Skocz do zawartości

perspektywy rozwoju DVB-T w Wielkopolsce i nie tylko


ANDYH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Panie,

 

W odpowiedzi na Pańskie pytanie zawarte w e-mail’u z dnia 5 grudnia br., uprzejmie informuję, że stałe emisje cyfrowe, między innymi w rejonie Poznania, będą możliwe po dokonaniu przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej stosownych rezerwacji częstotliwości na rozpowszechnianie lub rozprowadzanie w sposób cyfrowy programów telewizyjnych przez tzw. operatorów multipleksu.

Jednakże aby możliwe było dokonanie wspomnianych rezerwacji trzeba zakończyć działania mające na celu przygotowanie gruntu pod wdrożenie telewizji cyfrowej skupiające się obecnie w trzech obszarach:

- modyfikacji obowiązującej ustawy Prawo telekomunikacyjne i stosownych rozporządzeń i określenia podstaw prawnych do przeprowadzenia konkursu na operatorów multipleksów cyfrowych.

- zmiany modelu wdrażania telewizji cyfrowej zawartego w dokumencie pt. Strategia przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 4 maja 2005 r.

- prac planistyczno-koordynacyjnych i zmiany zarządzenia nr 349 w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz, wydanego przez Prezesa URTiP w dniu 27 października 2005 r. (ma to na celu przystosowanie zarządzenia do obowiązującego już planu docelowego)

Kluczowym warunkiem uruchomienia pierwszych ogólnokrajowych sieci (multipleksów) telewizji cyfrowej DVB-T jest zwolnienie części częstotliwości radiowych zajmowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Prace planistyczne pokazują, że zajętość widma w paśmie przeznaczonym dla telewizji jest w Polsce wysoka oraz uruchomienie multipleksów z wyłączeniem kanałów TV 43 47 oraz 54 i 55 użytkowanych przez MON jest niemożliwe. Przedstawiciele resortu obrony narodowej zobowiązali się do udostępnienia tych kanałów stronie cywilnej w pierwszej połowie 2007 r.

Docelowy międzynarodowy plan podziału częstotliwości (GE06) dla naziemnych sieci cyfrowej telewizji i cyfrowego radia został uzgodniony podczas Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej ITU (International Telecommunication Union), która odbywała się w Genewie. Podpisane 16 czerwca 2006 r. porozumienie obejmuje obszar Europy, Afryki, Środkowy Wschód i Iran, porozumienie to ustala reguły implementacji telewizji i radiofonii cyfrowej w zakresach częstotliwości 274 – 230 MHz oraz 470 – 862 MHz. Wyniki Konferencji, zarówno w wymiarze globalnym, jak i z punktu widzenia obrony interesów naszego kraju należy uznać za satysfakcjonujące. Mamy do dyspozycji/zagospodarowania 8 pokryć (sieci) DVB-T/DVB-H i 3 pokrycia T-DAB/DMB. Plan GE06 w paśmie UHF powstał w oparciu o istniejącą infrastrukturę telewizyjnych obiektów dużej mocy oraz plan kanałowy ST61. Dzięki temu przejście, od TVA do DVB-T może odbywać się niezależnie w dowolnym obszarze i czasie poprzez konwersję, czyli bez zamiany kanałów. Oprócz średnio 3 warstw możliwych do uzyskania dzięki konwersji w technologii cyfrowej możliwe było doplanowanie kolejnych 3 warstw w kanałach 21-60 i siódmej w kanałach powyżej 60. W dodatkowych warstwach znalazły się kanały wykorzystywane obecnie przez służby wojskowe, oraz inne z zabronionych dla telewizji analogowej konfiguracji kanałowych.

 

Plan GE06 dotyczy allotmentów, czyli obszarów rezerwacji. Występujące tam stacje (assigments) należy traktować jako pierwsze elementy (stacje centralne) przyszłych sieci SFN.

Wprowadzenie planu docelowego wymaga kilkuletniego okresu przejściowego współistnienia stacji cyfrowych oraz analogowych.

Przygotowany obecnie plan przejściowy oparty jest na wynikach konferencji RRC-06 i w wielu lokalizacjach uruchomione zostaną kanały z planu docelowego. Niezbędne jest jeszcze zakończenie koordynacji międzynarodowej nowych stacji z państwami ościennymi. Nasi sąsiedzi również przygotowują się do podobnej operacji i problem ten powinien zostać sprawnie rozwiązany podczas najbliższych spotkań koordynacyjnych.

Kolejnym zagadnieniem, które wymaga w dalszym ciągu rozstrzygnięcia jest wybór algorytmu kodowania sygnału wizyjnego - MPEG-2 lub zapewniający znacznie większą pojemność multipleksu MPEG-4/AVC (możliwość uruchomienia dostarczenia dwa razy większej oferty programowej).

 

Wyborem standardu kodowania oraz koniecznymi zmianami w obecnie obowiązującej Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej zajmuje się powołany przez Prezesa Rady Ministrów Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej. Wyniki prac Zespołu zostaną wkrótce przedstawione publicznie. Konsultacja społeczna będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych osób i instytucji.

 

Do czasu podjęcia powyższych decyzji nie jest możliwe podanie terminu uruchomienia stałej emisji cyfrowej, na obszarze o który Pan pyta.

 

Obecnie prowadzone są jedynie emisje eksperymentalne, ograniczone co do czasu, miejsca i zawartości programowej. W okolicach Poznania, rozpoczęcie takiej emisji próbnej od początku 2007 r. zostało zaplanowane przez dwie spółki: Polski Operator Telekomunikacyjny oraz TP EmiTel Sp. z o.o. Te dwie próbne emisje eksperymentalne DVB-T będą odbywać się z obiektu nadawczego POZNAŃ/Śrem.

 

(informacja została przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...