Jump to content
studiolitek

ATV - Krajowa Telewizja Kablowa

Recommended Posts

ATV była jedną z pierwszych prywatnych telewizji w Polsce. Początkowo nadawała jako uzupełnienie ramówki lokalnych stacji sieci kablowych,topniowo jednak stacja się rozwijała, by w roku 1996 rozpocząć cyfrową transmisję satelitarną na satelicie Amos 1 (przekaz był niekodowany).

Przeglądając ostatnio kasety VHS właśnie sobie przypomniałem że w mojej starej kablówce właśnie była nadawana paczka ATV. W internecie próżno szukać logotypów, więc zrzuciłem z jednego z materiałów na VHS:

Logo główne klmp.jpg ATV1 pg0n.jpg ATV KINO ot1.jpg ATV SMYK x6jc.jpg Super ATV 8r20.jpg

A wy mieliście dostęp do ATV, jak wspominacie stacje z tej paczki ?

O :) To nie było do tej pory tematu o tej jednej z ważniejszych w Polsce telewizji lat 90.?! Niemożliwe... :woot:

Co ja ze swojej strony mogę o niej powiedzieć oprócz tego co powyższe? Hm,... Krajowa TV Kablowa ATV przedstawiła, moim zdaniem jak na te czasy, uniwersalne i ciekawe rozwiązanie dla sieci kablowych, które zajmowały się właściwie tylko emisją bardzo nierzadko ograniczonej do spraw ,technicznych' (czytaj: wykazy programów TV, ceny i abonament, prezentacja oferty programowej) telegazety oraz słabiutkich, nagrywanych metodą ,jednej kamery' programów lokalnych. Zresztą! - od początku istnienia (1993 rok) miała mieć za zadanie być ,wypełniaczem' takowych kanałów ,kablowych'. I nad wyraz jej się to udało. Popatrzcie!

Pamiętacie serial-telenowelę-sagę ,Santa Barbara'? Toż do dzisiaj odcinki tego serialu mają na YouTubie swoich wiernych fanów! Także z nich można podpatrzeć logotypy ATV :wink:

To jest pierwsze logo z roku 1993: https://www.youtube.com/watch?v=vz3Yqm0Nwr0 Było pokazywane w temacie o starych logotypach. Litera A była czarna, a ,trójkącik' pod nią - intensywnożółty.

Druga rzecz jaką pamiętam, to etapy rozwoju z pasm w godzinach 10.00 - 14.00 i 18.00 - 22.00, na poszczególne:

a) rozdział na ATV 1 i ATV 2 - około 1997 roku.

B) rozdzielenie ATV 1 i ATV 2 na 2 kanały po 2 programy: ATV 1 (przemianowany został później na pasmo ATV Relaks)/Super ATV oraz ATV Smyk/ATV Kino - też ok. 1997r.,

c) po roku: ATV Relaks/ATV Kino i Super ATV/ATV Smyk.

No i w III 1999 roku, prawdopodobnie przez kłopoty finansowe, ATV zakończyła działalność z polecenia KRRiT, która zauważyła powtórki i niską jakość programu (źr. Wikipedia)

Przyznam się, że na realia telewizyjnej Polski II połowy lat 90., to był bardzo dobry program, mogący śmiało konkurować z innymi mniejszymi nadawcami TV, jak np. Polonia 1 (też miała okres czasu po zaczęciu dzielenia transpondera z Al-Jazeerą (sic!) kiedy nadawała program przez kilka tylko godzin).

Aha, ciekawym jestem jeszcze Waszego zdania nt. ATV :> Pozdrowienia ...

Oj, pamiętam ATV! Dzięki tej telewizji wiele osób poznało program "Fort Boyard", który doczekał się polskiej wersji, emitowanej w TVP 2. Wtedy nazywano to teleatrkacją, dziś możnaby porównać do reality show? Choć pewnie to zbyt duże określenie na "F.B". Na tym kanale leciały też inne teleturnieje francuskie - kto pamięta "Pago Pago"? Trzy pary wykonywały zadania na wyspie Pago Pago, a ta, której udało się dotrwać do końca, w finale musiała nurkować, by wydobyć perły. Albo "Wyprawa do Xapatan" - tutaj z kolei kilku chłopaków z prowadzącą przemierzali drogę, likwidując po drodze przeszkody. Była też uczestniczka, która w tym czasie odnaleźć musiała jak najwięcej posągów. W finale, razem z jednym z chłopaków, który dotarł jako pierwszy do niej, musieli przenieść odpowiadającą opisowi statuetkę do prowadzącego, oczekującego na stacji kolejowej. Całość miała miejsce bodajże w Meksyku.

We wszystkich programach lektorem był pan Augustyn Dobrzański.

Te programy wciągały właśnie przez specyficzny sposób "czytania", a raczej komentowania tego co się dzieje na ekranie przez pana Augustyna. Mam wrażenie, że lista dialogowa bardziej służyła mu jako pomoc, resztę mówił z głowy.

W okolicy odcinka 600 natrafiłem na nieco inne logo ATV :) jakoś nie przypominam sobie żeby to logo było publikowane gdzieś w gazetach z programem TV:

hvjz.png

78zv.png

Jak można zauważyć początkowo logo było dość duże, nieco później zostało już pomniejszone :) Także i na drugim scanie można zobaczyć po lewej stronie napis RTK - prawdopodobnie nazwa lokalnego nadawcy, w którym był emitowany blok programowy ATV :)

RTK to chyba najprawdopodobniej była kablówka z Nowego Sącza której to program kiedyś pojawiał się w Tele Programie czyli dodatku telewizyjnym do lokalnych dzienników.

Zastanawia mnie ten napis EF na pierwszym scanie. Może to również nazwa jakiegoś lokalnego nadawcy? ;)

Jak na ówczesne czasy to była dobra stacja :) Oglądałem "Fort Boyard", "Pago Pago", "Wyprawa do Xapatan".

Pamiętam też ten kanał ATV. :)

Był nadawany też w dawnej kablówce "Kolor Sat" w Opolu (później PTK, obecnie UPC).

Kanał ten był emitowany z początku w określonych godzinach na tzw. kanale "Info" od kablówki, a później już jako osobny kanał.

Pamiętam, że jakość obrazu na tym kanale nie była najlepsza. Obraz wyglądał, jak ze starej kasety VHS.

Z tego kanału najbardziej utkwił mi w pamięci też właśnie "Fort Boyard" emitowany jako oryginalny, z Francji.

Obraz wyglądał, jak ze starej kasety VHS.

Bo właśnie z takich kaset był emitowany ze stacji czołowych sieci kablowych w całej Polsce. Lekka poprawa jakości oraz wydłużenie czasu emisji nastąpiło po uruchomieniu przekazu cyfrowego.

Dzień dobry kochani :-) Wkraczając w dorosłe życie przerwałem swoją aktywność na forum MediaLink i wskoczyłem tutaj, ale nic jeszcze nie napisałem. Moje wspomnienia z czasów ATV mógłbym opisywać godzinami. Najbardziej ceniłem ich za Fort Boyard, Wyprawę do Xapatanu i Pago Pago. Wszystkie teleatrakcje mam utrwalone na kasetach VHS, w szczególności zwracam uwagę na ten ostatni - nigdzie indziej w internecie go nie znalazłem. Jestem w trakcie wykańczania długo oczekiwanego domku i mam nadzieję, że wreszcie przyjdzie czas i miejsce na zgranie archiwów. Wracając do tematu... Moje życie dziś się zmieniło, gdy na YT natrafiłem na nagranie polskiego Fort Boyard - właśnie z ATV. Jest tam dawne logo, które pamiętam (miałem wtedy Bałtycką Telewizję Kablową w Słupsku, która później połączyła się w drugą w mieście - Vectrą). Jednak nie o to chodzi... Szoku doznałem, gdy wypatrzyłem w w/w nagraniu analogowy szum satelitarny. Chyba sami rozumiecie, co to oznacza! Jakiś gość nagrał materiał na VHS, ale sygnał odbierany jest wyraźnie za pośrednictwem analogowego odbiornika satelitarnego!! To nowość, bo do tej pory, znane mi były tylko dwie formy przekazu: rozwożone kasety po kablówkach oraz cyfrowy przekaz na Amosie.

Mam pare propozycji w tym temacie, jak np. taka, że obraz mógł być dosyłany analogowym transmiterem na 2,4GHz. Ale skąd, dokąd? Jakaś kablówka słała go "radiolinią" z...? No właśnie.

Zobaczcie sami: http://www.youtube.com/watch?v=hjtYOk7oSZU

Czy ktoś pomoże rozwikłać zagadkę?

Moim zdaniem Fort Boyard został nagrany przez ATV z jakiegoś satelity ( chyba najwięcej francuskich analogowych było na Eutelsat 5 West A ), później dodawali polskiego lektora i tak zmontowany materiał rozsyłany był za pomocą kaset do telewizji kablowych.

To samo pomyślałem, ale:

1. Logo ATV też jest pokryte szumem.

2. Dźwięk też zdradza objawy szumiącej wizji, a konkretnie głos lektora.

A tak w ogóle, to przedstawione nagranie pochodzi już z czasów satelitarnego ATV - mimo podpisu 1990r.

Z ściągałem z YouTube filmik który podlinkowałeś i włączyłem na telewizorze 40" . Logo jest pokryte szumem, ale to nastąpiło podczas zgrywania materiału z kasety VHS na PC. Dropy satelitarne które również są na nim widoczne, w miejscu loga są pod nim, a nie na nim. Dźwięk moim zdaniem był źle zrobiony podczas nakładania lektora, lub też został źle ustawiony podczas zgrywania materiału.

ATV miała analogowy dosył na Amosie 1 (4°W) od października 1996 r. W czerwcu 1997 r. dosył w PAL zastąpiła paczka dwóch (czterech :wink: ) ATV w MPEG-2 - DVB-S/QPSK.

A jednak! Odbierałeś sam ten ATV czy to z kablówki, a może masz jakiś stary spis? Twoje słowa potwierdza czołówka z logo ATV, która ucięta pojawia się na końcu podlinkowanego filmiku. Jest zaszumiona charakterystycznie dla satelitarnej wizji w FM. Mało tego: wyraźnie widać, że to PAL. Szum jest intensywniejszy na niebieskim jaskrawym kolorze. SECAM tego nie miał (patrz przekazy z 5W). Proszę o więcej wspomnień z analogowego ATV.

Ale ja pamiętam jeszcze jeden szczegół z początku cyfrowego (chyba) ATV. Mając kablówkę w Słupsku, pamiętam że podczas pewnych wakacji pojawił się ATV Smyk - w oprawie graficznej z w/w filmiku, czyli z kółkiem ATV z dopiskiem SMYK. Po wakacjach Smyk zakończył nadawanie, a od września kanał pozostał pusty, bez modulacji. Tak było aż do kolejnych wakacji, wtedy powrócił ATV Smyk i pozostał już po wakacjach. Który to był rok?? Pierwszy smyk 96, a ciągły od wakacji 97?

Jak ja żałuję, że moje dzieci nie przeżyją tego co my, za analogowej ery... :(

@Telemorele

Napisałeś na początku, że ATV zakończył nadawanie w marcu 99r. Mylisz się. Koniec miał miejsce 1 września 1999r. Pamiętam to doskonale i mam potwierdzenie w archiwalnych numerach Sat Kuriera, które 10 lat temu zamówiłem w celu utr[beep]a tej historii. To w ogóle był ciężki dla mnie początek roku szkolnego, bo w połowie wakacji zawinęło się Radio City z Izdebskim na czele, w Słupsku, a później jeszcze ten ATV. Płaczę do dziś :(

A z ciekawych rzeczy: dotarłem kiedyś do Pana Augustyna Dobrzańskiego, który telefonicznie opowiadał jak tłumaczył i czytał dla ATV teleatrakcje (Fort, Xapatan, Pago Pago). Mówił, że okres ciągłej współpracy z ATV wspomina krótko, a później puszczali już tylko powtórki z ogromnego zbioru odcinków, które nagrał. Nagrywali w studiu telewizji TOYA, gadałem z ich pracownikiem, który nagrywał Pana Augustyna. Był problem finansowy...

Ja pozostaje przy swojej wersji, lecz to co kolega @satfreee napisał też jest możliwe. Najlepszym rozwiązaniem było by ustalenie kiedy akurat Ford Boyard został nagrany.

ATV odbierałem z Amosa, specjalnie kręciłem anteną aby odbierać ten kanał, jakość była wysoka, ramówka fajna, mało zareklamowany kanał, który był naprawdę wartościowy, bardzo szkoda że nie ma już ATV i TMT..

Fajnie, tylko że ten projekt nie ma nic wspólnego z ATV-KTK :P

Pojawiły się nagrania z ATV z 1996 roku.

Program satyryczny ''Z innej beczki'' Piotra Barełkowskiego (obecnie wPolsce.pl) i Kabaretu Koń Polski. Co ciekawe, w jednym ze skeczy wystąpili Ewa Wanat - późniejsza szefowa TOK FM i RDC, dziś felietonistka ''Wprostu'' oraz nikomu wtedy nieznany Robert Więckiewicz.

''Rock przez rok''.

''Elektroniczne życie''.