Skocz do zawartości

Jakość HD polskich kanałów


TV i HD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
A jeśli ktoś ma telewizor 1366x768 (HD Ready) to jak ma odbierać te kanały? Max rozdzielczość to 768i, czyli identycznie jakość będzie jak w przypadku kanałów SD

w DVB-T kanały HD TVP też są w 1080i?

Jeśli ktoś ma telewizor 1366x768 to największa rozdzielczość to nie jest 768i tylko768p i taką rozdzielczość ma obraz na takim telewizorze - czyli 1366x768p -zawsze. Wyświetlacze LCD i plazmy zawsze mają obraz progresywny. Teraz pozostaje do wyjaśnienia inna kwestia. Telewizja nadaje w różnych rozdzielczościach i zawsze z przeplotem. Telewizor z tego sygnału z przeplotem czyli np. 576i czy 1080i "robi" obraz "p" i zawsze to jest "p" o rozdzielczości samego wyświetlacza czyli 1366x768 lub np. 1920x1080.

 

Teraz jak to się ma do jakości. Chodzi o różnicę pomiędzy telewizorem Full HD i HD Ready. Jedyna różnica pomiędzy tymi telewizorami jest taka, że mają inną rozdzielczość wyświetlaczy, więc na HD Ready obraz będzie miał nieco mniejszą ilość szczegółów, będzie odrobinę mniej ostry.

 

A jeśli chodzi o jakość samych kanałów TV i jak to się przekłada na jakość końcową w odniesieniu do telewizorów o różnej rozdzielczości. Kanał o dobrej jakości wygląda dobrze na każdym telewizorze, a kanał o złej jakości wygląda źle. I tyle. Nie ma znaczenia telewizor jakiego używamy. Jakość obrazu zależy tylko od jakości nadawania, jaką oferują nam nadawcy. I tu się zaczynają schody, bo nadawcy nie przywiązują z reguły żadnej wagi do jakości nadawania. Z drugiej strony to również użytkownicy nie przywiązują uwagi do jakości. Owszem, zanim się kupi telewizor, to każdy chciałby kupić jak najlepszy. Ale jak już kupi, to nie potrafi z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał o dobrej jakości wygląda dobrze na każdym telewizorze, a kanał o złej jakości wygląda źle. I tyle. Nie ma znaczenia telewizor jakiego używamy. Jakość obrazu zależy tylko od jakości nadawania, jaką oferują nam nadawcy.

 

Nie zgadzam się zupełnie. I tyle. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i tutaj się zgodzę. 1/3 - sprzęt, 1/3 - jego właściwe podłączenie i ustawienie (do tych ustawień co podałeś to jeszcze prawidłowy format obrazu, rozdzielczość na wyjściu dekodera, skalowanie, overscan no a co do połączenia to chyba oczywiste że jak ktoś podłączy przez euro to nawet nadawanie ultra HD 8k nie pomoże) oraz 1/3 sygnał od nadawcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie tak ustaw i zachwycaj się wysoką rozdzielczością, np. na TVR HD. Prawda jest taka, że najważniejsza jest jakość, jaką otrzymujemy od nadawcy. Przy kiepskiej jakości kanału nie pomogą nam najlepsze telewizory, kable i ustawienia. :)

 

Z drugiej strony to również użytkownicy nie przywiązują uwagi do jakości. Owszem, zanim się kupi telewizor, to każdy chciałby kupić jak najlepszy. Ale jak już kupi, to nie potrafi z niego korzystać.

Bo użytkownicy nie wiedzą, jak wygląda wysoka rozdzielczość. Wielu - śmiem twierdzić, że większość - miała styczność tylko z polskim pseudo HD, co skutkuje tym, że zadowalają się tym pseudo HD, które jest nieco lepsze od pseudo SD. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, mafia "pseudo hade" zawsze ma rację. Nie muszę sobie ustawiać bo mam ustawione i na jakość kanałów nie narzekam, cokolwiek chcę obejrzeć to oglądam (wybacz ale raczej nigdy nie jest to TVR - nie mój target) w odróżnieniu od tych, którzy nie mogą usiedzieć przed swoimi telewizorami bo im zawsze coś tam nie pasuje. Jeśli komuś takiemu dobrze dobrany i dobrze ustawiony sprzęt nie pomoże to zostaje tylko współczuć, bo ktoś taki nigdy nie może się zrelaksować przed telewizorem a zamiast tego jeszcze się nabawi nerwicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiking Zgadza się!

 

Może najpierw takie zdanie. Nie wypowiadałbym się w kwestii jakości nadawców TV, gdybym nie osiągnął wszystkiego, co jest możliwe do osiągnięcia, jeśli chodzi o sprzęt. Rajt? Jeśli ktoś lubi bardziej dosłowne wytłumaczenie, to powiem tak. Nie jest możliwe uzyskanie lepszego obrazu z TV, ani z Blu-raya, niż mam ja. Uważam, że to bardzo skromne z mojej strony, ale tak po prostu jest.

 

A teraz wróćmy do jakości nadawania HD polskich kanałów. I w ogóle wszystkich kanałów. Jeśli się dysponuje sprzętem dobrej jakości, co wcale nie oznacza jakichś szczególnych wydatków, to obraz na ekranie telewizora jest potrawą, którą dostajemy do konsumpcji, a sam sprzęt jest powiedzmy talerzem, widelcem, stołem, krzesłem. Obecnie prawie każdy telewizor jest w stanie zapewnić 100% jakości. Jeśli chodzi o tunery, to nie zawsze sprzęt, który oferują platformy jest wystarczająco dobry. Ale jeśli ktoś kupi telewizor jakiegoś dobrego producenta, który będzie mieć tuner satelitarny i DVB-T, to będziemy mieć na ekranie telewizora 100% tego, co nam oferuje nadawca. Może napiszę jeszcze raz, od nowego akapitu, żeby to się wybiło.

 

Prawie każdy współcześnie produkowany telewizor jest w stanie zapewnić 100% jakości z tego, co dają nadawcy. To znaczy, że telewizor i tuner nie wpływają w żaden sposób na jakość obrazu. Na ekranie masz dokładnie to, co nadaje dany kanał.

 

Dlatego jakość obrazu na kanałach TV zależy tylko i wyłącznie od jakości danego kanału HD, no i też SD.

 

A jeśli ktoś ma stary i słabej jakości telewizor, to nie ma problemu, żeby kupić nowszy i lepszy, najlepiej taki, który ma możliwość używania CAM-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nawiązując do jakości kanałów HD, mam takie oto pytanie. Otóż posiadam starszą plazmę Samsunga HD Ready 42cale 50Hz do której mam podłączoną kablówkę z UPC za pośrednictwem mediaboxa. I mam problem podczas oglądania transmisji sportowych( zwłaszcza meczy piłki nożnej) przy każdej szybszej akcji, bądź mocniejszym kopnięciu piłki obraz się rozmazuje. Przy wyjściowym ustawieniu HDMI na 1080i dzieje się tak cały czas, zaś po zmianie na 720p widać poprawę ale problem wciąż występuje. Co ciekawe obraz również wydaje się być lepszy na ustawieniu 720p. Pytanie mam następujące. Czy spotkał się ktoś z Was już z taką sytuacją ? I czy jest to wina telewizora (tak mi się wydaje) czy też może mediaboxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chyba pogodę można trafniej przewidzieć nie patrząc na niebo, jak działania TVP w NTC. Jak będzie tak jak piszesz to chyba wszyscy wiedzą, co będzie - kicha. Podobno testują TVP Polonia w HD, bo Polonia w Chicago ma anteny na Polskę. Próbują jeszcze doświetlić Wadlewo, bo tam jakieś problemy były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość kanałów HD od TVP w NTC mogę ocenić dobrze; nie jest tak strasznie źle. Jakość kanałów SD również nie uległa aż tak strasznemu spadkowi jakości. Chociaż wielu twierdzi że jakość jest nie do przyjęcia to ja tą jakość akceptuję ale wiadomo że zawsze mogło być lepiej. NIE MA TRAGEDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...