Skocz do zawartości

OLED - wyrok śmierci dla LCD i plazmy?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyświetlacze LCD oraz plazmy radzą sobie na polskim rynku coraz lepiej. Jednak aktualnie dostępnym telewizorom powoli wyrasta konkurencja w postaci wyświetlaczy OLED.

 

Matryce LCD tanieją z dnia na dzień, a coraz więcej osób - także w Polsce - niedługo przejdzie na High Definition. Jednak telewizorom plazmowym oraz wyświetlaczom LCD po stopach depczą organiczne wyświetlacze elektroluminescencyjne - w skrócie OLED.

 

Przyszłość HD

 

Sama technologia OLED (z ang. Organic Light-Emitting Diode) nie pojawiła się wczoraj, jednak dopiero w roku 2007 okaże się, czy ma ona szansę na zaistnienie na rynku. Technologia OLED umożliwia stworzenie wyświetlaczy z materiałów emitujących światło LED, które oparte jest na związkach organicznych (LED to dioda bazująca na technologi optoelektronicznej). Brzmi skomplikowanie - uprośćmy to.

 

Korzystając z technologi OLED można tworzyć wyświetlacze, które jakością przebijają LCD i plazmę. Plusem OLED jest sam cykl produkcyjny - warstwę organiczną przyszłego wyświetlacza nakłada się na tzw. płytę bazową, co może przywodzić na myśl pracę pierwszej lepszej drukarni. Oczywiście nie jest to takie proste, ale wprowadzenie dodatkowej warstwy nie tylko ułatwia tworzenie wyświetlaczy, ale i sprawia, że jakość obrazu ulega znacznemu poprawieniu.

 

A o jakość i cenę tutaj przecież chodzi. Telewizory OLED gwarantują pełen kąt efektywnego widzenia, znacznie lepsze kolory i wyraźniejszy kontrast, a także o wiele niższą energochłonność, czyli znacznie więcej godzin pracy. Niższe zużycie energii jest spowodowane brakiem konieczności podświetlania matryc OLED. Ale skoro ta technologia jest tak dobra, to czemu jeszcze z niej nie korzystamy?

 

Woda twoim wrogiem

 

Droga od pierwszych testów do komercyjnego użytku jest długa i kręta. Po pierwsze, problemem nadal jest sama żywotność wyświetlaczy OLED, która początkowo oscylowała w granicach 5 tys. godzin (czyli mniej niż plazma czy LCD). Jednoczenie wykorzystanie związków organicznych doprowadziło do tego, że wrogiem OLED stała się woda, która może skutecznie zniszczyć wyświetlacz!

 

Te problemy należy rozwiązać, zanim OLED trafi do masowej sprzedaży. Dodatkowo, chociaż produkcja OLED jest tańsza od tworzenia wyświetlaczy LCD czy paneli plazmowych, samo wdrożenie technologii produkcyjnej wiąże się z ogromnymi kosztami, a na razie mamy rynkowy boom na "tradycyjne" telewizory HD. Branża jest więc w kropce.

 

Aktualnie OLED jest często używany do produkcji wyświetlaczy w odtwarzaczach MP3 oraz w różnego rodzaju urządzeniach wideo (playery DVD czy HD DVD/Blu-ray). Stworzenie małego, zabezpieczonego przez wodą wyświetlacza nie jest takie trudne. OLED w takiej formie sprawdza się lepiej niż małe wyświetlacze LCD - słońce w żaden sposób nie przeszkadza w korzystaniu z ekraniku, a energooszczędność staje się tutaj kluczową sprawą. Kwestią czasu jest wdrożenie tego typu rozwiązań do świata telewizorów HD. Zresztą już miało to miejsce - rok temu Samsung Electronics stworzył pierwszy prototyp telewizora OLED, który teoretycznie mógłby już trafić na sklepowe półki.

 

Laserowe wojny

 

Życie jednak nie jest takie proste. Podobnie jak LCD walczy o dominację z plazmą, tak OLED może mieć konkurencję w postaci telewizora laserowego. "Laser television" ma być nie tylko lepszy od aktualnych plazm i LCD-eków, ale i zużywać 75 procent mniej energii. Pierwsze telewizory powinny trafić do sprzedaży pod koniec 2007 roku.

 

- Plazma to przeszłość - mówi jeden z twórców "laserowej" technologii. Według Arasor i Novalux, producentów pierwszego telewizora laserowego, obraz w laserowych telewizorach jest lepszy, kolory są pełniejsze, a sama waga urządzenia korzystającego z tych rozwiązań jest znacznie mniejsza. Produkcję telewizorów laserowych zapowiedziały już firmy Mitsubishi oraz Samsung.

 

Na przykładzie Samsunga widać, że producenci zdają sobie sprawę z nadchodzących zmian na rynku i powoli inwestują w nowe rozwiązania w branży HD. Oby tylko przeciętny klient potrafił nadążyć za galopującymi innowacjami.

 

 

Źródło: http://www.interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika bardzo szybko idzie do przodu. Jeszcze nie tak dawno myslałem nad zakupem telewizora plazmowego (dotąd nie kupiłem) a teraz pojawiają się telewizory zupełnie inne (lepszej generacji?).

Po przeczytaniu tego materiału dochodzę do wniosku że telewizory OLED są raczej gorsze niż plazma czy LCD. Mam nadzieję że to są tylko takie wstępne testy i gdy pojawią się w sprzedaży ich parametry ulegną znacznej poprawie (chodzi mi tutaj by najmniej o żywotność takiego sprzętu).

A ciekawe ile może kosztować taki telewizorek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe technologie maja niezwykle male szanse na pokonanie LCD z powodu

NISKICH CEN i stalego postepu w jakosci obrazu LCD.

 

Przykladem jest zapowiadana szumnie technologia SED ktora zapewnia bardzo wysoka jakosc obrazu co demonstrowano na wystawach.

 

Niestety SED przegralo cenowo w konkurencji z LCD i nie bedzie produkowane na masowy rynek, przynajmniej w ciagu 5 lat. Oglosila to firma Toshiba:

 

http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NE ... 25/125850/

 

 

LCD to technologia podobna do twardzieli ktorym przepowiadano rychly koniec a maja sie coraz lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżam temat. :mrgreen:

 

Telewizji OLED zapowiadano świetlaną przyszłość, kilkumilimetrowe ekrany prezentowały się bardzo okazale.

Według mnie to wypadek przy pracy podczas poszukiwania następnej rozwojowej technologii, OLED jest chyba tym samym czym już prawie był format DVD HD vs BluRay.

Laserowe telewizory? Jak najbardziej.

Znakomita jakość obrazu, na przykład 65 calowy LaserVue firmy Mitsubishi.

Ma odświeżanie obrazu 120Hz, zużycie energii na poziomie około 135W. To cudo kosztuje teraz prawie 7000 USD ale to nowość i tyle samo co tej samej wielkości Plazma albo LCD, poczekajmy z rok cena spadnie o połowę, no może :D , przynajmniej powinna, ponieważ koszty produkcji lasera są o połowę mniejsze od LCD, jednocześnie wyświetlają one dwa razy więcej kolorów, które na dodatek nic nie tracą na swojej intensywności wraz z zużyciem TV, są dużo lżejsze.Żywotność to na razie 50.000 godzin ciągłego grania, ale jak znam życie i to szybko się zmieni.

 

Mitsubishi L65A90 65-Inch LaserVue Rear Projection HDTV - $6999.99

mitsubishi_2008-06-25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Ciekawe ile lat poczekamy na nowe technologie.

 

To dziwne, że laserowe TV wyświetlają tylko dwa razy więcej kolorów niż LCD - to bardzo mało bo tylko około 500 tys.

U plazm liczy się to chyba w miliardach kolorów.

 

Co do OLED - bardzo cieknie - nawet 1 mm ekrany. Ogromny kontrast - 1 000 000:1. Czas reakcji - chyba 0,01 ms. Niskie zużycie prądu. Produkcja 3 razy tańsza niż LCD i znacznie bardziej prosta - znacznie mniej warstw ekranu i faktycznie mogą być "drukowane".

 

Ale cóż - na razie LCD ma okres swojej świetności - wypuszczenie teraz taniego i prawie idealnego OLED'a było by ciosem w plecy producentów LCD, którzy utopili w tej technologii wiele miliardów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Zapowiada się tak, że jeszcze poczekamy kilka lat.

 

Laser TV od Mitsubishi pobił w jakości obrazu niedościgniony wyznacznik, czyli plazmę KURO pioneera. Mimo wszystko coś się na razie nie zadomowił na rynku i niewiele się dzieje w kwestii Laser TV.

 

Co do OLED, to przed tą technologia jeszcze dłuższa droga niż przed laserem. Ciągle są mało trwałe i niedoskonałe, a sprawdzają się jedynie w niewielkich rozmiarach ekranów.

 

Teraz promowane są LCD z podświetleniem LED i na razie producenci będą nas karmić tym, czym oni chcą, a nie tym co my chcemy jeść.

LCD z LED nie różni się w kosztach produkcji tak bardzo, a ceny niektórych modeli przyprawiają o zawrót głowy. Producenci - np. Samsung wmawiają nam, że to całkowicie nowa technologia zwana LED TV.

 

Wygląda, że temat LCD będzie jeszcze wałkowany kilka lat. Szkoda, że plazmy schodzą na drugi plan i coraz więcej producentów wycofuje się z ich produkcji, bo na chwilę obecną to ta technologii pokonała swoje niedoskonałości (wypalanie obrazu), a LCD ciągle ma swoje wady, których nie wyeliminowało nawet podświetlenie LED, ale przynajmniej obniżyło zużycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pijesz do mnie, ale zaskoczę cię, bo sam mam plazmę Panasonic 42G10 i jestem zadowolony.

 

W skrócie o plazmach.

 

1. Już się praktycznie nie wypalają. To były przypadłości pierwszych generacji paneli, teraz mamy 12. Oczywiście może się to zdarzyć, ale to rzadkość. Zjawisko to występuje też czasem w LCD.

2. Tracą czerń, niestety panasonic przyznał się do tego . Czerń blaknie po około 1000h, może nie we wszystkich modelach, ale to zjawisko występuje.

3. Żrą prąd, a Bentley spala paliwo, czy to takie dziwne? Mają żreć kapustę?

4. Niektóre Samsungi bzyczą - szczególnie seria 8. Panas G10 ma jedynie cichutko szumiące wentylatory i słychać to tylko w nocy w absolutnej ciszy.

 

Mam Panasonic 42G10 i na razie jestem zadowolony. Nie chce na razie LCD. Wszystko ma swoje wady i zalety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gdybyś raz obejrzał dobry film w HD na TV Oled to zmienił byś zdanie

A cóż to za "walor" siedzieć centralnie przed TV Oled. A ci z boku, to tylko pokrzywdzeni.

I jeszcze to:

Koncern Sony poinformował o zakończeniu sprzedaży telewizorów w technologii OLED w Japonii. Odbiorniki wykorzystujące organiczne diody świecące będą wciąż sprzedawane na innych rynkach
Coraz większe a zarazem tańsze telewizory LCD, LCD z podświetleniem LED czy plazmy to na chwilę obecną konkurencja poza zasięgiem.

I taka moja mała dygresja.

Zauważ jeszcze, że jak bierzesz którąkolwiek gazetkę reklamową o RTV, to plazm przeważnie nie reklamują. Bo same się sprzedają :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym jakoś szczególnie, ale widziałem ostatnio na półce w którymś z marketów tego Samsunga Led TV.

- obraz - żyleta, czyściutki, wyraźny

- kolory - w życiu nie widziałem tak żywych i ładnych

- chyba pod każdym kątem obraz wyglądał tak samo

Jedynie cena była odstraszająca, ale na pierwszy rzut oka telewizor istne cudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze w sklepach to wiadomo ze tv sa tak podkrecone zeby zrobic jak najwieksze wrazenie. w rzeczywistosci jest inaczej. jak dla mnie z opini najlepiej wypada plazma ale te ledy (tak naprawde lcd z podswietleniem led) tez robia pokuse :lol:

 

Nie zgadzam się z Twoją opinią . Nie trzeba specjalnie podkręcać ustawień w TV Led , aby obraz był bardzo dobry . Mam platformę CP i ciągle czytam na forum wpisy forumowiczów o słabej jakości kanałów HD i SD , ja nie narzekałem na odbiór ( a jestem w tym bardzo wymagający ) kanałów na TV Lcd , ale po zmianie na TV Led dopiero zobaczyłem jak powinny odbierać poszczególne kanały i ile tracą z jakości obrazu pozostali abonenci z TV Lcd .

Na podstawowych parametrach telewizor radzi sobie z odbiorem kanałów SD i HD wyśmienicie . Piszę o tym fakcie dlatego , że mam podgląd na bieżąco na dwóch telewizorach .

Jeżeli chodzi o TV Plazmowe - mój brat ma plazmę 50 cali też Samsunga PS50C , chyba 600 Hz i jak porównał odbiór z mojego Led i swojej plazmy (na tym samym tunerze satelitarnym) to sam stwierdził , że zrobił błąd kupując plazmę , o poborze energii elektrycznej nie wspomnę .

Takie jest moje zdanie , ale każdy ma inny pogląd na te sprawy i ja to szanuję .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej o czym jest ten temat bo chyba o oled tv jako zabojcy zarowno lcd w tym lcd z podswietleniem led i plazmy wiec nie piszcie o tym ktora z tych dwoch przestarzałych technologi jest lepsza bo tu porownujmy je do oled ow. Wiec do rzeczy.

 

W przyszłym roku do juz oferowanego za ok 1300euro np w Austrii oled lg 15le9500 dojdzie 31cali 3d od lg oraz na ces2011 zapewne samsung zaprezentuje swoje modele az do 42 calowego. Narazie beda drogie i tylko z Korei ale w 2012 mysle ze 42 cali uda sie kupic za 10tys i chyba sie skusze bo juz nic nie kupuje ze sprzetu i płyt zeby nie załowac kasy za połtora roku na oleda.Tyle jesli chodzi o to kiedy lcd i plasma zacznie byc tam gdzie juz te archaizmy powinny byc tak jak stare monitory komputerowe czyli przed blokiem przy smieciach wystawiane.

 

Przewaga jaka daje technologia oled nad lcd ,led lcd i plazma jest tak duza i obszerna ze nawet nie wiadomo od czego zaczac bo tyle tego jest. Ja napisze tylko jedno najwazniejsze. Materiał organiczny ktory jest uzyty do produkcji oled tv sam emituje swiatło wiec nie potrzebuje podswietlenia co zapewnia idealna czern czyli nieskonczony poziom kontrastu i mały pobor pradu. Co prawda najwiekszym problemem technologicznym jak dotad był materiał organiczny niebieski ze wzgledu na krotsza trwałosc od czerwonego i zielonego potrzebnego do tworzenia pikseli ale np lg obeszło ten problem uzywajac białego materiału oled a samsung pewnie tez choc pewnie i problem niebieskiego bedzie wkrotce rozwiazany. Tak czy owak biały materiał oled jest trwały i spokojnie 100tys godz uzytkowania wytrzyma.

 

Samsung ma skonczyc budowe lini produkcyjnej 5,5g chyba w połowie przyszlego roku i własnie z niej moaja byc oledy az do wielkosci 42 cale max bo z obecnej 4g to sa małe panele ktore dziela na jeszcze mniejsze do tel kom.

 

Wiec wszystko sie zacznie w 2011r i nie miejcie złudzen ze nie bo jakby ktos wam powiedział w 2009 ze za rok bedzie taki wysyp 3d tv to tez byscie nie uwiezyli i powiedzieli co on tam gada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLED jak również "huczne" 3D (i te okulary) są jeszcze w powijakach. Trzeba beczkę soli zjeść, aby doczekać ich lat świetności. Może również być tak, że przepadną zanim się rozwiną. 3D jakby się schowało. OLED - to wielka niewiadoma. Idealna technologia? Marna żywotność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam się , ale też trzeba wziąć poprawkę na ilość godzin użytkowania TV w ciągu dnia .

U mnie TV chodzi dziennie około 12 godz. i miesięcznie rachunki będę miał mniejsze o około 60/70 zł. , więc trochę przesadziłeś z tymi 10 latami .

U mnie chodzi znacznie mniej.

Poza tym argument poboru prądu jest dla mnie śmieszny jeżeli komuś zależy na jakości.

 

A wracając do tematu, to również nie wydaje mi się, żeby przez najbliższe 5 lat OLED się zadomowiły, także LCD będzie miało się jeszcze dobrze. Poza tym nie napalałbym się na początkowe serii OLED. Mogą mieć dużo wad. Wystarczy spojrzeć jak plazmy i LCD się zmieniły przez kilka lat i pozbyły swoich wad. Lepiej trochę poczekac, aż się zadomowią na rynku.

 

Dziwi mnie natomiast, że ostatnio coś cienko z laserowymi telewizorami, a przecież tez się dobrze zapowiadały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...