejowego w Katowicach oraz pojawiał się min Dworzec Kolejowy i Pomnik Powstańców Śląskich który jest położony obok Katowickiego Spodka.

 

Najbardziej z odcinków pamiętam również jak Bercik uczył się korzystać z internetu oraz jak główni bohaterowie serialu byli w wesołym miasteczku (prawdopodobnie w Chorzowie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oraz jak główni bohaterowie serialu byli w wesołym miasteczku (prawdopodobnie w Chorzowie).

 

Jedyne najlepsze miasteczko w pobliżu Katowic jest ino w Chorzowie, przecież Bercik by innego regionu nie promował :lol2:

Właściwie nie tyle w Chorzowie co na jego granicy Siemianowicami Śląskimi i chyba ze znaną wam (między innymi z czołówki "Świętej Wojny") stolicą Górnego Śląska - wiem o tym ponieważ tam byłem a do tego wspomnianego przez "studiolitka" wesołego miasteczka szedłem wysiadając przy...siedzibie TVP Katowice (mieszczące się jednak na terenie Siemianowic) a stamtąd przez park było niedaleko całkiem blisko do wymienionej przez was lokalnej atrakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołe Miasteczko znajduje się w granicy miasta Chorzów, a wejście i adres znajduje w Katowicach przy ulicy Złotej, a od bramy do siedziby TVP Katowice jest tylko 4 kilometry prostą drogą, więc się nie kłóć, bo mieszkałem 18 lat niecałe 1,5 kilometra od Wesołego Miasteczka :wink:

Wszyscy mówią o tym że jest w Chorzowie dlatego, że leży w WPKiW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to zwracam tobie honor chociaż wszyscy w zasadzie mamy rację (ty w całości a ja po części) ponieważ do Wesołego Miasteczka wychodząc od siedziby TVP Katowice (czyli z rejonu Siemianowic Śląskich bo granica katowicka jest nieco dalej) jest całkiem niedaleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu też się mylisz, od ośrodka TVP Katowice do granicy z Katowicami, jak i Chorzowem jest taka sama odległość. Spójrz na mapę, przy wieży telewizyjnej jej skrzyżowanie, dwie ulice są od Katowic , jedna od Siemianowic i Chorzowa, jak bym tam na dzielnicy nie mieszkał to bym nie pisał tak szczegółowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie masz racje - ja mam rodzinę w Siemianowicach Śląskich więc moja wiedza opiera się tylko na wycieczkach po Aglomeracji Śląskiej na których to byliśmy. Ale skoro mieszkasz nam na stałe to masz pewnie większą wiedzę ode mnie - zatem nie wykłócam się z tobą w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...